TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Комплетни резултати од 2. коло на Лигата на шампионите. Табели

РК Металург - 23.09.2018

Одиграни се сите 14 натпревари од второто коло на Лигата на шампионите. За жал, Металург е повторно поразен, овој пат од екипата на Бешикташ. . Резултати: Група “А“: Вардар – Кристијанштад 33:25 (19:10) Киелце – Р.Н.Левен 35:32 (17:17) Барселона – ...

Данило Брестовац: Сакаме резултати, но мораме да бидеме трпеливи

РК Металург - 23.09.2018

По средбата Металург – Бешикташ, се одржа редовна прес-конференција на која тренерите и одбраните ракометари ги кажаа своите импресии од одиграниот натпревар. . Данило Брестовац: “Ништо изненадувачко на овој дуел од Бешикташ.

Металург ги повтори своите слабости и забележа пораз и против Бешикташ

РК Металург - 23.09.2018

Во вториот натпревар во Лигата на шампионите, прв на домашен терен, Металург се сретна со екипата на Бешикташ. Иако навестуваме борба за двата бода, епилогот од овој натпревар е ист, како и од сите одиграни во досегашниот тек на сезоната.

Нов пораз за Металург: Бешикташ славеше во Скопје

Спортклуб - 23.09.2018

Екипата на Металург запиша нов пораз сезонава, откако ни во седмиот натпревар не успеа да се израдува на триумф. Тимот од Автокоманда забележа пораз во СЦ „Борис Трајковски“ од страна на турскиот шампион со 22:30 во рамките на второто коло од Лигата ...

Беше еднаш еден Металург, што победуваше во ЛШ (фотогалерија)

Екипа - 23.09.2018

Беше еднаш еден Металург, кој победуваше во Лигата на шампионите. Иако календарски не премногу, сепак предалечни се чинат времињата на Мојсовски, Миркуловски, Манасков, Вугринец… кога овој тим неколку години по ред играше и во четвртфиналето од ЛШ.

И Бешикташ е пресилен за Металург, македонскиот тим реди порази

МКД - 23.09.2018

Металург нанижа уште еден пораз, овој пат во Лигата на шампионите во „Борис Трајковски“ загуби убедливо од Бешикташ со 30:22. Ништо ново од Металург, македонскиот тим забележа уште еден пораз, втор во Лигата на шампионите.

Брестовац: Сите сакаме резултати, но мора да бидеме трпеливи

Екипа - 23.09.2018

Металург запиша уште еден пораз во Лигата на шампионите и уште еден натпревар со лошо второ полувреме во кое младиот состав од Автокоманда немаше сили да му се спротивстави на Бешикташ. Искуството на Бешикташ и неискуството на Металург на крај ...

Прибак: Се надевам дека Металург ќе ги надмине сите проблеми во иднина

Gol.mk - 23.09.2018

Турскиот шампион Бешикташ , по поразот во првото коло од Лигата на шампионите на домашен терен од Татран Прешов , се рехабилитираше со победа во Скопје против Металург со 22-30. Македонскиот репрезентативец Немања Прибак беше меѓу најдобрите стрелци ...

Прибак: Металург е во специфична ситуација, се надевам ќе ја надминат

Екипа - 23.09.2018

Немања Прибак со турскиот првак Бешикташ го победи Металург во Скопје и ја запиша првата победа во ЛШ сезонава, по стартниот пораз од Татран Прешов. Македонскиот репрезентативец постигна три гола во победата на својот тим, а на прес-конференцијата ...

Брестовац: Се чувствувам како дете што вади млечни заби, а никако да ги извади

Gol.mk - 23.09.2018

Металург ни по седмиот официјален натпревар оваа сезона во сите конкуренции, не успеа да забележи победа. Избраниците на Данило Брестовац беа поразени од турскиот шампион Бешикташ во второто коло од Лигата на шампионите, а тренерот на вицепрвакот ...

Немања Прибак: Посакувам Металург одново да биде силен

24 Ракомет - 23.09.2018

Репрезентативецот на Македонија и играч на Бешикташ, Немања Прибак уште еднаш си замина со победа од гостувањето кај Металург со што успеа да се избори за важни бодови во Лигата на шампионите со своите колеги.

