TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Во претседателскиот кабинет не се разговарало за воена состојба

Алсат-М - 07.12.2018

„Уште пред 2 годиини предупредував УБК е главното жариште на генерирање на сите политички и безбедносни кризи во Македонија“, рече претседателот Ѓорге Иванов во своето денешно обраќање од претседателската вила на Водно.

Иванов: Не сум имал намера на 27 април да прогласам воена состојба, освен ако не постоел паралелен врховен командант да ...

Фокус - 07.12.2018

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во денешното обраќање пред јавноста ги демантира исказите на обвинетиот Александар Василевски -Нинџа, кои ги даде вчера во суд, дека вечерта на 27 април Иванов планирал да прогласи воена состојба.

Иванов: Веќе две години УБК е главното жариште за сите кризи

МКД - 07.12.2018

Сценарио за воена состојба во кабинетот на претседателот немало. Кому му одговара да ја деградира АРМ, институцијата со најголем углед меѓу граѓаните, единствената институција што без забелешки ги исполнува сите критериуми на НАТО, рече во ...

(ВИДЕО) Иванов: УБК е жариште на сите кризи, немав намера да прогласам воена состојба

А1 On - 07.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов отфрли секаква вмешаност во настаните на 27 април и обвини дека се води хајка против него и претседателскиот кабинет со цел да се констриура судско полициски случај.

Иванов: Никогаш не се разговарало за прогласување воена состојба, УБК е жариште на генерирање на сите кризи во ...

1tv - 07.12.2018

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов во директно обраќање до нацијата демантираше вмешаност во настаните од 27 април и обидите за прогласување на воена или вонредна состојба. Меѓу другото, Иванов рече: „Денес ви се обраќам вам со цел да ги ...

Иванов: Нека кажат странските претставници дали правеле притисок врз мене да не воведам воена состојба

24Инфо - 07.12.2018

Почитувани граѓани на Република Македонија, Во изминатите неколку години во повеќе наврати јавно предупредував на опасностите кои се закануваат по стабилноста на Република Македонија и по суверенитетот на граѓаните на Република Македонија.

Иванов негира дека на 27 април се подготвувал да прогласи воена состојба

Сител - 07.12.2018

Не постоело никакво сценарио за воена или вонредна состојба на 27 април. Претседателот Иванов ги повика сите претставници на меѓународната заедница јавно да кажат дали му вршеле притисок за време на упадот во Собранието.

Дали истрагата ќе стигне и до кабинетот на претседателот Иванов?

Канал5 - 07.12.2018

Кога судот ќе ја донесе одлуката ќе се знае кои се главните актери и кој стои зад 27 април, кој го испланирал упадот, но ќе се знае и мотивот, истакна претседателот Ѓорге Иванов. Кој како небулозни ги отфрли тврдењата дека вечерта на 27 април ...

Иванов: Сценарио за воена состојба немало во кабинетот

Фактор - 07.12.2018

Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов попладнево во обраќање во јавноста изјави дека неколку пати предупредил дека стабилноста на Македонија ќе биде загрозена. Вели дека се обраќа за да ги разобличи сите лаги и црни сценарија.

Последните камења од „Тврдината“ паѓаат во дворот на Иванов

Deutsche Welle - 07.12.2018

Во 2016 и 2017 година паралелни структури од подземјето и безбедносните служби градат тврдина за опстанок на ВМРО-ДПМНЕ. Први се разнишаа темелите на тајната полиција, но тврдината се урива и во дворецот на Претседателот Сторијата е продукција на ...

По Синиша Алексоски, и Борис Јосифовски од кабинетот на Иванов посочен како учесник во организацијата на нападот на ...

Сакам да кажам - 07.12.2018

Борис Јосифовски, генерален секретар во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов, вечерта на 27 април лани бил во салата на осмиот кат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ од каде што се давале наредбите за организираниот напад на Собранието, тврдеше во ...

Инволвиран ли и е Иванов во настаните од 27 април и планирал ли прогласување воена или вонредна состојба?

еМагазин - 07.12.2018

Информацијата дека претседателот Ѓорге Иванов планирал прогласување на воена состојба во јавноста се појави уште пред да се случи „крвавиот четврток“ во македонското Собрание, кога веќе беше јасно дека ВМРО ДПМНЕ нема да успее да формира влада со ...

Планирал ли Иванов навистина да прогласи воена состојба за 27 април?

Фактор - 07.12.2018

Шефот на државата ниту планирал ниту пак некогаш помислувал да прогласи воена состојба на крвавиот четврток. Ова станува јасно и се посочува во последното соопштение од кабинетот на Ѓорѓе Иванов.

Кабинет на Иванов: Очајни се обидите за вмешување на Претседателот во настаните од 27 април

Press24 - 06.12.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија ги отфрла континуираните и очајни обиди за вмешување на Претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година, се вели во соопштението испратено до медиумите.

Иванов тврди дека немало сценарио за прогласување воена состојба

Р.С.Европа - 07.12.2018

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов во попладневното обраќање во јавноста изјави дека неколку пати јавно предупредувал на опасности кои се закануваат по стабилноста на Македонија и дополни дека тие предупредувања биле игнорирани, и оти ...

Иванов: УБК е главното жариште на генерирање на сите политички кризи

Н.Македонија - 07.12.2018

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече претседателот Ѓорге Иванов обраќајки се на граѓаните, со цел, како што рече, да ги разобличи сите ...

Иванов: Се вршат закани кон мене, со цел да потклекнам и да отстапам од моите ставови

ТВ21 - 07.12.2018

„Година и пол, јас како Претседател на Република Македонија и мојот Кабинет сме постојана мета на лажни вести и лажни конструкции, со цел по секоја цена да не вмешаат во настаните од 27 април.

„Никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување на воена, или вонредна состојба“, рече Иванов

ТВ21 - 07.12.2018

Обраќањето на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов рече дека никогаш во неговиот кабинет не се размислувало за проглсување на воена или вонредна состојба. „Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, никогаш не се ...

Еве зошто Иванов не прогласил вонрендна состојба за 27 април

iPortal - 06.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов имал намера на 27 април да прогласи вонредна воена состојба, но тоа не го сторил под притисок на странски фактор, рече обвинетиот Александар Василевски-Нинџа во текот на денешното сведочење за насилствата во собранието на ...

Последните камења од „Тврдината“ паѓаат во дворот на Иванов

Либертас - 07.12.2018

Сторијата е продукција на Истражувачката Репортерска Лабораторија – ИРЛ Македонија, членка на Меѓународниот проект за известување за организиран криминал и корупција. Повеќе на овој линк. Сведоците во судскиот случај за настаните од 27 април ...

Кабинетот на Иванов тврди: Ниту се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна состојба

Макфакс - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ги отфрла, како што се наведува, ,,континуираните и очајни обиди” за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Иванов: Не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување воена состојба, УБК е жариштето на кризи

Локално - 07.12.2018

Во Кабинетот на претседателот на Република Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече претседателот Ѓорге Иванов обраќајки се на граѓаните, со цел, како што рече, да ги разобличи сите ...

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Нова ТВ - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Иванов: Не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување воена состојба

Press24 - 07.12.2018

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече претседателот Ѓорге Иванов обраќајки се на граѓаните, со цел, како што рече, да ги разобличи сите ...

Кабинет на Иванов: Никогаш не се разговарало, ниту размислувало за прогласување на воена состојба

А1 On - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ги отфрла, како што се наведува, „континуираните и очајни обиди“ за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Вонредно обраќање на Иванов: Не се разговарало за воена состојба, прашање е кој сакал да го злоупотреби Кабинетот на ...

еМагазин - 07.12.2018

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече претседателот Ѓорге Иванов обраќајки се на граѓаните, со цел, како што рече, да ги разобличи сите ...

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Независен - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Иванов: Не се разговарало, ниту размислувало за воена состојба, УБК е жариштето на кризите

Вечер - 07.12.2018

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече претседателот Ѓорге Иванов обраќајки се на граѓаните, со цел, како што рече, да ги разобличи сите ...

Кабинет на Иванов: Очајни се обидите за вмешување на Претседателот во настаните од 27 април

Курир - 06.12.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ги отфрла континуираните и очајни обиди за вмешување на Претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година, се вели во соопштението испратено до ...

Претседателот Иванов се обрати до нацијата: Се вршат закани кон мене, со цел да потклекнам и да отстапам од моите ...

Курир - 07.12.2018

Сценарио за воена состојба во кабинетот на претседателот немало. Кому му одговара да ја деградира АРМ, институцијата со најголем углед меѓу граѓаните, единствената институција што без забелешки ги исполнува сите критериуми на НАТО, рече во ...

Кабинетот на Иванов отфрла вмешаност во собраниските настаните од 27 април

еМагазин - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

„Никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување на воена, или вонредна состојба“, рече Иванов

4NEWS - 07.12.2018

Обраќањето на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов рече дека никогаш во неговиот кабинет не се размислувало за проглсување на воена или вонредна состојба. „Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, никогаш не се ...

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Слободен Печат - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Иванов на 27 април бил во кабинетот и не контактирал со никого

Независен - 07.12.2018

Во Кабинетот на претседателот на Македонија никогаш не се разговарало, ниту се размислувало за прогласување вонредна или воена состојба, рече шефот на државата Ѓорге Иванов во обраќање до јавноста.

Кабинетот на Иванов вмешан во настаните од 27 април?!

Бриф - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов: Ниту сме разговарале, ниту сме размислувале за прогласување воена состојба

Фокус - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов вечерва преку пишано соопштение ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 ...

Реакција од Кабинетот на Иванов: Не сме ни размислувале за воведување воена состојба

Р.С.Европа - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов ги отфрла, како што се вели во пишаната реакција, ,,континуираните и очајни обиди” за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов отфрла наводи за вмешаност во настаните од 27 април

Локално - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштение ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на шефот на државата и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Вечер - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

+инфо - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку соопштениe ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

1tv - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Вечерва се огласија од канинетот на Ѓорге Иванов – откако во судница протекоа страшни планови за воена состојба во ...

Centar - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, ги отфрла, како што се наведува, ,,континуираните и очајни обиди” за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Очајни обидит за вмешување на Претседателот во настаните од 27 април

Нетпрес - 06.12.2018

Кабинетот на Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ги отфрла континуираните и очајни обиди за вмешување на Претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година, се вели во соопштението испратено до ...

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Сител - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов: Ниту се разговарало, ниту се размислувало за воена или вонредна состојба

МКД - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштение ги отфрли, како што се наведува оттаму, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 ...

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

MTM - 06.12.2018

– Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Канал5 - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 годинa.

Кабинетот на Иванов преку соопштение ги отфрли наводите за вмешаноста во настаните за „27 април“

24Инфо - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.

Кабинетот на Иванов ги отфрла наводите за вмешаност во настаните од 27 април

Алфа - 06.12.2018

Кабинетот на претседателот на Република Македонија вечерва преку пишано соопштени ги отфрли, како што се наведува, континуираните и очајни обиди за вмешување на претседателот на Република Македонија и Кабинетот во настаните од 27 април 2017 година.