TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Да се излекуваш од коронавирус! Брачната двојка Ицевски раскажува за нивната битка со Ковид-19

ТВ21 - 21.11.2020

Лилјана и Зоран Ицевски се сопружници кои биле заразени од Ковид-19. Лекувањето во домашни услови траело неколку дена, сѐ додека состојбата не им се влошила, поради што морале да бидат хоспитализирани.

Додека капацитетите на болниците се исполнуваат, лекарите сè погласно бараат да се почитуваат мерките

Алсат-М - 21.11.2020

Капацитетот на болниците се повеќе и повеќе се преоптоваруваат. Само во последните 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 36 пациенти, а 19 пациенти се хоспитализирани на интерните одделенија.

1.292 пациенти инфицирани со Ковид 19 се лекуваат на инфективните оддели во државата

Телма - 21.11.2020

Бројот на заболени и хоспитлализирани расте капацитетите во болниците се намалауваат. 1292 пациенти позитивни или соминтелни на Ковид 19 се лекуваат на инфективните оддели низ болниците во државата, соопшти министерството за здравство.

Макотрпна борба за кислород, струшката болница ги полни капацитетите - слободни уште пет болнички легла

24 Вести - 21.11.2020

Струшката болница ги преполнува капацитетите, а слободни се уште пет болнички кревети. Сместени се 35 пациенти од кои 20 се приклучени на кислородна поддршка. Кислород на дневно ниво се троши пет пати повеќе од вообичаеното или околу 40 боци за 24 ...

КРИТИЧНО СО КОВИД ОДДЕЛЕНИЈАТА ВО СТРУГА - има уште само пет слободни кревети

Фактор - 21.11.2020

Во Охрид и во Струга состојбта е сериозна и критична. Како што јавуваат локалните медиуми, с трушката болница ги преполнува капацитетите, а слободни се уште пет болнички кревети. Сместени се 35 пациенти, од кои 20 се приклучени на кислородна ...

Кризна состојба во државава, попладне седница на главниот штаб за управување со кризи

24 Вести - 21.11.2020

Се додаваат нови болнички кревети во ковид центрите во главниот град. Бројката на пациенти на кои им е потребно болничко лекување продолжува да расте. Ковид одделенијата во Скопје се проширени за дополнителни 43 кревети.

Од Ковид-19 во велешката болница починаа две лица, а на Клиниката „Жан Митрев“ една 62-годишна велешанка

Сител - 21.11.2020

Две лица, 88-годишен маж и 71-годишна жена починаа денеска од последици од коронавирус во велешката Општа болница. Како што информира портпаролот д-р Весна Неделковска Николова, поради компликации од коронавирусот починала и пациентка од Велес на ...

Исполнети капацитетите на болниците во Струга и Охрид

Сител - 21.11.2020

Струшката болница преполна со пациенти болни од Ковид-19.Се поголемиот број на новозаболени лица забрзано ги полнат болничките соби во двата ковид центри интерното и детското одделение, потешките случаи ги препраќаат во Скопје, а ситуацијата станува ...

Состојба во болниците: Вкупно 1 292 пациенти се лекуваат од ковид-19

360 степени - 21.11.2020

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1 292 и има околу 120 празни болнички кревети во ковид – центрите, соопшти попладнево ...

Болничките капацитети во Ковид центрите се исполнети до последно место

Канал5 - 21.11.2020

Болничките капацитети исполнети до последно место. Најтешко е на одделенијата за интензивна нега каде треба да се примат нови пациенти кои имаат потреба од ципап маска, велат болнички извори за Канал 5.

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 825 пациенти, слободни кревети има

ММС - 21.11.2020

И покрај големиот наплив на пациенти во изминативе десетина дена, Министерството за здравство е во постојан контакт со сите болници и доколку има потреба, капацитетите на ковид одделенијата ќе бидат дополнително ...

Вкупно 1.292 лица се хоспитализирани поради компликации од ковид-19

+инфо - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 825 пациенти позитивни и суспектни на корона ...

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 36 пациенти, а вкупно се лекуваат 467 болни, сомнителни и ...

ТВ21 - 21.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 36 нови пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 467 лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

Каде ќе не однесе нестратешката борба со Ковид-19 ?

Алфа - 21.11.2020

Смртноста од Ковид 19 аларматна. 86 смртни случаи за само три дена ја изгубија битката со вирусот. Секојдневните илјадници новозаразени ги преплавуваат и болниците, со тоа се реорганизираат уште поголем број на Клиники и одделенија во болниците ...

Пандемија – вистина или лага

Нова ТВ - 21.11.2020

Како доктор, но и како претседател на Лекарската комора, каде стигнуваат искуствата и проблемите на колегите со пациентите за време на пандемијата, секојдневно добивам информации дека борбата со ковид-19 станува потешка и понеизвесна, затоа што ...

Докторите знаат што следува ако вака продолжи пандемијата

Оff.net - 21.11.2020

„Се наоѓаме на апсолутно катастрофален пат,“ ќе изјави ковид-19 докторот во најдобро подготвената болница во Соединетите држави. Се работи за Медицинскиот центар на Универзитетот во Небраска, која уште од појавата на САРС во 2003 се опремува и ...

Струшката болница преполна, тешко болните од ковид-19 се носат во Скопје

Сакам да кажам - 21.11.2020

Струшката болница ги исполни капацитетите предвидени за ковид болните. Потешките се препраќаат во Скопје, но и таму има се помалку слободни места. Од болницата велат дека бројките растат секојдневно, па спасот го гледаат во модуларната болница која, ...

