TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нелоски: Антикризните мерки на Владата се недоречени и рестриктивни, тие не му помагаат на бизнисот

Канал5 - 02.04.2020

Македонија ќе се спаси од коронавирусот, но нема да се спаси од беспарицата, сиромаштијата и економската криза поради катастрофалните економски мерки коишто ги носи Владата. После објавувањето на сетот на мерки на владата во насока на заштита од ...

Македонија 2025: Мерките да важат од март, потребни се и дополнителни

Канал5 - 02.04.2020

Организацијата Македонија 2025 ги поддржува првиот сет мерки на Владата за поддршка на економијата, но смета дека помошта не е доволна и дека треба да следат и други пакети мерки, кои, како што наведуваат оттаму, се во најава.

Како да се спасат ликвидноста и работните места

Н.Македонија - 02.04.2020

Колку новите владини пакет мерки за поддршка ќе им помогнат на компаниите да ги зачуваат ликвидноста и вработените? Дали овие пакет мерки ќе бидат доволни за да се спречи пропаѓање на компаниите, особено на малите претпријатија, и дали во иднина ...

Какви економски мерки преземаа земјите членки на ЕУ?

Бизнис Вести - 02.04.2020

Табела 1 покажува краток опис на мерките кои ги преземаа некои земји на ЕУ заради справување со економската криза предизвикана од Ковид-19. Мерките може да се групираат во 9 групи, прикажани во табелата.

Спасовски: Во време на криза, секој од нас мора да изгуби нешто

Локално - 01.04.2020

Техничкиот премиер на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски во рамките на емисијата „Економски магазин“ на Алсат М во однос на економските мерки кои се носта поради кризата со коронавирусот рече дека „очекувањата на граѓаните се ...

Спасовски: Во време на криза, секој од нас мора да изгуби нешто

Frontline - 01.04.2020

Спасовски меѓу другото, вели дека економските мерки нема да бидат прифатени добро од сите. Тој рече дека е свесен дека ќе има незадоволство во овој ...

ССК: Владините мерки се недоволни и краткорочни

Алсат-М - 01.04.2020

Вториот сет на мерки се недоволни и краткорочни. Доколку набрзо нема нов сет на мерки целиот товар од корона кризата ќе паде врз приватниот сектор. Вака стопанските комори ги оценија економските мерки донесени од страна на Владата.

Три сценарија за буџетот – Ангеловска: Треба да бидеме реални, мерките се добри

ТВ21 - 01.04.2020

Економските мерки се добри, сериозно обмислени и креирани во консултации со стопанските комори, одговори министерката за финансии Нина Ангеловска на критиките на стопанските комори, како и дел од бизнис заедницата.

Јовановски: Потребни се дополнителни економски мерки, во спротивно товарот ќе падне на приватниот сектор

Канал5 - 01.04.2020

Откако претходно реагираше Сојузот на стопански комори, денеска и најголемата Стопанска комора со барање за дополнителни мерки за ублажување на економските последици од ...

Јовановски: Ако нема нов сет мерки товарот од кризата ќе падне на приватниот сектор

+инфо - 01.04.2020

Вчера Владата го објави вториот сет економски мерки. За да можат тие соодветно да се оценат, потребно е, најпрво да се видат пропратните уредби и објави во Службен весник во кои ќе бидат содржани сите конкретни детали за мерките.

Спасовски: Дел од уредбите за економските мерки ќе бидат донесени уште утре

Телма - 31.03.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски објасни дека за секоја една од економските мерки од владиниот сет ќе треба да се носат уредби со законска сила, кои детално ќе ги разработат сите аспекти како секоја мерка ќе биде реализирана.

Спасовски: Мерките што ги носиме се во насока на заштита на здравјето и егзистенцијата на граѓаните и фирмите

Телма - 31.03.2020

Врвен приоритет, како Влада, ни е здравјето и животот на граѓаните и на основа на тоа ги моделираме мерките што ги преземаме. Јасно е дека има и ќе има импликации по економијата, но донесовме еден, сега ќе следува и втор сет економски мерки, кои, ...

