TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мексиканскиот претседател уште не му честитува на Бајден, ќе чекал да заврши изборниот процес

А1 On - 25.11.2020

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор денеска повторно одби да му честита на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за изборната победа, повторувајќи го својот претходен став дека тоа ќе го стори кога ќе заврши изборниот процес ...

Си Џинпинг му честиташе на Бајден на изборната победа

МКД - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг му ја честиташе на Џозеф Бајден победата на американските претседателски избори, објавија денес државните медиуми во Пекинг. Двете земји „мора да избегнат секаков конфликт или конфронтација и меѓусебно да се ...

Си Џипинг му честиташе на Бајден

Канал5 - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џипинг денес му честиташе на избраниот претседател на САД Џозеф Бајден за победата на неодамнешните избори. Си во честитката изразил надеж дека двете земји ќе можат да воспостават здрав и стабилен развој на билатералните ...

Бајден: САД ќе го предводат светот, нема да се повлекуваат од него

Канал5 - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден го претстави дипломатскиот и националниот тим за безбедност со што и формално почна да го превзема претседателството. Тој изјави дека Соединетите американски држави се подготвени да го водат светот ...

Си му честиташе на Бајден за изборната победа

Локално - 25.11.2020

Кинескиот претседател Си Џинпинг му честиташе на Џо Бајден во средата за победата на претседателските избори во САД, изразувајќи надеж дека двете земји можат да промовираат здрав и стабилен развој на билатералните односи, објави новинската агенција ...

Претседателот на Мексико повторно одби да му честита на Бајден: "Најдобро е да почекаме"

Точка - 25.11.2020

"Што е најдобро? Најдобро е да почекаме", рекол Обрадор. Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопес Обрадор, денеска повторно одбил да му честита новоозбраниот американски претседател Џо Бајден.

Под водство на Бајден ќе има уште бомбардирања како во Југославија и Либија, смета американски аналитичар

Репортер - 25.11.2020

Под водство на Бајден ќе има уште бомбардирања како во Југославија и Либија, смета американскиот аналитичар Џорџ Самуели од Институтот за глобална политика во Лондон. Американската надворешна политика, под палките на Ентони Блинкен и Џејк Саливен, ...

Рохани го повика Бајден „да сврти нова страница” во односите со Иран

24Инфо - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска упати апел до новоизбраниот претсдетаел на САД, Џо Бајден „да сврти нова страница” во односите со Иран. – Иран и САД можат да одлучат и да најават дека ќе се вратат во состојбата пред 20 јануари 2017 ...

Бајден се подготвува за преземање на претседателската функција

Глас на Америка - 25.11.2020

Во најавеното обраќање се очекува новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, да зборува за пандемијата со корона вирус и за сезоната на празници. Говорот е закажан за еден ден пред Денот на благодарноста, период во кој милиони Американци ...

Шји Џјинпинг му ја честита победата на Бајден

Макфакс - 25.11.2020

Кинескиот претседател Кси Џинпинг му ја честиташе победата на новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден на неодамнешните избори. Во својата честитка Кси изрази надеж дека двете земји ќе можат да го промовираат здравиот и стабилен развој на ...

Ентони Блинкен ќе ја враќа Америка во светот

Независен - 25.11.2020

Посветен интернационалист, со длабоки и личнио врски со Европа, новиот државен секретар ќе ги поправа мостовите што беа поткрешни последниве четири години. Координацијата со европските партнери ќе биде поголема, па и кога станува збор за Македонија ...

Ова не е трет мандат на Обама: првото постизборно интервју на Бајден

Во Центар - 25.11.2020

Ова не е трет мандат на Обама, изјави кандидатот за претседател на Демократската партија, Џо Бајден, кој прогласи победа на американските избори. Бајден тоа го изјави во првото интервју по започнувањето на трансферот на власта, за телевизијата ...

Бајден ѝ се обраќа на јавноста во пресрет на Денот на благодарноста

Макфакс - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, денес ќе ѝ се обрати на јавноста по повод пандемијата на коронавирус и празниците. Говорот ќе го одржи пред утрешниот американски празник Денот на благодарноста, што е време кога милиони Американци обично ...

Бајден: Границата на Британија и Ирска мора да биде отворена

МКД - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден кажа дека не сака да ја види границата на Британија и Ирска под стража, додавајќи дека за тоа претходно разговарал со британскиот и ирскиот премиер и други европски функционери.