Бројот на заразени расте, притисокот се поголем-тетовската клиничка болница на готовс ако треба и целосно да се ...

Алфа - 21.11.2020

Само случаи со тешка клиничка слика и пациенти на кои им е потребна кислородна поддршка се примаат во тетовскиот клинички центар.Вирусот притиска и се поголем број пациенти бараат да бидат згрижени.Полни се инфективното, и двата ката од ковид ...

1 починат и 75 хоспитализирани на инфективното одделени

Тера - 21.11.2020

Во последните 24 часа еден пациент од Битола почина на инфективното одделение во Клиничката болница- Битола на возраст од 54 години. Бројот на пациенти кои се хоспитализирани на ова одделение е 75.

Во наредните денови ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

Кумановски м. - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Во Гевгелија почна да се гради модуларниот Ковид центар

24 Вести - 20.11.2020

Во Гевгелија почнаа подготвителните работи за поставување на регионалната модуларна Ковид болница за прием и тријажа на Ковид пациенти која ќе биде една од шеснаесетте во земјава што ги најави Министерството за здравство.

Во наредните денови ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

А1 On - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Отворен ковид центарот на Клиниката за очни болести и проширен одделот во ГОБ 8 Септември

Бриф - 20.11.2020

Ковид одделнијата во Скопје од утрово се проширени за дополнителни 43 кревети кои се ставени во функција на пациентите суспектни и потврдени за КОВИД 19. Од 8 часот почна да работи ковид оддлелението на Кликината за очни болести со капацитет од 23 ...

Ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

Фокус - 20.11.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и новоотворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

Курир - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Во Гевгелија почна да се гради модуларниот Ковид центар

Скопје инфо - 20.11.2020

Во Гевгелија почнаа подготвителните работи за поставување на регионалната модуларна Ковид болница за прием и тријажа на Ковид пациенти која ќе биде една од шеснаесетте во земјава што ги најави Министерството за здравство.

Клиниката за уво, нос и грло ќе обезбеди 50 места за пациенти со Ковид-19

Скопје инфо - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и новоотворениот ковид-центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Филипче: Во наредните денови обезбедуваме уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

24 Вести - 20.11.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Во наредните денови ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

CivilMedia - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Државата принудно презема две приватни клиники од Солун за пациенти со Ковид-19

24 Вести - 20.11.2020

Поради лошата епидемиолошка слика во Солун и исполнетите државни болници, Министерството за здравство на Грција, принудно презема две приватни клиники и ги става комплетно во функција на државата, врз основа на соодветниот закон изгласан од грчкиот ...

Во наредните денови ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

iPortal - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Во наредните денови ќе се обезбедат уште 50 легла на Клиниката за уво, нос и грло

Кајгана - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Клиниката за уво, нос и грло ќе обезбеди 50 места за пациенти со Ковид-19

Точка - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче, утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и новоотворениот ковид-центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега

А1 On - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Гевгелија почна да се гради модуларниот Ковид центар

MakPress - 20.11.2020

Во Гевгелија почнаа подготвителните работи за поставување на регионалната модуларна Ковид болница за прием и тријажа на Ковид пациенти која ќе биде една од шеснаесетте во земјава што ги најави Министерството за здравство.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега

Опсервер - 20.11.2020

– Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

За 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 65 лица, вкупно се лекуваат 459 пациенти

Денар - 20.11.2020

Во ковид центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализрани 65 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, со што вкупниот број на лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град ...

Во Солун слободни само 8 ковид-кревети, државата припои две приватни болници

+инфо - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега Атина, ...

24Инфо - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во Солун слободни само осум ковид-кревети, во цела Грција исполнети 85 отсто од капацитетот на интензивна нега

ТВ21 - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

Во наредните денови ќе се обезбедат уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за уво, нос и грло

Граѓански збор - 20.11.2020

Министерот за здравство Венко Филипче утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.

За 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 65 лица, вкупно се лекуваат 459 пациенти

Граѓански збор - 20.11.2020

Во ковид центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализрани 65 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, со што вкупниот број на лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град ...

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 826 пациенти

Вечер - 20.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 826 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

За 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 65 лица, вкупно се лекуваат 459 пациенти

MakPress - 20.11.2020

Во ковид центрите во Скопје во изминатите 24 часа се хоспитализрани 65 нови пациенти поради компликации од корона вирусот, со што вкупниот број на лица сомнителни и потврдени за КОВИД-19 кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град ...

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 826 пациенти- слободни места има

Press24 - 20.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 826 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 826 пациенти, слободни места има

Канал5 - 20.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 826 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. По извештаите на болниците, кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, ...

Во болнички услови се лекуваат 1.285 пациенти

МКД - 20.11.2020

Вкупната бројка на позитивни и суспектни на коронавирусот, кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава изнесува 1.285 пациенти и има околку 120 празни болнички кревети во ковид центрите, а во изминатите 24 ...

Во Солун слободни се уште 8 кревети за ковид пациенти, а уште 96 легла во цела Грција

Фокус - 20.11.2020

Од 651 кревет наменет за пациенти со Ковид-19 на Одделенијата за интензивна нега во болниците во цела Грција, исполнети се 85 отсто, односно слободни се само 96 легла, јави дописничката на МИА од Атина.

МЗ: На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 826 пациенти, слободни места има

А1 On - 20.11.2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 826 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, слободни места има, информираат од Министерството за здравство.