TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Опаѓа загадувањето во Скопје – инвертерите, печките на пелети и другите мерки даваат резултати

Слободен Печат - 24.09.2021

Решавањето на проблемот со загадувањето во главниот град ќе биде една од темите за која ќе се зборува многу во престојната кампања за локалните избори на 17 октомври. 12-те кандидати за градоначалник на Скопје пред граѓаните ќе треба да ги ...

Речиси 7 милиони луѓе во светот годишно умираат поради загадениот воздух

Сител - 23.09.2021

Загадувањето на воздухот е многу поштетно отколку што се мислеше досега, предупредува СЗО. Се проценува дека речиси 7 милиони луѓе во светот годишно умираат поради болести поврзани со загадениот воздух, а 80 проценти од смртните случаи се поврзани ...

СЗО: Речиси 7 милиони луѓе умираат секоја година поради загадениот воздух

Курир

СЗО предупредува: Загадувањето на воздухот низ целиот свет се покажа како многу посериозно

4NEWS

СЗО: Загадувањето на воздухот е поштетно отколку што мислевме

Факултети

7 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ГОДИШНО УМИРААТ OД ЗАГАДЕН ВОЗДУХ Нови препораки од СЗО за максималните граници на ПМ честичките

+инфо

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Иновативност

Нови препораки од СЗО за максималните граници на ПМ честичките

Република

СЗО: И пониските нивоа на загадување на воздухот се штетни за здравјето

Р.С.Европа - 23.09.2021

Светската здравствена организација објави дека и пониските нивоа на загадување на воздухот се штетни за здравјето на луѓето. Во новите упатства за квалитетот на воздухот, ажурирани за прв пат по 15 години, оваа агенција на ОН наведе дека 90 проценти ...

СЗО: И пониските нивоа на загадување на воздухот се штетни за здравјето

Алсат-М

СЗО: 90% од луѓето живеат на места со најмалку еден загадувач на воздухот

Иновативност

НОВИ УПАТСТВА ЗА КВАЛИТЕТОТ НА ВОЗДУХОТ Ниското ниво на загадување исто така e штетно по здравјето

+инфо

СЗО: Пониските нивоа на загаденост на воздухот штетни за здравјето на луѓето како нездравата храна и пушењето

Република

Пониските нивоа на загаденост на воздухот се исто така штетни за здравјето на луѓето

Вечер Прес

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Денар - 23.09.2021

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни честички во воздухот во голема мера ги надминува препорачаните нивоа.

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Скопје1

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Centar

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Скопје инфо

СЗО со препорака за многу построги мерки против загадувањето на воздухот

MTM - 23.09.2021

Светската здравствена организација (СЗО) денеска препорача многу построги ограничувања за загадувањето на воздухот. Новите глобални упатства за квалитет на воздухот се построги, на пример, од правилата на ЕУ.

Многу построги мерки против загадувањето на воздухот

Тера

СЗО со препорака за многу построги мерки против загадувањето на воздухот

Centar