TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русковска денеска ќе го поднесе обвинението за „Рекет“

24 Вести - 10.10.2019

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција предводено од Вилма Русковска денеска ќе го поднесе обвинението за случајот „Рекет“. Случајот од вчера се прошири на уште четири лица, за перење пари, измама и помагање во измама.

Куќен притвор за „Рекет“ за Јасна Мандиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Боки 13

еМагазин - 10.10.2019

Потпретседателката на Меѓународниот сојуз на Боки 13 , Јасна Мандиќ , која е осомничена за измама и перење пари во проширената истрага за случајот „Рекет“, доби куќен притвор. Нејзиниот адвокатот, Душко Јанковиќ , изјави дека барањето на ...

Потпретседателката на организацијата на Боки 13, Јасна Мандиќ за „Рекет“ со полиција донесена во Обвинителство

еМагазин - 10.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде што со полиција подоцна беше донесена и Јасна Мандиќ, потпреседателката на хуманитарната организација „Меѓународен сојуз“ на Боки 13, првоосомничениот во случајот „Рекет“.

Миленко Неделковски: Oваа е таа Јасна Мандиќ што рекетирала и перела пари заедно со Боки 13

Бизнис Вести - 10.10.2019

Судија на претходна постапка синоќа во Основниот суд Скопје 1 одлучи по барањето на Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска да ѝ одреди куќен притвор на уапсената Јасна Мандиќ.

СЕ СОМНИЧИ ЗА ИЗМАМА И ПЕРЕЊЕ ПАРИ: Мандиќ доби домашен притвор

Фактор - 10.10.2019

Нови осомничени во случајот „Рекет“ . Меѓу нив и пратеничка од владеачката гарнитура а ОЈО го додели и вториот домашен притвор. Јасна Мандиќ наместо ефективна мерка притвор ќе биде во куќен притвор откако е осомничена за перење пари и измама.

Случај „Рекет“: Проширена истрага со нови осомничени, обвинението е подготвено

Нова ТВ - 09.10.2019

На Јасна Мандиќ-потпретседателката на „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски, вечерва и е изречена мерка домашен притвор, по барање на обвинителката Вилма Русковска. Мандиќ попладнево беше спроведена во Кривичниот суд поради постоење основано ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

МКД - 09.10.2019

На потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ судот и одредил куќен притвор, изјави нејзиниот адвокат Душко Јанковиќ. Мандиќ вечерва беше донесена на распит кај судија на претходна постапка како осомничена во ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, заменичката на Боки 13, за измама и перење милион евра на бизнисмени за наводни старечки ...

Сакам да кажам - 09.10.2019

Судија на претходна постапка вечерва во Основниот суд Скопје 1 одлучи по барањето на Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска да ѝ одреди куќен притвор на уапсената Јасна Мандиќ, потпретседателка на Меѓународниот сојуз на ...

Домашен притвор за Мандиќ, Русковска дала наредби за претрес кај тројца

Р.С.Европа - 09.10.2019

На Јасна Мандиќ, осомничена во новата истрага поврзана со случајот „Рекет“ судот вечерва и определил мерка домашен притвор, соопшти нејзиниот адвокат Душко Јанковиќ. Мандиќ, која е потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

Фокус - 09.10.2019

За потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва е одреден куќен притвор. -Притворот се бараше по сите три основи. Судот објективно заклучи дека се исполнети условите за ефективен притвор и предложи куќен притвор.

(видео) Русковска: Се уште се одлучува за притворот на Јасна Мандиќ

Телма - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска изјави дека е судија на претходна постапка е оставен да одлучува за барањето за притвор за потпретседателката на Меѓународниот сојуз, Јасна Мандиќ. За пратеничката Фросина Ременски, како и за другите осомничени во ...

Определен домашен притвор за Јасна Мандиќ

24 Вести - 09.10.2019

Адвокатот на Јасна Мандиќ, соопшти дека за Јасна Мандиќ, потпретседателката на „Меѓународен сојуз“ е определена мерка домашен ...

Јасна Мандиќ во куќен притвор

+инфо - 09.10.2019

На Јасна Мандиќ, потпретседателката на невладината организација „Меѓународен сојуз“, судот и одредил куќен притвор, изјави вечерва нејзиниот адвокат Душко Јанковиќ. Обвинителката Вилма Русковска бараше притвор за Мандиќ, а мерка за претпазливост за ...

Потпретседателката во невладината на Боки 13 доби куќен притвор

Макфакс - 09.10.2019

Судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, потретседателката на „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски, рече нејзиниот адвокат, Душко Јанковиќ. Притворот се бара по сите три основи, опасност од бегство, влијание ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

AKO - 09.10.2019

Судија на претходна постапка,не го прифати барањето на обвинителката Вилма Русковска за определување ефективна мерка притвор за осомничената Јасна Мандиќ, која се товари за измама и перење пари во случајот ,,Рекет“.

Јасна Мандиќ донесена во Кривичниот суд

Р.С.Европа - 09.10.2019

Потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз Јасна Мандиќ- Ерцеговиќ вечерва беше донесена во Кривичниот суд во Скопје да даде исказ пред судија на претходна постапка поврзано со новата истрага која денеска ја обелодени Основното ...

