TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Американците ќе им биде забрането да го симнуваат TikTok и WeChat

Канал5 - 18.09.2020

Пристапот до кинеските апликации TikTok и WeChat ќе биде ограничен во САД од задутре, недела, пренесува CNN. Одлуката ја донесе Министерството за трговија, имајќи предвид дека извршните наредби на администрацијата на Трамп против овие апликации ...

На американските корисници од овој викенд треба да им бидат забранети апликациите TikTok и WeChat

Иновативност - 18.09.2020

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп од викендов на американските корисници ќе им забрани да ги користат апликациите TikTok и WeChat, затоа што официјално стапуваат на сила наредбите на Трамп за забрана на двете платформи во ...

Од недела две кинески мобилни апликации забранети во САД

Нетпрес - 18.09.2020

Американското министерство за трговија во петокот соопшти дека во недела во САД стапува на сила забраната за преземање на кинеските апликации за допишување и трансфер на пари и за видео материјали WeChat и TikTok, наведувајќи ја како причина за тоа ...

САД официјално ги забранија TikTok и WeChat

USB - 18.09.2020

Американскиот претседател, Доналд Трамп, одлучи да преземе радикален потег против кинеските апликации. Министерството за трговија на САД објави дека од недела ќе ги забрани бизнис-трансакциите помеѓу САД и апликациите TikTok и WeChat.

YouTube ја пушти првата бета верзија од нивниот TikTok конкурент YouTube Shorts

Smartportal - 18.09.2020

YouTube Shorts првично им е достапен на корисниците во Индија, по што постепено ќе биде пуштан во остатокот од светот Популарноста на TikTok е толку голема што се очекува да многу други компании ќе се обидат да извадат свој конкурент.

YouTube ја пушти првата бета верзија од нивниот TikTok конкурент YouTube Shorts

Скопје24 - 18.09.2020

Популарноста на TikTok е толку голема што се очекува да многу други компании ќе се обидат да извадат свој конкурент. Покрај тоа што Instagram е мрежа на која се објавуваат голем број на TikTok видеа, па затоа имаше логика за пуштањето на Instagram ...