Идниот државен секретар на САД - поборник на силни меѓународни сојузи

Р.С.Европа - 25.11.2020

Избраниот американски претседател Џо Бајден го назначи Ентони Блинкен за иден државен секретар. Доколку Сенатот го потврди овој дипломат од кариера, кој веќе работел во две претседателски администрации, се очекува тој да работи на зајакнување на ...

Рохани: Се надевам дека Бајден ќе ја врати назад политиката на САД кон Иран

Макфакс - 25.11.2020

Иранскиот претседател Хасан Рохани ја повтори надежта дека Џо Бајден ќе ја врати политиката на САД кон Иран на онаа точка на која ја остави како потпретседател. Бајден беше потпретседател за време на двата мандата на Барак Обама.

ВИДЕО: Распеан државниот секретар на САД - Блинкен има хоби некарактеристично за политичар

Press24 - 25.11.2020

Во понеделникот се пијавија вести дека новиот американски државен секретар кој бил именуван од новиот американски претседател Џо Бајден, Ентони Блинкен, има свој рок бенд и компонира свои оригинални песни под уметничкото име Аблинкен.

Бајден: Америка се враќа, подготвена е да го води светот

Кајгана - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден вчера официјално ги претстави првите луѓе во неговата идна администрација и ја претстави својата визија за надворешната политика во која САД го преземаат глобалното водство.

Бајден во пост-изборно интервју: Ова не е трет мандат на Обама

Локално - 25.11.2020

Иако поголемиот дел од неговиот кабинет го сочинуваат министри од администрацијата на Барак Обама, новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден вели дека предизвиците пред него се сосема различни, а исто така и неговата администрација.

Невада и Пенсилванија станаа сини – Бајден веќе нема пречки до Белата куќа

360 степени - 25.11.2020

Судот во Невада и гувернерот на Пенсилванија, и двете одлучувачки држави, се последните кои во изминативе 24 часа ги потврдија резултатите во нивните сојузни држави според кои победи Бајден Највисокиот суд на американската сојузна држава, Невада ...

Прво интервју на Бајден по изборите: Трамп го измени лицето на државата ќе мора тоа да го промениме

Press24 - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД,Џозеф Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во првото интервју по изборите што го даде за американската телевизија НБЦ, Бајден зборуваше за процесот на трансфер на власта и ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Макфакс - 25.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден изјави дека се уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју по изборите, кое го даде за американската телевизија Ен-Би-Си, зборува за процесот на преносот на ...

Бајден: Сè уште не сум разговарал со ТрампБајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Бизнис Вести - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Во своето прво пост-изборно интервју за Ен Би Си, Бајден зборуваше за трансферот на власта и за другите прашања со кои ќе се соочи ...

Распеан државниот секретар на САД: Ентони Блинкен има необично хоби за политичар- откриено со што се занимава (ВИДЕО)

Press24 - 25.11.2020

Во понеделникот протече вест дека новиот државен секретар на САД, назначен од новиот американски претседател Џо Бајден, Ентони Блинкен, има свој рок бенд и ги компонира своите оригинални песни под уметничкото име Аблинкен.

Бајден: Империјата ќе го возврати ударот!

CivilMedia - 25.11.2020

пишува: Го одгледавме некни интервјуто на американската амбасадорка Брнс на ТВ Телма во кое таа, со извесна доза на нелагодност (не само во ставовите, туку и во „говорот“ на испреплетените прсти згрчени на масата за време на речиси целиот разговор) ...

Потврдена победата - Бајден: Ја враќам Америка да го води светот

Фактор - 25.11.2020

Се чекаа потврдите од деве одлучувачки држави, но официјалните резултати докажуваат дека Џо Бајден секако е новиот претседател на САД. Пенсилванија ја потврди победата на Бајден на претседателските избори, откако претходно тоа го стори и Мичиген, а ...

Бајден: САД ќе го предводат светот, нема да се повлекуваат од него

Курир - 25.11.2020

САД се подготвени да го водат светот, изјави синоќа новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден, претставувајќи го својот дипломатски и национален тим за безбедност на идната влада.

Бајден: Америка се врати, подготвена да го води светот

Акцент - 25.11.2020

Соединетите држави се „подготвени да го водат светот“, рече новоизбраниот американски претседател Џозеф Бајден во Вилмингтон, претставувајќи го дипломатскиот и националниот тим за безбедност во неговата идна влада.

Дали ќе биде достојна замена на Меланија? За стилот на Џил Бајден зборува целиот свет, но може ли да ја надмине ...

