TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Бомбите“ подготвени, но не преслушани во судница

ТВ21 - 16.03.2018

Техничката опрема во судницата во скопскиот Кривичен суд беше подготвена, но бомбите за уривањето на комплексот Космос на Фиат Цаноски останаа непреслушани. Екс премиерот, Никола Груевски, Миле Јанакиески, Тони Трајковски и нивните адвокати речиси ...

Груевски и Jанакиевски се изјаснија за невини за случајот „ТНТ“

24 Вести - 16.03.2018

Верувам дека Судот ќе има лесна задача бидејќи од сите документи кои ги имате видливо е и лесно се докажува нашето законито постапување. Ова го истакна поранешниот градоначалник на Општина Гази Баба, Тони Трајковски во воведниот говор за случајот за ...

(ВИДЕО) Груевски: Никого не нападнав, туку само одмавнав со раката

Либертас - 16.03.2018

Во изјава по денешното судско рочиште за случајот „ТНТ“ на СЈО, екс-премиерот Никола Груевски одговараше на прашање за инцидентот во Собранието, при носењето на Законот за употреба на јазиците.

Груевски до судијата Ставрев: Дали сте под некој притисок, судија?

Република - 16.03.2018

Во судот се забрзува постапката по случајот ТНТ. Судијата Огнен Ставрев ја забрзува постапката со прескокнување на 25 страници од доказната постапка. Одбраната реагираше на ваквиот однос на судијата со образложение дека ова е целосно изненадување за ...

Груевски: Случајот ,,ТНТ‘‘ е политички монтиран процес за да се дефокусира јавноста од редефинирање на државата

Сител - 16.03.2018

Објектот Космос на Фиат Цаноски е класичен пример за дивоградба. Обвинетите во предметот ТНТ на Специјалното обвинителство велат дека ова го признава и самиот инвеститор кој побарал измени на основниот проект за градба.

Судење за уривањето на “Космос” на Фијат Цаноски

Алсат-М - 16.03.2018

Никола Груевски, Миле Јанакиески и екс-градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Тони Трајковски, тврдат дека објектот „Космос“ бил урнат законски и тоа ќе го докажат во судската постапка.

Цаноски по рочиштето за Космос: Не знаат ни самите од што се бранат

Фокус - 16.03.2018

Бизнисменот Фијат Цаноски, по денешното рочиште во Кривичниот суд за предметот „ТНТ“ во врска со уривањето на комплексот „Космос“, рече дека со изјавите што ги дале пред судот, обвинетите дополнително се заплеткале во сопствената мрежа.

Бомбите за уривањето на Космос ќе се слушаат во судница на 5.април

Нова ТВ - 16.03.2018

По половина час убедување меѓу Груевски и неговите адвокати од една и судијата Огнен Ставрев од друга страна, се одлучи следното рочиште за случајот „ТНТ“ за уривањето на Космос на Фијат Цаноски, кога треба да се слушаат т.н бомби, да биде на ...

Случај „ТНТ“: Обвинетите тврдат дека не сториле кривично дело

МРТ - 16.03.2018

Во скопска единица, судење за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство за уривањето на објектот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски. Обвинетите тврдат дека не сториле кривично дело.

Груевски: Ако му помогневме на Цаноски со дивоградбата, ќе одговаравме

Нова ТВ - 16.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ за уривањето на Космос, во дополнението на воведните зборови, наведе дека овој процес како и сите останати против него, биле дел од политичкиот прогон на актуелната власт, ...

Судијата му удоволи на Груевски, денеска не се слушаа бомбите за уривањето на Космос

Фокус - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев му удоволи на екс преиерот Никола Груевски и на останатите обвинети во слуајот ТНТ, бомбите од прислушуваните разговори да не се слушаат денес во судница, со што наредното рочиште го закажа за 5 април.

Груевски се расправа со судијата и инсистира денес да не се слушаат бомбите за Космос

Фокус - 16.03.2018

Пред судијата Огнен Ставрев да ги пушти бомбите во судница, на рочиштето за случајот ТНТ, Никола Груевски се побуни и истакна дека не е во ред тоа што судијата истакна дека ќе се работи цел ден. -Сметам дека ова не е во ред и станува преседан.

