TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мајките на породилно до Шахпаска: Зошто постои Комисија за заразни болести, кога не ги слушате препораките?

А1 On - 15.09.2020

Група жени кои ја користеа укинатата владина мерка за продолжено породилно отсуство поради пандемијата, реагираат на денешната изјава на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, која зборувајќи за укинувањето на владините мерки, ...

Во четврток протест на родилките и мајките на деца до шест години

Алсат-М - 15.09.2020

Родилки и мајки на деца до 6 годишна возраст најавија протест во четврток пред Владата, против одлуката која ги обврзува да го прекинат продолженото породилно отсуство и да се вратат на своите работни места на 23 септември.

Мајките на породилно на протест во четврток,за Шахпаска беспредметно е продолженото отсуство

Нова ТВ - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство во четрток на 17 септември во 17 и 30 часот најавија протест пред Владата бидејќи, како што велат, стотици деца се одбиени од градинка заради новите протоколи.

Враќањето на работа на „поштедените“ е добра вест за стопанственците, но не и за хронично болните

Независен - 15.09.2020

Одлуката на Владата за враќање на работа на лицата кои поради КОВИД – 19 по разни основи седеа дома, ги израдува работодавците, но не и сите оние кои до сега можеа да ги користат овие бенефиции.

Мајките на породилно отсуство во четврток ќе протестираат пред Владата

А1 On - 15.09.2020

Група жени кои досега ја користеа укинатата владина мерка за продолжено породилно отсуство, за во четврток најавија протест пред владата, барајќи продолжување на поволноста, воведена во март како дел од заштитните мерки против ширењето на ...

Протест против владина одлука за враќање на работа најавуваат родителите на продолжено породилно

Нетпрес - 15.09.2020

Мајките чие породилно отсуство беше продолжено поради Ковид 19, а од наредната среда треба да почнат со работа во четврток ќе протестираат пред владата ...

ВЛАДА: Бремените жени продолжуваат да ги користат мерките донесени од Владата, од 23 септември се враќаат вработените ...

ТВ21 - 15.09.2020

Владата ја информира јавноста дека на вчерашната 4-та седница врз основа на заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесе соодветни одлуки меѓу кои, за враќање на работа и на редовно извршување на работните задачи за вработените лица, кои ...

Влада: Бремените жени и оние на редовно породилно отсуство остануваат дома

Факултети - 15.09.2020

Одлуките донесени на вчерашната седница за враќање на работа се однесуваат само на лицата што досега беа ослободени од работа врз основа на користење продолжено породилно отсуство. Бремените жени и оние на редовно породилно отсуство остануваат дома, ...

Мајките на породилно ќе протестираат: „Леб и сол ќе јадам, детето во градинка не го пуштам”

Слободен Печат - 15.09.2020

Мајките кои се на породилно отсуство в четврток ќе протестираат пред владата која на седница вчера одлучи да ги врати на работните места родителите чии деца се до шестгодишна возраст и тоа почнувајќи од следната недела, 23 септември.

Вработените кои користеа продолжено породилно отсуство се враќаат на работа од 23 септември

Мета - 15.09.2020

Мерката на Владата која беше донесена за продолжено породилно отсуство, поради ковид-кризата престанува да важи од 23 септември (среда), информираат од таму. „Останатите вработени лица кои во моментот се оправдано отсутни од работа поради користење ...

Влада: Од идната среда на работа се враќаат хронично болните и лицата кои користеа продолжено породилно

Локално - 15.09.2020

Од идната среда, 23 септември, на работа се враќаат лицата кои користеа продолжено породилно отсуство, додека бремените жени продолжуваат да ги користат мерките, односно се ослободуваат од одење на работа, потетсува Владата.

Хронично болните од следната среда на работа, се враќаат и тие на продолжено породилно отсуство

Фактор - 15.09.2020

Лицата кои користеле продолж ено породилно отсуство се враќаат на работа на 23 септември односноод среда, а од тогаш на работа ќе одат и хронично болните лица. Владата соопшти дека овие одлуки се потврдени на вчерашната седница.

Заврши владината седница – Донесени повеќе одлуки поврзани со ковид 19 ситуацијата

Centar - 14.09.2020

Четврта седница на Владата: Вработените ослободени од работа според листата на хронични, со исклучок се оние со потврда од лекар-специјалист, сите родители на деца кои досега беа ослободени се враќаат на извршување на работните задачи од 23 ...

Четврта седница на Владата – донесени нови одлуки

4NEWS - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа ...

Престанува да важи мерката за продолжено породилното отсуство

Фактор - 14.09.2020

Престанува да важи мерката за продолжено породилното отсуство, одлучи Владата на својата 4-та седница. „Вработените лица, кои се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23.9.2020 година (среда) да ...

Влада: Сите родители кои досега беа ослободени се враќаат на работа од 23 септември

Канал5 - 14.09.2020

Владата одлучи вработените ослободени од работа според листата на хронични, со исклучок се оние со потврда од лекар-специјалист, престанува да важи мерката за продолжено породилното отсуство, донесени се препораки за организирање на настани.

Заврши четвртата седница на Владата – донесени нови одлуки

Скопје24 - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа ...

Од 23 септември се укинуваат продолженото породилно и ослободувањата од работа на родители

Факултети - 14.09.2020

Владата одлучи вработените лица што се ослободени од работа врз основа на утврдената листа со хронични болести од 23 септември 2020 година (среда) да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи.

Се укинуваат продолженото породилно, ослободувањето од работа, а градинките ќе треба да запишуваат деца

Деца - 14.09.2020

Владата одлучи вработените лица што се ослободени од работа врз основа на утврдената листа со хронични болести од 23 септември 2020 година (среда) да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи.

