TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хан:Договорот од Преспа пример за решавање спорови

Р.С.Европа - 15.04.2019

Еврокомесарот Јоханес Хан се надева дека Договорот од Преспа како решение на долгогодишен спор може да послужи како пример за решавање на проблемите на Балканот вклучувајќи го и, како што вели, „застојот “ во дијалогот меѓу Србија и Косово, кој е ...

На Хан не му е проблем што САД се повлекува од Балканот, сака “Преспа“ да се шири

Мета - 15.04.2019

Јоханес Хан, еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување смета дека Вашингтон е „интересен“ и и дава поддршка на ЕУ на планот на Западен Балкан, но поминало времето кога бил поактивно ангажиран за регионот, пишува американскиот ...