TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Земјотрес со јачина од 7,5 степени ги погоди Курилските острови

Бриф - 25.03.2020

Земјотрес со јачина од 7,5 степени ги погоди руските Курилски острови, според американскиот геолошки преглед (УСГС). Земјотресот се случил на длабочина од 56,7 км, скоро 1.400 км северо-источно од Сапоро, Јапонија, додаде УСГС.

(Видео) Загреб со аплауз го испрати девејчето кое загина во земјотресот

24Инфо - 25.03.2020

Загреб се прости од 15-годишното девојче кое е единствената жртва од земјотресот кој го погоди градот во раните утрински часови во неделата. Девојчето почина како последица на повредите кои ги здоби во станот каде живеело, за време на силниот ...

Загреб со силен аплауз 'го испрати' девојчето кое го загуби животот по земјотресот

Точка - 25.03.2020

Загреб се прости од 15-годишното девојче кое почина од повреди здобиени во земјотресот кој го погоди градот во неделата во 06:24. Лекарите два дена се бореле за нејзиниот живот, но починала во понеделникот во попладневните часови во загрепска ...

Земјотрес во западниот дел на Грција

ТВ21 - 25.03.2020

Во 9:49 часот, земјотрес со интензитет од 3,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција. Епицентарот беше во западниот дел, во близината на градот Арта, 47 километри северозападно од Јанина.

Силен земјотрес ја погоди источна Русија, предупредување за цунами

Макфакс - 25.03.2020

Земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтер денеска го погоди истокот на Русија кај Курилските острови, а регионалните власти издадоа предупредување за цунами. Локалното население е евакуирано во повеќе делови на островот, поради опасност од ...

Силен земјотрес меѓу Русија и Јапонија, издадено предупредување за цунами

ТВ21 - 25.03.2020

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала, е регистриран покрај Курулските острови кои се под „капата“ на Русија. Епицентарот бил во море северно од Јапонија и источно од Русија на длабочина од 59 километри.

Земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер во Русија- издадено предупредување за цунами (ВИДЕО)

Press24 - 25.03.2020

Земјотрес со јачина од 7,5 степени по Рихтер го погоди денеска истокот на Русија кај Курилиските острови, а регионалните власти издадоа предупердување за цунами. Американскиот геолошки институт соопшти дека земјотресот бил во море северно од ...

Нов земјотрес во Загреб

Макфакс - 25.03.2020

Нов земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала бил почувствуван сииноќа во 20 и 54 часот во Загреб. По овој, бил почувствуван уште еден поблаг потрес. Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и ...

Земјотрес од 7,8 на Курилските Острови, објавена опасност од цунами

Опсервер - 25.03.2020

– Спасувачки тимови евакуираат жители на севернокурилскиот остров Парамушир поради опасност од цунами, причинето од земјотрес со интензитет од 7,8 степени, јавија руски медиуми. Според нив, наредбата ја дале властите во Сахалинската област.

Утрово земјотрес во Грција

Скопје1 - 25.03.2020

утрово во 9 ласот и 49 минути по локално време земјотрес во Грција. Земјотресот беше со јачина од 3,9 степени според европската макросеизмичка скала. Епицентарот беше со длабочина од 2 ...

Два нови земјотреси во Загреб!

Локално - 24.03.2020

Загреб и регионот вечерва беше погоден од два земјотреси. Првиот со јачина од 3,2 степени по Рихтеровата скала удри на на 7 километри северно од Загреб. Вториот земјотрес беше поблаг – 2,2 степени.

Нов земјотрес го стресе Загреб

ТВ21 - 24.03.2020

Тлото во хрватскиот главен град Загреб и во околината не престанува да се тресе, откако вечерва нов потрес со јачина од 3,7 степени ги вознемири граѓаните на градот. Најсилниот бил во 20:54, а медиумите јавуваат дека веднаш потоа се почувствувал ...

