TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТО) Познати се бројките: Османи и Димитриевски во водство при собирање потписи, еве ги бројките за останатите ...

Lider - 26.02.2024

Познати се бројките од потписи на кандидатите за претседател. На Бујар Османи му фалат само уште 1.500 гласови да стигне од прагот до 10.000 потписи, додека пак на Максим Димитриевски уште 4.000 да ја официјализира својата кандидатура.

Кандидатите за претседател во трка за потписи - Бујар Османи најблиску до целта

Deutsche Welle

Кој е фаворит на претседателските избори: „Профилот на сите кандидати е далеку подобар од оние за парламентарните – квантитетот ќе го разводни квалитетот, а со тоа и потенцијалните изненадувања“

Локално

Дел од кандидатите за претседател немаат проблем, други се мачат да ги обезбедат неопходните потписи

24 Вести

Дилема: Ќе може ли да се гласа со старите лични документи?

Сител

Сè уште никој од претседателските кандидати не собрал 30.000 граѓански потписи

Во Центар

Дел од кандидатите за претседател на добар пат, дел на маки да ги обезбедат неопходните потписи

Канал5

Канал5 MakPress MakPress Скопје инфо OhridNews

„ОВА СЕ ПОСЛЕДНИ ИЗБОРИ НА КОИ СДСМ ПРЕДЛАГА КАНДИДАТ СО ПОТПИСИ ОД 30 ПРАТЕНИЦИ“ Веќе никогаш нема да имаат толку ...

+инфо - 26.02.2024

Согласно законските решенија, за претседателскиот кандидат не се собираат потписи доколку зад неговата кандидатура застанат 30 пратеници. Овие претседателски избори се последните на кои СДСМ на Нашата Земја ќе предложи кандидат со 30 пратеници, ...

Претседателска кандидатура, никој се уште не ги собрал потписите

24 Вести

Апасиев: Последни избори за СДС на кои не собираат потписи

Антропол

Османи најблизу до потребните 10 илјади потписи за претседателската кандидатура, по него се Димитриевски, Ванковска и Јакимовски

360 степени

Димитриевски заклучно вчера собрал околу 6.000 потписи

Кумановски м.

Потпишани над 14 илјади граѓани, најмногу досега собрал Османи

Локално

Левица почна на пазар да собира потписи за Ванковска, луѓето не се потпишуваат

Курир

Нетпрес Press24 Алсат-М Zoom Вечер Прес

Османи најблизу до потребните 10 000 потписи, по него се Димитриевски, Ванковска и Јакимовски

Канал5 - 26.02.2024

На четири од предвидените 15 дена за собирање на 10 илјади потписи за кандидатурите за претседател на државата, досега ниту еден го нема потребниот број. Но најблиску, според последните официјални податоци од ДИК е кандидатот на ДУИ Бујар Османи.

Османи е пред целта, добро им оди на Димитриевски и на Ванковска, Таравари заостанува во трката за потписи

А1 On

Османи води во трката за собирање 10.000 граѓански потписи пред Димитриевски, Вакновска…

24Инфо

Се множат потписите, никој нема доволно: Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најголем број поддржувачи

Скопје1

Желба има, потписи слабо: Ниту еден претендент за на Водно не собра 10.000 за два дена

Скопје1

(Фото) Еве колку потписи собраа кандидатите за претседател во првите два дена

24Инфо

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

Фактор

Антропол Локално 4NEWS ТВ21 Антропол

Османи: Ви благодарам за над 10 илјади потписи во рекордно време

4NEWS - 26.02.2024

Кандидатот за претседател од ДУИ Бујар Османи преку видео порака од својот дом вечерва објави дека собрал над 10 илјади потписи за неговата кандидатура. Државната изборна комисија еднаш дневно прави пресек на бројот на попишани граѓани, но не ги ...

Бујар Османи речиси ги собрал потписите

Независен

(Фото) Таравари се мачи со потписите, ќе се откаже ли Бујар Османи ако градоначалникот на Гостивар не собере 10.000 потписи?

24Инфо

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

360 степени

Поддршка на кандидатури за претседател: Резултат од собирањето потписи од граѓаните во првите два дена – Османи на чело, Ванковска и Димитриевски се следните на листата

Lider

Видео: Еве како ДУИ собира потписи за Османи

Антропол

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

Либертас

Фокус 365 Пулс24

Расте бројот на собрани потписи од граѓаните – Османи, Димитриевски и Ванковска за два дена имаат најмногу

360 степени - 25.02.2024

Најмногу потписи, според пресекот на ДИК има Бујар Османи, кандидатот за Демократската унија за интеграција (ДУИ) и тоа 5 405. Втор на листата е лидерот на ЗНАМ-за наша Македонија, Максим Димитриевски со 3 613 потписи.

По првиот ден, Османи собрал најмногу потписи за претседателски кандидат, соопшти ДИК

365

По првиот ден, Османи собрал најмногу потписи за претседателски кандидат, соопшти ДИК

Пулс24

Пресек на ДИК: Најмногу потписи досега собрал Османи, по него следуваат Димитриевски и Ванковска

Фокус

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Сител

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

А1 On

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Либертас

Независен Zoom +инфо Слободен Печат МКД Бриф Во Центар Курир

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Макфакс - 24.02.2024

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за Претседател на Република Северна Македонија.

Бујар Османи собрал најмногу потписи, по него следуваат Ванковска и Димитриевски

4NEWS

ДИК: Како стојат потенцијалните кандидати за претседател со бројот на собрани потписи за кандидатура

Опсервер

ДИК секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за кандидатите за претседател

Мета

ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи за кандидатите за претседател на државата

Република

ДИК: Првиот ден најмногу потписи собрал Османи

А1 On

Османи, Ванковска и Димитриевски надминаа над 1.000 собрани потписи

24Инфо

Бриф МКД ТВ21 Во Центар Gostivarpress.mk Локално Курир Слободен Печат