TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ИЛОН МАСК СЕ ПОФАЛИ: Твитер се враќа во рентабилност откако беше пред банкрот

Пари - 06.02.2023

Извршниот директор на Твитер, Илон Маск, изјави во неделата дека последните неколку месеци биле „исклучително тешки“ , но рече дека компанијата за социјални медиуми „сега има тенденција да го достигне врвот “.

Маск испраќа јато „старлинк“ во Турција

Слободен Печат - 06.02.2023

Илон Маск, сопственикот на компаниите „Тесла“, „Твитер“ и „Спејс икс“, понуди да испрати јато сателити од системот „старлинк“ над регионот погоден од земјотресот, за да обезбеди пристап до интернет и полесна комуникација на жителите и на ...

Маск понудил помош по земјотресот, Турците го одбиле

Локално - 06.02.2023

Турција ја отфрли понудата на американскиот милијардер Елон Маск за активирање на Starlink, сателитската интернет услуга на SpaceX, по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Корисник на Твитер го предупредил Маск дека има „сериозни проблеми во ...

Маск вели дека е подготвен да активира сателит над Турција за да најде преживеани

Centar - 06.02.2023

Турција моментално се наоѓа во период на катастрофа по земјотресот со јачина од 7,4 степени. Компанијата на Илон Маск SpaceX е подготвена да ги активира сателитите наречени Starlink за да помогне во пронаоѓањето на преживеаните од земјотресите што ...

Маск: Го спасив Twitter од банкрот, веќе е „блиску до профит“

Локално - 06.02.2023

Елон Маск тврди дека Twitter Inc. е „на прагот да оствари профит“ откако морал да го спаси од „стечај“. Милијардерот во неделата на Twitter рече дека изминатите три месеци биле „исклучително тешки“, објаснува милијардерот, цитиран од Блумберг.

Маск: Го спасив Твитер од банкрот

Денар - 06.02.2023

Илон Маск вели дека Twitter Inc. е во „рентабилен тренд“ откако мораше да го спаси од „банкрот“. Милијардерот во неделата во твит рече дека последните три месеци биле „исклучително тешки“.

Илон Маск ги опиша своите последни три месеци во Твитер: „Не би ја посакал оваа болка никому“

Еспресо - 06.02.2023

Претприемачот Илон Маск се пожали на тешките три месеци од својот живот на Твитер. Така, тој реагираше на материјалот на Вол Стрит Журнал, кој е наречен „Кога спие Илон Маск?“. „Последните три месеци беа ужасно сурови бидејќи морав да го спасам ...

Маск потврди: Tesla Cybertruck е „многу блиску до производство”

24auto - 05.02.2023

Прототипот на Tesla Cybertruck што е скоро до производствената верзија е снимен на пат додека полека се приближува датумот на лансирањето на моделот на пазарот. Дизајнот на Cybertruck го шокираше светот кога дебитираше кон крајот на 2019 година и ...

Маск ја пофали поротата за одбивањето на тужбата на вложувачите против него

Нетпрес - 05.02.2023

Еден од најбогатите луѓе на планетата, основач и извршен директор на компанијата за електрични автомобили „Tesla“ и на компанијата за вселенски летови „SpaceX“, ја пофали одлуката од саботата на поротата на судот во Сан Франциско да ја отфрли ...

Маск ја пофали американската порота бидејќи ја отфрли тужбата на инвеститорите против него

Независен - 05.02.2023

Илон Маск, главниот извршен директор на компанијата за електрични автомобили „Тесла“, ја пофали во саботата одлуката на поротата во Сан Франциско да ја отфрли колективната тужба поднесена против него од страна на инвеститорите на компанијата.

Маск ја пофали маериканската порота, која што донесе пресуда во негова корист

Канал5 - 05.02.2023

Илон Маск, извршен директор на компанијата за електрични автомобили Тесла, ја пофали одлуката на поротата во Сан Франциско што ја отфрли колективната тужба поднесена против него од страна на инвеститорите на компанијата.

Маск е подготвен да активира сателит над Турција во потрага по преживеани

Канал5 - 06.02.2023

Турција трага по повредените во катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,4 степени според Рихтер, кој утринава го погоди регионот на Газиантеп. Компанијата на Илон Маск SpaceX е подготвена да ги активира сателитите наречени Starlink за да помогне во ...

Маск сака да го активира Старлинк за да помогне по земјотресот – Турција ја отфрли понудата!

ТВ21 - 06.02.2023

Турција ја отфрли понудата на американскиот милијардер Илон Маск за активирање на Starlink, сателитската интернет услуга на SpaceX, по силниот земјотрес што ја погоди Турција. Еден корисник на Твитер го предупреди Маск дека има „сериозни проблеми во ...