TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови случаи на ковид 19 кај текстилци во Штип

24 Вести - 27.05.2020

Нови четири текстилни работнички од Штип се заразени со корона вирус. Со тоа бројката на позитивни се искачи на десет. Сите се од истата конфекција што не работи веќе неколку денови, а ќе остане под клуч најмалку до крајот на неделава.

Штип – ново жариште на КОВИД 19

Телма - 27.05.2020

Штип е новото жариште на коронавирусот, денеска се регистрирани четири новозаразени работнички од конфекцијата, која од вчера е затворена. Вкупната бројка на позитивни вработени во оваа конфекција се искачи на десет.

Уште четири нови случаи на Ковид-19 во штипската фабрика за конфекција

Алфа - 27.05.2020

Расте бројот на текстилни работички заболени од Ковид-19. Денес се регистрирани уше четири нови случаи, со што бројот на инфицирани се искачи на 10. Сите се од истата конфекција. Поради ширењето на заразата сопствникот самоиницијативно фабриката ја ...

Четири нови заболени текстилни работнички во Штип, вкупната бројка се зголеми на 10

Мета - 27.05.2020

По четирите денешни нови случаи на заболени работнички од Ковид-19 од текстилна фабрика во Штип, бројот на заболените во овој капацитет се зголеми на 10. Четири од заболените работнички се со потешка клиничка слика и се на болничко лекување во ...

Четири новозаразени текстилни работнички во Штип

ТВ21 - 27.05.2020

Бројот на заразени текстилни работнички во Штип се зголеми, откако денеска се регистрираат четири нови случаи на вработени во конфекцијата, која од вчера е затворена. Со овие нови случаи вкупниот број на заразени текстилни работнички од конфекцијата ...

ОД КОНФЕКЦИЈАТА ТИ СТАЈЛ УШТЕ 4 ПОЗИТИВНИ: Градот Штип презема мерки за заштита за да не излезе заразата од контрола

Фактор - 27.05.2020

Уште четворица вработени во штипската конфекциска фабрика Ти Стајл се позитивни на корона вирусот, а се чекаат резултати на уште неколкумина работници, потврди за Фактор, градоначалникот Благој Бочварски.

Позитивни на ковид уште четири текстилни работнички од истата конфекција во Штип

ММС - 27.05.2020

Денеска се потврдени уште четири нови случаи на ковид 19 во Штип, сите текстилни работнички од затворената конфекција, потврди за Канал 77, командантот на Општинскиот кризен Штаб, Благој Бочварски.

Затворена штипската текстилна конфекција во којашто се зарзени вкупно шест работнички

Телма - 26.05.2020

Штипската текстилна конфекција во којашто се зарзени вкупно шест текстилни работнички ќе биде затворена неделава, а ако има потреба и повеќе оваа одлука ја донел сопственикот, за што го и информирал и општинскиот кризен штаб.

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

А1 On - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Во Штип нови пет случаи на заразени од Ковид-19

Сител - 26.05.2020

4 текстилни работнички од штипска конфекција се позитивни на Ковид 19. Вкупно заболени се 6 и сите се од истата конфекција која брои околу 100 вработени. Работничките се со средно тешка клиничка слика и се хоспитализирани на инфективното одделение ...

Шест работнички во фабрика за конфекција во Штип заболени со Ковид 19, Oпштинскиот штаб ќе заседава

Алфа - 26.05.2020

Дали Штип ќе стане ново жариште на Kовид-19? Денес уште 4 нови заболени текстилни работнички .Фактот дека новите, но и претходните две се од иста конфекција, доплнитено го вклучи алармот кај надлежните.

26 мај, вонредна состојба, ден 68: Владата одлучува за мерките за КОВИД-19, 16 нови случаи, завршни зборови за „Рекет“…

CivilMedia - 26.05.2020

Владата од 16 часот ќе одржи седница на која се очекуваат одлуки за мерките и препораките за спречување на ширењето на КОВИД-19. Владината прес-служба најави соопштение по завршувањето на седницата.

Шест текстилни работнички од Штип заболени со ковид 19

24 Вести - 26.05.2020

Штипската конфекција во која досега е потврдено дека шест работнички се заразени со корона вирусот се затвара на една недела, а ако се покаже потреба и подолго. Сопственикот одлучил сите стотина работници да седат дома додека не заврши ...

Во Штип дезинфекција на текстилните компании, автобусите, угостителските објекти

+инфо - 26.05.2020

Таргетирана дезинфекција на повеќе локации е заклучокот на Штипскиот општинскиот штаб за заштита и спасување. Дезинфекција ќе се врши пред сите текстилни компании, автобусите и останатите превозни средства во кои се превезуваат текстилните работници ...