Србија со 5,1 милијарди евра помош на стопанството и по 100 евра за секој граѓанин

А1 On - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма со економски мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

За фирмите субвенции од 14.500 денари за секој вработен, за функционерите само минималец во април и мај

Вечер - 31.03.2020

Вториот пакет владини мерки за борба против кризата содржи и помош за семејствата кои остануваат без приходи, надомест за спортските работници и уметниците, ослободување од плаќање кирија за корисниците на социјални станови, нови бескаматни крдити ...

Заев: Владата усвои мои предлози, но донесе и дополнителни мерки

Фокус - 31.03.2020

Донесени се важни одлуки, државата ги спасува работните места на граѓаните, порача лидерот на СДСМ Зоран Заев, откако владата денеска го промовираше вториот сет на мерки за поддршка на стопанството.

Стопанството разочарано: Владините мерки се недоволни и неупотребливи

Нетпрес - 31.03.2020

Вториот пакет мерки кои што денеска ги презентираше премиерот Оливер Спасовски се недоволни и неупотребливи, ценат голем дел од стопанствениците кои бараа мерки со цел да се ублажат последиците од пандемијата од коронавирусот и да се спаси ...

Фијаско план на Заев: Единственото што граѓаните ќе го добијат е сиромаштијата која следува

Курир - 31.03.2020

Како коронавирусот да не е доволно голема грижа за македонските граѓани, па тие денес мора да стравуваат и од економски колапс, кој полека, но сигурно ќе го допре народот. Мерките кои ги предложи поранешниот премиер Зоран Заев веќе наидоа на низа ...

Спасовски: Ќе направиме се, заедно да излеземе победници

24Инфо - 31.03.2020

Секој од нас треба да понесе дел од тежината и одговорноста, да се солидаризира, истакна потпретседателот на СДСМ, техничкиот премиер Оливер Спасовски, во текот на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма.

Владата со новите економски мерки ќе ги субвенционира и медиумите

Мета - 31.03.2020

Владата на денешната седница донесе одлука, со новите економски мерки да ги субвенционира и медиумите. Премиерот Оливер Спасовски, на прес-конференцијата посветена на овие мерки, не даде прецизно објаснување кои медиуми, медиумски работници ќе бидат ...

Спасовски: Вториот сет мерки ќе му помогнат на реалниот сектор бидејќи најважно е да преживее економијата

iPortal - 31.03.2020

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во вечерашното интервју во “Топ тема” на Телма телевизија го оцени како стратешка одлука вториот сет мерки кои денес беа презентирани од страна на Владата бидејќи во услови кога имаме светска здравствена криза од ...

Спасовски: Реакции имало и ќе има, донесовме мерки кои се директна помош и за компаниите и за работниците

Frontline - 31.03.2020

Реакции имало и ќе има, реакции има за се и сешто во државата, реакции има и за тоа кога не се носат мерките, рекации има и за тоа што ќе се донесат тие мерки и најдобрите мерки можат да имаат соодветна критика итн, ние сметаме дека овој сет на ...

Ова ќе биде една од најсериозните кризи кои сме ги имале, вели Спасовски

Локално - 31.03.2020

Уредбите за помош на граѓаните кои работат во малопродажбата и занаетчиите ќе бидат донесени утре, изјави вечерва премиерот Оливер Спасовски, посочувајќи дека токму овие мерки помагаат на малите компании, да се сочуваат работните места и да ...

Спасовски: Мерките нудат директна помош за компаниите да се оддржат во следните два месеци

Локално - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Мерките нудат помош за два месеци, не исклучуваме да усвоиме и нови

CivilMedia - 31.03.2020

Премиерот Оливер Спасовски, во вечерашното гостување на „Топ тема“ се осврна на реакциите во јавноста за вториот сет мерки на Владата, сметајќи дека тие нудат директна помош за компаниите, задржување на работните места на работниците и генерално за ...

Спасовски: Нови мерки на ограничувања ако не се почитуваат сегашните

Фактор - 31.03.2020

Оливер Спасовски, техничкиот премиер на Македонија, на вечерашното гостување во емисијата „Топ Тема“ на Телма рече дека евентуално нови мерки на ограничувања против епидемијата од корона вирусот зависат од самата дисциплина на граѓаните.

Спасовски на „Топ Тема“: Вториот сет економски мерки треба да им помогне и на компаниите и на работнците

Frontline - 31.03.2020

Вториот сет економски мерки треба да им помогне и на компаниите и на работнците, истакна потпретседателот на СДСМ, техничкиот премиер Оливер Спасовски, во текот на гостувањето во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма Вториот сет економски мерки ...

