TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп: Верувам дека Тилерсон по отказот ќе биде посреќен

Нова ТВ - 13.03.2018

Рекс Тилерсон е отпуштен. Експертите велат дека направил штета која ќе ја чини цела една генерација. Тилерсон беше „еден од најлошите државни секретари“ во модерната историја, според експертите ширум политичкиот спектар.

Враќање на мрачните практики? Која е првата жена-директор на ЦИА

МКД - 13.03.2018

Џина Хаспел, новоименуваната прва жена-директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), е разузнавач од кариера со повеќе од 30 години искуство. Таа работи за ЦИА од 1985 година, каде што имаше голем број раководни позиции и голем дел од ...

Директорот на ЦИА стана нов државен секретар на САД

Оff.net - 13.03.2018

Како што е редот, пред неколку часа Трамп во еден твит го потврди отпуштањето на досегашниот министер за надворешни работи на САД, Рекс Тилерсон, и го објави неговиот наследник, Мајк Помпео, досегашниот прв човек на американското разузнавање.

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

Алсат-М - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот ...

„Њујорк Тајмс“ за новата директорка на ЦИА: Раководеше со мачењето на осомничените за тероризам

Канал5 - 13.03.2018

Откако претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ја именуваше за директорка на ЦИА, во јавноста почнаа да излегуваат детали од кариерата на Џина Хаспел. „Њујорк Тајмс“ пишува дека за првата жена на чело на ЦИА се поврзуваат неколку скандали за ...

Трамп: Различен начин на размислување со Тилерсон, добра хемија со Помпео

МКД - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има „хемија“ со директорот на ЦИА, Мајк Помпео, но дека нема исти ставови со Рекс Тилерсон. Помпео го замени Тилерсон како државен секретар.

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

Курир - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот на ...

Трамп го смени Тилеросн- Мајк Помпео доаѓа на местото државен секретар на САД

Сител - 13.03.2018

Доналд Трамп го разреши Рекс Тилеросн од функцијата државен секретар на САД. На негово место доага Мајк Помпео кој досега беше прв човек на ЦИА. Американскиот претседател веста ја објави на Твитер .Новиот државен секретар ќе заврши одлична работа.

Тилерсон повеќе не е прв дипломат на САД

Deutsche Welle - 13.03.2018

Веќе подолго време имаше шпекулации дека Рекс Тилерсон би можел да поднесе оставка или да биде отпуштен од функцијата. Сега тоа навистина се случи. А претседателот Трамп назначи и негов наследник.

Кој е Мајк Помпео?

Глас на Америка - 13.03.2018

Директор на ЦИА стана во 2017-та година Новиот државен секретар Мајк Помпео, претходно беше долгогодишен конгресмен и поранешен воен офицер. Работел во Комисијата за разузнавање во Претставничкиот дом, и е познат како истакнат член на Комисијата ...

Несогласувања во Белата куќа: Трамп го отпушти Тилерсон

МРТ - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон. На Твитер му се заблагодари за досегашната соработка која траеше 14 месеци. На негово место доаѓа шефот на ЦИА, Мајк Помпео.

Доналд Трамп објасни зошто го отпуштил Рекс Тилерсон

Макфакс - 13.03.2018

Несогласувањата со Рекс Тилерсон и сличниот начин на размислување со Мајк Помпео е причината поради којашто Доналд Трамп одлучил да го замени Тилерсон, а на функцијата државен секретар на САД, да го постави Помпео, кој досега беше директор на ЦИА.

Претседателот Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

Глас на Америка - 13.03.2018

На негово место место ќе биде назначен Мајк Помпео, актуелниот директор на ЦИА Претседателот на САД Доналд Трамп, преку Твитер истакна: „Му благодарам на Рекс Тилерсон за неговата служба. Џина Хаспел ќе биде новата директорка на Централната ...

Трамп преку Твитер објави дека Тилерсон е сменет

Нова ТВ - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп штотуку преку Твитер потврди дека државниот секретар Рекс Тилерсон е сменет и дека на негово место доаѓа досегашниот директор на ЦИА Мајк Помпео. -Мајк Помпео, директорот на ЦИА, биде нашиот нов државен ...

Трамп го смени државниот секретар Тилерсон

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер соопшти дека го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон со директорот на Централната разузнавачка агенција Мајк Помпео. „Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе стане наш нов државен секретар.

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон од функцијата државен секретар

МКД - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и го замени со директорот на ЦИА Мајк Помпео. „Мајк Помпео директорот на ЦИА ќе стане наш нов државен секретар.