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер го затресе Загреб

МКД - 24.03.2020

Уште еден земјотрес го затресе Загреб во 20:54 часот. Кратко време по земјотресот во 20:54 часот, се почувствува уште еден благ потрес. Според ЦСЕМ-ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина 3,7 според Рихтер.

СЕ СТРЕСЕ ЗАГРЕБ: Вечерва уште еден земјотрес

Фактор - 24.03.2020

Нов земјотрес со јачина од 3,7 степени според Рихтер го затресе Загреб. Уште еден земјотрес го затресе Загреб во 20:54 часот. Oва е 11 потрес во Загреб во последните 63 часа. Вчера имаше три потреси, а од повреди здобиени од земјотрес почина и едно ...

Нов земјотрес во Загреб со силина од 3,7 степени по Рихтер

Слободен Печат - 24.03.2020

Уште еден земјотрес го стресе Загреб во 20.54 часот. Брзо по земјотресот во 20.54 часот, се почувстувал уште еден послаб потрес. Како што јавува CSEM-EMSC, земјотресот бил со силина од 3,7 степени по Рихтеровата скала.

Новата Мис Универзум во разурнат стан по земјотресот во Загреб: „Им помагам на пријателите“

Точка - 24.03.2020

Новата хрватска Мис Универзум, Мирна Наиа Мариќ, понеделникот го поминала во разурнат стан на нејзини пријатели. Мирна „се фатила“ за метлата и лопатата и собирала делови од ѕидот кој се распукал од земјотресот кој го погоди Загреб во недела во 6:24.

Граѓаните ги напуштаат домовите поради земјотресот

Н.Македонија - 24.03.2020

Во земјотресот што го погоди Загреб се повредени 27 лица, од нив 18 се потешко, а 14-годишното девојче е во критична здравствена состојба. Од неделата, кога се случи најсилниот земјотрес, со јачина од 5,5 степени според Рихтер, во околината на ...

15-годишното девојче им подлегна на повредите добиени во земјотресот во Загреб

МКД - 24.03.2020

Директорот на детската болница во Загреб потврди дека почина 15-годишното девојче што доби тешки повреди во земјотресот што во неделата го погоди главниот град на Хрватска. „За жал, и покрај сите напори, тешко повреденото девојче им подлегна на ...

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Макфакс - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси.

Хрватскиот хитмејкер Тончи Хуљиќ како Баба Ванѓа: Го осигурал сиот недвижен имот во Загреб само ден пред земјотресот

Вистина.мк - 24.03.2020

Тончи Хуjиќ навреме го избегнал земјотресот во Загреб затоа што тој и неговото семејство заминале во Сплит, каде што имаат куќа, и таму се изолирале од коронавирусот. Она што е зачудувачко е што екс – фронтменот на групата Магазин ја предвидел ...

Почина 15-годишното девојче повредено во земјотресот во Загреб

Телма - 24.03.2020

Петнаесет годишното девојче кое беше тешко повредено во разорниот потрес во неделата изутрина во Загреб почина вчера попладне на државната клиника. Лекарите два дена се бореа за нејзиниот живот, но на крај не усепа да ја спасат.

Нов земјотрес го стресе Загреб

Press24 - 23.03.2020

Нов земјотрес вечерва го потресе Загреб. Потресот речиси го почувствувале сите граѓани, истиот бил со време траење од две до три секунди. Според најновите информации на EMSC истиот бил со јачина од 3,2 степени според рихтеровата скала.

Тлото во Хрватска не престанува да се тресе: За 24 часа регистирани 74 земјотреси

Курир - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Загреб погоден од нов посилен земјотрес, во серијата од 60-ина потреси

Нетпрес - 23.03.2020

Околу 20,49 часот во понеделникот нов потрес со мајгнитуда од 3,2 по Рихер е почувствуван во хрватската престолнина Загреб, ден по силниот удар во кој едно дете го загуби животот а уште триесетина лица беа повредени Според подацотеи на Европскиот ...

