TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Снег и собраниска неизвесност

Р.С.Европа - 10.01.2019

Македонија, Скопје и речиси сите градови и населени места блокирани од обилен снег, но и од немањето двотетинско мнозинство за последната, трета фаза за усвојување на уставните амандмани – обврска што произлегува од Преспанскиот договор.

Договорот меѓу Грција и Македонија: Ќе има ли политички превирања во Атина?

MTM - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел во посета на Атина. Главна тема на разговорите - ратификација на договорот за името на Македонија. Во меѓувреме, премиерот Алексис Ципрас најави дека ќе побара гласање за доверба, ако не добие поддршка за ...

Меркел на грчките политичари ќе им ја потенцира поддршката за Договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Сакам да и се заблагодарам на Грција за се што постигнаа и покрај потешкотиите, но и севкупната улогата која ја има на Балканот во време кога е важно да се испитаат регионалните прашања, изјави попладнево германската канцеларка Ангела Меркел, пред ...

Ципрас: Договорот од Преспа во јануари во грчкиот парламент – Вебер: Прашањето за името мора да се затвори

Сител - 10.01.2019

- Веднаш штом ке заврши процесот на уставните измени во македонското собрание , преспанскиот договор ке се пресели на ратификација во парламентот во Атина, најави грчкиот премиер. Што се однесува пак до протоколот за НАТО, тој, од технички причини, ...

Грчката опозиција призна дека Ципрас има 151 пратеник за Договорот од Преспа

Телма - 10.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе има обезбедено 151 пратеник за усвојување на Договорот од Преспа со што го има доведено коалицискиот партнер Панос Каменос, кој се противи на Договорот, во очај.

Mеркел кај Ципрас притиска за договорот од Преспа – посетата со предзнак ризична

Алфа - 10.01.2019

Меркел од денеска во дводневна посета на Грција, ќе притиска за ратификација на Преспанскиот Договор. Германската канцеларка се очекува да му даде поддршка на Ципрас и да интервенира кај Мицотакис.

Меркел доаѓа во дводневна посета на Атина, утре средба и со Мицотакис

Канал5 - 10.01.2019

Со драконски мерки на безбедност, но и со нескриен оптимизам дека Договорот од Преспа ќе помине во грчкиот парламент, Алексис Ципрас ја пречекува германската канцеларка Меркел. Еуфоријата на грчкиот премиер оди до таму, што тој е убеден дека ...

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

ТВ21 - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

ФАКТОР МАГАЗИН: Заев и Ципрас си играат шаховски меч

Фактор - 10.01.2019

Заев и Ципрас си играат шаховски меч, уставни промени во Скопје, ратификација на Договорот од Преспа во Атина. Една од најделикатните фази беше амнестијата за 27 април, дали со неа е замрзната правната држава? Во фазата на кандидирање или ...

Бакојани: Ципрас има мнозинство пратеници за Договорот од Преспа

CivilMedia - 10.01.2019

Дора Бакојани тврди дека грчкиот премиер Алексис Ципрас, има обезбедено 151 пратеник во грчкиот парламент за Договорот од Преспа, пренесува грчката телевизија „Скај“. „Ципрас има обезбедно мнозинство на пратеници за Договорот од Преспа и ова ...

Меркел во Атина и за Договорот од Преспа

Р.С.Европа - 10.01.2019

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска и утре во Атина ќе оствари средби со грчкиот државен врв, но и со претставници на опозицијата. Според дипломатски извори, Меркел решила да ја посети Атина за да му даде поддршка на грчкиот премиер Алексис ...

Ципрас: Договорот од Преспа во грчкиот парламент во текот на месецов

Р.С.Европа - 10.01.2019

„Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако во Скопје ќе завршат уставните измени и резултатот ќе и биде соопштен на официјална Атина“. Ова го изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното интервју за ...

Ципрас: Ќе почека протоколот за членство на Македонија во НАТО

Нетпрес - 10.01.2019

Процесот на ратификација на Договорот од Преспа во Грција ќе започне веднаш по завршувањето на уставните измени, а протоколот за НАТО ќе биде ратификуван подоцна од технички причини, вели во интервју за телевизијата Open TV грчкиот премиер Алексис ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Локално - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Бакојани: Каменос е очаен откако Ципрас обезбеди 151 пратеник за Преспанскиот договор

Фактор - 10.01.2019

Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија и поранешна министерка за надворешни работи која своевремено го блокираше премот на Македонија во НАТО во 2008-ма, за грчки „Скај“ истакна дека премиерот Алексис Ципрас веќе има ...

Ципрас: Грција ќе го ратификува преспанскиот договорот овој месец

ТВ21 - 09.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во интервју за грчките медиуми рече дека доколку Парламентот на соседната земја го ратификува договорот од Преспа, а ние не тогаш меѓународниот имиџ на Грција ќе биде сериозно нарушен.

По завршувањето на постапката во Македонија, процесот се сели во Грција

24 Вести - 09.01.2019

Непосредно пред гласање то за уставните измени во македон скиот парламент и пред Договорот од Преспа да мине на грчк а страна , во Грција жестоки тонови меѓу власта и опозицијата, но и меѓу Владата и коалицискиот партнер Независни Грци.

Партијата на Каменос пред одлука – дали ќе ја напушти владата?

Канал5 - 09.01.2019

Закажана, па откажана средба меѓу Ципрас и Каменос, најавени, па одложени телевизиски интервјуа на двајцата лидери. Врие во грчката влада, пред утрешната дводвена посета на Меркел, засенета со неизвесноста – каква ќе биде судбината на Преспанскиот ...

