TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иако расте бројот на жртви, САД и понатаму го вооружуваат Израел

МКД - 07.12.2023

Соочена со порастот на бројот на жртвите на офанзивата на Израел на југот на Газа американската администрација се обидува да изврши притисок врз својот сојузник да ги сведе на минимум цивилните жртви, но не презема мерки кои би можеле да го натераат ...

Бајден и Нетанјаху разговарале телефонски, засега нема детали

Канал5

Израелската војска опколи Палестинци: Снимени соблечени во долна облека и со врзани раце

Фокус

Убиен е син на израелски министер

А1 On

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Фокус

(Видео) Претседателот на Иран ги обвини Израел, Западот и САД за подршка на геноцидот врз Палестинците во Газа

Макфакс

Нетанјаху предупредува: Хезболах може да ги претвори Бејрут и Јужен Либан во Газа

Слободен Печат

Centar Глас на Америка Канал5 Нетпрес +инфо Телма +инфо Курир

Стотици вработени во еврејски организации во САД го повикуваат Бајден да го поддржи прекинот на огнот во Газа

24Инфо - 07.12.2023

Повеќе од 500 вработени во преку 140 еврејски организации ширум САД потпишаа отворено писмо до претседателот Џо Бајден, повикувајќи на прекин на огнот, враќање на сите заложници и траен мир и за Израелците и за Палестинците, објави НБЦ њуз.

ПУМПИТЕ СЕ ПОСТАВЕНИ, АКЦИЈАТА ЗАПОЧНА – Ова е конечниот план за уништувањето на “големата мистерија“ на Хамас во Појасот Газа

Во Центар

ВИДЕО: Израел почна со поплавувањето на тунелите во Газа

Курир

ЕУ треба да ги разгледа санкциите против Хамас и израелското насилство на Западниот Брег

Кумановски м.

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Бизнис Вести

Ханије: Жителите на Појасот Газа се жртви на „неохолокауст“

Бизнис Вести

ЕУ може да ги заостри санкциите за Хамас и да воведе за израелските доселеници

Нетпрес

Оff.net Нетпрес Н.Македонија Локално Локално Во Центар Бизнис Вести Локално

ИДФ: Го најдовме Синвар, целта ни е да го убиеме

А1 On - 07.12.2023

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија дека лидерот на Хамас во Газа, Јахја Синвар, чија куќа соопштија дека ја опколиле, се крие под земја. ИДФ додава дека Синвар не може да побегне и дека е само прашање на време кога ќе биде фатен.

ВИДЕО| Жена од Газа се осмели да зборува против Хамас

Нетпрес

Израел го зазеде Кан Јунис, го бара креаторот на масакрот во Хамас

Бизнис Вести

Израелската армија напредува во Кан Јунис, ракетираниот југ на Израел

Кумановски м.

Израелците ја опколуваат куќата на лидерот на Хамас: Прашање е на време кога ќе го уапсиме

Канал5

Израелската армија влезе во Кан Јунис, извршен е напад врз седиштето на Хамас

А1 On

Израел го нападна јужниот дел на Газа: „Болниците се полни со мртви и ранети, главно жени и деца“

Фокус

Канал5 Deutsche Welle Канал5 MakPress Во Центар Слободен Печат Локално Макфакс

ХЕЗБОЛАК ПРЕЗЕМА ОДГОВОРНОСТ ЗА НАПАДОТ: Израелски фармер загина од противтенковски проектил

Фактор - 07.12.2023

Израелски фармер загина од противтенковски проектил на Хезболах во Горна Галилеја. Цивил загина денеска од противтенковски проектил лансиран од либанска територија кон возило во селото Матат во Горна Галилеја, регион во северен Израел.

