TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владејачките партии го отфрлија барањето на опозицијата денеска да се гласа за разрешување на Катица Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство го отфрли барањето на опозицијата на денешната пленарна седница да се гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Образложението на опозицијата е дека поминала една недела од заклучокот на Комисијата за ...

Јовески за 360°: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Либертас - 11.09.2019

Трите дописи со кои специјалната обвинителка Катица Јанева дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното Обвинителство се напишани на рака, вели за „ 360 степени“ државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Јовески за 360°: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

360 степени - 11.09.2019

Трите дописи со кои специјалната обвинителка Катица Јанева дава согласност за преземање на предметите на СЈО од редовното Обвинителство се напишани на рака, вели за „360 степени“ државниот јавен обвинител Љубомир Јовески.

Мицевски: Џафери и СДСМ да не глумат борци за правда и уште денес Катица Јанева да биде разрешена

+инфо - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Сител - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Јовески: Писмата на Јанева од Шутка се напишани на рака

Република - 11.09.2019

Не е вистина дека едно од писмата на Катица Јанева испратени до ЈО од истражиот затвор „Скопје“ е напишано на компјутер, тврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески кој во изјава за „360 степени“ ги отфрла ваквите тврдења од универзитетскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка за разрешување на Јанева

Алсат-М - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ во Собрание предложи точка на дневен ред разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за специјалната обвинителка да биде ...

Калајџиев: Погубно е да се решаваат системски работи на база на дневна политика

А1 On - 11.09.2019

Погубно е да се решаваат системски работи на база на дневна политика и врз основа на конкретни интереси на политичките елити. Воопшто решението да се згасне СЈО не е дебатирано ниту во поширотката јавност, ниту во невладиниот сектор, ниту во ...

Собранието одби денеска да ја разреши Катица Јанева

+инфо - 11.09.2019

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената ...

Власта денеска одби да гласа за разрешување на Катица Јанева

PressingTV - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство на власта на денешната седница на Собранието го одби предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на дневен ред да се стави точката за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

Тактизирање со Јанева: Нејзиното разрешување ставено на пауза

Независен - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Пратениците од владеачките партии објаснуваат оти сакале да се дополни дневниот ...

Мицевски: СДСМ застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Курир - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница имаше обраќање координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски. Тој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои ...

Мицкоски: ЈО работи под диктат на Заев, прави пиши-бриши со правото

Република - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме сѐ и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Новинар објави документ со кој ОЈО се прогласува ненадлежно за изземање на Јанева, Мицкоски со одговор: ОЈО работи под ...

Курир - 11.09.2019

Во оваа правна паника што се случува изминатиов период се изнаслушавме се и сешто. Сум слушнал и јас дека адвокатите на луѓето кои се дел од предметите на СЈО се обратиле до ЈО за мислење за изземање на Катица Јанева од овие случаи.

Катица Јанева се спаси од разрешување - Нови тактизирања во Собрание

Фактор - 11.09.2019

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева иако поднесе оставка и поминати се сите редовни процедури од Советот на јавни обвинители до Комисијата за именувања во Собранието, денес се спаси од разрешување.

Заев инсистирал да се озакони рекетот: Помошниците на Јанева, според закон, треба да се вратат каде што биле, премиерот ...

Курир - 11.09.2019

Актуелниот закон наложува помошниците на Катица Јанева да си се вратат во матичните обвинителства, онаму каде работеле пред формирање на СЈО. Исто така, законот овозможува Јовески, доколку цени дека никој друг нема капацитет, ним да им ги делегира ...

Специјалната на „голем одмор“: Осамна фотографија од Катица Јанева во Шутка? (ФОТО)

Вистина.мк - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук профил -пишува порталот „Нет Прес“ објавувајќи ја ...

Дуковски: Само СЈО смее да ги користи незаконски снимените разговори, се друго е кривично дело

Курир - 11.09.2019

Само СЈО има право да ги користи незаконски снимените разговори, се друго е кривично дело, и во моментот кога нема да постои СЈО ќе се јават многу процесни проблеми, изјави адвокатот Сашо Дуковски во Топ тема на Телма телевизија.

