TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

За Макрадули Пендаровски не е избор, туку решение за Македонија

Либертас - 05.03.2014

За Јани Макрадули Стево Пендаровски, кандидатот на СДСМ, но и на ЛДП, НСДП, ДПТ за претседател на Република Македонија. е човек со кредибилитет, кој знае што зборува.

Младината на ОМ го поддржа Пендаровски за претседател

+инфо - 05.03.2014

Подмладокот на Обединети за Македонија ги повика сите млади сили во Македонија да го поддржат Стево Пендаровски, кандидат на СДСМ за претседател на претстојните претседателски избори, како што и тие ...

Иванов vs Пендаровски - суштински разлики

Р.С.Европа - 05.03.2014

Иванов и Пендаровски се сосема различни и по однос на политичките видувања, но и карактерно се разликуваат, велат експертите. Но тие се убедени дека независно од тоа какви особини ги карактеризираат ...

Макрадули: Пендаровски не е избор, тој е решение, решение за Македонија

А1 On - 05.03.2014

Стево Пендаровски е кандидатот на СДСМ, но и на ЛДП, НСДП, ДПТ, за претседател на Република Македонија. За Јани Макрадули Пендаровски е човек со кредибилитет, кој не само што убаво зборува, туку и ...

СДСМ ја фрли коцката – Стево Пендаровски е избран за претседателски кандидат

Кумановски м. - 05.03.2014

На вечерашниот одржан 16-ти Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз, д-р Стево Пендаровски беше избран за кандидат на СДСМ и на коалициските партнери за Претседател на Република Македонија.

Почнаа да ни излегуваат од фрижидер – Постер на Пендаровски кога ќе се одлогираш од Фејс (Фото)

МК News - 05.03.2014

Почна кампањата, подгответе се претседателските кандидати да почнат и од фрижидер да ни излегуваат. Првиот е Стево Пендаровски чија кандидатура официјално се објави вчера.

Пендаровски официјално избран за претседателски кандидат на СДСМ

Р.С.Европа - 05.03.2014

Професорот Стево Пендаровски едногласно беше избран за кандидат за претседател на СДСМ и коалициските партнери на 16-тиот Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз.

Стево Пендаровски избран за претседателски кандидат на СДСМ

Телеграф - 05.03.2014

Претставувајќи го сопствениот концепт за државата посочи дека неговата цел е да биде претседател, кој ќе биде чувар на Уставот, заштитник на граѓаните и обединувач на нацијата.

Пендаровски е избран за кандидат на СДСМ за Претседател на Македонија

Inpress - 05.03.2014

Скопје, 5. март 2014 (ИНПРЕС) Професорот Стево Пендаровски, едногласно, со акламација, на 16-тиот Конгрес на Социјалдемократскиот сојуз, е избран за кандидат на СДСМ и на коалициските партнери, за ...

Заев: СДСМ ќе ја води Владата, Пендаровски ќе биде шеф на државата

24 Вести - 04.03.2014

На 27 април СДСМ ќе ја превземе диригентската палка и Македонија ќе добие нова Влада чија примарна цел ќе биде достоинствена и нормална држава, бидејќи Македонија тоа сега не е.

Пендаровски: Ќе бидам чувар на Уставот и заштитник на граѓаните

Нова ТВ - 04.03.2014

Првата моја задача ќе биде да го вратам достоинството и важноста на функцијата Претседател на Република Македонија. Во изминативе пет години таа важна институција доживеа деградирање без преседан во ...

Пендаровски: за Македонија на сите, не за Македонија на малкумина

МКД - 04.03.2014

Чест ми е да бидам кандидат за оваа функција на здружената опозиција на чело со СДСМ, кои се единствената организирана сила која може да ја промени Македонија на подобро.

Пендаровски акламативно кандидиран за претседател

Алфа - 04.03.2014

Стево Пендаровски е адутот на опозицијата на овие избори. Сите 588 присутни делегати во хотелот Александар Палас, акламативно му ја дадоа поддршката на универзитетскиот професор, кој беше советник на ...

Заев побара поддршка за Пендаровски

24 Вести - 04.03.2014

СДСМ вечерва го одржува 16. Конгрес на кој треба да биде потврдена кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Лидерот на партијата Зоран Заев во своето обраќање пред делегатите и ...