Хаштаг - 25.11.2020

Џил Бајден изминатиот месец се некако главна тема во сите медиуми... Сепак, додека нејзината претходничка Меланија Трамо секојдневно ги воодушевува модните експерти со својот непогрешив стил, кога е новата прва дама на САД во прашање, ситуацијата е ...

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Опсервер - 25.11.2020

– Белата куќа одобри новоизбраниот претседател Џо Бајден да го добие досието со доверливи разузнавачки извештаи подготвени за американскиот претседател, таканаречениот Дневен извештај, изјави неименуван извор од администрацијата.

Ова се луѓето кои ќе работат со новоизбраниот претседател Бајден во наредните години

Акцент - 25.11.2020

Новоизбраниот претседател на САД Бајден ги избра луѓето кои ќе бидат дел од новата администрација, како и персоналот на Белата куќа. Нов државен секретар ќе биде Ентони Блинкен, објави во понеделникот преодниот тим на Бајден.

Раскин со доктрината „Америка на прво место“

МКД - 25.11.2020

Со изборот на луѓето кои ќе бидат членови на неговиот тим за државна безбедност и надворешна политика новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави Џо Бајден јасно покажа намера дека сака да расчисти со доктрината „Америка на прво ...

Со Бајден, САД ќе се залагаат за „ЕУ-гославија“

Слободен Печат - 24.11.2020

Новиот мултиетнички ентитет, тесно поврзан со ЕУ, кој вклучува шест земји од Западен Балкан, со седиште во Белград – е новата „ЕУ-гославија“. Вака Тимоти Лес, поранешен дипломат на Балканот и истражувач на геополитичкиот форум во Кембриџ, го гледа ...

Бајден го претстави својот надворешно-политички тим: Со овие луѓе ја враќа Америка на глобалната сцена

Press24 - 24.11.2020

Избраниот претседател на САД, Џо Бајден денеска формално во јавноста го претстави својот тим задолжен за дипломатија и национална безбедност. Составот на тој тим сигнализира пресврт во однос на политиката „Прво Америка“ на администрацијата на Трам и ...

Бајден: Америка се враќа и ќе го преземе глобалното водство

Нетпрес - 24.11.2020

Следната американска администрација ќе претставува предизвик за противниците и нема да ги отфрли сојузниците, е визијата за надворашната политика во која САД го преземаат глобалното водство, изјави во вторникот Џо Бајден кој се смета за избран ...

Бајден ги објави првите имиња од кабинетот, борбата за климата на прво место

Независен - 24.11.2020

Избраниот претседател рече дека „Америка е подготвена да го води светот, а не да се повлекува“. Џон Кери ќе биде американскиот климатски лидер со полно работно време Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден во вторникот формално го претстави ...

Администрацијата на Трамп дозволи Бајден да започне со преземање на власта

Фокус - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Точка - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Вечер - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Опсервер - 24.11.2020

– Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ...

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Бизнис Вести - 24.11.2020

Вашингтон, 24 ноември 2020 (МИА) – Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии.

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Курир - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ...

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

24Инфо - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешен претседател на Управниот одбор на Федералните резерви, за министер за финансии. Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, Бајден ...

Администрацијата на Трамп ја одобри транзицијата во Белата куќа

Н.Македонија - 24.11.2020

Администрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Дали е ова крај: Трамп го одобри трансферот на власта на Бајден!

Курир - 24.11.2020

Доналд Трамп го одобри пренесувањето на власта на демократскиот кандидат eо Бајден, но беше доцна да се напише дека тој никогаш нема да ги одобри резултатите од изборите, за кои сè уште тврди дека биле украдени.

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

MTM - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Денар - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Трамп синоќа на Твитер потврди дека препорачал да започнат првичните протоколи за предавање на ...

Aдвокат со кубанско потекло назначен за шеф за внатрешна безбедност на САД

Независен - 24.11.2020

САД – Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го номинираше Алехандро Мајоркас, адвокат со кубанско потекло, за американски секретар за внатрешна безбедност, соопшти тимот на Бајден.

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да започне со преземање на власта

Република - 24.11.2020

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, синоќа даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да започне со преземањето на власта. Ова се случи откако официјални лица од сојузната држава Мичиген синоќа го сертифицираа ...

Се урива родовата бариера: Џенет Јелен ќе биде прва министерка за финансии на САД по 231 година

Слободен Печат - 24.11.2020

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден се очекува да ја номинира Џенет Јелен, поранешна претседателка на Управниот одбор на Федералните резерви, за министерка за финансии . Како што пренесуваат американските медиуми, со ова назначување, ...