TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Таравари: Ако има понуда од Заев за влез во Владата, партијата ќе ја разгледа

Фокус - 24.02.2018

Алијанса на Албанците е првата опозициска и најголема албанска политичка партија, истакна денеска Арбен Таравари , кој присуствуваше на конгресот на едното крило на БЕСА, каде што беше избран Биљал Касами за лидер на партијата.

Интервју со градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари

24 Вести - 24.02.2018

За сега не сме разговарале ниту размислувале за тоа дели ќе бидеме дел од пролетната реконструкција на владата - изјави градоначалникот на Гостивар и поранешен министер во владата на Заев - Арбен Таравари во интервју за тв 24.

(ВИДЕО) Таравари: Чекаме понуда од Заев за можен влез во Влада

А1 On - 24.02.2018

Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Тој денес присуствуваше на конгерсот на едното крило на БЕСА, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со ...

Таравари за одземените надлежности: Министерката донесе одлука под политички притисок

ТВ21 - 24.02.2018

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, рече дека министерката за образование и наука, Рената Десковска, донела одлука да му ги одземе надлежностите под притисок од владината коалиција СДСМ-ДУИ.

Одземање на ингеренциите за образование им се заканува на уште тројца градоначалници

Press24 - 23.02.2018

Министерството за образование и наука донесе одлука да му бидат одземени ингеренциите во областа на образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои може да ги ...

Дел од директорите во гостиварските училишта разочарани од одлуката на МОН за одземените ингеренции на Таравари

24 Вести - 23.02.2018

Исмаил Ќемали е само едно од училиштата во Гостивар кои по локалните избори доби нова директорка назначена од новиот градоначалник Арбен Таравари . Иако само три месеци е на оваа функција на директорката Шпреса Усеини веќе и се заканува смена од ...

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на МОН

Алсат-М - 23.02.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на Министерството за образование кое му ги одзеде надлежностите во областа на образованието. Иако ден претходно Таравари изјави дека одлуката била донесена без предупредување, ...

Уште градоначалници на кои ќе им бидат одземени ингеренциите за образование?

Телма - 23.02.2018

Градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои по Арбен Таравари можат да ги изгубат ингеренциите во делот на образованието. Неправилно разрешувале директори на училишта и на нивно место без законска основа поставувале нови.

Општина Гостивар: Ќе се подобрат условите во ромската населба „Дупка”

А1 On - 23.02.2018

Министерот без ресор Аксел Ахмедовски и претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибрахимовски престојуваа во општина Гостивар, при што, во придружба на градоначалникот Арбен Таравари ја посетија т.н.

На Таравари му се одземени надлежностите во образованието...

Н.Македонија - 23.02.2018

На Таравари му се одземени надлежностите во образованието На градоначалникот на општината Гостивар, Арбен Таравари, завчера попладне му се одземени надлежностите во делот на образованието што се однесува на именување и разрешување директори на ...

Таравари: Не знаеме дали ќе бидеме дел од пролетната реконструкција на Владата

Локално - 24.02.2018

За сега не сме разговарале ниту размислувале за тоа дели ќе бидеме дел од пролетната реконструкција на владата – изјави градоначалникот на Гостивар и поранешен министер во владата на Заев – Арбен Таравари во интервју за тв 24 .

Таравари: Чекаме понуда од Заев за можен влез во Влада

Точка - 24.02.2018

Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Тој денес присуствуваше на конгерсот на едното крило на БЕСА, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со ...

Уште тројца градоначалници ќе ги снајде судбината на Таравари

Фактор - 24.02.2018

Министерството за образование и наука неодамна донесе одлука за одземање на ингеренциите во областа на образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. По Таравари, градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои ...

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на Десковска

Република - 23.02.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на Министерството за образование кое му ги одзеде надлежностите во областа на образованието. Иако ден претходно Таравари изјави дека одлуката била донесена без предупредување, ...

Десковска ќе превоспита уште тројца градоначалници

Република - 23.02.2018

Градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои по Арбен Таравари можат да ги изгубат ингеренциите во делот на образованието. Неправилно разрешувале директори на училишта и на нивно место без законска основа поставувале нови.

Ќе се подобруваат мизерните услови во ромската населба „Дупка“

+инфо - 23.02.2018

Ахмедовски, Ибраимовски и Таравари ја посетија населбата иконстатираа дека условите за живот таму се недостоинствени. Министерот без ресор Аксел Ахмедовски и претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски престојуваа ...

Таравари: Чекаме понуда од Заев за можен влез во Влада

Слободен Печат - 24.02.2018

Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Тој денес присуствуваше на конгерсот на едното крило на БЕСА, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со ...

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на МОН

Локално - 23.02.2018

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари ќе поднесе жалба на одлуката на Министерството за образование кое му ги одзеде надлежностите во областа на образованието, информира АлсатМ. Иако ден претходно Таравари изјави дека одлуката била донесена ...

По Таравари, на кои градоначалници ќе им бидат одземени ингеренциите за образование?

Локално - 23.02.2018

Градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои по Арбен Таравари можат да ги изгубат ингеренциите во делот на образованието. Неправилно разрешувале директори на училишта и на нивно место без законска основа поставувале нови, ...

Ахмедовски, Ибраимовски и Таравари во посета на ромската населба „Дупка“ во Гостивар

Press24 - 23.02.2018

Министерот без ресор Аксел Ахмедовски и претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски престојуваа во општина Гостивар и притоа, во придружба на градоначалникот Арбен Таравари ја посетија т.н.

Владата на Зоран Заев зајакнува, мнозинството се засилува: Еве кои партии се очекува да се приклучат во Влада!

Sky - 24.02.2018

Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Тој денес присуствуваше на конгерсот на едното крило на БЕСА, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со ...

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на МОН да му се одземат ингеренциите во областа на образванието

Press24 - 23.02.2018

По одлуката на МОН, на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари да му се одземат ингеренциите на градоначалникот во делот на образованието поради неколку одлуки на просветниот инспекторат, тој изјави дека ќе поднесе жалба.

Ахмедовски, Ибраимовски и Таравари во посета на ромската населба „Дупка“ во Гостивар

Либертас - 23.02.2018

Министерот без ресор Аксел Ахмедовски и претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибраимовски престојуваа во општина Гостивар и притоа, во придружба на градоначалникот Арбен Таравари ја посетија т.н.

Таравари: Чекаме понуда од Заев за можен влез во Влада

+инфо - 24.02.2018

Немаме конкретна понуда. Ако има понуда од Заев, за влез во Владата, партијата ќе ја разгледа, вели Таравари. Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда.

Ветени подобри услови во ромската населба “Дупка” во Гостивар

Gostivarpress.mk - 23.02.2018

Министерот без ресор Аксел Ахмедовски и претседателот на Партијата за целосна еманципација на Ромите, Самка Ибрахимовски престојуваа во општина Гостивар, при што, во придружба на градоначалникот Арбен Таравари ја посетија т.н.

Таравари: Чекаме понуда од Заев за можен влез во Влада

Либертас - 24.02.2018

Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Тој денес присуствуваше на конгерсот на едното крило на Беса, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со ...

Таравари и Алијансата се враќаат во владата?

Фактор - 25.02.2018

Гостиварскиот gрадоначалник Арбен Таравари порача дека не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Зоран Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Таравари присуствуваше на конгресот на едното крило на Беса, предводено од ...