TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Неделни пратенички прашања за поголема контрола врз Владата

Р.С.Европа - 17.08.2017

Неделните пратенички прашања ќе ја зголемат транспарентноста на власта и ќе им дадат можност на пратениците, а со тоа и на граѓаните да контролираат што и како работи Владата. Парламентот прво треба да профункционира во вистинската смисла на зборот, ...

Пратенички прашања еднаш неделно за подобра контрола на Владата

Вечер Прес - 17.08.2017

Парламентот прво треба да профункционира во вистинската смисла на зборот, за да почне да ја врши својата улога на контролор на извршната власт, коментираат поранешни пратеници во врска со барањето на премиерот еднаш неделно да има тематски ...

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери

Телма - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно. Во писмото Заев наведува дека Владата е подготвена да почнат неделни тематски пратенички прашања ...

Заев бара пратенички прашања од Џафери за остварување на Планот 3-6-9

Нова ТВ - 16.08.2017

Со писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери, првиот човек на извршната власт, Зоран Заев побара термин за да одговара на пратенички прашања а со цел што исполнување на обврските од владиниот план 3-6-9 за реформи на Македонија во својот ...

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери

Алсат-М - 16.08.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Заев побара термин за неделни тематски пратенички прашања во Собранието

МКД - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска писмено побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да одреди термин за тематски пратенички прашања во кое напоменува дека Владата е подготвена да отпочнат неделни тематски пратенички прашања во траење од еден ...

Заев побара од Џафери термин за пратенички прашања

ТВ21 - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска побарал од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да одреди термин за тематски пратенички прашања, соопшти владината прес-служба. Во писмото на Заев до Џафери се наведува дека Владата е подготвена за одржување на ...

Владата бара термин за неделни тематски пратенички прашања

Р.С.Европа - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска побарал од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да одреди термин за тематски пратенички прашања, соопшти владината прес-служба. Во писмото на Заев до Џафери се наведува дека Владата е подготвена за одржување на ...

Премиерот Заев побара термин од Џафери да одговара на тематски пратенички прашања

+инфо - 16.08.2017

Владата ќе се погрижи надзорната функција на Собранието над нејзината работа да биде редовна и рутинска. Прмиерот Зоран Заев денеска испрати писмо до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат џафери, со барање да одреди термин на ...

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери

Либертас - 16.08.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Премиерот Заев побара термин од Џафери да одговара на тематски пратенички прашања

Макфакс - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев денеска испрати писмо до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, со барање да одреди термин на кој ќе одговара на пратенички прашања. „Во контекст на целосното спроведување на планот 3-6-9 би сакал да ...

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери

Идивиди - 16.08.2017

Скопје, 16 август 2017 (МИА) - Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Премиерот Зоран Заев побара термин од Претседателот на Собранието Талат Џафери за да одговара на пратенички прашања

А1 On - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев денес испрати писмо со честитка за 100 дена раководење со Собранието до претседателот на парламентарниот дом, Талат Џафери и побара термин за одржување на неделни, тематски пратенички прашања.

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери

Канал5 - 16.08.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Заев бара од Џафери секоја недела да има пратенички прашања

Фокус - 16.08.2017

Со писмо до претседателот на Собранието, премиерот, Зоран Заев, бара секоја недела да се резервира термин за одржување на тематски пратенички прашања. Дописот е испратен до кабинетот на Џафери од кој се бара пратеничките прашања секоја недела да ...

Заев бара термин од Џафери за неделни пратенички прашања

МРТ - 16.08.2017

Премиерот Заев наведува дека Владата се обврзала да се врати демократскиот амбиент, во Собранието да има политички дијалог и соработка со сите парламентарни групи, вклучително и со опозицијата.

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери...

Н.Македонија - 16.08.2017

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери Претседателот на Владата, Зоран Заев, вчера писмено побара од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Заев бара пратенички прашања

Press24 - 16.08.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Премиерот Заев побара термин од Џафери да одговара на тематски пратенички прашања

Точка - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев денеска испрати писмо до претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, со барање да одреди термин на кој ќе одговара на пратенички прашања. „Во контекст на целосното спроведување на планот 3-6-9 би сакал да ...

Еднаш неделно по еден час Заев ќе одговара на пратенички прашања

Република - 16.08.2017

Кабиентот на Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно. Во писмото Заев наведува дека Владата е подготвена да почнат неделни тематски пратенички прашања во траење ...

Заев сака редовни седници во Собранието за Планот 3-6-9

Фактор - 16.08.2017

Премиерот на Република Македонија му испрати писмо на Собранискиот спикер Талат Џафери во кое посочи подготвеност за одржување на редовни седници на кои ќе има пратенички прашања за Планот 3-6-9 со што ќе се зајакне надзорната работа на ...

Премиерот Заев побара термин од Џафери за да одговара на пратенички прашања

Слободен Печат - 16.08.2017

„Ве молам примете ги моите искрени честитки за Вашето раководење со Собранието во првите 100 дена, во насока на постигнување на поголема транспарентност на законодавниот дом и негово приближување до граѓаните.

Заев подготвен за пратенички прашања еднаш неделно, бара термини од Џафери

Вечер Прес - 16.08.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.

Заев бара неделен термин за тематски пратенички прашања

Стандард - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска побарал од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да одреди термин за тематски пратенички прашања, соопшти владината прес-служба. Во писмото на Заев до Џафери се наведува дека Владата е подготвена за одржување на ...

Заев побара термин од Џафери за да одговара на пратенички прашања

Локално - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев денес испрати писмо со честитка за 100 дена раководење со Собранието до претседателот на парламентарниот дом, Талат Џафери и побара термин за одржување на неделни, тематски пратенички прашања.

Заев бара од Џафери термин еднаш неделно да одговара на пратенички прашања

Мета - 16.08.2017

Премиерот Зоран Заев му испратил писмо на претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое бара спикерот, согласно процедурите на законодавниот дом, да одреди термин за одржување на неделни тематски пратенички прашања со траење од еден час.

Заев бара термин од Џафери, подготвен за пратенички прашања еднаш неделно

еМагазин - 16.08.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска писмено побара од претседателот на Собранието Талат Џафери да одреди термин за тематски пратенички прашања еднаш неделно.