TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СЈО за шест месеци потрошило 113,5 милиони денари

еМагазин - 16.03.2019

Од одобрените средства за 2018 година во периодот од 15.09.2018 година заклучно со 31.12.2018 година реализирани се средства во вкупен износ од 76.437.440 денари или 33,43%, стои во најновиот извештај за работењето на Специјалното јавно ...

Судбината на СЈО – главна тема во неделниот печат

Р.С.Европа - 15.03.2019

Неделникот Фокус пишува дека СЈО го очекува „политичко цунами“, Глобус иронично пишува дека СЈО мора да умре, а Капитал анализира зошто сите сакаат да работат во државно. Судбината на СЈО во изминативе денови беше и сè уште е топ-тема во медиумите, ...

СЈО анализирало 476.249 смс пораки од вкупно 834.374, вели најновиот извештај на обвинителството

Сакам да кажам - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави редовниот шестмесечен извештај за својата работа и во него се вели дека во извештајниот период акцент бил ставен на анализата и обработката на вкупно 834.374 смс пораки кои беа доставени до ова ...

Извештај СЈО: Кривични истраги за 64 лица за шест месеци

24 Вести - 15.03.2019

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, односно Специјалното јавно обвинителство, денеска го објави својот најнов, седми по ред, полугодишен извештај.

Над 31.000 разговори и над 72.000 смс пораки на Зоран Заев биле најдени на хард дискот на Звонко Костовски

Фокус - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во последниот свој шестмесечен извештај откри дека на хард дискот најден во канцеларијата во УБК, која ја користел свиркачот Звонко Костовски, биле најдени вкупно 31 495 разговори и 72 513 смс пораки.

СЈО го објави шестмесечниот извештај

Телма - 15.03.2019

СЈО се надева дека во најкус можен рок ќе биде изгласан законот со кој ќе бидати интегрирани како самостојна институција во јавно обинителскиот систем на државава, со што СЈО добива и автономија но и надлженост да гони корупција од висок профил.

Седми шест месечен извештај на СЈО – пресуди против 3 лица и 8 нови финансиски истраги

ТВ21 - 15.03.2019

Седмиот шестмесечен извештај на СЈО за периодот 15- ти септември 2018 година до 15-ти март 2019 година ги опфаќа податоците за донесени пресуди, покренати истраги, но и потрошени средства.

(Видео) СЈО го објави седмиот по ред извештај

1tv - 15.03.2019

Нови 32 000 разговори и 72 000 смс пораки анализирале специјалните јавни обвинители во изминатите 6 месеци-пишува во седмиот по ред извештај на СЈО. Во него стои и дека „бомбите“ на Заев биле пронајдени во УБК, на хард диск во канцеларијата на ...

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

Макфакс - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство од вкупно 606.555 аудио фајлови со кои располага, обработило 96 отсто, се вели во Извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година.

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

24Инфо - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Познато колку точно пари СЈО потрошило во 2018-та

Фактор - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во кварталниот извештај што го објави денеска вели дека потрошило 195,3 милиони евра во текот на целокупната 2018-та. - Вкупната реализација на одобрениот буџет за 2018 година, заклучно со 31.12.2018 година изнесува ...

ЕУ прогледа низ прсти за 27 април, ама тешко ќе „амнестира“ за СЈО

Независен - 15.03.2019

Речиси две години подоцна, во Кривичниот суд во Скопје ќе биде соопштена пресудата на судечкиот совет, предводен од Добрила Кацарска, за насилствата во парламентот на 27 април 2017 година.

СЈО – камен на сопнување околу измените во Законот за јавно обвинителство

Глас на Америка - 14.03.2019

Според власта, СЈО долг период било „искра надеж за враќање на правната држава„, а опозицијата најавува дополнителни аргументи за своето тврдење дека Јанева и нејзиниот тим го загубиле професионалниот кредибилитет Додека се чека работните групи на ...

Формирани работните групи што ќе преговараат за СЈО

Телма - 14.03.2019

Рената Десковска и Оливер Ристовски аргументите за СЈО ќе ги соочуваат со адовактот Тони Менкиновски кој ќе ја предводи работната група на ВМРO-ДПМНЕ со уште петмина други челнови, чии имиња засега не се откриваат.

