TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа лидерски средби, опозицијата тврди: Не сме добиле никаква покана

ТВ21 - 12.07.2019

Разговорите околу законот за СЈО се замрзнати, а спорен и натаму останува членот 105 кој се однесува на рокот на отворање предмети. Премиерот Заев вели дека очекува до крајот на овој месец да има одговор од опозицијата за ова прашање, кое не смее да ...

Заев за наредната недела најавува лидерска средба

Канал5 - 12.07.2019

Нема договор за лидерска средба, но премиерот Заев очекува за скоро да седне на заедничка маса со претседателот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицковски, но и со останатите политички лидери. Изборниот законик, пописот и законот за јавното обвинителство се ...

Заев и Дескоска со различни ставови – зошто не може да се договорат со опозицијата за законот за СЈО

Алсат-М - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев е оптимист дека до крајот на месецов ќе се најде барем политичко решение за новиот Закон за јавното обвинителство, што во суштина треба да ја реши судбината на Специјалното јавно обвинителство.

ВМРО-ДПМНЕ не отстапува од барањето за запирање на истрагите на СЈО, Заев вели дека се договориле?!

Фокус - 12.07.2019

Од ВМРО-ДПМНЕ ја привршуваат нивната верзија на Законот за СЈО, па за неколку дена се очекува да ја предадат на Министерството за правда, откако претходно на заедничките средби не најдоа заеднички јазик.

Заев: Заглавени се преговорите за Законот за СЈО

ТВ21 - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска истакна дека работите околу Законот за СЈО се заглавени и со опозицијата не може да се најде решение околу членот 105. Тој рече дека до крајот на идната недела мора да се знае дали ќе биде или не околу Законот.

Преговорите за законот за СЈО се заглавени на членот 105

24Инфо - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105. -За законот за СЈО застанати се работите.

Стоилковски: Во било каков модел ВМРО-ДПМНЕ е добитник на следните парламентарни редовни или вондредни избори

Скопје1 - 12.07.2019

Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски одговараше на новинарски прашања. Во продолжение прашањата и одговорите: П рашање: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за измени на изборниот законик некако тоа се пушти пред неколку месеци како пробен балон на сите ...

Заев: Единственото прашање на кое сме заглавени е Катица Јанева и нејзиното име

Фактор - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев како гостин во студиото на Клан Македонија за преговорите на власта со опозицијата за Законот за јавно обвинителство со кој треба да се регулира иднината на СЈО рече дека со ВМРО-ДПМНЕ останува само уште нерешено прашањето за ...

Заев: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа лидерски средби, опозицијата тврди: Не сме добиле никаква покана

4NEWS - 12.07.2019

Разговорите околу законот за СЈО се замрзнати, а спорен и натаму останува членот 105 кој се однесува на рокот на отворање предмети. Премиерот Заев вели дека очекува до крајот на овој месец да има одговор од опозицијата за ова прашање, кое не смее да ...

Преговорите за законот за СЈО се заглавени на членот 105

Опсервер - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105. -За законот за СЈО застанати се работите.

Стоилковски: Самиот Заев вели дека Катица Јанева е каменот на сопнување

Курир - 12.07.2019

На прашањето „Дали како што вели премиерот Заев дека Катица Јанева е каменот на сопнување“? портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски вели дека самиот Заев вели дека Катица Јанева е каменот на сопнување.

Заев: Единственото прашање на кое сме заглавени за СЈО е Катица Јанева

Фокус - 12.07.2019

Власта и опозицијата се усогласиле за Законот за СЈО, а единственото прашање кое сѐ уште е нерешено, според премиерот Зоран заев, е за тоа кој да застане на челно на обвинителството. – Нема да чекаме до „5 до 12“, мандатот на СЈО истекува до 15 ...

Во било каков изборен модел ВМРО-ДПМНЕ е добитник на следните парламентарни редовни или вондредни избори

Опсервер - 12.07.2019

Одговор на новинарски прашања на Наум Стоилковски, Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ П рашање: Ставот на ВМРО-ДПМНЕ за измени на изборниот законик некако тоа се пушти пред неколку месеци како пробен балон на сите политички партии кои дадоа некоја начелна, ...

Заев: Единственото прашање на кое сме заглавени е Катица Јанева и нејзиното име

Република - 12.07.2019

Eдинственото прашање кое сѐ уште е нерешено помеѓу власта и опозицијата околу Законот за СЈО е тоа дали Катица Јанева да остане или не на чело на специјалното обвинителство, рече вчера премиерот Зоран Заев во интервјуто за телевизијата „Клан ...

Заев: За законот за СЈО, застанати се работите

еМагазин - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105. -За законот за СЈО застанати се работите.

Заев: Единственото прашање на кое сме заглавени е Катица Јанева

Вечер - 12.07.2019

Eдинственото прашање кое сѐ уште е нерешено помеѓу власта и опозицијата околу Законот за СЈО е тоа дали Катица Јанева да остане или не на чело на специјалното обвинителство, рече вчера премиерот Зоран Заев во интервјуто за телевизијата „Клан ...

Преговорите за СЈО заглавени кај покренатите истраги

Фокус - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105, кој се однесува на продолжувањето на постапките почнати ...

Катица се заглави меѓу Заев и Мицкоски!

Вечер - 12.07.2019

Според информациите, засега не е предвидена нова работна средба меѓу министерката за правда Рената Дескоска како претставник на власта и адвокатот Тони Менкиновски од името на опозицијата за статусот на Специјалнотот јавно обвинителство.

Преговорите за законот за СЈО се заглавени на членот 105

Сител - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105. -За законот за СЈО застанати се работите.

Според власта проблемот со СЈО е во членот 105

MakPress - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105. -За законот за СЈО застанати се работите.

Ќе има ли договор за СЈО до крајот на јули?

1tv - 12.07.2019

Премиерот Заев оптимист дека до крајот на јули власта и опозицијата ќе се договорат за Законот за јавно обвинителство на чии страници е и судбината на СЈО. Ќе најдеме компромис со ВМРО-ДПМНЕ, овие денови работните групи се сретнаа и верувам дека час ...

Членот 105 најспорен во преговорите за законот за СЈО

МКД - 12.07.2019

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека преговорите на работните групи за законот за Специјалното јавно обвинителство се заглавени и оти суштински разлики на работните групи се за членот 105. „За законот за СЈО застанати се работите.

Ќе има ли договор за СЈО до крајот на јули?

Либертас - 12.07.2019

Премиерот Заев оптимист дека до крајот на јули власта и опозицијата ќе се договорат за Законот за јавно обвинителство на чии страници е и судбината на СЈО. Ќе најдеме компромис со ВМРО-ДПМНЕ, овие денови работните групи се сретнаа и верувам дека час ...