TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Контраспин: Техничката влада не е арена за предизборна кампања

Frontline - 14.02.2020

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ја забораваат суштината на постоењето на техничката влада и ја претворија (по иницијатива на ВМРО-ДПМНЕ), во арена за мерење на суетите и мускулите. Поради тоа, наместо контролен механизам преку институции кои ќе функционираат со ...

ДУИ ќе гласа позитивно за разрешување на Мизрахи: Не почитува двојазичност и Преспански договор

Локално - 14.02.2020

Демократската Унија за Интеграција ќе даде позитивно мислење, техничката министерка за труд и социјална политика од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи да биде разрешена. Пратеникот на ДУИ, Артан Груби рече дека тие се за нејзино разрешување, ...

Почна средбата кај Талат Џафери

Телма - 14.02.2020

По синоќешните тензии, утрово координаторите на пратеничките групи се на состанок кај претседателот на Собранието. Талат Џафери ги повика за, како што рече, да се потврди желбата на сите партии за одржување на изборите на 12 април.

СДСМ: Мизрахи работи на штета на граѓаните и го крши Уставот

Макфакс - 14.02.2020

СДСМ очекува Собранието да ја разреши Мизрахи од функцијата техничка министерка за труд и социјална политика. Од партијата се децидни дека Мизрахи крши Устав и работи на штета на граѓаните, односно, за неа не постои Устав, не постојат граѓаните и не ...

СДСМ: Мизрахи не е никaквa жpтва

365 - 14.02.2020

Техничката министерка Рашела Мизрахи го кpши Уставот и работи на штeтa на граѓаните. Таа не го користи мандатот за спроведување на избopниот процес, ниту за да им помогне на граѓаните, туку само за исполнување на нарачките на извршителот на Груевски ...

Контроверзно однесување и пораки од Берлин: Зошто германски државен медиум ја напаѓа првата македонска министерка ...

Курир - 14.02.2020

За 24 часа државниот германски информативен сервис Дојче Веле односно редакцијата на македонски јазик во два текста отворено ја напаѓа првата македонска министерка Еврејка. Двата текста против Мизрахи доаѓаат по отворениот антисемитизам изразен од ...

Денеска седници за разрешување на Мизрахи и за Законот за јавно обвинителство

Мета - 14.02.2020

Седницата за предлог-измените за Законот за јавно обвинителство ќе продолжи денеска во 11 часот. Таа почна синоќа по 21 часот, но собранискиот спикер Талат Џафери ја презакажа за денеска, бидејќи немало услови за продолжување затоа што за збор се ...

Разрешувањето на Мизрахи на собраниска седница

Макфакс - 14.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска закажа седница за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи. Претходно, нејзино разрешување побара техничкиот премиер Оливер Спасовски, со ...

Џафери ќе го „крои“ законот за ЈО во Собрание, а Спасовски ќе крои лозје во Тиквешијата

Курир - 14.02.2020

Спасовски откао ќе го закрои лозјето на Јанчев, ќе се врати во Скопје за да се обиде да го скрои и разрешувањето на Мизрахи за кое ќе му треба 61 пратеник. Експерите велат дека зад сето кроење, сепак, стои ножицата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

БУРЕН ДЕН: Прво гласање за Законот за ЈО, па за разрешување на Мизрахи

Фактор - 14.02.2020

Бурен петок пред пратениците . Две важни седници се закажани а како ќе се одвиваат нештата ќе видиме што ќе донесе денот. Пред народните избраници први се седниците кои се однесуваат на предлог законот за јавно обвинителство и предлог законот за ...

Политичката драма пред ескалација

24 Вести - 14.02.2020

Се бројат денови до распуштање на Собранието – мнозинството во трка со времето, опозицијата штанца амандмани. Дополнително масло на политичкиот оган - предлогот за разрешување на минситерката за труд и социајлна политика Рашела Мизрахи - ќе биде ли ...

Џафери закажа седница за распуштање на Собранието, ама отвори врата за ново парламентарно мнозинство

Сакам да кажам - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери закажа седница за распуштање на Собранието в недела (16 февруари) во 12 часот. Закажа и уште една за утре во 15 часот за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјала Рашела Мизрахи.

Разрешувањето на Мизрахи утре на собраниска седница

Телма - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери за утре во 15 часот ја закажа седницата за предлогот за разрешување на техничката министерка за труд Рашела Мизрахи. Разрешувањето на Мизрахи го побара техничкиот премиер Оливер Спасовски затоа што Мизрахи го ...