Трамп го смени Тилерсон, Помпео нов државен секретар

Телма - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

МРТ - 13.03.2018

Одлуката од Белата Куќа е објавена на Твитер профилот на претседателот којшто, ја именува Џина Хаспел на челната позиција на Централната разузнавчка агенција... Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на ...

Трамп го разреши Тилерсон, CIA првпат во историјата ќе ја води жена

Нетпрес - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти држаниот секретар Рекс Тилерсон, најавувајќи дека на должноста ќе го замени Мајк Помпео досегашниот шеф на Централната разузнавачка агенција CIA, којашто отсега призвпат во историјата ќе ја раководи ...

Кој беше државниот секретар Тилерсон

Независен - 13.03.2018

Рекс Тилерсон, сега веќе поранешен американски државен секретар, член на Републиканската партија, инженер, чие богатство се проценува на 245 милиони долари, на тоа место дојде 1 февруари 2017 од позицијата извршен директор на американската нафтена ...

Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон

Кајгана - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, а за нов државен секретар е именуван шефот на ЦИА, Мајк Помпео. Трамп на Twitter му се заблагодари на Тилерсон за неговата работа и рече дека новиот државен секретар ...

Прва жена во историјата на оваа позиција: Што треба да знаете за Џина Хаспел, новата директорка на ЦИА

Точка - 13.03.2018

Со нејзиното назначување за директор на ЦИА, Џина Хаспел станала првата жена во историјата која ја врши таа должност. Станува збор за висока функција, а Хаспел е прилично непозната личност, барем досега.

Трамп го смени Тилерсон

Канал5 - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави Вашингтон пост. Шефот на ЦИА, Мајкл Помпео ќе го замени Тилерсон. Оваа информација ја потврди и Доналд Трамп на твитер.

Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон и го замени со шефот на ЦИА

Сакам да кажам - 13.03.2018

Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место го постави досегашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео. Тој му се заблагодари на Тилерсон по пат на Твитер, додавајќи дека новиот државен секретар „фантастично ќе си ја врши ...

Трамп го разреши Рекс Тилерсон за американски државен секретар, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео

Алфа - 13.03.2018

Американскиот претседател ја потврди веста со објава на неговиот Твитер профил. Донaлд Трамп го разреши американскиот државен секретар Рекс Тилерсон од Белата куќа, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео.

Трамп го разреши Тилерсон, нов државен секретар е шефот на ЦИА, Мајк Помпео

Мета - 13.03.2018

Актуелниот директор на aмериканската разузнавачка служба ЦИА, Мајк Помпео, ќе биде нов државен секретар на САД и ќе го замени Рекс Тилерсон. Ова го објави американскиот претседател Доналд Трамп на социјалната мрежа „Твитер“ и додаде дека Помпео ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон

Стандард - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го разреши државниот секретар Рекс Тилерсон, објави Би-Би-Си. Местото на Тилерсон ќе го преземе шефот на ЦИА, Мајк Помпео. На својот Твитер профил, Трамп му се заблагодари на Тилерсон за неговата работа и ...

Трамп го смени Тилерсон, Помпео назначен за нов американски државен секретар

Независен - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. На неговото место е поставен Мајк Помпео, објави Трамп на Твитер. „Мајк Помпео, досегашниот директорот на ЦИА, ќе биде новиот државен секретар и тој ќе ...

Трамп го смени Тилерсон

Локално - 13.03.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави Вашингтон Пост. Според наводите на весникот, Тилерсон го замеил шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Тоа е знак за промена во тимот на Трамп пред почетокот на преговорите со ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон

CivilMedia - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти Државниот Секретар на САД, Рекс Тилерсон, како што јавува BBC, Тилерсон беше отпуштен денеска а новиот секретар е бившиот директор на ЦИА Мајк Помпео.

ТИЛЕРСОН ДОБИ ОТКАЗ: Трамп го постави директорот на ЦИА на негово место – Мајк Помпео е новиот државен секретар !

Маркукуле - 13.03.2018

Američki predsednik, Donald Tramp, otpustio je državnog sekretara Reksa Tilersona, a na njegovo mesto će doći direktor CIA Majk Pompeo. Американскиот претседател, Доналд Трамп, го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон, а на негово место го ...

Државниот секретар Тилерсон во посета на Чад

Глас на Америка - 12.03.2018

Ова е прва официјална турнеја на шефот на американската дипломатија на Африка. Некои од земјите во рамки на турнејата, како Чад, Кенија, Џибути и Нигерија, веќе помагаат во борбата против џихадистите поврзани со Ал Каида и Исламската држава ...

