TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Марсијак за МИА: Погрешно е сфаќањето дека со влезот во ЕУ земјата станува перфектна и исчистена од корупција

Локално - 08.12.2019

Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш“, што ни ...

Полска ќе разговара за францускиот нон-пејпер, но очекува датум за земјава во март

Телма - 06.12.2019

Полска очекува Европскиот совет во март да донесе одлука за старт на преговори со Македонија, а за францускиот предлог е подготвена да разговара, но за тоа го чека документ од Европската комисија.

Шинковски: Македонија заслужува да добие зелено светло за преговори, се надевам на одлука во март

24 Вести - 06.12.2019

Владата го финишира одговорот кој треба да го прати до ЕУ и до ДКП- АТА кај земјите членки на ЕУ во врска со нон-пејперот од Франција, посочи денеска заменик министерот за надворешни работи Андреј Жерновски.

Секретарот на Полска: Македонија заслужува датум – Жерновски: Францускиот нон-пејпер не смее да го блокира процесот

ТВ21 - 06.12.2019

Државниот секретар на МНР на Полска изрази разочараност за недавањето датум за Северна Македонија и се надева дека францускиот нон – пејпер нема да го заглави интеграцискиот процес во ЕУ и оваа грешка да биде избришана во март 2020 на Советот на ЕУ.

Марсијак: Со влезот во ЕУ земјите не се чистат од корупција

+инфо - 08.12.2019

Идејата дека земјите од регионот ќе можат да се приклучат кон Европската Унија кога корупцијата ќе исчезне, дека тогаш тие ќе станат „златни“ членки, поттикнува погрешна перцепција дека кога еднаш ќе влезеш во клубот на ЕУ, ти си перфектен, вели во ...

Марсијак: Погрешно е сфаќањето дека со влезот во ЕУ земјата станува исчистена од корупција

MakPress - 08.12.2019

Отворањето преговори со Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш“, што ни овозможува да ...

Марсијак: Погрешно е сфаќањето дека со влезот во ЕУ земјата станува перфектна и исчистена од корупција

Слободен Печат - 08.12.2019

Идејата дека земјите од регионот ќе можат да се приклучат кон Европската Унија кога корупцијата ќе исчезне, дека тогаш тие ќе станат „златни" членки. Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години.

Марсијак: Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори со С.Македонија се „студен туш“

iPortal - 08.12.2019

Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш“, што ни ...

Марсијак: Погрешно е сфаќањето дека со влезот во ЕУ земјата станува перфектна и исчистена од корупција

24Инфо - 08.12.2019

Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш”, што ни ...

Марсијак: Погрешно е сфаќањето дека со влезот во ЕУ земјата станува перфектна и исчистена од корупција

Опсервер - 08.12.2019

Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш“, што ни ...

Марсијак за МИА: Погрешно е сфаќањето дека со влезот во ЕУ земјата станува перфектна и исчистена од корупција

Канал5 - 08.12.2019

Отворањето преговори со Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш", што ни овозможува да ...

Марсијак: Со влезот во ЕУ земјите не се чистат од корупција

Нетпрес - 08.12.2019

Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш“, што ни ...

МАРСИЈАК ЗА МИА: Преговорите на Македонија со ЕУ требаше да почнат пред многу години

Денешен - 08.12.2019

Отворањето преговори со Македонија требаше да се случи пред многу години, вели во интервју за МИА Флоран Марсијак, експерт за политиката на проширување на Европската Унија. – Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за ...

Марсијак: ЕУ требаше да отвори преговори со Македонија пред многу години

Expres - 08.12.2019

Отворањето преговори со Северна Македонија требаше да се случи пред многу години. Ние сега имаме проблем со методологијата на пристапување, и тоа не е за изненадување. Овие одлуки да не се отворат пристапни преговори се „студен туш“, што ни ...