TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тренчевска: 662 милиони евра за антикризни мерки за студентите, пензионерите, земјоделците и самохраните родители

Бриф - 29.11.2023

„На вчерашната седница на Влада го донесовме деветиот пакет антикризни мерки кој ги опфаќа: студентите, пензионерите, земјоделците и самохраните родители. Секако тука се опфатени и јавниот и приватниот сектор.

Тренчевска: 662 милиони евра за пакет антикризни мерки, ранливите категории на граѓани остануваат во фокус

4NEWS

Тренчевска: 8,1 милиони евра за земјделците, 36 милиони евра за пензионерите во деветиот пакет антикризни мерки

Рацин

Антикризни мерки за пензионери, студентите, учениците

24 Вести

ТРЕНЧЕВСКА: Пензиите се во постојан раст, а овој пакет не е направен за изборите туку за да можеме сите заедно да ја поминеме зимава

Денешен

Тренчевска: 662 милиони евра за пакет антикризни мерки, граѓаните остануваат во фокус

Frontline

Тренчевска: 662 милиони евра за антикризни мерки, 36 милиони евра се издвоени само за пензионерите

Фокус

24Инфо Zoom Frontline Centar Zoom Centar Centar

МОН: Со новиот пакет антикризни мерки поддршка од 16,3 милиони евра за учениците и студентите

Макфакс - 29.11.2023

Над 120 илјади ученици и студенти ќе добиваат месечен паричен надоместок до крајот на тековната учебна, односно академска година како поддршка за нив и нивните семејства, во услови на зголемени трошоци за живот и продолжени ефекти од енергетската ...

Ковачевски: Државна помош ќе добијат околу 105.000 ученици и 15.000 студенти

Во Центар

Бесими: Деветтиот пакет антикризни мерки ќе се финансира од Буџетот за 2023 и 2024, средствата се планирани

А1 On

Ковачевски: По 1.200 и 1.800 денари ќе добиваат над 105.000 основци и средношколци во наредните шест месеци

24Инфо

Ковачевски ја објави првата мерка: По 1.200 и 1.800 денари за 105.000 ученици секој месец

Фактор

Студентите ќе добиваат ваучери од државата за меѓуградски превоз

Мета

Ковачевски закажа прес конференција, ќе го промовира деветтиот пакет антикризни мерки

4NEWS

ТВ21 4NEWS 24 Вести Gostivarpress.mk Канал5 Фокус Денар Локално

Антикризни мерки за купи ден продај до избори

Deutsche Welle - 29.11.2023

Владиниот пакет за помош тежок 662 милиони евра ќе обезбеди социјален мир, но тешко дека ќе донесе и развој, предупредуваат упатените. Власта уверува дека скроеното е соодветно на потребите. Повеќе критики, помалку фалби.

Бесими: Поддршка на најранливите и стопанството е таргетот на новиот пакет антикризни мерки

Локално

Новиот деветти пакет антикризни мерки во вредност од 662 милиони евра е за заштита на животниот стандард, ликвидноста на компаниите и развојот на економијата

4NEWS

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

ТВ21

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

4NEWS

Владата продолжува со директната финансиска поддршка на младите: 120 000 ученици и студентите опфатени со антикризните мерки

Бриф

Ковачевски: Со новиот деветти пакет мерки од 662 милиони евра, продолжуваме да ги помагаме најранливите, компаниите и економијата

Zoom

24 Вести Centar Вести плус OhridNews Канал5 Мета Рацин Бриф

Eксперти за антикризните мерки: Политички маркетинг, задоцнети и без ефект

Сител - 28.11.2023

Предизборен дедо мраз – вака експертската јавност го оценува најновиот пакет антикризни мерки објавени од владата. Велат, нивното времетрање еднакво на периодот за одржување на изборите е само маркетинг во корист на политиката.

Бесими за ТВ 24: Деветиот пакет на антикризни мерки се наменети за поддршка на граѓаните и домаќинствата на ранливите категории

24 Вести

Владата го усвои новиот пакет антикризни мерки, тежок 156 милиони евра

Канал5

Антикризните мерки денеска на владина седница

Телма

Ковачевски ќе го промовира деветтиот пакет антикризни мерки

Независен

Битиќи: Над 400 000 граѓани ќе бидат опфатени со антикризните мерки

Канал5

Антикризните мерки утре на Влада – ќе бидат опфатени 400.000 граѓани

ТВ21

Пари Макфакс Рацин Lider Вести плус Опсервер Centar Точка