TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протестен марш пред Влада по повод Меѓународниот ден на Ромите

24 Вести - 08.04.2015

Сакаме вработување, бараме поголеми права, бараме ист здравствен третман како и сите граѓани - ова се дел од пораките кои со транспаренти пред Влада ги упатија дел од ромската заедница по повод 8 април денот на Ромите.

За Ромите „бомбите“ не се изненадување туку потврда за нивната дискриминација

Deutsche Welle - 08.04.2015

Ромите не ја кријат разочараноста од нивните политички претставници, но признаваат дека јавното говорење против нив, може да ги чини губење стипендија, социјална помош или вработување. Да се укине новиот правилник за социјална помош, да се намали ...

За светскиот ден на Ромите и претстава и протест

Вест - 08.04.2015

Меѓународниот ден на Ромите помина со протест пред Владата. Во исто време додека Ромите маршираа, во Македонскиот народен театар се одржа свечена академија за Ромите, по повод 8 април. На академијата присуствуваа премиерот Никола Груевски и ...

Меѓународен ден на Ромите

Алсат-М - 08.04.2015

По повод 8 – ми април, Меѓународниот ден на Ромите, припадниците на оваа етничка заедница со протесен марш побараа од владата достоинство, измени на правилникот за социјална и парична помош, почитување на Охридскиот рамковен договор и правична ...

СВЕТСКИ ДЕН: Погрешно е Ромите да се поистоветуваат со азиланти

Телеграф - 08.04.2015

Ромите сигурно се најмаргинализирана заедница, а покрај дискриминацијата што ја чувствуваат, тука е и сиромаштијата, вели Насер Ахмед од Центарот за демократски развој Сиромаштијата е главниот проблем со кој се соочува ромската заедница во ...

[Галерија] Ромите маршираа за достоинство и против дискриминацијата

Радио МОФ - 08.04.2015

Неколку стотици Роми денеска, на Меѓународниот ден на Ромите, одржаа протестен марш кој заврши пред Владата на Република Македонија. Тие изразија незадоволство од дискриминацијата против нив во државата и повикаа на подостоинствен однос кон нив од ...

Одбележан денот на Ромите во Битола

Тера - 08.04.2015

Со традиционална веселба , битолските Роми на плоштадот „Магнолија" во Битола, се придружија кон одбележувањето на Осми април. Со надеж за подобра живеачка, меѓуетнички и мултикултурни релации и почит, на денешното празнување, тие искажаа оптимизам ...

АИ: Ромите во Европа и натаму се доживуваат како граѓани од втор ред

Сител - 08.04.2015

Ромите во Европа и натаму се доживувани како граѓани од втор ред, соопшти на својот сајт француската филијала на „Амнести интернешенел“ по повод Меѓународниот ден на Ромите. Пристапот до училиштата за ромските деца е пат поплочен со пречки, ...

Мохамет Точи доби одговор од Министерката Јанкуловска

Нетпрес - 08.04.2015

“Почитуван г-н Мухамед Точи, Квалификацијата „наводно Ваши разговори“ која ја давате во дописот, најдобро ги опишува незаконските дејствија кои во континуитет ги прави четврто осомничениот во случајот ”Пуч”, држејќи ја целата земја и сите граѓани во ...

Во Тетово одбележан Меѓународниот ден на Ромите

А1 On - 08.04.2015

Со поставување на знамето на ромската заедница на јарболите пред зградата на општината и интонирање на ромската химна ,,Ѓелем Ѓелем” денеска во локалната самоуправа во Тетово беше одбележан 8 Април, Меѓународниот ден на Ромите.

Ромите со протест пред Владата го одбележаа нивниот ден

Р.С.Европа - 08.04.2015

Меѓународниот ден на Ромите, 8-ми април, во Скопје беше одбележан со протест пред владата. Тие бараат рамноправност и подобар живот, не само за време на избори, туку преку цела година. Се пожалија и дека не можат да излезат од ...