(Видео) Груевски: Oд 8 дена, 6 сум во суд

Макфакс - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за денешното судско рочиште за случајот „ТНТ“, во кој е обвинет за уривањето на „Космос“, поради политичка одмазда, изјави дека пречесто е во суд. „Од 8 дена, 6 сум на суд“, изјави Груевски.

„Космос“ е законски урнат

Нетпрес - 16.03.2018

Фијат Цаноски со дивоградбата, која не му била легализирана, сакал да оствари корист од околу 1,2 милиони евр,а рекоа обвинетите на денешното судење за случајот „ТНТ“, екс премиерот Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле ...

Груевски и Јанакиески да се ослободат од обвинение за случајот ТНТ, бараат нивните адвокати

МКД - 16.03.2018

Да се ослободат од обвинение за случајот „ТНТ" обвинетите Никола Груевски и Миле Јанакиески, оти не сториле никакво кривично дело, туку законски го срушиле комплексот Космос кој бил дивоградба.

Груевски: Рушењето на Космос е чисто како солза

Фокус - 16.03.2018

Никола Груевски во своето обраќање кон судот како обвинет во ТНТ истакна дека овој случај е политички монтиран. -И овој процес како и останатите случаи е политички за да бидам срушен од власт, рече Груевски.

Трајковски тврди дека законски го рушел Космос, го обвини Цановски за финансиска корист од над 1,2 милиони евра

Фокус - 16.03.2018

Поранешниот градоначалник на Гази Баба, Тони Трајковски, еден од обвинетите во случајот ТНТ, денеска пред судот истакна дека тој законски постапувал при случајот за рушењето на Космос, а за злоупотреба го обвини Фијат Цановски.

Никогаш не сум се одмаздувал на бившите коалициони партнери, кажа Груевски за рушењето на „Космос“

Сакам да кажам - 16.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет заедно со Миле Јанакиески и Тони Трајковски за нарачка на одмаздничко уривање на објектот „Космос“ на Фијат Цаноски, пред Основниот суд Скопје 1 денеска рече дека бил обвинет за поттикнување на ...

Груевски и Јанакиески не чувствуваат вина за случајот „ТНТ“

Нова ТВ - 16.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски и екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска во судница на рочиште за случајот „ТНТ“, одговарајќи на прашањето на судијата Огнен Ставрев, двајцата се изјаснија за невини.

Хаотично рочиште за „ТНТ“: Судијата скратува говори на одбраната, нема увид во списи и докази, записничарка опоменува ...

Курир - 16.03.2018

-Рушењето на Космос не било извршено незаконски. По утврдените неправилности се пристапило кон рушење. Дека рушењето било законско потврдиле и управните и инспекциските органи, рече адвокатот Зиков.

Груевски: Рушењето на Космос е чисто како солза

МК News - 16.03.2018

Никола Груевски во своето обраќање кон судот за случајот ТНТ истакна дека овој случај е политички монтиран и го оцени обвинението како апсурдно. -И овој процес како и останатите случаи е политички за да бидам срушен од власт, рече Груевски.

Адвокатката на Јанакиески бара ослободителна пресуда за ТНТ

Фокус - 16.03.2018

Јанакиевски, на денешното рочиште за ТНТ истакна дека бараат и очекуваат ослободителна пресуда. -Одбраната е хендикипирана бидејки дури 137 докази на СЈО не ни се доставени. Како и да е, ке докажеме дека Космос бил незаконски изграден објект, а ...

(Случај ТНТ) Зиков: СЈО не затрупа со огромен број докази само да предизвика хаос

Фокус - 16.03.2018

Стерјо Зиков адвокат на екс премиерот Никола Груевски, исто како и неговиот колега Димитар Дангов, на денешното судско рочиште за ТНТ истакна дека објектот Космос бил законски срушен. -Рушењето на Космос не било извршено незаконски.