(видео) Јасна Мандиќ донесена во судот

Телма - 09.10.2019

Потпретседателката на Меѓународниот сојуз е донесена во кривичниот суд каде ќе треба да дава исказ за предметот Рекет пред судија на претходна постапка. За неа обвинителството бара притвор, додека за другите осомничени во проширената истрага се ...

Јасна Мандиќ со полициска придружба донесена во Кривичниот суд

Фокус - 09.10.2019

Потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва со полициска придружба беше донесена во Кривичниот суд. Таа е донесена на распит кај судија на претходна постапка како осомничена во новата истрага за „Рекет“ која беше ...

Пристигна во судот осомничената Јасна Мандиќ

Сител - 09.10.2019

Во судот пристигна осомничената Јасна Мандиќ за која Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција побара мерка притвор. Мандиќ е осомничена во новата истрага за исплатите во меѓународниот сојуз.

Куќен притвор за заменичката на Боки 13

А1 On - 09.10.2019

Судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ ...

Куќен притвор за заменичката на Боки 13

Нетпрес - 09.10.2019

Судот определи куќен притвор за Јасна Мандиќ, осомничена за измама и перење пари во проширената истрага за „Рекет“, која се однесува за Меѓународниот сојуз Скопје. Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека е даден налог за претрес ...

Ексклузивно: Вилма Рускоска за Сител

Сител - 09.10.2019

Шефицата на ЈО за организиран криминал потврди дека во текот на вечерва едно лице од осомничените 4 ќе биде изведено пред судија на претходна постапка. За ова лице е побарана мерка притвор а според сознанијата се работи за потпретседателката на ...

Куќен притвор за Мандиќ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Таа беше донесена на распит кај судија на претходна постапка како осомничена во новата истрага за „Рекет“ која беше отворена денеска. На потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ судот и одредил куќен притвор, ...

Најнова вест: Јасна Мандиќ заработи куќен притвор

Centar - 09.10.2019

Вечерва и беше определен куќен притвор на Јасна Мандиќ, претседател на организацијата на Бојан Јовановски наречена Меѓународен сојуз. Мандиќ е една од петмината осомничени во проширената истрага за случајот “Рекет” поврзана со исплатите и приливите ...

Куќен притвор за Мандиќ

iPortal - 09.10.2019

Куќен притвор за потпретседателката на Меѓунаротдниот сојуз, Јасна Мандиќ која е осомничена за измама и перење пари во проширената истрага за случајот „Рекет“, вечерва определи судија на претходна постапка по предлог на Обвинителството.

Судот одреди мерка куќен притвор за Јасна Мандиќ – блиска соработничка на Боки 13

ТВ21 - 09.10.2019

Судија на претходна постапка одреди мерки куќен притвор за Јасна Мандиќ која е потпретседател на Меѓународен ...

Јасна Мандиќ донесена во Кривичен

Press24 - 09.10.2019

Јасна Мандиќ, заменик претседателот на Меѓународниот Сојуз, невладината организација на Боки 13, вечерва беше донесена во Кривичен Суд. Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција побара мерка притвор за Мандиќ.

Русковска пристигна на рочиштето за притвор на потпретседателката на „Меѓународен сојуз“

Макфакс - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во судот каде се очекува да почне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски. Мандиќ се уште не е донесена во судот.

Русковска пристигна во судот, се очекува Јасна Мандиќ

А1 On - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во судот каде се очекува да почне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз. Мандиќ се уште не е донесена во судот.

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, другите утре на распит

Денешен - 09.10.2019

Јасна Мандиќ од Меѓународниот сојуз на Боки 13, доби куќен притвор. Таа е осомничена за измама и перење пари, но како помагач, без директно дејствие во делата. Судот, по тричасовен распит, не го прифатил барањето на обвинителката Русковска за ...

Хуманитарното друштво на Боки под истрага

Призма - 09.10.2019

Јасна Мандиќ, потпретседателка на Меѓународен сојуз и директорка на 1ТВ | Фото: Влада на РСМ Во исчекување на обвинение за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска отвори нова истрага во која повторно првоосомничен е притворениот Боки 13, но ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

4NEWS - 09.10.2019

За потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва е одреден куќен притвор. Тој објасни дека најверојатно ќе биде отворен нов случај за оваа истрага која беше објавена денеска, а произлезе од случајот „Рекет“.

Во Кривичен се очекува да почне рочиштето за притвор за Мандиќ

Нетпрес - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во Кривичниот судот каде секој момент се очекува да биде спроведена осомничената потпретседателка на „Меѓународен сојуз“ Јасна Мандиќ. Во судот се очекува да почне рочиштето за притвор за Мандиќ.

ВИДЕО: Приведена Јасна Мандиќ заменик-претседател на Меѓународен сојзу, Рускоска бара 30 дена притвор

ТВ21 - 09.10.2019

Заменик претседателката на Меѓународен сојуз Скопје, Јасна Мандиќ поплдневно беше приведена по налог на обивнителството и изнесена пред судија на претходна постака каде обвинителката Вилма Рускоска бара мерка притвор.

