TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Повторно земјотрес во Албанија - Се стресе и Црна Гора

Press24 - 08.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4,2 степени e регистриран во Албанија, а потресот се почувствувал и во Црна Гора. Земјотресот бил регистриран од страна на Сеизмолошкиот институт на Црна Гора во текот на ноќта, а епицентарот бил 18 километри јужно од ...

Нов земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Макфакс - 08.12.2019

Нов земјотрес со јачина од 4,2 степени e регистриран во Албанија, а потресот се почувствувал и во Црна Гора, пренесе агенцијата „Танјуг“. Земјотресот бил регистриран од страна на Сеизмолошкиот институт на Црна Гора во текот на ноќта, а епицентарот ...

АЛБАНИЈА ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес од 4,2 степени, кој бил почувствуван и во Црна Гора

Слободен Печат - 08.12.2019

Земјотресот го регистрираше Сеизмолошкиот институт на Црна Гора 15 минути по полноќ, а епицентарот се наоѓа на 18 километри јужно од Медова. Новиот земјотрес регистриран во Албанија бил со јачина од 4,2 степени по Рихтер, а се почувствувал и во Црна ...

Нов земјотрес со јачина од 4,2 степени ја стресе Албанија

А1 On - 08.12.2019

Нови земјотрес е регистриран во Албанија со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот го регистрираше Сеизмолошкиот институт на Црна Гора 15 минути по полноќ, а епицентарот се наоѓа на 18 километри јужно од Медова.

Албанија погодена со нов земјотрес од 4,2 степени: се тресе и Црна Гора

Магазин - 08.12.2019

Новиот земјотрес кој беше регистриран во Албанија со јачина од 4,2 степени по Рихтер, се почувствува и во Црна Гора. Силниот земјотрес го регистрираше Сеизмолошкиот институт на Црна Гора 15 минути по полноќ, а епицентарот се наоѓа на 18 километри ...

Луѓето во Албанија немаат мир, повторно земјотрес со јачина од 4,2 степени

еМагазин - 08.12.2019

Сеизмолошкиот институт на Црна Гора регистрирал земјотрес со јачина од 4,2 степени по Рихтер, а епицентарот се наоѓал на 18 километри јужно од Медова. Земјотресот бил регистриран 15 минути по полноќ, а бил почувствуван и во Црна Гора.

Регионот се тресе, серија земјотреси во Грција

Сител - 08.12.2019

Земјотрес со магнитуда од 4,4 степени по Рихтер го погоди вчера грчкиот остров Крит, соопшти Атинскиот институт за геодинамика. Земјотресот се почувствувал околу 17 часот, а епицентарот бил на 28 километри југозападно од градот Сфакија, на длабочина ...

АЛБАНИЈА УШТЕ СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес, почувствуван до Црна Гора

Фактор - 08.12.2019

Нов земјотрес е регистриран во Албанија со магнитуда од 4,2 степени по Рихтер, а се почувствувал и во Црна Гора. Земјотресот го регистрирал Сеизмолошкиот завод на Црна Гора 15 минути по полноќ, а епицентарот бил јужно од Медова.

Тлото не мирува: Нов земјотрес го стресе Крит

А1 On - 07.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево го погоди Крит, соопшти Националната опсерваторија на Атинскиот национален институт за геодинамика. Епицентарот на земјотресот беше длабок 30 километри во водите јужно од Крит, јавува АНА.

Серија земјотреси во Грција: Последниот со јачина од 4.4 стапени според Рихтер

Слободен Печат - 07.12.2019

Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар соопшти дека земјотресот бил со јачина од 4,5 степени по Рихтер. Засега нема информации за причинетата штета. Земјотрес со јачина од 4,4 степени го погоди грчкиот остров Крит, соопшти атинскиот институт за ...

Серија земјотреси на Крит

Макфакс - 07.12.2019

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладенво го погоди грчкиот остров Крит, соопшти Институтот за геодинамика на Националната опсерваторија во Атина. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 30 километри во водите јужно од Крит, пренесе ...

Од земјотресот се спасија со скок од тераса, а благодарение на Рама се запознаа со Роналдо и Буфон

Локално - 07.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама им приреди вистинско изненадување и ретко доживување на Арелин и Алесио, деца од Туман, едно од најпогодените места од катастрофалниот земјотрес, кои скокнаа од тераса за да се спасат.

Двете дечиња херои во катастрофалниот земјотрес во Албанија на прием кај Роналдо и Буфон

OhridNews - 07.12.2019

Две дечиња од Албанија кои со скок од прозорец од своите станови за време на катастрофалниот земјетрос кој ја погоди земјата минатата недела ги спасија своите животи имаа специјален прием кај двоецот од Јувентус, Кристијано Роналдо односно Џајнлујџи ...