Металург против Бешикташ имаше сили само едно полувреме

А1 On - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...

Ракометна ЛШ: Металург „реди“ порази во европската „елита“

ТВ21 - 23.09.2018

Металург е поразен во денешниот дуел со Бешикташ во второто коло во Лигата на шампионите. Металурзите на свој терен беа немоќни пред турскиот тим кој однесе триумф од 30:22. Ласица беше најефикасен кај победничкиот тим со седум постигнати голови, а ...

Металург веќе не знае да победува – дебакл и од Бешикташ

Екипа - 23.09.2018

Металург ја продолжи серијата слаби партии што трае од самиот старт на сезонава, губејќи и на првиот домашен натпревар во ЛШ, од екипата на Бешикташ со убедливи . Јасно е дека од Данило Брестовац се очекува формата на тимот да се движи во нагорна ...

Нов пораз на Металург во Лигата на шампионите

Сител - 17.11.2018

Ракометарите на Металург го претрпеа и седмиот пораз во Лигата на шампионите, откако попладнево во натпревар од 8.коло на Д група загубија на гостувањето во Турција од Бешикташ со 23-22 полувреме 12-12.

Металург никако да победи: И Бешикташ со полн плен си замина од Скопје

Gol.mk - 23.09.2018

Ракометарите на Металург ни во седмиот официјален натпревар не успеаја да ја забележат својата прва победа во новата сезона. Во СЦ „Борис Трајковски“, тимот од Автокоманда беше совладан од турскиот шампион Бешикташ во натпревар без многу ...

Томислав Јагуриновски: Пак нешто недостигаше во второ полувреме

24 Ракомет - 23.09.2018

Еден од десните бекови во таборот на Металург, Томислав Јагуриновски беше претставник на ракометарите на прес-конференцијата после дуелот против Бешикташ. Тој денеска реализираше еден погодок, а после средбата се обиде накратко да го објасни она што ...

Победата ќе остане мечта: Металург доби лекција и од Бешикташ!

Sport 1 - 23.09.2018

Копнежот по прва победа во новата сезона на Металург ќе му остане за третото коло во Лигата на шампионите, бидејќи во денешниот меч од второто, загуби од Бешикташ во „Борис Трајковски“ со 30-22.

Металург потклекна пред Прибак и Бешикташ

Дерби - 23.09.2018

Ракометарите на Металург го претрпеа вториот пораз во групата Ц во Лигата на шампионите, а од нив овој пат беше подобар тимот на Бешикташ за кој настапува македонскиот репрезентативец Немања Прибак.

Данило Брестовац: Имаме многу црни дупки во играта…

24 Ракомет - 23.09.2018

Металург претрпе уште еден пораз, а овој пат загубениот меч беше во Лигата на шампионите против тимот на Бешикташ со 22:30. Шампионот на Турција имаше одлична игра и успеа да профитира од она што беше сработено во текот на сите 60 минути.

Тренерот на Бешикташ задоволен, играчите се вратија на вистинскиот пат

24 Ракомет - 23.09.2018

После поразот во 1. коло од тимот на Татран Прешов , ракометарите на Бешикташ успеаја да стигнат до победа на гостувањето во Скопје кај Металург со 30:22 и дојдоа до првите два гола. 300x250 Тренерот Муфит Арин има причина да биде задоволен бидејќи ...

Бешикташ се прошета низ Скопје, нов пораз за Металург

Оff.net - 23.09.2018

Иако Бешикташ важеше за фаворит на овој меч, се очекуваше Металург да пружи поголем отпор и да биде тврд орев. Наместо тоа тимот од Автокоманда не најави дека излегол од слабата форма која трае од стартот на натпреварувачката ...

Второто полувреме пак го остави Металург без бодови

24 Ракомет - 23.09.2018

Идентично како и на сите досегашни средби во оваа сезона екипата на Металург не успеа да најде лек за играта во второто полувреме и повторно го загуби натпреварот со игра без доволно интензитет во вторите 30 минути.

