TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додик за „Заедницата на српски општини” во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Фокус - 24.01.2023

Претседателот на ентитетот Република Српска Милорад Додик, оцени дека претседателот на Србија Александар Вучиќ, успеал прашањето за Косово од губитничка позиција да го врати на дневен ред и во фокусот на интересот и нагласи дека Србите мора да бидат ...

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Независен

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

А1 On

ЕДЕН ДЕН ЗСО ЌЕ БИДЕ КАКО РЕПУБЛИКА СРПСКА Додик го коментираше германско-францускиот предлог за Косово

+инфо

Додик го пофали Вучиќ за Косово: Заедницата на српски општини еден ден ќе биде како Република Српска

Слободен Печат

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Еден ден тоа ќе биде Република Српска

Опсервер

Додик за „Заедницата на српски општини“ во Косово: Добро е што зборуваат за Република Српска

Вечер Прес

MakPress

Амбасадорот на САД во Србија, Хил: Важна е европската иднина на Србија

Р.С.Европа - 24.01.2023

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил изјави дека внимателно го слушал говорот на српскиот претседал Александар Вучиќ, кој како што наведе, го изложил планот и концептот за тоа како многу комплициран проблем како односите од Србија и ...

Дачиќ: Србија е подготвена да работи на имплементација на француско-германскиот предлог

Р.С.Европа

ВИДЕО | Андоновиќ: Eвропскиот „непристоен предлог“ за Косово, Вучиќ ќе го стави на референдум?

Слободен Печат

Дали тоа претседателот Вучиќ го бранеше Косово во чевли од 1.800 евра? - КОРИСНИЦИТЕ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ВЕДНАШ МУ ГИ НАЈДОА ОБУВКИТЕ

Фактор

Вучиќ е подготвен да го прифати членството на Косово во ОН

Deutsche Welle

Вучиќ: Народот да не се грижи, ништо не сме потпишале

А1 On

Соочување со реалноста во Србија и во Македонија

Deutsche Welle

CivilMedia Локално Локално CivilMedia PressingTV МКД Р.С.Европа Слободен Печат

На повидок ли е решение меѓу Белград и Приштина?

Канал5 - 24.01.2023

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од цела ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати На Србија и треба мир и одговорен пристап, претседателот Александар Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, топката сега е во рацете на ...

Што ја чека Србија ако не го прифати новиот план за Косово?

Вечер Прес

Вучиќ: Нема евроинтеграции и инвестиции ако не го прифатиме француско-германскиот план за Косово

Мета

Ни се заканија со прекин на евроинтеграциите ако не го прифатиме планот за Косово, кажа Вучиќ

Сакам да кажам

Вучиќ: Планот за Косово е прифатен од цела ЕУ, ако не соработуваме, евроинтеграциите ќе бидат прекинати и инвестициите ќе се повлечат

24 Вести

Вучиќ: „Петорката“ ми рече – прифатете го планот или соочете се со последиците

360 степени

Вучиќ: Ако не го прифатиме планот ќе се прекинат евроинтерграциите и повлечат инвестициите

Телма

А1 On Фактор Либертас Независен Денешен Курир Н.Македонија Фокус

КОСОВСКИ АНАЛИТИЧАР: Албин Курти ќе поднесе оставка после 17 февруари?

Фактор - 24.01.2023

Аналитичарот Дризан Шаља изјави дека премиерот на Косово Албин Курти најверојатно ќе поднесе оставка по 17 февруари, односно по годишнината од прогласувањето на независноста на Косово, пренесува Јуроњуз Албанија.

Косовски аналитичари: Откако Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, на потег е Курти

Опсервер

Косовски аналитичари: Откако Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, на потег е Курти

360 степени

Откако Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, на потег е Курти

Независен

Косовски аналитичари: Откако Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, на потег е Курти

Курир

Косовски аналитичари: Откако Вучиќ навести дека го прифаќа европскиот план, на потег е Курти

Либертас

По говорот на Вучиќ, на потег е Курти – косовските аналитичари сметаат дека Курти е во тешка позиција

Телма

Нетпрес +инфо 24 Вести Frontline Денешен Вечер Прес MakPress 24Инфо

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

Слободен Печат - 24.01.2023

Претседателот на Социјалдемократската партија (СДС) Борис Тадиќ денеска изјави дека власта во Србија покажала целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем, но дека се уште има простор да се бара компромисно решение.

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

А1 On

ВУЧИЌ ПРИФАТИ ЛИЦЕМЕРНА УЦЕНА! Борис Тадиќ за предлогот за Косово

+инфо

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

Курир

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

Опсервер

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

Телма

Тадиќ: Власта во Србија покажа целосна неспособност да се соочи со косовскиот проблем

24Инфо

Вечер Прес MakPress

Вучиќ за оставката: Да, ако има потреба државата да купи време, но тоа не е овој момент

Фокус - 23.01.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, вечерва, по повод најавата за можноста да поднесе оставка од таа функција, изјави дека неговиот мандат како шеф на државата секако му е последен и дека тој знае која е неговата должност.

Вучиќ за оставката: Да, ако има потреба на државата да и се купи време, но тоа не е овој момент

Либертас

Вучиќ за оставката: Да, ако има потреба на државата да и се купи време, но тоа не е овој момент

Република

Вучиќ би дал оставка ако „на државата треба да ѝ се купи време“, ама вели дека сега не е таков момент

Слободен Печат

Вучиќ во врска со најавата за оставка: Да, ако има потреба на државата да и се купи време, но тоа не е овој момент

Вечер Прес

Вучиќ за оставката: Да, ако има потреба на државата да и се купи време, но тоа не е овој момент

Опсервер

Вучиќ за оставката: Да, ако има потреба на државата да и се купи време, но тоа не е овој момент

MakPress

Сител CivilMedia