Спасовски: Мерките што ги носиме се во насока на заштита на здравјето и егзистенцијата на граѓаните и фирмите

iPortal - 31.03.2020

Врвен приоритет, како Влада, ни е здравјето и животот на граѓаните и на основа на тоа ги моделираме мерките што ги преземаме. Јасно е дека има и ќе има импликации по економијата, но донесовме еден, сега ќе следува и втор сет економски мерки, кои, ...

Спасовски: Мерките што ги носиме се во насока на заштита на здравјето и егзистенцијата на граѓаните и фирмите

MakPress - 31.03.2020

Врвен приоритет, како Влада, ни е здравјето и животот на граѓаните и на основа на тоа ги моделираме мерките што ги преземаме. Јасно е дека има и ќе има импликации по економијата, но донесовме еден, сега ќе следува и втор сет економски мерки, кои, ...

Србија: Економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството

Слободен Печат - 31.03.2020

Пакетот на мерки на владата се состои во одлагање на плаќањето на доспеаните даночни обврски, директна помош на претпријатијата во приватниот сектор, зачувување на ликвидност на стопанството и помош од 100 евра на сите полнолетни граѓани на Србија ...

Српската Влада донесе економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството во кризата

24Инфо - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Србија: 5,1 милијарди евра за помош на стопанството во кризата

+инфо - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Српската Влада донесе економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството во кризата

Вечер - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Србија: 5,1 милијарди евра за помош на граѓаните

Курир - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Српската Влада донесе економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството во кризата

Опсервер - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Српската Влада донесе економски мерки од 5,1 милијарди евра за помош на стопанството во кризата

Либертас - 31.03.2020

– Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Србија: 5,1 милијарди евра за помош на граѓаните

Press24 - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Српската влада донесе економски мерки од 5,1 милијарда евра за помош на стопанството

ТВ21 - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Српската Влада донесе економски мерки вредни 5,1 милијарди евра

Денешен - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Србија: 5,1 млрд. евра за помош на стопанството

Нова ТВ - 31.03.2020

Владата на Србија објави програма на пакет со мерки насочени кон намалување на негативните ефекти предизвикани од пандемијата на коронавирус и поддршка на српската економија и зачувување на работните места за време на вонредната состојба.

Спасовски: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за економијата

24Инфо - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Да помогнеме на работниците, на работодавачите и на тој начин да си помогнеме и самите на себе

Слободен Печат - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Веројатно ќе има потреба и од нови мерки

+инфо - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за економијата

iPortal - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Сакаме да им помогнеме на сите кои од разни причини не можат да работат

Нова ТВ - 31.03.2020

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, вечерва во емисјата Топ Тема на телевизија Телма објасни дека за секоја една од економските мерки од владиниот сет ќе треба да се носат уредби со законска сила, кои детално ќе ги разработат сите аспекти како ...

Спасовски: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за економијата

Опсервер - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за економијата

Вечер - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Србија: Државата го презема товарот од кризата, граѓаните ќе добијат по 100 евра

Expres - 31.03.2020

, Министерот за финансии на Србија Синиша Мали ги презентираша новите економски мерки и истакна дека најголем товар од кризата во економијата поради коронавирусот го презема државата, јави дописникот на МИА од Белград.

Спасовски: Да помогнеме на работниците, да помогнеме на работодавачите и на тој начин да си помогнеме и самите на себе

Frontline - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

СПАСОВСКИ: Колку побрзо се стави под контрола вирусот, толку подобро ќе биде и за економијата

Денешен - 31.03.2020

Врвен приоритет на Владата е здравјето и животот на граѓаните и затоа голем дел од ресурсите ги насочуваме кон заштита на луѓето и намалување на ризикот од ширење на вирусот и на тој начин да бидеме поефикасни во делот на економијата, бидејќи колку ...

Спасовски: Ако не проработи економијата, можни се нови мерки за поддршка

Фокус - 31.03.2020

Вториот сет на мерки се за помош на реалниот сектор и на економијата, бидејќи е важно по завршување на кризата економијата да продолжи да функционира, рече премиерот Оливер Спасовски на Топ Тема на Телма.