Иста песна: Металург издржа едно полувреме против Бешикташ (ФОТО)

SportMedia - 23.09.2018

Металург со пораз број два во Лигата на шампионите, Бешикташе славеше во СЦ „Борис Трајковски“ со 30-22. Добро прво полувреме и пад во второто полувреме, и натаму е главната одлика на Металург сезонава.

Бешикташ води на полувреме, но Металург уште има шанси за победа

24 Ракомет - 23.09.2018

Ракометарите на Металург и Бешикташ одиграа интересно прво полувреме во кое нијанси пресудија за предноста на крајот од средбата. Само еден гол разлика во корист на гостите и 13:14 гарантираат интересно второ полувреме.

ЛШ: Металург немаше сили за борба против крај против Бешикташ

TopSport - 23.09.2018

Металург го загуби и вториот меч од новата сезона од Лигата на шампионите, откако во Скопје имаше сили за само едно рамноправно полувреме со Бешикташ, губејќи со 22:30 (13:14). Тимот на Данило Брестовац беше рамноправен противник во полупразната ...

Металург имаше сила само за едно полувреме против Бешикташ

Вечер - 23.09.2018

Ракометарите на Металург го ретрпеа и вториот пораз, прв на домашен терен, во Лигата на шампиони, откако овој пат загубија од турски Бешикташ со 30:22. Идентично како и на првиот натпревар против Спортинг, избраниците на Данило Брестовац покажаа ...

Гледајте го во живо натпреварот Металург-Бешикташ

24 Ракомет - 23.09.2018

Ракометарите на Металург денеска ќе се обидат да дојдат до првата победа во Лигата на шампионите и да успеат да ги поправат бројките од почетокот на сезоната. Противник е составот на Бешикташ, кој е добро познат ривал бидејќи и минатата година беше ...

На Металург очајно му треба победа, Бешикташ нема да биде лесен

Sport 1 - 23.09.2018

Екипата на Металург и понатаму трага по првата победа во новата сезона, а слендата шанса е тимот на Бешикташ, денеска во 17 часот, во 2. коло од Лигата на шампионите. Металург уште не може да влезе во ритамот кој го посакува новиот тренер, Данило ...

Металург чека прва победа, Бешикташ е идеален ривал

Екипа - 23.09.2018

Ракометарите на Металург се надеваат дека на денешниот натпревар против Бешикташ (17 часот, СЦ „Борис Трајковски“) конечно ќе ги надминат сите проблеми и ќе стигне до првата победа сезонава.

Металург ја посакува првата победа сезонава

Спортклуб - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург попладнево во рамките на 2.коло од Лигата на шампионите ја пречекува екипата на турскиот првак Бешикташ. Во таборот на Металург иако немаат победа сезонава владее позитивна атмосфера бидејќи тренерот Данило ...

После неколку години Металург триумфално кај Вардар

24 Ракомет - 23.09.2018

Лидерот во Женската лига Металург останува единствениот тим со максимален број на бодови и после 3. коло откако на гостувањето кај Вардар се избори за нова победа која беше изразена со осум гола разлика.

Металург против Бешикташ ја брка првата официјална победа во новата сезона

Gol.mk - 23.09.2018

Македонскиот првак Вардар вчера си ја заврши својата работа во Лигата на шампионите и преку Кристијанштад стигна до втората сезонска победа. Денес на ред е Металург, кој со комплетен состав во Скопје ќе го пречека турски Бешикташ.

МЕТАЛУРГ ЈА ИМА ФОРМУЛАТА: Бешикташ се добива со трпелива игрa

SportMedia - 23.09.2018

"Се надевам на добар резултат, со добра, паметна и трпелива игра во напад и агресивна одбрана", вели стратегот Данило Брестовац. По неславниот старт во Лисабон, шансата за поправен и за прва радост во Лигата на шампионите, Металург ќе ја има денеска ...