ЗАЕВ: Ромите да застанат црвсто зад своите права

Телеграф - 08.04.2015

На овој ден, вели Заев во честитката, Ромите во Европа со гордост ги одбележуваат цивилизациските придобивки, но како што посочува за граѓаните Роми во Македонија е потсетување на другата крајност во која живее ромската заедница во земјава ...

Во Кичево се славеше 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите

А1 On - 08.04.2015

Во Кичево денеска беше одбележан 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите. - Образованието е најзначајниот дел од една нација, затоа би апелирале до сите Роми да посветуваат поголемо внимание на образованието за да не бидеме никогаш покорени, изјави на ...

Светски ден на Ромите: Ромите во македонското општество се рамноправни со останатите граѓани

МРТ - 08.04.2015

„Предизвик е да бидеш тоа што си и да покажеш дека вредиш“ - Саит Сехерсијан е само еден пример што со сопствен труд и силна волја успеал да се избори за подобар живот. Ромите во македонското општество се рамноправни со останатите граѓани- порака на ...

Денот на ромите свечено прославен и во Кичево

Н.Македонија - 08.04.2015

Светскиот ден на ромите 8-ми април, свечено беше прославен и во Кичево Во ресторанот на хотелот Арабела, пред голем број присутни и гости говореше Емин Мамудоски, кој меѓу другото рече: Најпрво да ги поздравам сите гости и присутни на оваа ...

(ВИДЕО) Марш на Ромите: Никој нема право да не тегне за уши

А1 On - 08.04.2015

Стотина Роми денеска се приклучија на „Маршот на гордоста и дотоинството“ кој се одржа по повод Денот на Ромите. Тие маршираа од Топанско поле до Владата каде поднесоа барања со кои би се подобрила нивната состојба.

(ВИДЕО) Ромите бараат: Јанкулоска да ги удостои со одговор дали таа предлагала да се влечат за уши

А1 On - 08.04.2015

На денешниот протест пред Владата Ромите побараа уште еднаш јавно извинување од министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска по снимените разговори кои ги објави опозицијата каде за време на предизборната кампања министерката, наводно, ...

(ВИДЕО) Ромите ја пееја „Џелем, џелем“ пред Владата

А1 On - 08.04.2015

Химната на ромскиот народ „Џелем, џелем“ денеска се пееше пред Владата каде стотина ромски граѓани протестираа со барање за поголеми права и незадоволни од лошите услови во кои живеат. Протестот беше организиран по повод 8-ми април, Денот на Ромите, ...

ДИСКРИМИНАЦИЈА, НЕВРАБОТЕНОСТ И ЛОША ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА – проблеми со кои се соочуват Ромите денес

Академик - 08.04.2015

„Невработеноста, здравствената заштита и дискриминацијата се дел од проблемите со кои денес се соочуваат Ромите“, велат од невладините организации што работат на унапредувањето на правата на Ромите.

“Амнести” го критикува Белград за расфрлање на 3,2 мил. евра европски средства за раселување на ромски семејства

Локално - 08.04.2015

Властите во Белград не успеаја раелно да употребат над 3.6 милиони евра по европски фондови наменети за гарантирањето на засолниште на над 200 ромски семејства, кои биле протерани од предградие на главниот град пред три години, според извештајот на ...

Истакнато знамето на ромската заедница пред општина Тетово

Н.Македонија - 08.04.2015

По повод меѓународниот ден на Ромите, 8 април, на куса церемонија пред зградата на општина Тетово се изврши свечено подигање на јарбол на знамето на ромската заедница. Претставници на ромската заедница оставрија и средба со градоначалничката Теута ...

Честитка од Зоран Заев по повод светскиот ден на Ромите

А1 On - 08.04.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев упати честитка по повод светскиот ден на Ромите. „Денес е Ваш ден, ден на кој треба да бидете горди. Поминаа 44 години од Првиот конгрес на Ромите одржан во Лондон, на кој беше усвоено Вашето официјално знаме, беше ...