(Видео) Договорот од Преспа ја вжешти политичката сцена во Грција

1tv - 09.01.2019

НАТО очекува до 15-ти февруари во двете земји да завршат сите процедури околу Договорот од Преспа. Македонскиот парламент закажа седница на 9-ти јануари, а се прават подготовки и во грчкиот.

Маневарскиот простор се стеснува и во Грција

Н.Македонија - 09.01.2019

Во контекст на нејаснотиите што се актуелни во домашната јавност кога во Собранието деновиве се очекува да мине и последната трета фаза од уставните измени, обврска што произлегува од спогодбата со Грција, се наметнува уште едно прашања, а тоа е ...

Дора Бакојани за „Преспа“ – „Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент“

4NEWS - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Дали со амнестијата е замрзната правната држава?

24 Вести - 10.01.2019

Заев и Ципрас си играат шаховски меч, уставни промени во Скопје, ратификација на Договорот од Преспа во Атина. Една од најделикатните фази беше амнестијата за 27 април, дали со неа е замрзната правната држава? Во фазата на кандидирање или ...

Ципрас:Договорот од Преспа месецов во грчкиот парламент

Вечер - 10.01.2019

„Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако во Скопје ќе завршат уставните измени и резултатот ќе и биде соопштен на официјална Атина“. Ова го изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во синоќешното интервју за ...

Ципрас: Ќе почека протоколот за членство на Македонија во НАТО

Press24 - 10.01.2019

Процесот на ратификација на Договорот од Преспа во Грција ќе започне веднаш по завршувањето на уставните измени, а протоколот за НАТО ќе биде ратификуван подоцна од технички причини, вели во интервју за телевизијата Open TV грчкиот премиер Алексис ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Опсервер - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Бакојани: Каменос е очаен откако Ципрас обезбеди 151 пратеник за Преспанскиот договор

Република - 10.01.2019

Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија и поранешна министерка за надворешни работи која своевремено го блокираше премот на Македонија во НАТО во 2008-ма, за грчки „Скај“ истакна дека премиерот Алексис Ципрас веќе има ...

Ципрас: Грција ќе го ратификува преспанскиот договорот овој месец

4NEWS - 09.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во интервју за грчките медиуми рече дека доколку Парламентот на соседната земја го ратификува договорот од Преспа, а ние не тогаш меѓународниот имиџ на Грција ќе биде сериозно нарушен.

(Видео) Договорот од Преспа ја вжешти политичката сцена во Грција

Либертас - 09.01.2019

НАТО очекува до 15-ти февруари во двете земји да завршат сите процедури околу Договорот од Преспа. Македонскиот парламент закажа седница на 9-ти јануари, а се прават подготовки и во грчкиот.

Бакојани: Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент за Преспанскиот договор

Слободен Печат - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани вели дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Каменос, иако е актуелен министер за одбрана преку видео-порака ...

Ципрас: Ќе почека протоколот за членство на Македонија во НАТО

Точка - 10.01.2019

Процесот на ратификација на Договорот од Преспа во Грција ќе започне веднаш по завршувањето на уставните измени, а протоколот за НАТО ќе биде ратификуван подоцна од технички причини, вели во интервју за телевизијата Open TV грчкиот премиер Алексис ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

А1 On - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Бакојани: Ципрас веќе има обезбедено 151 глас за Преспанскиот договор

Телма - 10.01.2019

Грчкиот премиерот Алексис Ципрас веќе има обезбедено 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во парламентот, изјави Дора Бакојани, влијателниот член на грчката опозициска Нова Демократија за грчката телевизија „Скај“.

Ципрас: Грција ќе го ратификува преспанскиот договор месецов

Вечер - 10.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва во интервју за грчките медиуми рече дека доколку Парламентот на соседната земја го ратификува договорот од Преспа, а ние не тогаш меѓународниот имиџ на Грција ќе биде сериозно нарушен, пренесе 21ТВ.

Дора Бакојани за Преспанскиот договор: Ципрас обезбеди 151 глас во грчкиот парламент

Press24 - 10.01.2019

Поранешната министерка за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани изјави дека грчкиот премиер Алексис Ципрас веќе обезбедил 151 глас за поддршка на Преспанскиот договор во Парламентот. Министерот за одбрана на Грција, Каменос преку видео-порака ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Канал5 - 10.01.2019

Според неговите проценки, во текот на овој месец пратениците во Грција ќе гласаат за ратификација. Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен ...

Ципрас: Имаме мнозинство и за Договорот и за доверба на Владата

Нова ТВ - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

24 Вести - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас очекува Договорот од Преспа да се најде во грчкиот Парламент во текот на јануари

МКД - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако во Македонија ќе завршат уставните измени и резултатот ќе ѝ биде соопштен на официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ратификува ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Сител - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

+инфо - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

1tv - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас за Договорот од Преспа: Јас навечер спијам мирно, знам дека сум на вистинската страна од историјата

Фокус - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Слободен Печат - 10.01.2019

Во однос на денешната посета на германската канцеларка Ангела Меркел на Атина, Алексис Ципрас рече дека веќе извесно време сакала да дојде во Грција, а нивната врска е врска на доверба. Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

24Инфо - 10.01.2019

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Телма - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во Парламентот има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Либертас - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во Парламентот има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

еМагазин - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...

Ципрас: Во текот на јануари Договорот од Преспа во грчкиот Парламент

Бриф - 10.01.2019

Процесите за ратификација на Договорот од Преспа во Грција, ќе почнат веднаш откако кај нас ќе завршат уставните измени и резултатот ќе биде соопштен од официјално Скопје до официјална Атина, додека пак протоколот за НАТО, од технички причини ќе се ...