TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ковачки: Ковачевски и Османи 6 месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија, ВМРО-ДПМНЕ е ...

Курир - 23.06.2022

Димитар Ковачевски и Бујар Османи 6 месеци тајно преговарале за последниот предлог кој стигна во Бугарија и во Македонија. Со месеци е усогласуван предлогот за бугаризација на Македонија и за тоа амин има од Ковачевски и Османи, ова денеска преку ...

Молк од Владата во Скопје, што ќе одговори Македонија ако Софија даде зелено светло за францускиот предлог

Сител

Ковачевски и Османи 6 месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија, вели Ковачки

Скопје1

(ВИДЕО) Ковачки: Ковачевски и Османи шест месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија

А1 On

Ковачки: Ковачевски и Османи 6 месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија, ВМРО-ДПМНЕ е против тие се за, ајде на избори, народот нека одлучи

24Инфо

Ковачки: Ковачевски и Османи 6 месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија

MakPress

Ковачки: Ковачевски и Османи 6 месеци го преговарале последниот предлог со кој се бугаризира Македонија

Press24

+инфо Нетпрес Макфакс Локално Сител Република Zoom

Ковачевски конечно со став – мора гаранции за јазикот и историјата не смее да биде дел од преговорите

Алфа - 22.06.2022

Конечно – премиерот Димитар Ковачевски го соошти ставот на владата во однос на предложениот француски предлог за кревање на бугарското вето. Иако одбегнува јавно да го направи тоа, Ковачевски на социјалните мрежи пишува дека Владата формално нема ...

Ковачевски: Историските прашања не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка

Локално

Димитриевски со отворено писмо до Ковачевски: Веднаш да го отфрлите францускиот предлог, Македонија е сè што имаме

Нова ТВ

Ковачевски: За да го прифатиме францускиот прелог, ова се нашите клучни услови

Zoom

Ковачевски откри како „францускиот предлог“ би бил прифатлив?

Фокус

Ковачевски: Преговорите мора да почнат пред отпочнувањето на постапката за уставните измени за вклучување на Бугарите, Хрватите и Црногорците во преамбулата на Уставот

360 степени

Ковачевски за францускиот предлог: Еве кои елементи од него се клучни, за да биде прифатлив за нас

еМагазин

Press24 365 Мета +инфо Сакам да кажам Макфакс А1 On Точка

Ковачевски – Не прифаќаме ништо без чиста формулација за македонскиот јазик и заштита на идентитетот

Р.С.Европа - 22.06.2022

Чиста формулација на македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет, како и вклучувањето на Бугарите, Хрватите и Црногорците во Уставот откако ќе почнат преговорите меѓу Македонија и ЕУ, се дел од клучните ...

Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив за нас клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

Република

Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив за нас клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

Сител

Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив за нас клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

Телма

Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив за нас клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

24Инфо

Ковачевски: Во ЕУ само со исполнети наши услови-чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

24Инфо

Ковачевски: За предлогот да биде прифатлив, клучни се чиста формулација за јазикот и јасна заштита на македонскиот идентитет

Слободен Печат

Во Центар Frontline Вечер Прес Опсервер MakPress Канал5 Н.Македонија Фактор

Се огласи премиерот Димитар Ковачевски по однос на францускиот предлог

4NEWS - 22.06.2022

Во однос на францускиот предлог конечно став и од премиерот Димитар Ковечвки тој на друштвените мрежи напиша: Во врска со јавната дискусија околу францускиот предлог, би сакал уште еднаш да потврдам дека Владата на Република Северна Македонија ...

Ковачевски: Владата формално нема добиено предлог кој е усогласен на ниво на сите 27 земји членки

ТВ21