Средба на Буфон и Роналдо со 2 деца кои се спасија од земјотресот во Албанија (фото)

TopSport - 07.12.2019

Фудбалерите на торински Јувентус, Џанлуиџи Буфон и Кристијано Роналдо вчера се сретнаа со 2 деца кои се спасија од силниот земјотрес во Албанија. Во земјотресот во Албанија загинаа 51 човек, а многумина останаа без кров над главата.

Буфон и Роналдо им приредија изненадување на две дечиња кои го преживеаја земјотресот во Албанија (ВИДЕО)

SportMedia - 07.12.2019

Џиџи Буфон и Кристијано Роналдо покажаа дека имаат големо срце. Во големиот земјотрес кој ја погоди Албанија голем број на дечиња останаа без своето семејство. Дел од нив при посетата на премиерот на оваа земја Еди Рама открија дека се големи фанови ...

Се силно се тресеше: Најстрашна снимка од земјотресот во Албанија

Press24 - 07.12.2019

Во видео објавено на социјалната мрежа Фејсбук е објавен целиот разорен земјотрес во Албанија, кој однесе повеќе од 50 животи,повреди многумина и остави разрушени објекти зад себе. Потресот од 6.4 степени по кој следеа 1.000 афтершокови, еден од ...

Роналдо и Буфон на средба со дечињата кои го преживејаа земјотресот во Албанија (ФОТО)

Скопје24 - 07.12.2019

Две дечиња од Албанија, кои го преживејаа земјотресот во Албанија, заминаа деновиве на средба со играчите на Јувентус. Малите Аурел Лала и Алесио Цакони, со 7 и 10 години, беа специјални гости на фудалскиот клуб Јувентус.

(Видео) Роналдо и Буфон се дружеа со децата што скокнаа од балкон за да се спасат од земјотресот во Албанија

Репортер - 07.12.2019

Фудбалските ѕвезди Кристијано Роналдо и Џанлуиџи Буфон од „Јувентус“, вчера се запознаа со Аурелин и Алесон, двете момчиња што го преживеаја земјотресот во Албанија, откако скокнаа од балкон за да се спасат.

Тимовите од Македонија во спасувачка акција во Албанија: Повеќе од 72 часа пожртвуваност и хуманост

MakPress - 07.12.2019

Тимовите за спасување кои беа испратени да помогнат во Албанија по разорниот земјотрес од 6,4 степени се вратија во земјава. Повеќе од 72 часа работеа на комплексни задачи за да им помогнат на локалните власти во спасување на преживеаните од ...

Децата кои скокнаа од тераса во земјотресот во Албанија се сретнаа со Роналдо и Буфон

ММС - 07.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама на Аурелин и Алејсон, децата кои скокнаа од тераса на својот дом за да се спасат во неодамнешниот земјотрес и веќе со санирани повреди излегоа од болница, им приреди изненадување.

(ВИДЕО) Рама за миг усреќи две дечиња кои изгубија се во земјотресот

Скопје1 - 07.12.2019

Кристијано Роналдо и Џиџи Буфон, големите фудбалски ѕвезди помогнаа две дечиња од Драч баремз а миг да се чувствуваат среќни. Катастрофалниот земјотрес во Албанија однесе многу животи, затвори врата на многу семејства, многу дечиња останаа сирачиња.

(ВИДЕО) Видео од катастрофалниот земјотрес во Драч

Скопје1 - 07.12.2019

Десетина дена по земјотресот во Драч – Албанија, сеуште тлото никако да се смири. Секојдневно има афтершокови. Властите со помошта од пријателските земји се обидуваат да се справат со настаната штета и да го вратат животот во нормала.

Еве колку траеше: Се појави снимка од разорниот земјотрес во Албанија (ВИДЕО)

Курир - 07.12.2019

Во видеото кое е објавено на Фејсбук, е снимен буквално целиот земјотрес кој на 26 ноември го погоди Драч. Земјотресот беше со јачина од 6.4 степени според Рихтеровата скала, од кој 52 луѓе загинаа, стотици се повредени, а илјадници луѓе останаа без ...

Земјотресот во Албанија, истрага за над 60 градежни компании

Алсат-М - 06.12.2019

На вонредната седница на Советот на министри на Албанија, премиерот Еди Рама рече дека е отворена истрага за 60 компании од Драч за изградба на објекти надвор од сите стандарди. Седницата дојде после разорниот земјотрес на 26 ноември во кој загинаа ...

