Ракометното дерби во Токио и припадна на Франција

Слободен Печат - 28.07.2021

Ракометарите го комплетираа третот около на Игрите во Токио, а на победи се радуваа селекциите на Данска, Шведска, Египет, Норвешка, Шпанија и Франција. Во дербито на денот, Франција ја совлада Германија со минимални 30:29 и го задржа максималниот ...

Германија грешеше во клучни моменти, трето славје во низа за Франција

Gol.mk - 28.07.2021

Германија попушти во завршницата и не успеа да го комплетира пресвртот во дуелот со Франција (30-29). Французите по десет минути веќе имаа солидна предност од 7-2. Во еден момент беше и +7 за „галските петли“, но германските ракометари направија ...

Франција го доби „мега-дуелот“ против Германија

Екипа - 28.07.2021

Франција ја совлада Германија со 30-29 во дербито на денот на машкиот ракометен турнир на Летните олимписки игри во Токио. Французите одиграа одлично во првото полувреме и на пауза заминаа со предност од 16-13.

„Експертите“ со трет триумф во низа, Германците скапо ги платија грешките во финишот

24 Ракомет - 28.07.2021

Селекцијата на Франција ја оствари третата победа на Олимписките игри, откако во интересен натпревар ја совлада Германија со 30-29. За Германците ова е втор пораз, но и понатаму остануваат во игра за место во четвртфиналето.

Франција на “мускули“ до триумф над Германците!

SportSport - 28.07.2021

Во дербито на денот на ракометните терени, во дуелот меѓу вечните ривали, селекцијата на Франција со 30-29 (16-13, 15-16) успеа да слави голема и важна победа над жилавата селекција на Германија која не се предаваше до крајот на средбата.