TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Западните претставници на протестите против спорниот закон во Грузија

Р.С.Европа - 16.05.2024

Илјадници луѓе повторно излегоа на улиците на грузискиот главен град Тбилиси за да протестираат против контроверзниот закон за „странски агенти“ усвоен од парламентот и покрај повеќенеделните демонстрации и предупредувањата на Западот дека законот ...

Грузија: Со закон против народот

Deutsche Welle

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за „странски агенти“

Р.С.Европа

Грузија: Со закон против народот

Слободен Печат

На „странските агенти“ им се забрани учество на руските избори

Нетпрес - 16.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша федерален закон со кој им забранува на поединци кои се сметаат за странски агенти да учествуваат на избори на кое било ниво. Законот стапи на сила по објавувањето.

Грузискиот парламент го усвои контроверзниот закон за странски агенти, против кој жестоко се протестираше

Сакам да кажам

Усвоен е законот за странски агенти во Грузија

А1 On

САД се длабоко вознемирени од грузискиот закон за странски агенти

А1 On

Грузија го усвои контроверзниот „руски закон“, кој предизвика хаос во земјата

Макфакс

Грузија го усвои контроверзниот „руски закон“, кој предизвика хаос во земјата

Опсервер

Грузискиот парламент го усвои контроверзниот закон за „странски агенти“ и покрај масовните протести

Слободен Печат

Курир Точка 24Инфо Локално Во Центар Рацин Пулс24 Нетпрес

Активистите говорат за Еуроњус: Грузиска продемократска невладина организација се соочува со крајни закани поради т.н. ...

Нова ТВ - 15.05.2024

Активист на граѓанското општество раскажува за Еуроњус како владејачката партија во Грузија почнала да создава непријателски амбиент за невладините организации финансирани од странство долго пред усвојувањето на таканаречениот „руски закон“.

Не стивнуваат реакциите за Законот за странско влијание – Германија предупредува дека Грузија се оддалечува од ЕУ

Слободен Печат

(ВИДЕО) 30.000 демонстранти протестираат во Тбилиси против законот за „странски агенти“, меѓу нив и министрите за надворешни работи на Литванија, Естонија и Исланд

CivilMedia

Брисел бара од Грузија да го повлече спорниот закон за „странски агенти“: „Чекор назад во амбициите за членство во ЕУ“

Фокус

ЕУ и НАТО бараат од грузиската влада да го повлече спорниот „руски закон“

Макфакс

[Видео] Протестите во Грузија продолжија и по усвојувањето на законот за „странски агенти“

Радио МОФ

НАТО и ЕУ ја повикаа Грузија да го повлече законот за странски агенти

ТВ21

Мета 360 степени Р.С.Европа Глас на Америка Р.С.Европа Нова ТВ Р.С.Европа ТВ21

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

Канал5 - 15.05.2024

-Усвојувањето на овој закон негативно влијае на напредокот на Грузија на патот кон ЕУ... Ги повикуваме грузиските власти да го повлечат законот, рече Борел Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел денеска ја критикуваше Грузија за усвојување ...

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

365

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

24Инфо

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за „странски агенти“

Алсат-М

Борел ја повика Грузија да го повлече законот за странско влијание

MakPress

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во Грузија

Либертас - 14.05.2024

Белата куќа денеска соопшти дека е длабоко загрижена поради усвојувањето на контроверзниот закон за „странско влијание“ во Грузија, предупредувајќи дека САД би можеле да ги преиспитаат своите односи со земјата.

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во Грузија

24Инфо

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во Грузија

CivilMedia

Закон во Грузија ја загрижи Белата куќа

Слободен Печат

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во Грузија

Независен

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во Грузија

Zoom

Вашингтон загрижен поради усвојувањето на контроверзниот закон за странско влијание во Грузија

Рацин

MakPress

Грузија: Физичка пресметка во парламентот пред гласањето на законот „за странски агенти“

24Инфо - 14.05.2024

Физичка пресметка се случи денеска во Парламентот на Грузија за време на пленарната седница пред почетокот на гласањето на законот „за странски агенти“, кога членовите на парламентарното мнозинство физички го нападнаа пратеникот од опозицијата Леван ...

Хаос во Грузија: физичка пресметка во парламентот пред гласањето на законот за странските агенти

Макфакс

Хаос во Грузија: Физичка пресметка во парламентот пред гласањето на законот „за странски агенти“

Опсервер

Хаос во Грузија: физичка пресметка во парламентот пред гласањето на законот за странските агенти

Centar

[ВИДЕО] Хаос во Грузија: Физичка пресметка во парламентот пред гласањето на законот за странските агенти

Точка

Контроверзниот закон доведе до тепачка во парламентот: Од улица хаосот се пресели во собранието на Грузија/ВИДЕО

Вечер Прес

Масовна тепачка во Парламентот на Грузија пред донесување контроверзен закон (ВИДЕО)

Канал5

Денешен