Израелски фармер убиен од противтенковски проектил на Хезболах во Горна Галилеја

Нетпрес

Ужасна статистика: Во Газа се убиени над 17.000 лица, огромен е бројот на ранети

Курир

ОН - Палестинците во Газа живеат во „апсолутен продлабочен терор“

Р.С.Европа

Од ОН велат дека Палестинците во Газа живеат во целосен ужас

Слободен Печат

ОН: Палестинците во Газа живеат во целосен ужас

24Инфо

ОН: Палестинците во Газа живеат во целосен ужас

Република

Канал5 Бриф MakPress Бизнис Вести Рацин Нетпрес Во Центар 24Инфо

По повеќе децении активиран членот 99, Израелците тврдат дека шефот на ОН му се заканува на светскиот мир

МКД - 07.12.2023

Израелскиот министер за надворешни работи го нарече генералниот секретар на Обединетите нации „закана за светскиот мир“ откако Антонио Гутереш за првпат во својот мандат го активираше членот со кој го повикува Советот за безбедност да ја спречи ...

По неколку децении активиран е членот 99. Израелците: Шефот на ОН го загрозува светскиот мир

Макфакс

ОН до Израел: Единствената на страна на која сме ние е онаа за спасување животи – Гутереш со драматичен потег до Советот за безбедност

Телма

Хуманитарниот систем во Газа е под „сериозен ризик од колапс“, вели Гутереш

Мета

Борел го поддржа Гутереш: „Мора да спречиме целосен колапс на хуманитарната ситуација во Газа“

Локално

Израелскиот министер за надворешни работи: Гутереш го поддржува Хамас

Локално

Светот е пред колапс: „Ситуацијата брзо се влошува во катастрофа“

Вечер Прес

Бизнис Вести MakPress Бриф Слободен Печат Канал5 Deutsche Welle Кумановски м. Алфа

Израелски тенкови го опколија бегалскиот камп Џабалија

Нетпрес - 07.12.2023

Израелската армија го опколи бегалскиот камп Џабалија и додека фокусот на нејзината копнена офанзива се чини дека е на југ, таа истрела стотици тенковски гранати во северниот камп во Газа, каде 100.000 луѓе немаат функционална болница и се во ...

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Макфакс - 07.12.2023

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жосеп Борел, го поддржа повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш до Советот за безбедност да интервенира во врска со војната во Газа.

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Скопје1

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Опсервер

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Centar

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

Точка

Борел го поддржа повикот на Гутереш за интервенирање на Советот за безбедност во врска со војната во Газа

24Инфо

Борел го поддржа Гутереш за ставот СБ на ОН да интервенира во војната во Газа

Курир

Нетпрес +инфо Слободен Печат Канал5 Рацин Денешен

Во истрагата на Амнести интернешнел се тврди дека американско оружје е користено во двата израелски воздушни напади во ...

CivilMedia - 07.12.2023

Во истрагата на Амнести интернешенел се тврди дека во два израелски воздушни напади во Газа во октомври, во кои се вели дека биле убиени 43 цивили, бил користен систем за наведување оружје произведен од САД.

Израелската војска соопшти дека пронашла големо количество оружје во Газа

Р.С.Европа

Израел доби 10.000 тони американска воена опрема од почетокот на војната

Во Центар

Откриено „едно од најголемите тајни складишта за оружје“ во Појасот Газа

Курир

Израелската армија тврди дека открила едно од најголемите складишта на оружје што му припаѓа на Хамас

Макфакс

Во близина на клиника и училиште во Газа пронајдени ракети, беспилотни летала и експлозиви

Нетпрес

Израелското Министерство за одбрана: Од почетокот на војната во Газа добивме 200 авиони со воена помош од САД

Локално

Сакам да кажам Локално Кумановски м. Кумановски м. Во Центар Во Центар Бизнис Вести Слободен Печат

САД велат дека разговарале со Израел за „временските рокови“ на операциите во Газа

Во Центар - 07.12.2023

Соединетите Американски Држави разговараа со Израел за „временските скалила“ за воени операции во Газа. Така, како што пренесуваат странските медиуми, пренесува Телеграф, изјавил советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан.