Распуштање на Собранието во недела напладне

24 Вести - 13.02.2020

Собранискиот состав ќе се распушти в недела на пладне. Собранискиот спикер, Талат Џафери штотуку свика две седници. 136-та седница ќе се одржи утре во 15 часот на која ќе се гласа предлогот за разрешување на техничката министерка за труд и социјална ...

Собранието ќе се распушти во недела

Слободен Печат - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери ја презакажа седницата за расправата за законот за јавно обвинителство за утре во 11 часот, откако таа еден час доцнеше со почеток. Покрај таа, Џафери свика две други седници.

Собранието се распушта в недела

+инфо - 13.02.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери ја разреши дилемата и ги закажа седниците за разрешувањето на министерката за труд и седницата за распуштање на Собранието. За утре во 15 часот е закажана седницата за предлогот за разрешување на техничката ...

Џафери закажа седници: Утре за разрешување на Мизрахи, недела за распуштање на Собранието

360 степени - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, доцна вечерва закажа две седници на законодавниот дом. Едната, за разрешување на техничката министерка за труд и социјална работа, Рашела Мизрахи, собранискиот спикер ја закажа за утре во 15 часот.

Седницата за разрешување на Мизрахи закажана за утре, распуштање на Собранието во недела

Локално - 13.02.2020

Седницата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи на барање на владата е закажана за утре во 15 часот. Сепак е неизвесно дали истата ќе се одржи, бидејќи претходно е закажана седницата за Законот за Јавно ...

Ни 100 дена техничка министерка, утре Собранието ќе расправа за разрешување на Мизрахи

Frontline - 13.02.2020

Кратко траеше министерувањето на техничката министерка за труд и социјала, Рашела Мизрахи. По низата скандалозни постапки, меѓу кои се грубо кршење на законите, Уставот и Преспанскиот договор, поднесен е предлог за нејзино разрешување на утрешната ...

Седницата за Законот за ЈО утре во 11 часот, закажани седници за разрешување на Мизрахи и за распуштање на Собранието ...

ТВ21 - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери денеска обелодени дека се закажани две собраниски седници, и тоа за разрешување на член на Влада (Рашела Мизрахи) по барање на премиерот Оливер Спасовски, и за распуштање на Собранието.

Разрешувањето на Мизрахи утре на седница, распуштањето на парламентот во недела

MakPress - 13.02.2020

Разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи е закажано за утре попладне со почеток од 13:00 часот, додека седницата за распуштање на парламентот треба да се случи во недела попладне.

ДУИ до Кирацовски: „Кики на ФБ нека му се обраќа така на Боки 13.“

MakPress - 13.02.2020

Откако пратеникот и поранешен генерален секретар на СДСМ, Александар Кирацовски преку фејсубк го повика Талат Џафери да ја закаже седницата за разрешување на Мизрахи, спикерот иронично му одговори дека тој е политичар кој не користи фејсбук.

Кирацовски: Џафери наместо да Бокисува нека закаже седница за разрешување на Мизрахи

+инфо - 13.02.2020

Пратеникот на СДСМ Александар Кирацовски во клинч со претседателот на Собранието Талат Џафери откако тој побара собранискиот спикер веднаш и сега да закаже седница за разрешување на министерката за труд Рашела Мизрахи, а Џафери се изнасмеа и му ...

Спасовски не го повлекува барањето за разрешување на Мизрахи

24 Вести - 13.02.2020

Премиерот Спасовски чека од ВМРО ДПМНЕ нов кандидат за министер за труд и социјала, откако вчера предложи Рашела Мизрахи да се разреши, поради тоа што не го почитувала Уставот на државата и држела прес конференции пред таблата со старото уставно име.

Џафери ја прекина вечерашната седница за Законот за ЈО, Собранието се распушта во недела

CivilMedia - 13.02.2020

Претседателот на Собранието на РСМ, Талат Џафери, ја прекина вечерашната седница за законот за ЈО откако ја отвори, со оглед на големиот број на пријавени пратеници за збор. Тој упати критики до пратениците на СДСМ за тоа што му побарале да закаже ...

Димитровски: Мицкоски морал да даде гаранции дека по изборите мора да го почитува Преспанскиот договор

Локално - 13.02.2020

Јасно е дека станува збор за политичка кампања и порака, се ова што се случува со таблата во министерството за труд и социјална политика и минситерката Рашела Мизрахи. Ова е партиски став кој го кажува министер во партиско-политичка влада.