Мета: Целото внимание кон настраданите од земјотресот, собирот за демократија кога граѓаните ќе се вратат во нормала

А1 On - 06.12.2019

Во моментот целото внимание треба да биде насочено кон надминување на ситуацијата, како последица од катастрофалниот земјотрес, а националниот митинг за одбрана на демократијата, закажан за 8 декември ќе се одржи кога граѓаните ќе се вратат во ...

Општина Центар ќе издвои 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Албанија

Сител - 06.12.2019

Советот на Општина Центар на следната седница ќе донесе долука за доделување парична помош од 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Република Албанија. Средствата се од постојаната резерва на Буџетот на Општина Центар за 2019-та година, а ...

ИЗНЕНАДУВАЊЕ ОД РАМА: Децата кои рипнаа од балкон за време на земјотресот се запознаа со Роналдо и Буфон (ВИДЕО)

Слободен Печат - 06.12.2019

Премиерот на Албанија, Еди Рама им приреди изненадување на двете деца, Аурелин и Алејсон, кои во страотниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што ја погоди Албанија, за да се спасат, скокнале од балконот од своите домови.

Видео: Роналдо и Буфон израдуваа дечиња кои се спасија од земјотресот во Албанија

Спортски - 06.12.2019

Минатата недела соседна Албанија ја погоди катастрофален замјотрес во кој животот го загубија педесетина луѓе. Денес од Тирана ни доаѓа фантастична сторија, а во главна улога се ѕвездите на Јувентус, Кристиано Роналдо и Буфон.

По силниот земјотрес во Грција регистрирани уште два нови потреси

Press24 - 06.12.2019

По земјотресот кој утринава ја погоди Грција со јачина од 4,6 степени по Рихтер, следеа уште два послаби потреси. Пред околу 20 минути нов земјотрес со јачина од 3,4 степени во 11 часот и 12 минути на 21 километар од Палаиохориа.

Видео: Роналдо и Буфон израдуваа дечиња кои се спасија од земјотресот во Албанија

ТВ21 - 06.12.2019

Минатата недела Албанија беше погодена од катастрофален замјотрес во кој животот го загубија педесетина луѓе. А сега ни стигна убава вест, а за тоа „виновни“ се ѕвездите на Јувентус, Кристиано Роналдо и Буфон.

СЕРИЈАТА ЗЕМЈОТРЕСИ НЕ ПРЕСТАНУВА: 4,5 по Рихтер го испаничија Крит, се скокало наоколу

Фактор - 06.12.2019

Мештаните на островот Крит се испаничија утринава кога серија земјотреси го поместија земјиното тло. 4,6 степенски земјотрес 45 минути по 10 часот по грчко локално време е забележан на сеизмичките центри а погоден е југозападниот регион на Крит.

(ФОТО) ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Се стресе цела БиХ

Фактор - 06.12.2019

Земјотрес со јачина од 2.9 степени ноќеска ја стресе БиХ. Eпицентарот бил на 4 км од Столац, односно на 94 км од Сараево. Земјотресот бил на длабочина од 10 км. Од Хидрометеоролошкиот завод велат дека земјотрес со оваа јачина не може да предизвика ...

Албанија: Уништени се околу 5.497 куќи, 3.135 лица евакуирани

MakPress - 06.12.2019

Заменик-министерот за внатрешни работи на Албанија, Равена Вода, соопшти дека 3.135 граѓани се евакуирани и 5.497 домови се тешко оштетени по катастрофалниот земјотрес во земјата. Според неа, тоа се најнови податоци за штетата предизвикана од ...

Децата кои скокнаа од балкон во земјотресот добија специјална награда од премиерот

Република - 06.12.2019

Премиерот на Албанија Еди Рама им приреди изненадување на двете деца Аурелин и Алејсон, кои за да се спасат од земјотресот скокнале од балкон од своите домови. Се здобија со повреди, но успеаја да закрепнат, а откако излегоа од болница премиерот на ...

Силен земјотрес ја погоди Грција

Скопје1 - 06.12.2019

Силен земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер го погоди регионот на грчкиот остров Крит. Како што објави европско-медитеранскиот центар за следење на земјотресите, епицентарот бил на длабочина од околу 10 километри.

Општина Центар ќе издвои 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Албанија

Курир - 06.12.2019

Советот на Општина Центар на следната седница ќе донесе долука за доделување парична помош од 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Република Албанија. Средствата се од постојаната резерва на Буџетот на Општина Центар за 2019-та година, а ...

Општина Центар ќе издвои 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Албанија

Република - 06.12.2019

Советот на Општина Центар на следната седница ќе донесе долука за доделување парична помош од 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Република Албанија. Средствата се од постојаната резерва на Буџетот на Општина Центар за 2019-та година, а ...