Јанушев: Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?

Курир - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?- -прашува генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

Калајџиев: Некој треба да испита како Јанева го пратила писмото пишувано на компјутер

МКД - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...

Калајџиев: Дел од писмото на Јанева е пишуван на компјутер. Од каде ѝ компјутер на Јанева во Шутка?

365 - 10.09.2019

Писмото на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, испратено од притвор до обвинителите од СЈО, со кое им дава овластување да му ги предадат предметите на СЈО на Јавното обвинителство, било напишано дел на компјутер, а дел рачно, изјави ...

(ФОТО) Катица Јанева во „Шутка“ ?

Нетпрес - 10.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

Мицевски: Власта ја спаси Јанева од разрешување

Телма - 11.09.2019

Координаторот на пратеничката група на ВМРО – ДПМНЕ Никола Мицевски вели дека денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. -На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на ...

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Press24 - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Дуковски за писмото на Јанева: Ме зачудува како правната фела со леснотија го прифати како наредба

Курир - 10.09.2019

Сашко Дуковски, адвокат во вчерашното интервју за „АлфаТВ“ појасни дека е вчудоневиден како со леснотија неговите колеги го прифатиле писмото на Катица Јанева како наредба да предметите од СЈО преминат во ЈО.

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието одби денеска да ја разреши Јанева

Слободен Печат - 11.09.2019

Според партијата на Христијан Мицкоски, дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот „Рекет“, а истовремено дава и одлуки и наредби од притвор, кои се противзаконски.

Власта одби да гласа за разрешување на Катица јанева

Expres - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство со 58 гласа го отфрли предлогот Собранието денеска да гласа Катица Јанева да биде разрешена. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ предложи точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената препорака на ...

ВМРО-ДПМНЕ без договор предложи да се гласа за разрешување на Јанева

360 степени - 11.09.2019

Парламентарното мнозинство во парламентот денеска со 58 гласа „за“ го отфрли предлогот на опозицијата да гласа за разрешување на специјалната обвинителка Катица Јанева. Претседателот на Собранието, Талат Џафери потенцира дека нема никаква правна ...

Власта застана во одбрана на криминалите на Катица Јанева

Република - 11.09.2019

Денеска на собраниска седница oд говорницата се обрати координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски, кој предложи да се дополни дневниот ред со точка предлог за разрешување на јавниот обвинител за гонење на кривични дела ...

Од утре власта и опозицијата ќе ги интензивираат напорите за донесување на законот за јо

24 Вести - 09.09.2019

Свечената заклетва со која поранешната прва шефица на СЈО доби мандат да гони висок криминал и корупција, следуваше по долга партиска преговарачка сага. На 15ти септември 2015-та година, по безброј лидерски средби, полноќни медиумски изјави и ...

Сашо Дуковски за Алфа: СЈО е “мртво”

Алфа - 09.09.2019

Алфа Тв разговараше со адвокатот Сашо Дуковски за актуелните случувањата во СЈО како и за наредбата на Јанева, која од притвор преку писмо побара сите случаи што ги води СЈО да се префрлат во ЈО, според Дуковски во законот не е предвидено дека ...

Игор Јанушев: Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?

Опсервер - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!? Заев ѝ се јавил на Катица Јанева да ги ослободи ...

Калајџиев: Тука нешто смрди, кој тоа може да има компјутер во затвор

Република - 10.09.2019

Вечерва на ТВ Телма Гордан Калајџиев, професорот по кривично право изјави дека дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство му кажале дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на ...

(ФОТО) Јанева во „Шутка“ ?

365 - 11.09.2019

На социјалните мрежи се појави фотографија на која „наводно“ е Катица Јанева во Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Фотографијата ја објави новинарот Миленко Неделковски на неговиот Фејсбук ...

Мицевски: Власта ја спаси Катица Јанева од разрешување

Макфакс - 11.09.2019

,,Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување.На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Заев ја спаси Катица Јанева од разрешување

Магазин - 11.09.2019

Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, одлуката за разрешување на Јанева да се стави како прва точка на дневниот ред на денешната седница, дознава Сител.