Марковиќ: ВМРО-ДПМНЕ преку таблата на Мизрахи се конфронтира со меѓународната заедница, но и со коалиционите партнери

Локално - 13.02.2020

Таблата на министерката Рашела Мизрахи испраќа политичка порака. Од секаков аспект со одбивањето да се користи новата табла се адресирате на десното тело, ВМРО-ДПМНЕ тоа го има веќе во голема мера, не разбирам зошто имаше потреба од такво нешто, ...

Џафери за барањето на Кирацовски за седница за Мизрахи: Ха ха ха, јас немам Фејсбук

+инфо - 13.02.2020

Од ДУИ пак, за повикот на Кирацовски до Џафери коментираат дека пратеникот „Кики така може да му се обраќа само на Боки 13“. Ха ха ха, јас немам Фејсбук. Ова е коментарот на претседателот на Собранието Талат Џафери на повикот на пратеникот на СДСМ ...

Кирацовски: Џафери да свика седница за Мизрахи

Фокус - 13.02.2020

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподобни кадри, како што тоа го изведе во случајот со (не)одземањето на имунитетот на пратеникот Трајко Велјановски.

Џафери: Hapeдби на Фејсбук не прифаќам, пpeкината Собраниската седница

Курир - 13.02.2020

„Ха ха ха, јас немам Фејсбук.“ Ова беше коментарот на претседателот на Собранието Талат Џафери по повикот на пратеникот на СДСМ Александар Кирацовски собранискиот спикер сега и веднаш да ја закаже собраниската седница за paзрешување на министерката ...

Ќулавкова до ДВ: Буџетот на Македонија го полнат главно Македонци што не го прифаќаат Преспански

Expres - 13.02.2020

Академик Катица Ќулавкова реагира на коментарот на Катерина Блажевска во „Дојче веле“ за дополнителната министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи и таблата со Република Македонија на нејзините прес-конференции.

Собранието се распушта на 16 февруари: Законот за ЈО и разрешувањето на Мизрахи ќе се гласаат утре

Република - 13.02.2020

Седницата за распуштање на Собрание е закажана за недела во 12 часот. Иако во Собранието на Република Македонија почна 135. собраниска седница на која пратениците ќе расправаа за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на ...

Средба на министерката Мизрахи со амбасадорот на Русија Сергеј Баздникин

Опсервер - 13.02.2020

Размена на искуства од областа на трудот и трудовото законодавство, активни мерки и политики за вработување, со посебен акцент на вработување на младите, законодавството во сферата на социјалната заштита, се темите кои се опфатени во Меморандумот за ...

Последното прибежиште на Мизрахи

CivilMedia - 13.02.2020

коментира: Додека барањата за разрешување на техничката министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи стануваат сѐ погласни и можеби денови, ако не и часови ѝ се одбројани на министерската позиција, таа денеска се сретна со амбасадорот на ...

Не ја разрешуваат заради „Северна“, туку оти ѝ ги откри сите гомнарии на пресвета Царовска

Република - 13.02.2020

„Северна“ е само повод за барањето за разрешување на техничката министерка од ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи, но не и причина, смета Димитар Апасиев од Левица. Ај не нè правете будали у здрав мозок.

За разрешувањето на Рашела Мизрахи на потег-  спикерот Талат Џафери

Телма - 13.02.2020

Ќе го испразни ли местото техничка минситерка во труд и социјална политика Рашела Мизрахи сега зависи од претседателот на осбранието Талат Џафери дали ќе го прифати предлогот на техничкиот премиер Оливер Спасовски за разрешување ,а пратениците ќе го ...

Графити позади таблата

Deutsche Welle - 13.02.2020

Во дебатата околу „аферата Мизрахи“ не станува збор за антисемитизам и про-еврејство, туку за односот кон моќта и немоќта и нејзината валутна политичка манипулација. Пишува Арсим Зеколи Не знам колку од симпатизерите на г-ѓа Рашела Мизрахи ја имаат ...

Андоновски: Наместо да видиме колку Заев бил вмешан во случајот „Рекет“, СДСМ се занимава со таблата која во одредени ...

Курир - 13.02.2020

Стефан Андоновски, советник за меѓународна политика на Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за ситуацијата со министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи поврзана со ...

