TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Некој ги украл бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски од скопскиот Градски парк

Слободен Печат - 03.10.2022

Бистите на поетите и писатели Никола Вапцаров и Коле Неделковски викендов се украдени од Градскиот парк во Скопје, а постаментите на кои стоеја се урнати. Според пријавата која ја добила полицијата, кражбата се случила на прометната патека која води ...

Исчезнаа бистите на Вапцаров и Неделковски од градскиот парк

Сител - 03.10.2022

Бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски повеќе не се дел од Градскиот парк во Скопје.. Украдени се спомен обележјата на овие двајца македонски преродбеници.. Според пријавата која ја добила полицијата, кражбата се случила во саботата ноќта..

Спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градскиот парк се оштетени

Фактор - 03.10.2022

Исчезнаа бистите на авторите Никола Вапцаров и Коле Неделковски од Градскиот парк. Во СВР Скопје вчера во 09:52 часот е пријавено дека во Градски парк во Скопје се оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а одземени се и бистите ...

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров – одземени и бистите

ТВ21 - 03.10.2022

На 02.10.2022 во 09.52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците.

Оштетени споменици и украдени бисти во Градскиот парк

Локално - 03.10.2022

Исчезнаа бистите на легендарните македонските автори и поети Никола Вапцаров и Коле Неделковски од Градскиот парк. „На 2 октомври во 9:52 часот во СВР Скопје било пријавено дека биле оштетени спомениците, а биле одземени и бистите“, велат од ...

Оштетени спомен бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски во Градскиот парк

Сител - 03.10.2022

Украдени се бистите на Коле Неделковски и Никола Вапцаров кои беа поставени во скопскиот Градски парк. Кражбата се случи во текот на изминатата ноќ. Прво биле турнати бетонските постаменти а потоа со алат се пресечени бистите на двајцата македонски ...

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, одземени и бистите

Курир - 03.10.2022

На 02.10.2022 во 09:52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците.

Оштетени бистите на спомениците на Неделковски и Вапцаров во Градски парк

Скопје инфо - 03.10.2022

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градски парк во Скопје. Случајот бил пријавен вчера наутро во СВР Скопје. -На 02.10.2022 во 09.52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на ...

Нов вандализам: Искорната и украдена бистата на хероината Невена Георгиева – Дуња

Скопје24 - 03.10.2022

Нов вандализам и кражба на спомен-обележјата во Скопје. На мета на се уште непознати крадци и вандали викендов се најде и бистата на младата хероина Невена Георгиева – Дуња. Нејзиното спомен обележје – биста е искорнато и украдено од дворот на ...

Украдени бистите на Вапцаров и Неделковски во Градски парк

МКД - 03.10.2022

Вчера во Градски парк биле украдени и оштетени бистите од два споменици. На 02.10.2022 во 09.52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите ...

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градски парк Скопје, одземени и бистите

Република - 03.10.2022

На 02.10.2022 во 09:52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Оштетени спомениците и украдени бистите на Вапцаров и Неделковски од Градскиот парк во Скопје

Денешен - 03.10.2022

Бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски повеќе не се дел од Градскиот парк во Скопје. Украдени се спомен обележјата на овие двајца македонски преродбеници.. Според пријавата која ја добила полицијата, кражбата се случила во саботата ноќта..

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градски парк

Press24 - 03.10.2022

Вчера било пријавено дека во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров. „На 02.10.2022 во 09:52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и ...

ОШТЕТЕНИ СПОМЕНИЦИТЕ НА ВАПЦАРОВ И НА НЕДЕЛКОВСКИ Одземени се и бистите во Градски парк

+инфо - 03.10.2022

Во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците. Вандализмот е пријавен во 09.25 чсот во СВР Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информира ...

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градски парк Скопје, одземени и бистите (ФОТО)

Lider - 03.10.2022

На 02.10.2022 во 09:52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците.

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, одземени и бистите

Нетпрес - 03.10.2022

На 02.10.2022 во 09:52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците.

Оштетени спомениците на Неделковски и Вапцаров во Градски парк

Канал5 - 03.10.2022

Во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците. Вандалискиот чин бил пријавен вчера во 09.25 часот во СВР Скопје.

Оштетени спомениците и украдени бистите на Вапцаров и Неделковски од Градскиот парк во Скопје

Фокус - 03.10.2022

Оштетени спомениците и украдени бистите на Вапцаров и Неделковски од Градскиот парк во Скопје Бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски повеќе не се дел од Градскиот парк во Скопје. Украдени се спомен обележјата на овие двајца македонски ...

Украдени бистите на Вапцаров и на Неделковски од Градски парк во Скопје

А1 On - 03.10.2022

На 02.10.2022 во 09.52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров, а биле одземени и бистите од спомениците.

Оштетени бистите на спомениците на Неделковски и Вапцаров во Градски парк

Независен - 03.10.2022

Оштетени спомениците на Коле Неделковски и Никола Вапцаров во Градски парк во Скопје. Случајот бил пријавен вчера наутро во СВР Скопје. -На 02.10.2022 во 09.52 часот во СВР Скопје било пријавено во Градски парк во Скопје биле оштетени спомениците на ...

Оштетени спомениците и украдени бистите на Вапцаров и Неделковски од Градскиот парк во Скопје

Либертас - 03.10.2022

Оштетени спомениците и украдени бистите на Вапцаров и Неделковски од Градскиот парк во Скопје Бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски повеќе не се дел од Градскиот парк во Скопје. Украдени се спомен обележјата на овие двајца македонски ...

Оштетени спомениците и украдени бистите на Вапцаров и Неделковски од Градскиот парк во Скопје

MakPress - 04.10.2022

Бистите на Никола Вапцаров и Коле Неделковски повеќе не се дел од Градскиот парк во Скопје.. Украдени се спомен обележјата на овие двајца македонски преродбеници.. Според пријавата која ја добила полицијата, кражбата се случила во саботата ноќта, ...

Нов вандализам: Искорната и украдена бистата на Невена Георгиева – Дуња

Република - 04.10.2022

Нов вандализам и кражба на спомен-обележјата во градот. Искорната и украдена е бистата на младата хероина Невена Георгиева – Дуња која се наоѓаше во дворот на училиштето коешто го носи нејзиното име во скопската општина Кисела Вода.

Нов вандализам: Искорната и украдена бистата на хероината Невена Георгиева – Дуња

Скопје инфо - 04.10.2022

Нов вандализам и кражба на спомен-обележјата во Скопје. На мета на се уште непознати крадци и вандали викендов се најде и бистата на младата хероина Невена Георгиева – Дуња. Нејзиното спомен обележје – биста е искорнато и украдено од дворот на ...

По украдените бисти на Неделковски и Вапцаров украдена и бистата на Невена Георгиева – Дуња во Кисела Вода

Сител - 04.10.2022

По вчерашниот вандализам каде беа искршени и украдени бистите на Коле Неделковски и Никола Вапцаров од Градскиот парк во Скопје, искорната и украдена бистата на младата хероина Невена Георгиева – Дуња која се наоѓаше во дворот на училиштето коешто ...

Трета биста на антифашистички борец украдена во Скопје за кратко време

Фактор - 04.10.2022

Бистата на Невена Георгиева – Дуња е искорнат и украдено од дворот на училиштето коешто го носи нејзиното име во скопската општина Кисела Вода. Постаментот е оштетен, а искршени се и плочките на коишто беше поставено спомен-одбележјето.