По силниот земјотрес во Грција регистрирани уште два нови потреси

Скопје24 - 06.12.2019

Како што претходно објавивме силен земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер го погоди регионот на грчкиот остров Крит. Според европско-медитеранскиот центар за следење на земјотресите, епицентарот бил на длабочина од околу 10 километри.

По силниот земјотрес во Грција регистрирани уште два нови потреси

Centar - 06.12.2019

По земјотресот кој утринава ја погоди Грција со јачина од 4,6 степени по Рихтер, следеа уште два послаби потреси. Пред околу 20 минути нов земјотрес со јачина од 3,4 степени во 11 часот и 12 минути на 21 километар од Палаиохориа.

Мета: Целото внимание кон настраданите од земјотресот, собирот за демократија кога граѓаните ќе се вратат во нормала

24Инфо - 06.12.2019

Во моментот целото внимание треба да биде насочено кон надминување на ситуацијата, како последица од катастрофалниот земјотрес, а националниот митинг за одбрана на демократијата, закажан за 8 декември ќе се одржи кога граѓаните ќе се вратат во ...

Мета: Целото внимание треба да е кон земјотресот, националниот митинг ќе се одржи кога се ќе се врати во нормала

Слободен Печат - 06.12.2019

Тој, во Круја, едно од најпогодените подрачја од земјотресот одблиску се запозна со актуелната состојба околу згрижувањето на жителите чии домови се урнати и предизвиканата материјална штета.

Мета: Целото внимание кон настраданите од земјотресот, собирот за демократија кога граѓаните ќе се вратат во нормала

Опсервер - 06.12.2019

Во моментот целото внимание треба да биде насочено кон надминување на ситуацијата, како последица од катастрофалниот земјотрес, а националниот митинг за одбрана на демократијата, закажан за 8 декември ќе се одржи кога граѓаните ќе се вратат во ...

Општина Центар ќе издвои 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Албанија

MakPress - 06.12.2019

Советот на Општина Центар на следната седница ќе донесе долука за доделување парична помош од 800.000 денари за настраданите од земјотресот во Република Албанија. Средствата се од постојаната резерва на Буџетот на Општина Центар за 2019-та година, а ...

(ВИДЕО) Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со нивните идоли

Фактор - 06.12.2019

Aлбанскиот премиер, Еди Рама ги изненади двете деца, Аурелин и Алејсон, кои во страотниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што ја погоди Албанија, за да се спасат, скокнале од балконот од своите домови.

ВИДЕО: Рама на двете деца што скокнаа од балкон за време на земјотресот ги изненади со Роналдо и Буфон

А1 On - 06.12.2019

Албанскиот премиер Еди Рама им приреди изненадување на Аурелин и Алејсон, двете деца кои во силниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што ја погоди Албанија, за да се спасат, скокнале од балконот од своите домови.

Истрага за над 60 градежни компании за земјотресот во Драч

24Инфо - 06.12.2019

На вонредната седница на Советот на министри на Албанија, премиерот Еди Рама рече дека е отворена истрага за 60 компании од Драч за изградба на објекти надвор од сите стандарди. Седницата дојде после разорниот земјотрес на 26 ноември во кој загинаа ...

Децата кои скокнаа од балкон при земјотресот Рама ги запозна со Роналдо и Буфон

Денешен - 07.12.2019

Aлбанскиот премиер, Еди Рама ги изненади двете деца, Аурелин и Алејсон, кои во страотниот земјотрес од 6,4 степени по Рихтер што ја погоди Албанија, за да се спасат, скокнале од балконот од своите домови.

Македонски тимови се вратија од Албанија: Повеќе од 72 часа пожртвуваност и хуманост на дело

ММС - 07.12.2019

Тимовите за спасување кои беа испратени да помогнат во Албанија по разорниот земјотрес од 6,4 степени се вратија во земјава. Повеќе од 72 часа работеа на комплексни задачи за да им помогнат на локалните власти во спасување на преживеаните од ...

Повеќе од 72 часа пожртвуваност и хуманост на дело

Опсервер - 07.12.2019

Тимовите за спасување кои беа испратени да помогнат во Албанија по разорниот земјотрес од 6,4 степени се вратија во земјава. Повеќе од 72 часа работеа на комплексни задачи за да им помогнат на локалните власти во спасување на преживеаните од ...

Повеќе од 72 часа пожртвуваност и хуманост на дело

А1 On - 07.12.2019

Тимовите за спасување кои беа испратени да помогнат во Албанија по разорниот земјотрес од 6,4 степени се вратија во земјава. Повеќе од 72 часа работеа на комплексни задачи за да им помогнат на локалните власти во спасување на преживеаните од ...