TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ со „Пиреј“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Н.Македонија - 12.06.2019

Веќе шест дена Прилеп е средиште на македонскиот театар. Веќе помина половина од програмата на 54-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Останаа уште три претстави да бидат прикажани во официјалната програма.

Претставата „Пиреј“ ќе се одигра во Прилепскиот театар

МКД - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински" што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

Награда за животно дело на Владимир Милчин

Тера - 11.06.2019

54.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, свечено беше отворен со претставата „Магбет“ од Вилијам Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на Македонскиот народен театар од Скопје.

Промоции на театарска литература и три престави на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

Опсервер - 11.06.2019

Со богатата програма 54. МТФ „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп, денеска донесе промоции на театарска литература. Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ се промовирани три нови театарски изданија – „Вероника Самарак“ од Антон Панов и ...

Во среда почнува шестиот младински театарски фестивал „Вдиши театар“

OhridNews - 11.06.2019

Во организација на Црвен крст, од 12 do 16 јуни во Охрид ќе се одржи шестиот Младински Театарски Фестивал „Вдиши театар“. Свеченото отворање на фестивалот ќе биде на 12-ти јуни, среда, во предворјето на црквата Св.Софија со почеток во 20:30 часот, ...

Албанскиот театар настапува со „Смртта на Дантон“

Н.Македонија - 11.06.2019

Во рамките на МТФ „Војдан Чернодрински“ денеска беа промовирани неколку изданија од нова театарска и театролошка литература. Пред посетителите беа претставени драмата „Вероника самрак“, театарските есеи „Децата на Мнемосина“ од Ацо Гогов и „Во ...

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

Независен - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

„Галеб“ на МНТ ќе игра во Варна и Софија

Сакам да кажам - 10.06.2019

Македонскиот народен театар (МНТ) со претставата „Галеб“ од Чехов, во режија на Нина Николиќ, утре ќе гостува на 27. Интернационален театарски фестивал „Варненско лето“ во Варна, а на 13 јуни е во Софија, на 13.

Струмичкиот театар со „Животинска фарма“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Н.Македонија - 10.06.2019

Трибина на тема „Ова е наше време! Време за театар“ се одржа денеска во рамките на 54 издание на МТФ „Војдан Чернодрински“ на која се дебатираше за е стетско профилирање на театарот овде и сега , за стратегија за театар и за театарот и театарските ...

ВИДЕО: Од свеченото отворање на „Војдан Чернодрински“

Тера - 10.06.2019

Со претставата „Магбет“ од Вилијам Шекспир, во режија на Нела Витошевиќ, а во изведба на Македонскиот народен театар од Скопје, во Прилеп беше отворен 54.Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“.

Трибина на МТФ: Клучно е што јавно се говори за состојбите во македонскиот театар

Вечер Прес - 10.06.2019

Слоганот на Фестивалот и на клучната трибина „Ова е наше време, време за театар“ е многу моќен и пресудно е што на МТФ „Војдан Чернодрински“ се отвори можноста јавно да се говори за тоа каде е сега македонскиот театар, порача театарологот Ана ...

Богата фестивалска програма на МТФ „Војдан Чернодрински“

MakPress - 10.06.2019

Богата фестивалска прогама нуди и денешниот четврти ден на 54. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“, што се одржува од 7 до 15 јуни во Прилеп. Фестивалот денеска ја нуди првата трибина и уште две претстави од кои едната е во ...

Промоции на театарска литература и три престави на 54. МТФ „Војдан Чернодрински“

MakPress - 11.06.2019

Со богатата програма 54. МТФ „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп, денеска донесе промоции на театарска литература. Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ се промовирани три нови театарски изданија – „Вероника Самарак“ од Антон Панов и ...

„Пиреј" на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински"

Канал5 - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински" што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

МНТ со „Галеб“ ќе гостува во Варна и во Софија

Lady - 10.06.2019

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб” од А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на 27. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Варненско лето” во Варна на 11 јуни и на 13.

Клучно е што јавно се говори за состојбите во македонскиот театар

MakPress - 10.06.2019

Слоганот на Фестивалот и на клучната трибина „Ова е наше време, време за театар“ е многу моќен и пресудно е што на МТФ „Војдан Чернодрински“ се отвори можноста јавно да се говори за тоа каде е сега македонскиот театар, порача театарологот Ана ...

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

Република - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

МНТ со „Галеб“ ќе гостува во Варна и во Софија

ММС - 10.06.2019

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб” од А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на 27. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Варненско лето” во Варна на 11 јуни и на 13.

Трибина на МТФ: Клучно е што јавно се говори за состојбите во македонскиот театар

Опсервер - 11.06.2019

Слоганот на Фестивалот и на клучната трибина „Ова е наше време, време за театар“ е многу моќен и пресудно е што на МТФ „Војдан Чернодрински“ се отвори можноста јавно да се говори за тоа каде е сега македонскиот театар, порача театарологот Ана ...

„Пиреј“ на Прилепскиот театар на програмата на „Војдан Чернодрински“

А1 On - 12.06.2019

На програмата на шестиот ден од Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ што се одржува во Прилеп се промоција на театарска литература и уште една претстава во конкуренцијата за наградите.

МНТ со „Галеб“ на фестивала во Бугарија

MakPress - 10.06.2019

Македонскиот народен театар со претставата „Галеб“ од А.П. Чехов, во режија на Нина Николиќ, ќе гостува на 27. издание на Интернационалниот театарски фестивал „Варненско лето“ во Варна на 11 јуни и на 13.