Анализа за трансформацијата на СЈО и проблемот со неговата уставност

Академик - 14.03.2019

Фондацијата Отворено општество – Македонија издаде нов документ за јавни политики, со наслов „Правните предизвици пред Специјалното јавно обвинителство“, во кој проф. д-р Гордан Калајџиев го анализира статусот на Специјалното јавно обвинителство ...

Историскиот потоп на СЈО

Н.Македонија - 14.03.2019

Кога летоска, за време на неподносливите жештини, при една од моите редовни вечерни прошетки, малку ми се заврте во главата и побарав најблиска клупа за да се соземам, бев затечена од брзата реакција на човек од некое приватно обезбедување, кој ...

СЈО: Преку 31.000 разговори и над 72.000 смс пораки на Заев најдени во канцеларијата во УБК

1tv - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во последниот свој шестмесечен извештај откри дека на хард дискот најден во канцеларијата во УБК, која ја користел свиркачот Звонко Костовски, биле најдени вкупно 31 495 разговори и 72 513 смс пораки.

Седми шест месечен извештај на СЈО – пресуди против 3 лица и 8 нови финансиски истраги

4NEWS - 16.03.2019

Седмиот шестмесечен извештај на СЈО за периодот 15- ти септември 2018 година до 15-ти март 2019 година ги опфаќа податоците за донесени пресуди, покренати истраги, но и потрошени средства.

(Видео) СЈО го објави седмиот по ред извештај

Либертас - 15.03.2019

Нови 32 000 разговори и 72 000 смс пораки анализирале специјалните јавни обвинители во изминатите 6 месеци-пишува во седмиот по ред извештај на СЈО. Во него стои и дека „бомбите“ на Заев биле пронајдени во УБК, на хард диск во канцеларијата на ...

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

А1 On - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство од вкупно 606.555 аудио фајлови со кои располага, обработило 96 отсто, се вели во Извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година.

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

24 Вести - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Граѓански организации се сомневаат дека Владата брза да му ги скрати крилјата на СЈО

Фактор - 15.03.2019

Граѓански организации побараа Владата да го повлече Предлог-законот за Јавното обвинителство и да го врати во Министерството, кое во партиципативен и транспарентен процес ќе го доработи. Предлагачи на Блупринт документот, кои го следат ...

Над 31.000 разговори и над 72.000 смс пораки на Зоран Заев биле најдени на хард дискот на Звонко Костовски

Либертас - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство во последниот свој шестмесечен извештај откри дека на хард дискот најден во канцеларијата во УБК, која ја користел свиркачот Звонко Костовски, биле најдени вкупно 31 495 разговори и 72 513 смс пораки.

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

Точка - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство од вкупно 606.555 аудиофајлови со кои располага, обработило 96 отсто, се вели во Извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година.

Осум нови истражни постапки на СЈО против 64 лица во изминатите шест месеци

Н.Македонија - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО преслушало 96 отсто од „бомбите“

24 Вести - 15.03.2019

Специјалното јавно обвинителство обработило 96 отсто од вкупно 606.555 аудиофајлови со кои располага. Во извештајот за работата на ова обвинителство за периодот септември 2018 – март 2019 година се наведува и дека досега се издвоени 453.281 приватни ...

СЈО за изминатите шест месеци: Пресуди, обвиненија и осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица

Локално - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

Нетпрес - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО за 6 месеци: Пресуди за два предмети, две обвиненија и 8 нови истраги

Нова ТВ - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО со извештај за сработеното во последните шест месеци

Press24 - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО за шест месеци отворило нови истраги против 64 лица

Независен - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО анализирало 476.249 смс пораки од 834.374

+инфо - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите „Тали“ и „Талир 2“, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО во минатите шест месеци отвориле осум нови предистражни постапки

Либертас - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

Над три милиони евра потрошило лани СЈО

ММС - 15.03.2019

За оваа година, Специјалното јавно обвинителство има буџет од на 3,7 милиони евра. Лани СЈО потрошило 85% од одобрениот буџет. Според извештајот на ова обвинителство, вкупната реализација на одобрениот буџет за 2018 година, заклучно со 31.12.2018 ...

СЈО објави што сработило во изминатите шест месеци

Опсервер - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...

СЈО потрошило над три милиони евра за шест месеци

Република - 15.03.2019

Пресуди против три лица во два предмета, поднесувањето две обвиненија во предметите ТАЛИР и ТАЛИР 2, како и отворање осум нови истражни постапки против вкупно 64 лица. Ова, меѓу другото, е наведено како покарактеристично во седмиот шестмесечен ...