TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Сите знаат дека Курти е виновен, но ние немаме врска со тоа, тој сака Србија и НАТО да влезат во конфликт

А1 On - 02.06.2023

Мило ми е што луѓето во Србија се задоволни што резултатите од одговорната политика се видливи, но не сум толку оптимист. Пред оваа емисија пет советници ми рекоа да не бидам песимист, јас на работите гледам поинаку.

Косовската опозиција го обвинува Курти за влошување на односите со западните сојузници

Макфакс

Српска листа: Курти црта мета на припадниците на српската заедница во северно Косово

Р.С.Европа

Курти: Белград е виновен за ескалацијата на северот на Косово

А1 On

Жестока дебата во Собранието на Косово за состојбата на северот

Алсат-М

Курти наведе список со имиња на Срби кои ги обвини за немирите на северот на Косово

Макфакс

Курти зборува за нови избори во северно Косово

Deutsche Welle

4NEWS Локално Мета Р.С.Европа Република Локално МКД Нетпрес

„Вратете го Трамп, Балканот беше на прав пат со него!“ Гренел му одговори жестоко на Борел во врска со кризата на ...

Во Центар - 02.06.2023

Поранешниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп за Западен Балкан, Ричард Гренел, ја коментираше најавата на високиот претставник на ЕУ за надворешна и безбедносна политика, Џозеф Борел, кој изнесе три барања за Белград и Приштина во ...

Состојбата на Косово мирна, но тензична

24 Вести

Состојбата во Косово мирна но тензична

24 Вести

Курти: Неприфатливи нападите врз полицијата, КФОР и новинарите (фото)

Во Центар

Борел од Курти побара итна деескалација на состојбата

Тера

Рама: Србите да се вратат во институциите, Косово веднаш да распише нови избори

Макфакс - 02.06.2023

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека ставот на Тирана, како и на сите лидери на ЕУ и на САД, е дека моменталната ситуација на северот е неприфатлива и оти Србите треба да се вратат во институциите, а Косово треба да распише нови избори.

Рама: Косово веднаш да распише нови избори

Курир

Рама: Косово веднаш да распише нови избори

Lider

Рама: Косово да распише избори, Србите да се вратат во институциите

Фокус

Рама побара Косово да распише нови избори на северот на Косово

Денешен

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Слободен Печат - 02.06.2023

Косовскиот премиер, Албин Курти изјави дека протестите во северно Косово се „протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник (поранешниот српски претседател, Слободан) Милошевиќ“, а не за нови избори во тие општини со мнозинско српско население.

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Либертас

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Zoom

Курти: Протестите во северно Косово ги водат луѓе кои го обожуваат Милошевиќ

Канал5

Курти протестите во Митровица ги спореди со Милошевиќ

Република

Курти ги спореди лицата кои протестираа во Митровица, со оние кои го обожуваат Милошевиќ

Нетпрес

Курти: Протестите во северно Косово се протести на луѓе кои го обожуваат воениот злосторник Милошевиќ

360 степени

24Инфо Lider PressingTV Опсервер Сител

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Канал5 - 02.06.2023

Лидерот на опозициската Алијанса за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај побара од пратениците во косовското Собрание да го поддржат неговото барање за гласање недоверба на премиерот Албин Курти, јави дописникот на МИА од Приштина.

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Слободен Печат

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Либертас

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Frontline

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

24Инфо

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Опсервер

Харадинај бара разрешување на Курти поради „неверство кон сојузниците“ и предавство

Независен

Н.Македонија Во Центар

Лајчак и Ескобар на петти и шести јуни во Белград и Приштина

Локално - 02.06.2023

Специјалниот претставник на Европската унија (ЕУ) за дијалог, Мирослав Лајчак, и американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар, во понеделник и вторник ќе престојуваат во Белград и Приштина, потврдено е денеска за „Танјуг“.

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски ...

Макфакс - 02.06.2023

Портпаролот за надворешна политика на Алтернатива за Германија (АфД), пратеник во Бундестагот, Петр Бистрон, рече дека признавањето на Косово било грешка. „Признавањето на Косово беше грешка, како и едностраната поддршка на Западот за Приштина“, ...

Германскиот пратеник Бистрон: „Признавањето на Косово беше грешка“

Кајгана

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Точка

„Признавањето на Косово беше грешка, етноцентричниот шовинизам на Курти не треба да се толерира“, вели германски пратеник

Centar

Признавањето на Косово беше грешка, вели германски пратеник

Република

ПРАТЕНИК ОД АДФ ВО БУНДЕСТАГОТ: Признавањето на Косово беше грешка

Денешен

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа!

Фокус - 01.06.2023

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека нема да се откаже од градоначалниците на северот на Косово, избрани поради српскиот бојкот на изборите, да останат на функцијата и да работат од кабинет, откако српските демонстранти се судрија со ...

Курти: Која е смислата на јавните згради за државните функционери ако не се користат?

Фактор

Вучиќ ги замолил Србите од северот на Косово на мирен начин да истраат во борбата

Слободен Печат

Вучиќ: Утрово ги молев Србите од северот на Косово да истраат во борбата – на мирен начин

Локално

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците мора да работат во општински згради

А1 On

Курти: Нема да се откажеме, градоначалниците треба да одат на работа

Либертас

Курти: Избраните градоначалници мора да работат од своите канцеларии, нема да отстапиме

Канал5

МКД Денешен А1 On

Вучиќ за Си-ен-ен: Признавањето на независноста на Косово повеќе не е тема, Србија е задоволна од ставот на САД

МКД - 01.06.2023

Претседателот на Србија Александар Вучиќ синоќа изјави за американската телевизија Си-ен-ен дека признавањето на независноста на Косово од Белград повеќе не е тема и дека сега само се зборува за процесот на нормализација на односите на двете страни.

Вучиќ за CNN: Меѓународната заедница да преземе акција против оние кои се тврдоглави и го загрозуваат мирот

Фокус

Вучиќ во интервју за Си-Ен-Ен:Повикувам на мир

Вечер Прес

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Скопје1

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Press24

ВУЧИЌ ЗА СИ-ЕН-ЕН: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Денешен

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Lider

24Инфо Centar Слободен Печат Либертас MTM Република

Пацоли го предупреди Курти: Не ги игнорирајте советите на Америка

А1 On - 01.06.2023

Лидерот на Алијансата за ново Косово, Беџет Пацоли изјави дека американските санкции не се добри, особено што се традиционални партнери. Пацоли вели дека што се однесува лично тој смета дека сега не требало да има локални избори на северот од Косово.

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

Макфакс

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

24Инфо

Пацоли: Курти не може да си игра со судбината на Косово и да ги игнорира советите на САД

Точка