TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Салиу: Класична метла во ДУИ по бомбите на Ел Чека

Фактор - 13.06.2019

Во ДУИ започна процес за промена на раководните органи иако нејзините челници одбиваат да го употребат популарниот термин "метла". Под притисок на содржините нелегално објавени во бомбите на Ел Чека пред Ахмети се постави нов предизвик, да го задржи ...

Изборите во ДУИ – можност за незадоволство во партијата?

Телма - 12.06.2019

Преку внатрепартиските избори лидерот на ДУИ Али Ахмети ќе се ослободи од дел од високите функционери на партијата и ќе им даде шанса на нови лица. Овој потег следува по резултатите од претседателските избори со кои се упати јасна порака не само на ...

ДУИ: Не го копираме СДСМ со одлуката за промени во партиските ограноци

Алсат-М - 12.06.2019

ДУИ не го копира СДСМ со промените на партиско ниво. Според оваа партија, претседателите на ограноците не биле разрешени, туку имале истечен мандат и тоа веќе една година. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, вели дека реорганизирањето во партијата се ...

Колку Ахмети е подготвен да промовира нови кадри?

1tv - 12.06.2019

Дали партискиот претседател на ДУИ Ахмети е подготвен да промовира нови кадри за партиски претседатели на партијата кои би ги замениле досегашните кои со години веке владеат во партијата. Ахмети на претседателството на ДУИ донесе одлука да ги ...

Салиу: „Метла“ во ДУИ за Али да покаже дека е уште главен

Expres - 13.06.2019

„Мислам дека е јасно дека станува збор за класична партиска метла, без разлика на терминологијата што ја употребуваат партиските челници на ДУИ. По подолго време, Ахмети има потреба да покаже дека се уште е главен фактор во партијата од една страна, ...

ДУИ ќе бира нови претседатели на партиските ограноци

Канал5 - 11.06.2019

На вонреден состанок на Интегративците, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и подограноци, објавува телевизија Алсат. Според партиската одлука, ниту еден од разрешените претседатели ...

ДУИ и Ахмети ги смени сите претседатели на партиските ограноци

Канал5 - 11.06.2019

На вонредниот состанок на ДУИ, лидерот на оваа партија, Али Ахмети, одлучи да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци . Како што јави Алсат М, според одлуката на партијата, ниту еден од отпуштените претседатели нема право повторно да се ...

ДУИ со нов систем за избор на претседатели на ограноците

Алсат-М - 11.06.2019

На вонреден состанок, високото претседателство на ДУИ одлучи дека на претстојните внатрепартиски избори лидерите на ограноците треба да бидат и координатори, дознава Алсат. Со оваа нова задача, тие нема да имаат право да бидат повторно избрани на ...

Ахмети распиша внатрепартиски избори за нови претседатели на ограноците

Нова ТВ - 11.06.2019

На седницата на претседателството на ДУИ синоќа, претседателот Али Ахмети предложил да се организираат избори внатре во партијата за избор на нови претседатели на ограноците. На вчерашната седница Претседателството назначило координатори на сите ...

ДУИ ќе организира внатрепартиски избори

Р.С.Европа - 11.06.2019

Мандатот на претседателите на партиските ограноци на ДУИ се истечени уште минатата година и затоа годинава ќе се одржат внатрепартиски избори, соопшти пратеникот на ДУИ Артан Груби на својот Фејсбук профил, без при тоа да открие детали.

Ахмети елегантно ги „реши“ Бејта, Мерко, Алити, Асани

+инфо - 11.06.2019

Вчера била донесен и одлука потпретседателите на ДУИ Теута Арифи, Изет Меџити, Садула Дураку и Невзат Бејта, како и организацискиот секретар Артан Груби да бидат именувани за координатори на ниво на партијата.

Се огласија од ДУИ: Ниту еден претседател на огранок не е разрешен

Press24 - 11.06.2019

ДУИ денеска ја демантира информацијата за разрешување на претседателите на ограноците. - “На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на состанокот на ...

Бејта: „Скриена рака“ сака да ја оцрни ДУИ, Мехмеди: ДУИ и натаму соработува со ВМРО-ДПМНЕ

ТВ21 - 11.06.2019

Доколку некој функционер на ДУИ го прекршил законот, мора да биде казнет, а приватните разговори на функционерите не будат интерес бидејќи тие се кажани само со зборови, не со срце. Ова е ставот на потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта.