Судијата го ограничи Груевски да зборува само пет минути за „Космос“

Макфакс - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути.

Судијата го ограничи Груевски да зборува само пет минути за Космос

Либертас - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути.

Адвокатот на Груевски: Доколку не бил срушен Космос, Груевски и Јанакиески ќе стореле кривично дело

Фокус - 16.03.2018

Ниту Никола Груевски, ниту Миле Јанакиески како и Елисавета Најдовска и Насер Ралев кои ги застапувам не го извршиле кривичното дело кое им се става на товар. Ова на денешното рочипште за случајот ТНТ го кажа адвокатот Димитар Дангов.

Груевски дојде последен во судница на рочиштето за ТНТ

МКД - 16.03.2018

Со задоцнување од 10 минути поранешниот премиер Никола Груевски дојде на судењето за ТНТ. Обвинетиот Груевски влезе во големата судница во Кривичниот суд откако сите веќе беа влезени во судница.

Груевски повторно доцнеше на судење

Фокус - 16.03.2018

Екс премиерот Никола Груевски повторно доцни на судење, поточно и на денешното рочиште за судењето за случајот Т.Н.Т. во 10 часот сите влегоа во судница освен Груевски. Судијата Огнен Ставрев рече дека ќе почека една минута, а Груевски пристигна по ...

Судијата го ограничи Груевски да зборува само пет минути за Космос

Шеталиште - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет ...

Груевски го праша судијата дали суди под притисок

Вечер - 16.03.2018

Во судот се забрзува постапката по случајот ТНТ. Судијата Огнен Ставрев ја забрзува постапката со прескокнување на 25 страници од доказната постапка. Одбраната реагираше на ваквиот однос на судијата со образложение дека ова е целосно изненадување за ...

Цаноски: Рушеа оти било повисоко, а сега тврдат дека било пониско

Бриф - 16.03.2018

Никола Груевски, Миле Јанакиески и екс-градоначалникот на скопската општина Гази Баба, Тони Трајковски, на денешното рочиште за предметот „ТНТ“ нна СЈО, тврдат дека објектот „Космос“ бил урнат законски и тоа ќе го докажат во судската постапка.

(ВИДЕО) Груевски: Се врши политички прогон против мене, од 8 дена, 6 сум на суд

А1 On - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за денешното судско рочиште за случајот „ТНТ“, во кој е обвинет за уривањето на „Космос“, поради политичка одмазда, изјави дека пречесто е во суд. „Од 8 дена, 6 сум на суд“, изјави Груевски.

Груевски во конфликт со судијата Ставрев на распитот за случајот „ТНТ“

Таратур - 16.03.2018

Бившиот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денес приреди нова драма, овој пат во судница, за време на распитот за случајот со рушењето на „Космос“. „Сметам дека ова не е во ред и станува преседан.

Груевски: Рушењето на Космос е чисто како солза

Вечер - 16.03.2018

Никола Груевски во своето обраќање кон судот како обвинет во ТНТ истакна дека овој случај е политички монтиран. -И овој процес како и останатите случаи е политички за да бидам срушен од власт, рече Груевски.

Груевски и Јанакиевски се изјаснија за невини за случајот „ТНТ“

24 Вести - 16.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски и екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска во судница на рочиште за случајот „ТНТ“, одговарајќи на прашањето на судијата Огнен Ставрев, двајцата се изјаснија за невини.

Адвокатката на Јанакиески бара ослободителна пресуда

Press24 - 16.03.2018

Јанакиевски, на денешното рочиште за ТНТ истакна дека бараат и очекуваат ослободителна пресуда. -Одбраната е хендикипирана бидејки дури 137 докази на СЈО не ни се доставени. Како и да е, ке докажеме дека Космос бил незаконски изграден објект, а ...

Судијата го ограничи Груевски да зборува само пет минути за Космос

Кајгана - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути.

Судијата го ограничи Груевски да зборува само пет минути за Космос

Локално - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути.

