TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бомба од мед: Победете ја настинката за два дена

БркајРабота - 14.03.2018

Едноставен и вкусен рецепт ќе ви помогне да ја победите настинката за само два дена. Станува збор за здрави состојки кои веројатно ги имате во вашата кујна. Благодетите на медот веќе се добро познати, а циметот се смета за еден од најздравите зачини.

Доколку од денес почнете да јадете мед секој ден, за месец дена вашето тело ќе доживее големи промени

Sky - 14.03.2018

Медот е многу здрав и затоа би требало повеќе да го консумирате. Има антивоспалително, антибактериско и многу други лековити својства. Наместо да користите шеќер, подобро е да користите мед. Секако, обратете внимание дали медот е квалитетен.

Една шолја и болките во коските и зглобовите ќе исчезнат

Gotvi.mk - 14.03.2018

Болки во коските, зглобовите, мускулите, рацете, грбот, нозете. Сите знаеме колку работата и стресното време исцрпуваат, особено ако постојано седиме и сме во иста положба, а уште полошо ако стоиме со часови на работа.

Додајте ги овие зачини во чај или кафе и гледајте како килограмите ви се намалуваат

Sky - 14.03.2018

Зачините кои се вообичаени имаат чудесни својства и помагаат да се активираат процесите за варење. За тоа да го направите, само додајте ги во омилениот пијалак. Додајте ги овие три зачини во чај или кафе и не само што ќе се згреете, туку и ќе ...

Сируп од пиво ја лечи кашлицата за 24 часа! Потребна ви само уште оваа состојка

Sky - 14.03.2018

Со помош на овој рецепт ќе се решите од кашлицата за само 24 часа, тврдат оние кои го пробале. Состојки: 150 гр шеќер, 1/2 л пиво Начин на подготовка: Во сад на тивок оган растопете шеќер додека не се претвори во карамел.

Со мед против гастритисот

365 - 13.03.2018

Според советите на Андреј Ивановиќ Заломљеников, фармацевт и фитолог со 25-годишно искуство. Пчелиниот мед е единствен природен производ кој позитивно делува на слузокозата на желудникот. Со редовното консумирање на мед се нормализира секреторната и ...

Зошто сите полудеа по ѓумбирот?

Локално - 13.03.2018

Веќе неколку години сите зборуваат за ѓумбир. Тој стана редовна состојка на повеќето гурмански јадења, а веќе се става и во пијалаци како кафе, смутија, шејкови и т.н. Постојат маски со ѓумбир, дресинзи со ѓумбир, а кога нè стигна студеното време ...

Напиток со кој ќе го исчистите организот од никотин и катран

Exclusive.mk - 13.03.2018

Ако пушите цигари подолго од неколку години, вашите плуќа се сигурно многу оштетени поради отровите кои со тек на време се таложат. Затоа е важно, од време на време да ги исчистите, а ние ви предлагаме да го испробате овој напиток.

Со мед против настинка

Мама365 - 14.03.2018

Благодетите на медот веќе се добро познати, а циметот се смета за еден од најздравите зачини. Комбинацијата на овие две состојки помага многу кога е во прашање лекување на настинка. Пијалокот кој ви го предлагаме го зајакнува имунитетот и помага кај ...

Од денес почнете да јадете мед секој ден, за месец дена вашето тело ќе доживее големи промени!

Скопје24 - 14.03.2018

Медот е многу здрав и затоа би требало повеќе да го консумирате. Има антивоспалително, антибактериско и многу други лековити својства. Наместо да користите шеќер, подобро е да користите мед. Секако, обратете внимание дали медот е квалитетен.

Спречете ги пролетните алергии само со еден напиток

Exclusive.mk - 14.03.2018

Потребни состојки: – 1 морков – 2 поголеми портокали – половина краставица – 5-10 листови нане – 20 г. свеж корен од ѓумбир Начин на подготовка: Сите состојки треба добро да се измијат и излупат, а потоа се ставаат во блендер.

Почнува сезоната на кивање: Како да ги спречите пролетните алергии?

еМагазин - 16.02.2017

Кивавица, суво кашлање, чешање или солзи во очите, напролет расте бројот на граѓаните кои развиваат симптоми на алергија. Полни чекалници пред ординациите на алерголозите. Многу луѓе уште од сега се жалат на појава на алергии кои се карактеристични ...