Пендаровски: ќе бидам заштитник на граѓаните и на Уставот

Телма - 04.03.2014

Стево Пендаровски и официјално е избран за кандидат на СДСМ за претседател на Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16.

Пендаровски ги доби гласовите, Црвенковски апсолутен победник на конгресот на СДСМ

Република - 04.03.2014

„Горд сум што бев соработник на Бранко Црвенковски и Борис Трајковски““ , со овие зборови кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски ја прогласи победата на неговиот политички ментор Бранко Црвенковски на ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Не ни треба владин службеник, ни треба претседател

А1 On - 04.03.2014

Македонија на граѓаните, а не на тесен круг од неколку лица кои земјата ја држат во заложништво. Стево Пендаровски кој стана и официјален кандидат на СДСМ за престојните претседателски избори рече ...

ФОТО: Пендаровски и официјално претседателски кандидат на СДСМ

Утрински - 04.03.2014

Конгресот на СДСМ вечерва со акламација го избра за претседателски кандидат на опозицијата, универзитетскиот професор Стево Пендаровски. Пред повеќе од 500 делагати и гости од партиите кои ...

Стево Пендаровски кандидат на СДСМ за претседател на Македонија

Сител - 04.03.2014

Стево Пендаровски и официјално избран за кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16.

Пендаровски: Ако чекаме гладот да го надвладее стравот, тогаш ќе биде предоцна за вистински промени

+инфо - 04.03.2014

Еден народ и една земја не можат долго да живеат во агонија. Таа ги пасивизира луѓето, го кочи напредокот, ги уништува националните и државните перспективи.

Пендаровски избран со акламација!

Press24 - 04.03.2014

Сите 588 присутни делегати му ја дадоа поддршката на Стево Пендаровскуиз а претстојната претседателска трка. Универзитетскиот професор кој ги советуваше Црвенковски и трајковски е адутот со кој СДСМ ...

Пендаровски и официјално избран за претседателски кандидат од СДСМ

Курир - 04.03.2014

Стево Пендаровски и официјално избран за кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16.

Пендаровски: Ќе бидам чувар на Уставот, заштитник на граѓаните и обединувач на нацијата

Вечер Прес - 04.03.2014

Професор доктор Стево Пендаровски и официјално е кандидат на СДСМ и опозицијата за Претседател на Република Македонија на претстојните претседателски избори.

(ВИДЕО) Заев: После март доаѓа април, а во април Стево Пендаровски за претседател

А1 On - 04.03.2014

Сега е почеток на март, а еден човек кој го мислевме дека е експерт за демократија испадна дека е експерт за календари. Токму тој би рекол после март доаѓа април, а знаете ли што доаѓа во април? ...

(ВИДЕО) Заев побара поддршка за Пендаровски

Либертас - 04.03.2014

СДСМ вечерва во хотелот „Александар Палас“ го одржува 16. Конгрес на кој треба да биде потврдена кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата.

Заев: Македонија ќе го добие тоа што го заслужува - Пендаровски, човек со државнички манири

+инфо - 04.03.2014

Сега сме на почетокот на март, еден човек кој сите го мислевме за експерт за демократија, се покажа дека бил експерт за календари. Да, тоа е човекот на кој пред пет години му ја доверија улогата да ...

ПЕНДАРОВСКИ: Ќе бидам чувар на уставот и обединувач на нацијата!

Sky - 04.03.2014

Најголемата опозициска партија вечерва го одржa 16. Конгрес на кој Стево Пендаровски беше избран за кандидат за претседател на Македонија. Во своето обраќање, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги повика ...

Делегатите на СДСМ едногласно одлучија – Пендаровски е нивниот кандидат за претседател

Република - 04.03.2014

Едногласно, сите 588 присутни делегати на 16. партиски Конгрес на СДСМ со својот глас ја поддржаа и потврдија кандидатурата на професорот Стево Пендаровски за претседател на Македононија.

Пендаровски избран за претседателски кандидат на СДСМ

Телеграф - 04.03.2014

Мојот главен концепт како претседател ќе биде да го вратиме достоинството и важноста на функцијата претседател, истакна, во своето обраќање, Стево Пендаровски Вкупно 588 делегати едногласно го избраа ...