Адвокатот на Груевски: Доколку не бил срушен Космос, Груевски и Јанакиески ќе стореле кривично дело

Либертас - 16.03.2018

Ниту Никола Груевски, ниту Миле Јанакиески како и Елисавета Најдовска и Насер Ралев кои ги застапувам не го извршиле кривичното дело кое им се става на товар. Ова на денешното рочипште за случајот ТНТ го кажа адвокатот Димитар Дангов.

Груевски и Јанакиевски се изјаснија за невини во случајот „ТНТ“

Нетпрес - 16.03.2018

Поранешниот премиер Никола Груевски и екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, денеска во судница на рочиште за случајот „ТНТ“, одговарајќи на прашањето на судијата Огнен Ставрев, двајцата се изјаснија за невини.

Груевски: Oд 8 дена, 6 сум во суд

Точка - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за денешното судско рочиште за случајот „ТНТ“, во кој е обвинет за уривањето на „Космос“, поради политичка одмазда, изјави дека пречесто е во суд. „Од 8 дена, 6 сум на суд“, изјави Груевски.

Груевски: Рушењето на Космос е чисто како солза

Press24 - 16.03.2018

Никола Груевски во своето обраќање кон судот како обвинет во ТНТ истакна дека овој случај е политички монтиран за да биде срушен од власта. Јас сум обвинет како потикнувач на потикнувачот на потикнувачот, на потикнувачот, што е само по себе апсурдно.

Груевски: Рушењето на Космос е чисто како солза

Слободен Печат - 16.03.2018

Никола Груевски во своето обраќање кон судот како обвинет во ТНТ истакна дека овој случај е политички монтиран. -И овој процес како и останатите случаи е политички за да бидам срушен од власт, рече Груевски.

Адвокатката на Јанакиески бара ослободителна пресуда

Либертас - 16.03.2018

Јанакиевски, на денешното рочиште за ТНТ истакна дека бараат и очекуваат ослободителна пресуда. -Одбраната е хендикипирана бидејки дури 137 докази на СЈО не ни се доставени. Како и да е, ке докажеме дека Космос бил незаконски изграден објект, а ...

Судијата му даде збор на Груевски само 5 минути - екс премиерот реагираше

Press24 - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути, пренесе Макфакс.

Адвокатот на Груевски тврди дека ќе имало кривично дело ако не се срушел „Космос“

Мета - 16.03.2018

Ниту Никола Груевски, ниту Миле Јанакиески како ни Елисавета Најдовска и Насер Ралев кои ги застапувам не го извршиле кривичното дело кое им се става на товар. Ова на денешното рочиште за случајот „ТНТ“ го кажа адвокатот Димитар Дангов.

(ВИДЕО) Груевски: Oд 8 дена, 6 сум во суд

Либертас - 16.03.2018

Експремиерот и пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за денешното судско рочиште за случајот „ТНТ“, во кој е обвинет за уривањето на „Космос“, поради политичка одмазда, изјави дека пречесто е во суд. „Од 8 дена, 6 сум на суд“, изјави Груевски.

Груевски: Случајот ТНТ е политички монтиран процес за да бидам срушен од власт

МКД - 16.03.2018

Случајот „ТНТ" е политички монтиран со намера да бидам срушен од власт, рече денеска во судница поранешниот премиер, Никола Груевски во воведен говор во постапката во која му се суди за рушењето на комплексот Космос.

Адвокатката на Јанакиески бара ослободителна пресуда за ТНТ

Шеталиште - 16.03.2018

Јанакиевски, на денешното рочиште за ТНТ истакна дека бараат и очекуваат ослободителна пресуда. -Одбраната е хендикипирана бидејки дури 137 докази на СЈО не ни се доставени. Како и да е, ке докажеме дека Космос бил незаконски изграден објект, а ...

Груевски: Не се чувствувам виновен и не сум го прекршил законот

Република - 16.03.2018

Судијата Огнен Ставрев пред денешното рочиште на судењето за уривањето на Космос, ги информираше адвокатите на обвинетиот Никола Груевски, како и на другите одбинети дека ќе можат да зборуваат само по пет минути.