Одбележан Светскиот ден на Ромите

Kumanovo News - 08.04.2015

Со низа манифестации денеска во Куманово беше одбележан 8 април-Светскиот ден на Ромите. Партијата Демократски сили на Ромите во Центарот за култура “Трајко Прокопиев“ организираше свеченост, на која лидерот Шабан Салиу кажа дека напредок има кај ...

Хелсиншки: Државата ги дискриминира Ромите како никогаш претходно

А1 On - 08.04.2015

„По повод одбележувањето на меѓународниот ден на Ромите, 8-ми април, Хелсиншкиот комитет уште еднаш потсетува на потребата за афирмирање на економските и социјалните проблеми со кои се соочува ромската заедница во земјата.

ВМРО-ДПМНЕ со честитка по повод 8 април

Press24 - 08.04.2015

ВМРО-ДПМНЕ денеска упати честитка до граѓаните од ромската етничка заедница во Република Македонија по повод Светскиот ден на Ромите - 8 Април. - Република Македонија исклучително го цени придонесот на ромската заедница во културниот, политичкиот и ...

Честитка од Груевски по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 април

Сител - 08.04.2015

Премиерот Никола Груевски по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 април упати честитка до припадниците на ромската етничка заедница. - Вреднувањето на различноста и културните посебности на секоја заедница која е дел од нашето мултикултурно ...

Груевски им го честиташе празникот на Ромите во Македонија

+инфо - 08.04.2015

Премиерот Никола Груевски на припадниците на ромската етничка заедница, со желба за многу здравје, радост и среќа, им го честитам 8 Април - Меѓународниот ден на Ромите. „Вреднувањето на различноста и културните посебности на секоја заедница која е ...

Заканите и заплашувањата не ги поколебаа Ромите, маршот сепак ќе се одржи

А1 On - 08.04.2015

Вчера вечер бил направен обид да се заплашат Ромите кои ќе учествуваат на Маршот на гордоста и достоинството што ќе се одржи денес, поради што организаторите се премислуваа дали да продолжат со планот и да завршат со маршот пред Владата.

На 8 април си Ром, а останатите 364 денови си Циган

Окно - 08.04.2015

Имаме ден на водата, ден на дрвото, ден на пролетта, ден на лагата, и оп, имаме и ден на Ромите, или како што поголемиот дел од граѓаните милуваат да ги нарекуваат „Цигани”. Секоја чест на вистинските Роми кои успеале да се изборат низ цел свет да ...

Честитка од Вељаноски по повод Денот на Ромите

Нетпрес - 08.04.2015

По повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите, од свое лично име и од името на Собранието на Република Македонија, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски упати искрени честитки до сите припадници на ромската етничка заедница во Република ...

„Романо Авази“: Имавме притисоци да не поминуваме покрај владата

+инфо - 08.04.2015

Непосредно пред „Маршот на гордоста и достоинството“ по повод Меѓународниот ден на Ромите, здружението „Романо Авази“ се соочува со притисоци групата да не поминува покрај владата и да не ги доставува барањата-приоритет на Ромите.

Кој спречува ромски протест пред влада на Денот на Ромите?

Локално - 08.04.2015

Денеска со низа манифестации во земјава и светот се прославува светскиот де на Ромите. Некаде со приредби, некаде со протести, со говори пораки и предупредувања за состојбите во кои се наоѓаат Ромте во општеството.

ДСР со честитка по повод Светскиот ден на Ромите

OhridNews - 08.04.2015

Охридскиот огранок на партијата Демократски сили на Ромите, по повод 8-ми Април Светскиот ден на Ромите, упати честитка до припадниците на ромската националност со желба за побрза интеграција во општествениот систем, подигнување на образовната и ...

СВЕТСКИ ДЕН НА РОМИТЕ: Честитки и маршеви за подобар општествен статус

Телеграф - 08.04.2015

Наша визија, како што истакна македонскиот претседател, е социјално интегрирање на ромската заедница, преку активно вклучување и унапредување на принципите на еднаквост, солидарност, недискриминација и на заштита на човековите права и слободи Со ...