Заев: Мизрахи да даде позитивно мислење за измените на Законот за материјално обезбедување на стечајци

iPortal - 13.02.2020

Зоран Заев ја повикува министерката Мизрахи да не ги чува во фиока измените на Законот за материјално обезбедување на стечајците и да даде позитивно мислење: „Владата предводена од СДСМ материјално обезбеди 12.000 стечајни работници за 2 и пол ...

Кирацовски: Штом Владата бара разрешување за Мизрахи, нема причина Собранието да не го стави предлогот веднаш на ...

ТВ21 - 13.02.2020

Пратеникот на СДСМ, Александар Кирацовски на својот Фејсбук профил објави статус во кој порачува дека Претседателот на Собранието, Талат Џафер не смее повторно да го стави Собранието во улога на штитеник на неподомни кадри.

„Немам ФБ“: Џафери му се изнасмеја на Кирацоски за барањето за разрешување на Мизрахи

Курир - 13.02.2020

Спикерот Талат Џафери му се изнасмеја на Александар Кирацоски од СДСМ за неговото остро барање за свикување седница упатено директно и лично до спикерот, итна седница на која точка на дневен ред треба да биде разрешување на министерката Рашела ...

Разрешувањето на Мизрахи приоритет за Спасовски

Алфа - 13.02.2020

Техничкиот премиер инсистира на разрешување на министерката за труд и социјална политика – Рашела Мизрахи. Бара и мудрост од ВМРО-ДПМНЕ, ама и самиот мудрува оти требале да предложат, на пример, некој од пратетениците што гласале за Северна и за ...

Средба на министерката Мизрахи со амбасадорот на Русија Сергеј Баздникин

Курир - 13.02.2020

Министерката за труд и социјална политика д-р Рашела Мизрахи оствари средба со амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин на која уште беа истакнати добрите односи коишто ги поврзуваат двете земји.

Апасиев: Рашела не ја разрешуваат заради „Северна“, туку оти и ги откри сите гомнарии на пресветата Царовска

Република - 13.02.2020

Димитар Апасиев од Левица коментирајќи ги актуелните настани на својот фејсбук профил напиша: Ај не нè правете будали у здрав мозок. РАШЕЛА не ја разрешуат заради „Северна“, туку оти и ги откри сите гомнарии на пресветата Царовска.

(ВИДЕО) Кузеска: Мизрахи да биде разрешена, работи против интересите на граѓаните и го крши Уставот

А1 On - 13.02.2020

„Техничката министерка за труд и социјална политика од ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи вчера го одби предлогот да се зголеми опфатот на стечајни работници кои ќе добиваат месечен надомест до пензионирање.

Апасиев: Не ја менуваат Мизрахи за испуштената „северна“, туку…

Expres - 13.02.2020

Професорот Димитар Апасиев се огласи на социјалните мрежи по најавата дека на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи ѝ се заканува оставка, а на тоа цврсто стои техничкиот премиер, Оливер Спасовски.

Собранието ќе расправа за Законот за ЈО и Мизрахи, а в недела ќе се распушти

Р.С.Европа - 13.02.2020

Долгоочекуваната пленарна седница за Законот за јавно обвинителство и за Советот на јавни обвинители само што започна доцна синоќа, е презакажана за во петок. На дневен ред е ставено и предлог барањето за разрешување на министерката за труд Рашела ...

Ласовска: Најлесно им е, удри по жена, Мизрахи им пречи затоа што знае да работи

Курир - 13.02.2020

Во услови кога затвореници бегаат од затвори, најсвеж пример, Агим Красниќи од штипскиот затвор, поранешниот премиер спонзорира рекетар. Екс премиерот комуницира и се договара со рекетари, а вицепремиерката Царовска не спроведува решение и ...

Новата реалност постои, а министерката Мизрахи треба само да се сообрази со неа

Окно - 13.02.2020

Министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи даде изјава во која се детектира спин: Спин: Јас не ја игнорирам реалноста, но нема да дозволам создавање на нова реалност. Демократско право, но и морална обврска на секој граѓанин е кога ќе ...

Разрешувањето на Мизрахи ќе го стави Мицкоски во двоумица

+инфо - 13.02.2020

Постојат две опции: или партијата да предложи нов министер кој ќе ја преземе функцијата на разрешената Мизрахи, или, пак, да прифати ова Министерство да ѝ припадне на дополнителната заменик-министерка Санела Шкријељ, која би требало да министерува ...