Ердоган: Нетанјаху нема да ја избегне кривичната одговорност за воените злосторства извршени во Газа

А1 On

Ердоган вели дека Палестинците ќе одлучуваат за иднината на Газа по војната

Слободен Печат

Ердоган: Турција го отфрла планот за „тампон зона“ за Газа

24Инфо

Ердоган: „Воените злосторства на Израел не треба да останат без одговор“

Во Центар

Ердоган: Израел мора да ги врати териториите што ги окупираше, за иднината на Газа по војната ќе одлучуваат Палестинците

Frontline

Ердоган: Израел мора да ги врати териториите што ги окупираше, за иднината на Газа по војната ќе одлучуваат Палестинците

Рацин

Канал5 Бизнис Вести Слободен Печат MakPress MakPress

Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Макфакс - 06.12.2023

Израел ја критикуваше шефицата на агенцијата за деца на ОН откако таа го осуди сексуалното насилство извршено од милитантите на Хамас врз жените за време на нападот на 7 октомври. Израелските власти велат дека реакцијата на Кетрин Расел, извршната ...

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

Бизнис Вести

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

Независен

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

Либертас

УНИЦЕФ без да го спомне Хамас го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври

Слободен Печат

УНИЦЕФ го осуди сексуалното насилство врз жените и децата на 7 октомври, без да го спомене Хамас

MakPress

Шефицата на УНИЦЕФ го осуди силувањето од Хамас, Израел жестоко ја искритикува

Опсервер

Точка Скопје1 Денешен

Јапонскиот премиер му порача на Нетанјаху дека цивилните жртви треба да се сведат на минимум

Р.С.Европа - 06.12.2023

Јапонскиот премиер Фумио Кишида на 6 декември телефонски му рекол на својот израелски колега Бенјамин Нетанјаху дека е важно да се минимизираат цивилните жртви во конфликтот со Хамас, соопшти јапонската влада, пренесе Ројтерс.

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Бизнис Вести

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Локално

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Слободен Печат

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Frontline

И ЈАПОНИЈА ГО ПРЕДУПРЕДИ ИЗРАЕЛ – Фумио Кишида со порака до Бенјамин Натенјаху: “Намалете го бројот на цивилни жртви“

Во Центар

Јапонскиот премиер го предупреди Нетанјаху: Намалете го бројот на цивилни жртви

Макфакс

Опсервер Денешен Скопје1 Точка

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СВЕДОШВА ОД ПРЕЖИВЕНИТЕ ПО НАПАДОТ НА ХАМАС: Би-Би-Си со специјална репортажа - дел од преживеаните се ...

Фактор - 06.12.2023

Фотографиите и видеата на голи и крвави жени направени од Хамас на денот на нападот и фотографиите од телата по нападот покажуваат дека милитантите сексуално напаѓале цивили. објави голема сторија, во која посочува дека се собрани бројни докази, но ...

БиБиСи: Хамас силуваше и осакатуваше жени во напад на јужен Израел

Кумановски м.

Бајден: Се појавија извештаи за суровоста на терористите на Хамас, силувале и сакателе жени

360 степени

Бајден: Хамас силуваше жени за време на нападите врз Израел

Нетпрес

Бајден го насочи вниманието на „незамисливи злосторства“ на Хамас против жени

Бизнис Вести

Бајден го насочи вниманието на „незамисливи злосторства“ на Хамас против жени

Независен

Бајден го насочи вниманието на „незамисливи злосторства“ на Хамас против жени

Курир

Точка Слободен Печат Либертас +инфо MakPress

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

Frontline - 06.12.2023

Агенцијата на ОН за палестински бегалци (УНРВА) соопшти дека повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Појасот Газа. „Речиси половина од нив веќе биле принудени да ги напуштат своите домови порано“, напиша денеска ...

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

Бизнис Вести

Над 600.000 луѓе под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

Кумановски м.

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

365

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

Канал5

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

CivilMedia

УНРВА: Повеќе од 600.000 луѓе се под наредба за евакуација во јужниот дел на Газа

Zoom

Рацин

Сите ја заборавија: Нема веќе хумантитарна храна за Сирија

Република - 05.12.2023

Светската програма за храна на ОН (WFP) соопшти дека во јануари ќе ја прекине својата главна програма за помош на населението во Сирија, земја разурната од над децениската војна, каде што повеќе од 12 милиони луѓе немаат редовен пристап до храна.