Нема да има „метла“ за министрите на ДУИ?

Слободен Печат - 11.06.2019

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, истовремено и вицепремиер, изјави за ТВ21 дека ДУИ ги дефинирала имињата на министрите, кои ќе бидат опфатени со реконструкција на владиниот кабинет. На прашањето колку министри на ДУИ ќе бидат сменети, портпаролот ...

Али измети: Разрешени Бејта, Мерко, Алити, Асани…

Република - 11.06.2019

На вонреден состанок на Централно претседателство на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети ги тргна „вечните“ претседатели и потпретседатели на партиските ограноци како Рамиз Мерко, Рафиз Алити, Невзат Бејта, Реси Абдурахмани, Беќир Асани… Дел ...

Нема да има „метла“ за министрите на ДУИ?

ТВ21 - 11.06.2019

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, истовремено и вицепремиер во Владата, за ТВ21 рече дека ДУИ ги дефинирала имињата на министрите кои ќе бидат опфатени со реконструкција на владиниот кабинет.

Ахмети ги разреши сите претседатели на ограноците на ДУИ

Слободен Печат - 11.06.2019

На местото на разрешените претседатели се назначени координатори за секој огранок до изборот на новите претседатели. На вонреден состанок на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и ...

Браво за ДУИ и честитки до Бујар Османи

CivilMedia - 11.06.2019

Никој не може да го оспори фактот дека ДУИ секогаш имала прекрасно чувство за тајминг. Само што политичката јавност во Македонија помисли дека најголемата албанска партија е потрошена и нема повеќе идеи како квалитетно да ја продолжи политичката ...

Ахмети ги разреши сите претседатели на партиските ограноци на ДУИ

Независен - 11.06.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на вонреден состанок на партијата одлучи да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци. Според одлуката ниту еден од разрешените претседатели нема право повторно да се кандидира на истата ...

Ахмети ги разреши сите претседатели на партиските ограноци на ДУИ

Expres - 11.06.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на верашната седница на Централното претседателство на паријата ги разреши сите 35 претседатели на партиските ограноци . Според одлуката на партијата, ниту еден од отпуштените претседатели нема да има право повторно да се ...

Груби: Нема разрешени во ДУИ, на претседателите им помина мандатот

Expres - 11.06.2019

Артан Груби денеска ја демантираше информацијата дека биле разрешени сите претседателите на ограноците на ДУИ. „На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година… на вчерашниот состанок на претседателството беа ...

ДУИ: Не го копираме СДСМ

Слободен Печат - 12.06.2019

Според оваа партија, претседателите на ограноците не биле разрешени, туку имале истечен мандат и тоа веќе една година. ДУИ не го копира СДСМ со промените на партиско ниво. Според оваа партија, претседателите на ограноците не биле разрешени, туку ...

Ахмети ги разеши сите претседатели на партиски ограноци

Локално - 11.06.2019

На вонреден состанок на Интегративците, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и подограноци, објавува телевизија Алсат. Според партиската одлука, ниту еден од разрешените претседатели ...

Ахмети ги смени сите претседатели на партиските ограноци

Press24 - 11.06.2019

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на вонреден состанок ги разреши сите претседатели на партиските ограноци. Како што јави Алсат М , според одлуката на партијата, ниту еден од отпуштените претседатели нема право повторно да се кандидира на иста позиција.

Ахмети распиша внатрепартиски избори за нови претседатели на ограноците

Либертас - 11.06.2019

На седницата на претседателството на ДУИ претседателот Али Ахмети предложил да се организираат избори внатрепартиски избори за нови претседатели на ограноците. На вчерашната седница Претседателството назначило координатори на сите партиски ограноци ...

Артан Груби објаснува – никој не бил разрешен, само им завршиле мандатите

Либертас - 11.06.2019

На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на состанокот на претседателството и Централниот Совет пред претседателските избори, се формираше работна група одговорна ...

Али Ахмети му удри метла на Бекир Асани, Невзат Бејта, Рамиз Мерко…

Курир - 11.06.2019

На вонреден состанок на Централно претседателство на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети ги тргна „вечните“ претседатели и потпретседатели на партиските ограноци како Рамиз Мерко, Рафиз Алити, Невзат Бејта, Реси Абдурахмани, Беќир Асани… Дел ...

„Метлата“ нема да ги допре министрите на ДУИ, само ќе ги изротира?