Тилерсон ја скрати африканската турнеја, итно се врати во Вашингтон

МКД - 12.03.2018

Државниот секретар на САД Рекс Тилерсон ја скрати посетата на Африка за да се врати во Вашингтон порано од планираното. Ројтерс јавува дека Тилерсон се враќа во американската престолнина поради итна обврска, но не се наведени детали за причината на ...

Пентагон и ЦИА за заканите на Путин: Новите руски нуклеарни ракети со години се далеку од реална закана по САД

Точка - 12.03.2018

„Путин само зборува без никакво покритие“, порачаа од американски Пентагон и ЦИА после неодамнешниот „воинствен“ говор на Путин кој најави низа на нови руски оружја за кои што „немало одбрана“.

Тилерсон ја прекина африканската турнеја и итно се врати во Вашингтон

Сител - 12.03.2018

Државниот секретар на САД, Рекс Тилеросн ја прекина посета на Кенија и се врати во Вашингтон порано од планираното. - Плановите на Тилерсон се сменија со цел тој да се врати порано во Вашингтон, изјави нименуван висок американски дипломат, кој ...

Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар

Алфа - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука. Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не ...

Доналд Трамп објасни зошто го отпуштил Рекс Тилерсон

Вечер - 13.03.2018

Несогласувањата со Рекс Тилерсон и сличниот начин на размислување со Мајк Помпео е причината поради којашто Доналд Трамп одлучил да го замени Тилерсон, а на функцијата државен секретар на САД, да го постави Помпео, кој досега беше директор на ЦИА.

Сменет Рекс Тилерсон, на челот на Стејт департментот е шефот на ЦИА

24 Вести - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Кој е (беше) државниот секретар Тилерсон

Сител - 13.03.2018

- Рекс Тилерсон, сега веќе поранешен американски државен секретар, член на Републиканската партија, инженер, чие богатство се проценува на 245 милиони долари, на тоа место дојде 1 февруари 2017 од позицијата извршен директор на американската нафтена ...

Кoја е Џина Хаспел, прва жена на чело на ЦИА?

Локално - 13.03.2018

Со нејзиното назначување за директор на ЦИА, Џина Хаспел стана првата жена во историјата која ја врши таа должност. Станува збор за висока функција, а Хаспел е прилично непозната личност, барем досега.

Трамп "го шутнал" државниот секретар: Тилерсон добил отказ, еве кој ќе ја претставува политиката на САД во светот

Точка - 13.03.2018

Тој својата одлука ја објавил на Твитер. На местото директор на ЦИА доаѓа Џина Хаспел, прва жена на таа должност. Американскиот претседател Доналд Трамп го сменил државниот секретар Рекс Тилерсон.

Трамп го смени Тилерсон

Макфакс - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави „Вашингтон пост“. На местото на Тилерсон функцијата државен секретар ќе ја извршува досегашниот шеф на ЦИА, Мајкл Помпео.

Помпео: Трамп ги знае ризиците од средбата со Ким

Макфакс - 11.03.2018

Директорот на ЦИА Мајк Помпео во одбрана на одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да се сретне со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, нагласи дека претседателот е свесен за ризиците, објави Би-Би-Си.

Директорот на ЦИА: Ќе најдеме одговор на новото руско оружје

Стандард - 11.03.2018

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, рече дека САД ќе најдат заштита од новото руско оружје, објави „Фокс Њуз“. Коментирајќи го соопштението на претседателот на Русија, Владимир Путин пред Федералното собрание, за време на кое тој ги демонстрира новите ...

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

+инфо - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот на ...

Трамп го отпушти Државниот секретар Рекс Тилерсон

Алсат-М - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го смени Тилерсон

Вечер - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави „Вашингтон пост“. На местото на Тилерсон функцијата државен секретар ќе ја извршува досегашниот шеф на ЦИА, Мајкл Помпео.

Директорот на ЦИА, Помпео: Трамп ги знае ризиците од средбата со Ким!

Вечер - 11.03.2018

Директорот на ЦИА Мајк Помпео во одбрана на одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да се сретне со лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун, нагласи дека претседателот е свесен за ризиците, објави Би-Би-Си.

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

Сител - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот на ...

Трамп го отпушти Државниот секретар Рекс Тилерсон

Орбис - 13.03.2018

Rex Tillerson, chief executive officer of Exxon Mobile Corp., speaks at the 2012 CERAWEEK conference in Houston, Texas, U.S., on Friday, March 9, 2012. Exxon Mobil Corp. is moving toward the conclusion of an agreement to drill in the Russian Arctic, ...