Уште четири текстилни работнички болни од коронавирус, вкупно шест од иста фабрика во Штип

Сакам да кажам - 26.05.2020

По завчeрaшните две заболени, денеска има нови четири текстилни работнички заболени со КОВИД-19 и сите се од иста фабрика, соопшти Центарот за јавно здравје во Штип. „Шестте новозаболени работнички се од иста текстилна фабрика.

Уште четири ново заболени од корона вирусот во конфекција во Штип

Фокус - 26.05.2020

Четири работнички од конфекција во Штип се новите заразени од корона вирусот, откако вчера беа регистрирани две заболени, информираат од центарот за јавно здравје во Штип. Во текот на вчерашниот ден простосториите на конфекцијата се целосно ...

Уште четири текстилни работнички од Штип заболеа од корона вирусот

Мета - 26.05.2020

Новите 11 тестови што беа направени вчера, потврдија пет нови случаи на заболени од Ковид-19 во Штип. Од новите пет позитивни случаи, четири се вработени во една иста конфекција, од каде веќе има две заболени работнички, потврдени во петокот и ...

УРГЕНТНО: Уште 4 работнички во Штип се позитивни, дополнително има и петти случај

Пулс24 - 26.05.2020

УРГЕНТНО: Уште 4 работнички во Штип се позитивни, дополнително има и петти случај Вкупно пет нови случаи на заболени од КОРОНА ВИРУСОТ се регистрирани изминатите 24 часа во Штип. Петтиот случај е заболен кој се смета за нов кластер, потврдуваат од ...

ШТИПСКАТА КОНФЕКЦИЈА ПОД КЛУЧ: 6-мина работници заразени, има и други со симптоми

Фактор - 26.05.2020

Штипската конфекција „Ти Стајл“ каде до сега се регистрирани шест вработени позитивни на крона вирусот во наредните седум дена ги затвора погоните. Градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, за Фактор потврди дека тоа е на иницијатива на ...

Позитивни уште четири конфекционерки во Штип

ММС - 26.05.2020

Пет нови случаи на заболени од ковид 19, од кои четири се од работнички од една иста конфекција, се регистрирани изминатите 24 часа во Штип. Петтиот случај е заболен кој нема врска со ниту еден претходен болен и се смета за нов кластер, потврдуваат ...

Уште 5 нови заразени со корона вирус во Штип, од кои 4 текстилни работнички

Република - 26.05.2020

На социјалните мрежи, во групата „Штипски актуелности“ се појави информација дека во Штип има нови 5 заразени со коронавирус. Четири од нив се текстилни работнички. ...

Се испитува дали заразените текстилни работнички од Штип се поврзани со таксистот или има нов кластер

Фокус - 25.05.2020

Епидемиолозите прават широка епидемиолошка анкета на контактите на текстилните работнички и во автобусот и во конфекцијата, вели директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, Ирина Бухова, откако беа објавени три нови случаи во Штип, ...

Штип: Две вработени во конфекција заразени со коронавирус и еден лекар

24 Вести - 25.05.2020

Две текстилни работнички од иста конфекција во Штип се позитивни на корона вирусот. Конфекцијата има 100-ина вработени. Епидемиолозите од вчера го утврдуваат нивниот поширок круг контакти. Сите од висок и среден ризик ќе бидат ставени во изолација.

Две заразени текстилни работнички од Штип се од иста компанија

Пулс24 - 25.05.2020

Работнички од иста фирма која има околу 100 вработени, во Штип се позитивни на корона вирусот. Вчера се утврдуваше поширок круг на нивни контакти. Во изолацијата ќе бидат ставени сите кои ќе се најдат на тој список.

Новозаразени две работнички од иста текстилна компанија од Штип

+инфо - 25.05.2020

Две текстилни работнички од иста конфекција и еден лекар од приватна здравствена ординација се новите случаи на заразени со коронавирус во Штип. Двете работнички работат во конфекција од околу сто вработени, а до своите работни места користат и ист ...

Текстилни работнички од Штип позитивни на корона

Република - 25.05.2020

Две текстилни работнички од една штипска конфекција се позитивни на корона. Од Центарот за јавно здравје информираат дека во моментот вршат пообемна епидемиолошка анкета, земени се брисеви од 11 суспектни лица, меѓу кои, 7 брисеви се од вработени во ...

Заразените работнички од конфекцијата во Штип се возеле во автобус со колешки од други конфекции

MakPress - 25.05.2020

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска по објавувањето на трите нови слуачаи на заразени со коронавирус, во изминатите два дена истакна дека граѓаните треба да бидат внимателни и понатаму и да ги почитуваат мерките, а ...

Во Штип позитивни уште четири конфекционерки

Нетпрес - 26.05.2020

Пет нови случаи на заболени од ковид 19, од кои четири се од работнички од една иста конфекција, се регистрирани изминатите 24 часа во Штип. Петтиот случај е заболен кој нема врска со ниту еден претходен болен и се смета за нов кластер, потврдуваат ...