Се сменија времињата: ЖРК Металург ги декласира вардарки

Екипа - 22.09.2018

Во третото коло на женската Суперлига, ЖРК Металург го декласира тимот на ЖРК Вардар на гостински терен со убедливи 18-27 (9-13). Ова и нема да беше некоја голема вест, ако до минатата сезона Вардар не беше едноставно недопирлив, со големи ракометни ...

ЖРК Металург триумфално против ЖРК Вардар среде „Јане Сандански“

Gol.mk - 22.09.2018

Во третото коло на Женската лига, ЖРК Металург го декласира тимот на ЖРК Вардар на гостински терен. Тимот од Автокоманда победи со убедливи 18-27 (9-13). По пет години на недопирлив Вардар, со светски ѕвезди во својот состав, ЖРК Металург конечно ...

Металург 2 испушти победа против Работнички

РК Металург - 22.09.2018

Средбата од второто коло на Првата македонска ракометна лига, група 1, меѓу екипите на Металург 2 и на Работнички заврши со поделба на бодовите, 26:26 (14:12), но ракометарите на Металург 2 имаат за што да жалат.

Брестовац: Знам дека сакате резултати, но мора да бидеме трпеливи сите

SportMedia - 23.09.2018

Металург не успеа до крај да му се спротистави на далеку подобриот и поискусен состав на Бешикташ, на домашен терен беше совладан со 30-22. Металург не успеа до крај да му се спротистави на далеку подобриот и поискусен состав на Бешикташ, на домашен ...

Брестовац: Мораме да бидеме трпеливи со овој млад тим, ни треба поддршка

Sport 1 - 23.09.2018

Металург никако да ја забележи првата победа оваа сезона. Постот трае на двата фронта, во Лигата на шампионите и СЕХА-лигата. Младиот тим на Данило Брестовац повторно одигра добро прво полувреме, со очајно лоши втори 30 минути.

Металург со втор пораз во ЛШ

Стандард - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...

Нема победа за Металург, загуби и од Бешикташ

24 Вести - 23.09.2018

Желбата за прва победа во новата сезона на Металург ќе му остане за третото коло во Лигата на шампионите, бидејќи во денешниот меч од второто, загуби од Бешикташ во „Борис Трајковски“ со 30-22.

ПРИБАК: „Без Кузмановски и Пешевски Металург има лимитиран напад“

SportMedia - 22.09.2018

Втора година по ред Прибак и Бешикташ се враќаат во Скопје, а средниот бек смета дека, како и лани, неговиот тим одново ќе си замине дома со бодовите. Првиот натпревар пред својата публика во Лигата на шампионите Металург го игра против добро познат ...

ЛШ: Металург немаше сили за борба против крај против Бешикташ

Макфакс - 23.09.2018

Металург го загуби и вториот меч од новата сезона од Лигата на шампионите, откако во Скопје имаше сили за само едно рамноправно полувреме со Бешикташ, губејќи со 22:30 (13:14). Тимот на Данило Брестовац беше рамноправен противник во полупразната ...

Металурзите ги посакуваат првите бодови против Бешикташ

Н.Македонија - 22.09.2018

Ракометарите на Металург утре (17 часот – пренос на Арена спорт 2), во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, ќе го пречекаат турскиот првак Бешикташ во натпревар од 2-то коло во Лигата на шампионите (ЛШ).

Металург ги поканува сите љубители на ракометот

РК Металург - 22.09.2018

Металург ги поканува сите љубители на ракометот да го проследат натпреварот со Бешикташ, недела во 17 : 00 часот – ВИП ...

Металург поразен од Бешикташ

+инфо - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...

Металург против Бешикташ имаше сили само едно полувреме

Либертас - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...

Металург против Бешикташ имаше сили само едно полувреме

MTM - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...

Металург против Бешикташ имаше сили само едно полувреме

Независен - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...

Металург против Бешикташ имаше сили само едно полувреме

Денешен - 23.09.2018

Македонскиот ракометен вицепрвак Металург вечерва во Скопје е поразен од Бешикташ со 30:22, полувреме 14:13. Гостите од Истанбул до триумфот дојдоа со доминантна игра во второто полувреме во кое тимот од Автокоманда ја загуби свежината и немаше сили ...