Собранието одби денеска да ја разреши Катица Јанева

Либертас - 11.09.2019

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ Собранието денеска да гласа за разрешување на приведената специјална обвинителка во оставка Катица Јанева. Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ точка на дневен ред да биде разрешувањето Јанева, согласно веќе усвоената ...

Сашо Дуковски за Алфа: СЈО е „мртво”

Курир - 09.09.2019

Алфа Тв разговараше со адвокатот Сашо Дуковски за актуелните случувањата во СЈО како и за наредбата на Јанева, која од притвор преку писмо побара сите случаи што ги води СЈО да се префрлат во ЈО, според Дуковски во законот не е предвидено дека ...

Јанушев: Заев ѝ се јавил на Катица Јанева да ги ослободи осумтемина екс-пратеници на ВМРО-ДПМНЕ

Нетпрес - 11.09.2019

Писмото на Катица Јанева за предавање на предметите од СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака нешто допишала?!?- -прашува генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор ...

Калајџиев: Некој треба да испита како Јанева го пратила писмото пишувано на компјутер

Курир - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...

Мицевски: СДСМ денеска наместо на страната на правдата застана во одбрана на криминалот и рекетот

Сител - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување. На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ред како прва точка, разрешувањето на осомничената специјалната обвинителка ...

Милошоски: Парламентарното мнозинство го отфрли предлогот Јанева да биде разрешена од позицијата специјален јавен ...

Курир - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ денес предложи Собранието да ја разреши СЈО Катица Јанева, согласно веќе усвоената препорака на Комисијата за избори и именување и Советот на јавните обвинители за спец.обвинителка да биде разрешена, објави пратеникот Антонио Милошоски.

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

Република - 11.09.2019

Со 58 гласови пртоив, од кои мнозинството пратеници од СДСМ и ДУИ, на денешната собраниска седница беше отфрлен предлогот од координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, како прва точка на дневниот ред да се стави одлуката за ...

Адвокатот Дукоски: Специјалното обвинителство е мртво

Нетпрес - 09.09.2019

Алфа Тв разговараше со адвокатот Сашо Дукоски за актуелните случувањата во СЈО како и за наредбата на Јанева, која од притвор преку писмо побара сите случаи што ги води СЈО да се префрлат во ЈО, според Дуковски во законот не е предвидено дека Јанева ...

Калајџиев: Да се испита кој ја посетил Јанева за да и го даде писмото

Press24 - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...

Мицевски: СДСМ денеска наместо на страната на правдата застана во одбрана на криминалот и рекетот

24Инфо - 11.09.2019

Денес на очиглед на целата македонска јавност власта ја спаси осомничената Катица Јанева од разрешување, обвини Никола Мицевски, координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. -На денешниот предлог од страна на ВМРО-ДПМНЕ, да се стави на дневен ...

ВМРО-ДП)МНЕ со предлог за разрешување на Јанева, парламентарното мнозинство го отфрли

Фактор - 11.09.2019

ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница предложи агендата да биде дополнета со разрешување на специјалната обвинителка, Катица Јанева, во согласност со препораката донесена од Комисијата за избори и именувања и Советот на обвинители.

Власта одби да гласа за разрешување на Катица Јанева во Собранието

4NEWS - 11.09.2019

Власта одби гласањето за разрешување на Катица Јанева да се најде на дневен ред на денешната седница на Собранието. Мнозинството на СДСМ и ДУИ со 58 гласа го одби предлогот на координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски, ...

Дуковски: СЈО е „мртво”

Република - 09.09.2019

Во разговор за Алфа Тв адвокатот Сашо Дуковски коментираше за актуелните случувањата во СЈО како и за наредбата на Јанева, која од притвор преку писмо побара сите случаи што ги води СЈО да се префрлат во ЈО, според Дуковски во законот не е ...

Калајџиев: Некој треба да испита како Јанева го пратила писмото пишувано на компјутер

PressingTV - 10.09.2019

Дел од обвинителите на Специјалното јавно обвинителство ми кажаа дека писмото на Катица Јанева за предавање на предметите на СЈО на ЈО било пишувано на компјутер и на рака. Кој тоа ѝ го дал на Јанева писмото напишано на компјутер, на кое таа со рака ...