Регионот во солзи: Почина 15-годишното девојче кое беше тешко повредено во земјотресот во Загреб

Убавина и Здравје - 24.03.2020

Петнаесетгодишното девојче, кое беше тешко повредено во потресите што во недела наутро го погодија Загреб, почина денес во попладневните часови. Тоа го потврди шефот на Клиниката за детски болести, Горан Роиќ .

Загреб продолжува да се тресе

Слободен Печат - 23.03.2020

Потрес кој вечерва во 20.49 часот ги стресе Загреб и околината. Земјотресот бил со силина од 2,7 степени по Рихтер со епицентар во хрватската престолнина. – Сеизмографите забележаа слаб потрес со епицентар во Загреб.

Почина девојчето кое беше повредено при земјотресот во Загреб

Локално - 23.03.2020

Петнаесетгодишното девојче кое беше тешко повредено во земјотресот што вчера го погоди Загреб, почина денеска, изјави директорот на Клиниката за детски болести во „Клаичева“, Горан Роиќ. И покрај сите напори на лекарите да го спасат, не успеале и ...

ТРЕТ ЗЕМЈОТРЕС: Вечерва повторно се стресе Загреб

Фактор - 23.03.2020

Трет земјотрес е регистриран денеска во главниот град на Хрватска, Загреб. Се работи за земјотрес со јачина од 3.2 степени. Земјотресот бил со епицентар на 20 километри од Загреб, и на длабочина од 10 километри.

Нов земјотрес вечерва во Загреб – Тлото не престанува да се тресе

Centar - 23.03.2020

Околу 20,49 часот во понеделникот нов потрес со мајгнитуда од 3,2 по Рихер е почувствуван во хрватската престолнина Загреб, ден по силниот удар во кој едно дете го загуби животот а уште триесетина лица беа повредени Според подацотеи на Европскиот ...

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

Фокус - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За едно деноноќие Хрватска се тресеше 74 пати

+инфо - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Хрватска: За 24 часа регистрирани 74 земјотреси

ТВ21 - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Тлото во Хрватска не престанува да се тресе: За 24 часа регистирани 74 земјотреси

Press24 - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

24Инфо - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

Либертас - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

Опсервер - 24.03.2020

– Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

24 Вести - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

А1 On - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Тлото во Хрватска не престанува да се тресе: За 24 часа над 74 земјотреси

Република - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

Локално - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

Алсат-М - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Хрватска: За 24 часа 74 земјотреси

Денешен - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Хрватска ја тресат нови 74 земјотреси за 24 часа

Телма - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Почина девојчето кое беше повредено во земјотресот во Загреб

iPortal - 24.03.2020

Петнаесетгодишното девојче кое беше тешко повредено во земјотресот што вчера го погоди Загреб, почина денеска, изјави директорот на Клиниката за детски болести во „Клаичева“, Горан Роиќ. И покрај сите напори на лекарите да го спасат, не успеале и ...

Почина 15-годишното девојче повредено во земјотресот во Загреб

Независен - 24.03.2020

Петнаесет годишното девојче кое беше тешко повредено во разорниот потрес во неделата изутрина во Загреб почина вчера попладне на државната клиника, пренесе Телма. Лекарите два дена се бореа за нејзиниот живот, но на крај не успеа да ја спасат.

За 24 часа во Хрватска регистрирани 74 земјотреси

MakPress - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, што го погоди Загреб и околината во неделата наутро, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба регистрирала вкупно 74 земјотреси.

Во Хрватска за 24 часа регистрирани 74 земјотреси

24Инфо - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Точка - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Н.Македонија - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па се до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси.

За 24 часа регистрирани 74 земјотреси во Хрватска

Centar - 24.03.2020

Од првиот земјотрес со јачина од 5,5 степени на Рихтер, кој го погоди Загреб и околината во неделата, па сè до полноќ во понеделникот, хрватската сеизмолошка служба забележала вкупно 74 земјотреси.