Хронично болните и родителите на мали деца мора да се вратат на работа, престанува да важи продолженото породилно ...

Курир - 14.09.2020

Владата на Република Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки. Во продолжение ви ги пренесуваме одлуките кои денес ги донесе Владата: – Вработените лица ...

Владата ја одржа четвртата седница

Опсервер - 14.09.2020

Скопје, 14 септември 2020 () – Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки, соопшти владината прес-служба.

Четврта седница на Владата: Вработените ослободени од работа според листата на хронични, со исклучок се оние со потврда ...

Бриф - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа ...

Владата одлучи: Хронично болните и корисниците на продолжено породилно отсуство се враќаат на работа

МКД - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Влада: Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

Press24 - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

ПРЕСТАНУВА ДА ВАЖИ мерката за продолжено породилно отсуство, а хронично болните остануваат дома само со потврда

Вечер - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки, па така вработените лица, кои се ослободени од работа врз основа на користење на ...

Владата одлучи: Од 23 септември, на работа се враќаат сите родители ослободени со мерките, престанува да важи и ...

А1 On - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа ...

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно се враќаат на работа од среда

ТВ21 - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Од среда на работа хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно

+инфо - 14.09.2020

Исклучок од ова ќе бидат само лицата (пациенти) кај кои болеста е во фаза на влошување и оние со малигна болест за кои ќе биде дадена потврда со наод и мислење од лекар специјалист. Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на ...

Престанува да важи мерката за продолжено породилното отсуство

Тера - 14.09.2020

– Вработените лица, кои се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23.9.2020 година (среда) да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, имајќи предвид дека ...

Од среда на работа хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно

Нетпрес - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Хронично болните и лицата на продолжено породилно, од 23 септември се враќаат на работа

Независен - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

Вечер Прес - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Родителите на деца до 10 години се враќаат на работа, пресече Владата и донесе низа одлуки

Скопје1 - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа ...

Владата ја одржа четвртата седница, ова се сите одлуки

Либертас - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки, соопшти владината прес-служба.

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

Либертас - 14.09.2020

– Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на ...

Владата не го прифати предлогот на Комисијата – нема продолжено породилно отсуство, од 23 септември на работа се ...

ММС - 14.09.2020

Хронично болните лица, мајките кои биле на продолжено породилно отсуство, родителите кои останаа дома поради своите деца – сите се враќаат на работа од 23 септември. Вака одлучи владата на денешната седница.

Родителите и оние на продолжено породилно отсуство од идната среда се враќаат на работа

Вечер - 14.09.2020

Родителите и оние кои се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23 септември треба да се вратат на своите работни места, одлучи Владата на седница.

Хронично болните и корисниците на продолжено породилно, од идната среда се враќаат на работа

Нова ТВ - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

iPortal - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки, соопшти владината прес-служба.

Ова се сите донесени одлуки на денешната седница на Владата!

iPortal - 14.09.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа ...

Родителите и оние на продолжено породилно отсуство од идната среда се враќаат на работа

Точка - 14.09.2020

Родителите и оние кои се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23 септември треба да се вратат на своите работни места, одлучи Владата на седница.

ВЛАДАТА НА СЕВЕРНА ОДЛУЧИ, СЕ ЧЕКА РАКОПЛЕСКАЊЕ: Хронично болните, родителите и тие на продолжено породилно се враќаат ...

Денешен - 14.09.2020

Владата на Северна на денешната 4-та седница ги разгледа и усвои заклучоците на Главниот координативен кризен штаб донесувајќи соодветни одлуки и тоа: – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, ...

Родителите и оние на продолжено породилно отсуство се враќаат на работа

Н.Македонија - 14.09.2020

Родителите и оние кои се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23 септември треба да се вратат на своите работни места, одлучи Владата на седница.

Одлука на влада: Хронично болните пациенти и лицата на продолжено породилно отсуство, од среда на работа

Слободен Печат - 14.09.2020

Вработените лица кои во изминатиот период беа ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на ...

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

еМагазин - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Од 23 септември сите на работа…не важи продолжено породилно, отсуство заради дете запишано во градинка или училиште…

Gostivarpress.mk - 14.09.2020

Владата на денешната седница донесе одлуки: – Вработените лица, кои се ослободени од работа врз основа на користење на продолжено породилно отсуство, почнувајќи од 23.9.2020 година (среда) да се вратат на своите работни места и на редовно извршување ...

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

Скопје инфо - 14.09.2020

Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните задачи, одлучи Владата на денешната ...

Четврта седница на Владата – донесени нови одлуки!

Магазин - 14.09.2020

Четврта седница на Владата: Вработените ослободени од работа според листата на хронични, со исклучок се оние со потврда од лекар-специјалист, сите родители на деца кои досега беа ослободени се враќаат на извршување на работните задачи од 23 ...

Граѓаните затечени од укинувањето на владините мерки, бараат продолжување

Либертас - 14.09.2020

Досегашните корисници на владините мерки со кои се ослободуваа од работа родителите на мали деца поради пандемијата, а кои Владата денеска ги укина, на социјалните мрежи го изразуваат својот револт од одлуката, за која велат дека е ненадејна и ...

Хронично болните и лицата кои користат продолжено породилно, од среда се враќаат на работа

Бизнис Вести - 14.09.2020

Скопје, 14 септември 2020 (МИА) – Вработените лица кои се ослободени од работа врз основа на утврдената листа на хронични болести, од среда, 23 септември 2020 година, треба да се вратат на своите работни места и на редовно извршување на работните ...