ГАЛЕРИЈА Едногласно потврдена кандидатурата на Пендаровски за шеф на државата

+инфо - 04.03.2014

Без ниту еден глас против, пред малку СДСМ на 16-от партиски Конгрес ја потврди кандидатурата на професорот Стево Пендаровски за претседател на Македононија.

Заев: Тргнуваме во победа!

Фактор - 04.03.2014

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на партискиот конгрес на СДСМ го соопшти предлогот Стево Пендаровски да биде кандидат на оваа партија за претстојните претседателски избори.

ГАЛЕРИЈА СДСМ ја официјализира кандидатурата на Пендаровски за шеф на државата

+инфо - 04.03.2014

Македонија го заслужува Стево Пендаровски за претседател, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на Конгрсот кој е во тек во хотелот „Александар Палас“. Под слоганот „Македонија залужува претседател“, ...

Едногласно потврдена кандидатурата на Пендаровски за прв човек на државата

А1 On - 04.03.2014

Со 588 гласа од присутните делегати, пред малку СДСМ на 16. Конгрес ја потврди кандидатурата на професорот Стево Пендаровски за претседател на Македононија.

ЗАЕВ: Сакаме Македонија да ја вратиме на вистинскиот пат

Телеграф - 04.03.2014

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија го одржува 16-от Конгрес на партијата под мотото „Македонија заслужува Претседател” Под мотото „Македонија заслужува Претседател“, СДСМ вечерва одржува ...

Заев: После март доаѓа април, а во април Стево Пендаровски за претседател

Либертас - 04.03.2014

Сега е почеток на март, а еден човек кој го мислевме дека е експерт за демократија испадна дека е експерт за календари. Токму тој би рекол после март доаѓа април, а знаете ли што доаѓа во април? ...

Кои се претседателските кандидати?

Сител - 04.03.2014

54- годишниот Ѓорге Иванов, 51-годишниот Стево Пендаровски, една година повозрасниот Зоран Поповски и 60 годишниот Илијаз Халими- ова се четворицата учесници во претседалската трка чии имиња ќе се ...

Зоран Заев побара поддршка за Стево Пендаровски

Press24 - 04.03.2014

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев на денешното обраќање на 16. Конгрес ги повика партиските членови, но и граѓаните да го поддржат Пендаровски да биде избран за претседател на државата.

„Република“: Пендаровски ги доби гласовите, Црвенковски апсолутен победник

Курир - 05.03.2014

Тие што внимателно ја следат политичката кариера на кандидатот на СДСМ за иден шеф на Македонската држава не се зачудени од верноста која што Пендаровски ја чувствува кон неговиот екс шеф во ...

(ВИДЕО) Пендаровски: Не ни треба владин службеник, ни треба претседател

Либертас - 04.03.2014

Македонија на граѓаните, а не на тесен круг од неколку лица кои земјата ја држат во заложништво. Стево Пендаровски кој стана и официјален кандидат на СДСМ за престојните претседателски избори рече ...

Стево Пендаровски кандидат на СДСМ за претседател на Македонија

Lider - 04.03.2014

Стево Пендаровски и официјално избран за кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16.

Пендаровски: Ако чекаме гладот да го надвладее стравот, тогаш ќе биде предоцна за вистински промени

Локално - 04.03.2014

Еден народ и една земја не можат долго да живеат во агонија. Таа ги пасивизира луѓето, го кочи напредокот, ги уништува националните и државните перспективи.

Пендаровски и официјално избран за претседателски кандидат од СДСМ

Нетпрес - 04.03.2014

Стево Пендаровски и официјално избран за кандидат на СДСМ за претседател на Република Македонија. Пендаровски доби поддршка од сите 588 присутни делегати на 16.

Заев: Тргнуваме во најважната победа во модерната историја на Македонија

Нова ТВ - 04.03.2014

Обраќање на Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на 16-тиот Конгрес на СДСМ „Македонија заслужува Претседател“: Дозволете на почетокот на моето обраќање, пред делегатите на Конгресот да го соопштам ...

Заев побара поддршка за Пендаровски

Алсат-М - 04.03.2014

СДСМ вечерва во хотелот „Александар Палас“ го одржува 16. Конгрес на кој треба да биде потврдена кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата.