TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

37 починати од ковид за еден месец во Кичево, вакцинирани над 14 илјади граѓани

ТВ21 - 14.09.2021

25 хоспитализирани во ковид-центарот и 6 пациенти на Интерното одделение. Ова е денешниот биланс во Кичево, каде пред две недели во болнички услови се лекуваа 65 заразени пациенти. Во кичевскиот ковид-центар секој ден се упатуваат од 30 до 40 лица ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ година дена наназад предупредуваше дека изградбата на модуларните болници не е според стандардите, а власта обивнуваше дека се шират лажни вести

Курир

Нечовечко замолчување на сведоците за состојбите во модуларните болници

Република

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ пред една година предупредуваше дека модуларните болници не се според стандардите

Press24

Мојановски: „Државата да реши дали привремено да ги затвори модуларните болници“

Алсат-М

Eксперти: Модуларните болници не треба да се употребуваат додека не се утврди причината за пожарот

Алфа

Eксперти: Модуларните болници не треба да се употребуваат додека не се утврди причината за пожарот!

Курир

Нетпрес Фактор Lider +инфо Денешен Press24 Денешен 24 Вести

Надлежните шест дена не излегуваат со идентитетот на настраданите во пожарот во Тетово: Tоа отвора сомнежи и простор за ...

Курир - 14.09.2021

Поминаа 6 дена од катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница, а освен што нема одговорност, нема ниту официјален податок за лицата кои загинаа. Министерот Венко Филипче после трагичниот настан излезе на прес конференција на 9 септември ...

АА: Надлежните институции се обидуваат да избегнат од одговорноста за пожарот во тетовската модуларна болница

24 Вести

Четворица германски експерти ќе се вклучат во истрагата за пожарот во модуларната болница

Канал5

Алијанса за Албанците: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

МКД

АА: Се прават обиди никој да не одговара за смртоносниот пожар во болницата

Фокус

Aлијанса бара одговори од Арифи и Тетовската болница

Lider

Деновиве ќе пристигнат четворица германски експерти за да помогнат во истрагата околу пожарот

Телма

+инфо Курир Либертас Канал5 24Инфо Press24 Lider Слободен Печат

Таравари: Германските експерти треба да прошетаат и низ другите модуларни ковид-болници

Локално - 14.09.2021

Во повеќе болници нема минимални услови за лечење на болни и проблемот не е само во Тетово, вели градоначалникот на општина Гостивар, д-р Арбен Таравари во гостувањето на дневникот на ТВ Сител.

Таравари: Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови

Сител

Таравари: Тоа што се случувало во модуларната болница во Тетово, за жал се случува и во Струмица, во Гостивар, во Охрид, во Гевгелија

Курир

Таравари за Сител: „Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови“

Точка

Таравари: Германските експерти да видат и другите модуларни болници дали ги имаат потребните услови

Press24

Таравари: Оставката на Филипче е готова работа, германските експерти да ги разгледаат сите модуларни болници

Слободен Печат

Таравари: Германските експерти треба да прошетаат и низ другите модуларни ковид-болници

Lider

Што се крие: Шест дена по несреќата не се соопштуваат имињата на жртвите во пожарот

Република - 14.09.2021

Поминаа 6 дена од катастрофалниот пожар во тетовската модуларна болница, а освен што нема одговорност, нема ниту официјален податок за лицата кои загинаа. Министерот Венко Филипче после трагичниот настан излезе на прес конференција на 9 септември ...

Дел од пациентите спасени од пожарот и примени во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Слободен Печат

Дел од пациентите спасени од пожарот во Тетово пуштени дома

Сител

Дел од пациентите спасени од пожарот пуштени дома

Канал5

Дел од пацинетите кои беа спасени од пожарот во Тетово се пуштени дома - една пациентка почина

Press24

Тетово: Поголемиот дел од спасените пациенти од пожарот пуштени дома

Lider

Седум од вкупно 12 спасени пациенти во пожарот во модуларната болница во Тетово пуштени дома

Zoom

Либертас Телма +инфо Вечер Прес еМагазин 24 Вести Локално Фокус

Четворица експерти од Германија ќе бидат дел од истрагата, МВР потврди дека болницата побарала зголемено обезбедување

Сител - 14.09.2021

Четворица експерти од Федералната криминалистичка служба на Германија ќе се вклучат во истрагата за пожарот во тетовската модуларна болница. Од Владата велат дека германскиот тим ќе работи со крим техничарите на МВР кои веќе правеле подготовки за ...

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Deutsche Welle

Од извештајот зависат оставките: Истражните органи работат на откривање на причините за пожарот во Тетово

Слободен Печат

Героски со прашање до Филипче и Заев: Во Србија се изгради болница за четири месеци, што сме ние, ајвани, зошто не се гради?

Курир

Героски за Филипче: За да се донесе одлука како оставка, треба пред сè да се има морал, затоа и се вика поднесување на морална одговорност

Курир

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Frontline

Пендаровски: Не се нарушени односите меѓу мене и Владата

Либертас

Бизнис Вести Frontline 24 Вести Сител Курир Нетпрес MakPress Фактор

Трајковски: Ги прочита ли инвеститорот забелешките од ЕУ пред да ги прави модуларните болници?

Алфа - 14.09.2021

По трагедијата во тетовската модуларна болница, власта непрестајно уверува дека овие објекти се градени по највисоки стандарди, но експертите имаат бројни забелешки. „До пожарот и до жртвите веројатно никогаш немало ни да дојде доколку кај ...

Кислородот е дополнителен сојузник на огнот кога има една искра или мал пламен

Локално

За пет дена бил поставен централниот довод на кислород во тетовската модуларна болница

Слободен Печат

АНАЛИЗА Кој е виновен за трагедијата во Тетово – модуларните болници или модуларните политичари?

+инфо

Ракувањето и чувањето на кислородот може да биде една од причините за огнената стихија во Тетово

МКД

Медицинскиот кислород е причина за брзо горење на материјалите

Фактор

Монтирањето на кислороден довод не било дел од тендерот за модуларните болници, тие се ставале подоцна

Република

PressingTV Курир Press24 Нетпрес Lider Точка 4NEWS

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

24 Вести - 14.09.2021

„Модуларните болници се значаен капацитет, доколку ги нема нив ќе биде тешко да се даде квалитетна здравствена заштита. Доколку не се расчисти прашањето за безбедноста на тие болници ќе биде тешко да се убедат граѓаните дали тие се безбедни.

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Курир

Мехмедовиќ: Додека трае истрагата, најбезбедно и најчесно е модуларните болници привремено да се затворат

Република

Мехмедовиќ: Ќе биде тешко да се убедат граѓаните дека модуларните болници се безбедни

Press24

Мехмедовиќ: Модуларните болници да се затворат, додека не се утврди дека се безбедни

Lider

МОДУЛАРНИТЕ БОЛНИЦИ ДА СЕ ЗАТВОРАТ ДОДЕКА ТРАЕ ИСТРАГАТА Мехмедовиќ смета дека тоа е најчесно и најбезбедно

+инфо

Д-р Мехмедовиќ: Модуларните болници да се затворат, додека трае истрагата

Zoom

Локално Скопје1 Сител 4NEWS 24Инфо Нетпрес Скопје инфо Денешен

„СДСМ со лажни вести се обидува да ја дефокусира јавноста од одговорноста на Филипче за трагедијата во Тетово“

Курир - 14.09.2021

Во однос на обвинувањата на СДСМ за тоа дека нон пејперот со Бугарија бил пишуван во ВМРО-ДПМНЕ, би го истакнале следното: Ваквите недоветни тактики на средношколецот советник Марјан Забарцанец се показател за тоа како СДСМ ја разбира политика ...

СДСМ со лажни вести се обидува да ја дефокусира јавноста од одговорноста на Филипче за трагедијата во Тетово

Република

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со лажни вести се обидува да ја дефокусира јавноста од одговорноста на Филипче за трагедијата во Тетово

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со лажни вести се обидува да ја дефокусира јавноста од одговорноста на Филипче

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со лажни вести се обидува да ја дефокусира јавноста од одговорноста на Филипче за трагедијата во Тетово

MakPress

Мицкоски: 10 ПРАШАЊА на кои ЗАЕВ И ФИЛИПЧЕ немаат одговори, нивните фотелји не се поважни од вистината

Курир - 14.09.2021

Претседателот на најголемата опозициска партија,Христијан Мицкоски на својот официјална Фејсбук страница напиша 10 прашања на кои како што вели тој, Зоран Заев и Филипче немаат одговори. – Настрана од политиката, настрана од отсуството на морал, кој ...

Мицкоски: Десет прашање на кои Заев и Филипче немаат одговори

Нетпрес

10 прашања на кои Зоран Заев и Филипче немаат одговори

Република