Уште четири работнички од иста конфекција во Штип заразени со Ковид-19

Слободен Печат - 26.05.2020

Најновиот биланс на заболени во Штип, особено поради фактот дека се од конфекција, ќе биде тема на денешниот состанок на Општинските кризен штаб, потврди градоначалникот Благој Бочварски. Вкупно пет нови случаи на заболени од Ковид 19, од кои четири ...

Уште 5 нови заразени со корона вирус во Штип, 4 од нив се текстилни работнички

Press24 - 26.05.2020

На социјалните мрежи, во групата „Штипски актуелности“ се појави информација дека во Штип има нови 5 заразени со коронавирус. Четири од нив се текстилни работнички. Со тоа, од новите четири случаи на заболени конфекционерки, вкупно шест новозаболени ...

Уште пет нови заразени со корона вирус во Штип, од кои четири конфекционерки

24Инфо - 26.05.2020

Пет нови случаи на заболени од ковид 19, од кои четири се од работнички од една иста конфекција, се регистрирани изминатите 24 часа во Штип. Петтиот случај е заболен кој нема врска со ниту еден претходен болен и се смета за нов кластер, потврдуваат ...

Пет жени вработени во конфекција во Штип позитивни на Ковид-19

Скопје инфо - 26.05.2020

Пет нови случаи на заболени од ковид 19, од кои четири се од работнички од една иста конфекција, се регистрирани изминатите 24 часа во Штип. Петтиот случај е заболен кој нема врска со ниту еден претходен болен и се смета за нов кластер, потврдуваат ...

Уште четири текстилни работнички од Штип заболеа од корона вирусот и едно лице кое не е поврзано со досегашните ...

еМагазин - 26.05.2020

Новите 11 тестови што беа направени вчера, потврдија пет нови случаи на заболени од Ковид-19 во Штип. Од новите пет позитивни случаи, четири се вработени во една иста конфекција, од каде веќе има две заболени работнички, потврдени во петокот и ...

Уште четири текстилни работнички од Штип заболеа од корона вирусот

Frontline - 26.05.2020

Новите 11 тестови што беа направени вчера, потврдија пет нови случаи на заболени од Ковид-19 во Штип. Од новите пет позитивни случаи, четири се вработени во една иста конфекција, од каде веќе има две заболени работнички, потврдени во петокот и ...

Уште четири текстилни работнички од Штип позитивни на Ковид 19

Локално - 26.05.2020

Новите 11 тестови што беа направени вчера, потврдија пет нови случаи на заболени од Ковид-19 во Штип. Од новите пет позитивни случаи, четири се вработени во една иста конфекција, од каде веќе има две заболени работнички, потврдени во петокот и ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Телма - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Бриф - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Курир - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Се затвора фабриката во Штип во која има шест заразени работнички

+инфо - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција. Во фабриката вкупниот број на заболени изнесува шест лица. Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски, денеска рече дека ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Опсервер - 26.05.2020

Штип, 26 мај 2020 () – Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Канал5 - 26.05.2020

Јас разговарав со сопственикот на конфекцијата, но и со сите инспекциски служби и ме информираа дека таму е извршен инспекциски увид, надзор и контрола и е констатирано дека не се прекршени мерките за носење на заштитна опрема.

Штипска конфекција е привремено затворена поради шест заразени работнички со ковид-19

360 степени - 26.05.2020

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска соопшти дека се на една недла ќе биде затворена една фабрика за конфекција откако шест работнички се дијагностицирани со коронавирус.

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Вечер Прес - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

CivilMedia - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници

Сител - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

Се зголемува бројот на заразени текстилни работнички во Штип

Кајгана - 26.05.2020

Штип, 26 мај 2020 (МИА) – Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција во која во изминатите два дена беа регистрирани две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број ...

Во фабрика за текстил во Штип бројот за заразени работници се зголемува

МКД - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрирани две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува ...

Штипска конфекција е привремено затворена поради шест заразени работнички со ковид-19

Фокус - 26.05.2020

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска соопшти дека една недела ќе биде затворена фабрика откако шест работнички се дијагностицирани со корона вирус. „Разговарав со сопственикот на конфекцијата, но и со сите инспекциски служби и ...

Се затвара на една недела штипската текстилна конфекција поради зголемување на бројот на заразени работници

Press24 - 26.05.2020

Нови пет случаи на заразени со коронавирус во Штип, од кои четири се текстилни работнички од штипската конфекција, во која во изминатите два дена беа регистрираа две заразени работнички, со што во оваа фабрика вкупниот број на заболени изнесува шест ...

По шестте заболени работнички времено е затворена штипската конфекција

ММС - 26.05.2020

Времено е затворена конфекцијата „Ти стајал“ од Штип, од каде заболеа шест конфекциски работнички. Вчера таму е дезинфицирано, а Центарот за јавно здравје денеска земаше материјали за тестирање.