Честитка од Демократски сојуз по повод Меѓународниот ден на Ромите

Вечер Прес - 08.04.2015

- Ромите претставуваат значаен фактор за стабилноста и севкупниот развој на Република Македонија и само тие можат да се изборат да се подигне свеста за проблемите коишто ги засегаат и да имаат уште поголема улога во општествените процеси, посебно во ...

Честитка од ОБСЕ по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 април

Сител - 08.04.2015

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, амбасадорот Ралф Брет денеска упати честитка до ромската заедница по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 април. - Мисијата смета дека одржлива демократска иднина може да се постигне само со развој на ...

Честитка од партијата РОМ за меѓународниот ден на Ромите

А1 On - 08.04.2015

Партијата Роми обединети од Македонија (РОМ) денеска упати честитка по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 април. - Одбележувајќи го овој меѓународен ден, секаде на целиот свет испраќаме порака дека Ромите постојат како народ, бараат и сонуваат да ...

Марш на гордоста и достоинството за Меѓународниот ден на Ромите

Радио МОФ - 08.04.2015

Здружението за јакнење и организирање на ромската заедница „Романо Авази“ по повод 8 април, Меѓународниот Ден на Ромите кога се слави ромскиот идентитет, организира протестен марш за гордост и достоинство.

Во Топаана денеска „Марш на гордоста и достоинството“

+инфо - 08.04.2015

Здружението за јакнење и организирање на ромската заедница „Романо Авази“ по повод Меѓународниот ден на Ромите, 8. април, денеска организира „Марш на гордоста и достоинството“. Маршот ќе почне во 11.45 часот од скопската населба Топаана и групата ќе ...

Меѓународниот ден на Ромите помина со протест и академија

Канал 77 - 08.04.2015

Со пароли "Марш на гордоста и достоинството", "Шутка и Топаана имаат една мана, што државата ги отфрла настрана" и други пораки, Ромите протестираа од Топаанско Поле до владината зграда каде што со песна ги побараа своите права.

Ромите во Европа и натаму се доживуваат како граѓани од втор ред

А1 On - 08.04.2015

Ромите во Европа и натаму се доживувани како граѓани од втор ред, соопшти на својот сајт француската филијала на „Амнести интернешенел“ по повод Меѓународниот ден на Ромите. Пристапот до училиштата за ромските деца е пат поплочен со пречки, ...

Честитка од Заев по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 април

Канал5 - 08.04.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска по повод Меѓународниот ден на Ромите - 8 Април упати честитка до припадниците на ромската заедница во Република Македонија. На овој ден, вели Заев во честитката, Ромите во Европа го гордост ги одбележуваат ...

Ромите бараат да се повлече новиот правилник за социјална помош

Правдико - 09.04.2015

На вчерашниот протест пред Владата, Ромите побараа јавно извинување од Гордана Јанкулоска, министерката за внатрешни работи, по објавувањето на снимените разговори во кои се слуша како, за време на предизборната кампања, министерката предлага Ромите ...

ВИДЕО Ромите ја пееја „Џелем, џелем“ пред Владата

+инфо - 08.04.2015

Химната на ромскиот народ „Џелем, џелем“ денеска се пееше пред Владата каде стотина ромски граѓани протестираа со барање за поголеми права и незадоволни од лошите услови во кои живеат, јави А1он .

Честитка од Зоран Заев по повод светскиот ден на Ромите

Sky - 08.04.2015

Честитка од градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, по повод светскиот ден на Ромите - интегрален текст: Почитувани сограѓани од ромската етничка заедница во Струмица Денес е Ваш ден, ден на кој треба да бидете горди.

Хелсиншки: Државата ги дискриминира Ромите како никогаш претходно

+инфо - 08.04.2015

Хелсиншкиот комитет уште еднаш потсетува на потребата за афирмирање на економските и социјалните проблеми со кои се соочува ромската заедница во земјата, по повод одбележувањето на меѓународниот ден на Ромите, 8-ми април.