Фокус - 11.06.2019

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, истовремено и вицепремиер во Владата, за ТВ21 рече дека ДУИ ги дефинирала имињата на министрите кои ќе бидат опфатени со реконструкција на владиниот кабинет.

Ахмети ги разреши сите претседатели на ограноците на ДУИ

Фокус - 11.06.2019

На вонреден состанок на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и подограноци, јавува Алсат . Според одлуката во партијата, ниту еден од разрешените претседатели нема право повторно ...

И ДУИ ќе прави чистка, ама партиска

Нетпрес - 12.06.2019

На вонреден состанок на Интегративците, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и подограноци. Според партиската одлука, ниту еден од разрешените претседатели нема да има право повторно ...

Артан Груби објаснува – никој не бил разрешен, само им завршиле мандатите

1tv - 11.06.2019

На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на состанокот на претседателството и Централниот Совет пред претседателските избори, се формираше работна група одговорна ...

„Метлата“ нема да ги допре министрите на ДУИ

Скопје1 - 12.06.2019

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, истовремено и вицепремиер во Владата, за ТВ21 рече дека ДУИ ги дефинирала имињата на министрите кои ќе бидат опфатени со реконструкција на владиниот кабинет.

Почна „чистка“ и во ДУИ

Фактор - 11.06.2019

На вонреден состанок на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и подограноци, јавува Алсат . Според партиската одлука, ниеден од разрешените претседатели нема право повторно да се ...

Груби со демант за разрешувањето на претседателите на ограноците на ДУИ

Канал5 - 11.06.2019

Организацискиот Секретар на ДУИ, Артан Груби, ја демантира веста за разрешување на претседателите на ограноците. "На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на ...

Ахмети ги разреши сите претседатели на ограноците на ДУИ

Скопје1 - 11.06.2019

На вонреден состанок на ДУИ, претседателот на партијата Али Ахмети, одлучил да ги разреши сите претседатели на партиските ограноци и подограноци, јавува Алсат. Според партиската одлука, ниеден од разрешените претседатели нема право повторно да се ...

ФОКУС НА ДЕНОТ: 13 земји бараат датум за Македонија, Груевски и Богоевски веќе не се пратеници

Фактор - 11.06.2019

Министрите за надворешни работи на Чешка, Естонија, Летонија, Литванија, Унгарија и Бугарија, како и на Италија, Малта, Австрија, Хрватска, Словенија, Полска и Словачка денеска во заедничко соопштение ги повикаа членовите на Европскиот совет да ...

Груби демантира дека се разрешени претседателите на партиските ограноци

AKO - 11.06.2019

Организацискиот Секретар на ДУИ, Артан Груби, ја демантира ,,неточната вест за разрешување на претседателите на ограноците“. Во демантот се вели: ,,На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ...

Груби: Ниту еден претседател на огранок не е разрешен

Република - 11.06.2019

На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на состанокот на претседателството и Централниот Совет пред претседателските избори, се формираше работна група одговорна ...

Груби го демантира разрешувањето на претседателите на ограноците на ДУИ

Слободен Печат - 11.06.2019

Организацискиот Секретар на ДУИ, Артан Груби, ја демантира веста за разрешување на претседателите на ограноците. „На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на ...

ДУИ: Ниту еден претседател на огранок не е разрешен

24Инфо - 11.06.2019

ДУИ денеска ја демантира информацијата за разрешување на претседателите на ограноците. – “На актуелните претседатели на ограноците на ДУИ, мандатот им истече уште минатата година, и како што ја информоравме јавноста, на состанокот на ...

Груби: Нема разрешени во ДУИ, туку се објавени внатрепартиските избори

PressingTV - 11.06.2019

Организацискиот Секретар на ДУИ, Артан Груби, ја нарече неточната вест информацијата која поладнево ја пренесоа дел од медиумите за наводно разрешување на претседателите на ограноците. Во демантот од ДУИ стои дека на актуелните претседатели на ...

Груби: Претседателите на ограниците на ДУИ не се разрешени туку објавени внатрепартиските избори

MakPress - 12.06.2019

Организацискиот Секретар на ДУИ, Артан Груби, ја нарече неточната вест информацијата која поладнево ја пренесоа дел од медиумите за наводно разрешување на претседателите на ограноците. Во демантот од ДУИ стои дека на актуелните претседатели на ...