TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Курти не гледа потрба од основање на Заедница на српски општини

360 степени - 29.01.2023

Косовскиот премиер Албин Курти оценува дека нема потреба од основање на Заедница на српски општини во Косово, иако тоа е прв услов на Србија за продолжување на разговорите. Воедно, Курти вели дека германско-францускиот предлог е добра основа за ...

Курти е отворен за разговори со Белград, но не сака Заедница на српски општини

Фокус

Курти: Подготвени да разговараме за договорите потпишани во Брисел но не добивме соодветен аргумент за формирање Заедница на српски општини

Во Центар

Курти: Не добив соодветни аргументи за формирање за Заедницата на српските општини

Макфакс

Курти: Не добив соодветни аргументи за формирање за Заедницата на српските општини

24Инфо

КУРТИ: Не добив соодветни аргументи за формирање за Заедницата на српските општини

Денешен

Курти: Не добив соодветни аргументи за формирање за Заедницата на српските општини

Слободен Печат

Centar

ПРИШТИНА ВО НЕПОВОЛНА ПОЗИЦИЈА ВО ДИЈАЛОГОТ, непромислените постапки на Курти ја доведоа во ќорсокак, вели Хоти

Фактор - 29.01.2023

Поранешниот косовски премиер Авдулах Хоти денеска изјави дека Косово е во неповолна позиција во дијалогот со Србија, поради непромислените постапки на Аљбин Курти. Според него, Косово сега е во ќорсокак и барањето на меѓународните партнери е веднаш ...

Косово ќе ја изгуби западната поддршка ако не соработува со Србија, му се заканиле на Курти

Република

Хоти: Курти ја доведе Приштина во ќор-сокак со своите непромислени постапки

Слободен Печат

Двата договора од Брисел се круна на дијалогот за Косово, вели Дачиќ

360 степени - 28.01.2023

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ денеска кажа дека е јасно напишано што претставува Заедницата на српски општини во Бриселскиот договор од 2013 година и уште подетално во договорот од 2015 година и дека тие договори се круна на ...

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Бизнис Вести

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот

Слободен Печат

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

А1 On

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

OhridNews

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот

Press24

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Либертас

Опсервер Република Во Центар Денешен Вечер Прес MakPress