Мандиќ е донесена во суд, МВР врши претрес во нејзиниот дом

Слободен Печат - 09.10.2019

За Мандиќ се бара притвор, додека за другите денешни осомничени се бара мерка претпазливост. Јасна Мандиќ, заменик претседателот на Меѓународниот Сојуз, пристигна во Кривичен суд, откако пред неа дојде и шефицата на јавно обвинителство, Вилма ...

Шефицата на ЈО Рускоска пристигна во судот, се очекува Јасна Мандиќ- Ерцеговиќ

365 - 09.10.2019

Како што беше најавено шефицата на ЈО, Вилма Рускоска пристигна во судот каде се очекува да започне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мадиќ – Ерцеговиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз.

Рускоска побарала мерка притвор за Ерцеговиќ

365 - 09.10.2019

Вилма Рускоска, шефицата на ЈО за организиран криминал потврди дека во текот на вечерва едно лице од новите осомничени за случајот рекет ќе биде изведено пред судија. Станува збор за потпретседателката на хуманитарниот меѓународниот сојуз Јасна ...

ВИДЕО: Рускоска пристигна во Кривичен – се очекува спроведување на Јасна Мандиќ

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пристигна во Кривичниот суд каде што треба да биде спорведена и заменик-претседателката и директорка на 1ТВ, Јасна Мандиќ. За неа обвинителството марка мерка притвор, а за останатите 4 физички лица само мерки на ...

Рускоска пристигна во Кривичниот суд, приведена и Јасна Мандиќ

iPortal - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде се очекува да биде донесена една од осомничените во истражната постапка против пет физички и едно правно лице, за која се бара мерка притвор поради, за како што се наведува, ...

Фросина Ременски останува без пасош

Курир - 09.10.2019

За пратеничката Фросина Фросина не беше побарана мерка притвор, туку само мерка на претпазливост. Само за Јасна Мандиќ, потретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, беше побаран притвор, а судијата Ненад Савески и’ определи куќен ...

Куќен притвор за заменичката на Боки 13

Курир - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска поднесе предлог за определување на мерка притвор, а судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ, потретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски.

Вилма Рускоска потврди дека Јасна Мандиќ ќе биде изведена пред судија

Фактор - 09.10.2019

Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција за „Сител“ потврди дека вечерва едно лице од новоосомничените во случајот „Рекет“ ќе биде изведено пред судија на претходна постапка, кој ќе треба да одреди дали ќе биде прифатено ...

Јасна Мандиќ, заменичката на Боки 13, пристигна во судот

Република - 09.10.2019

Заменик-претседателката на невладината организација Меѓународени сојуз, Јасна Мандиќ, вечерва со полициска придружба пристигна во Кривичниот суд. Обвинителството за гонење на организиран криминал денеска отвори нова истрага за случајот „Рекет” и ...

Осомничената Јасна Мандиќ, пристигна во судот

Скопје1 - 09.10.2019

Потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва со полициска придружба беше донесена во Кривичниот ...

Јасна Мандиќ донесена во Кривичен (ФОТО)

Курир - 09.10.2019

Јасна Мандиќ, заменик претседателот на Меѓународниот Сојуз, невладината организација на Боки 13, вечерва беше донесена во Кривичен ...

За измамите на Боки 13, осомничени и татко му и Ременски, притвор се бара за Јасна Мандиќ

Сакам да кажам - 09.10.2019

Покрај пратеничката од СДСМ и потпретседателка на Собранието Фросина Ташевска-Ременски, осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција се и Јасна Мандиќ, заменик-претседател на Меѓународниот сојуз, и Миле ...

Обвинителството бара притвор за Јасна Мандиќ – мерки на претпазливост за останатите осомничени лица

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција бара мерка притвор за Јасна Мандиќ поради постоење на основано сомнение дека првоосомничениот сторил продолжено кривично дело „Измама“ предвидено и казниво по член 247 став 4 во ...

Осомничен и таткото на Боки13 - Се бара притвор за Мандиќ

Press24 - 09.10.2019

Покрај пратеничката Фросина Ташевска Ременски, осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција се и Јасна Мандиќ, заменик-претседател на Меѓународниот сојуз, и Миле Јовановски, таткото на Боки 13, како и ...

Обвинителството бара притвор за Јасна Мандиќ – мерки на претпазливост за останатите осомничени лица

4NEWS - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и висока корупција бара мерка притвор за Јасна Мандиќ поради постоење на основано сомнение дека првоосомничениот сторил продолжено кривично дело „Измама“ предвидено и казниво по член 247 став 4 во ...

Осомничен и таткото на Боки 13 – Се бара притвор за Мандиќ

Курир - 09.10.2019

Покрај пратеничката Фросина Ташевска Ременски, осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал и корупција се и Јасна Мандиќ, заменик-претседател на Меѓународниот сојуз, и Миле Јовановски, таткото на Боки 13, како и ...