TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Граѓаните со различни ставови околу решавање на спорот за името

Алсат-М - 13.01.2018

Граѓаните имаат различни ставови за решавањето на прашањето за името. Некои граѓани анкетирани од Алсат М се оптимисти дека името ќе се реши во текот на оваа година, но инсистираат да се задржи името „Македонија“.

Опозицијата останува надвор од процесот, апел од Димитров до Нимиц да даде предлог во среда

ТВ21 - 13.01.2018

Двете страни го охрабруваат медијаторот Нимиц на следниот состанок да понуди првична рамка за името, вели шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. Во вчерашното гостување во „Клик Плус“, министерот за надворешни изјави дека големи се ...

Македонската и грчката опозиција исклучени од преговорите за името

Алфа - 13.01.2018

Какви релации и договори се склопуваат помеѓу Скопје и Атина за спорот со името знае само македонската и грчката Влада. Македонската и грчката опозиција исклучени од преговорите за името. Какви релации и договори се склопуваат помеѓу Скопје и Атина ...

Се води ли тајна дипломатија за името?

Телевизија Нова - 13.01.2018

Се водат ли тајни разговори за името. Последните случувања на релација Скопје-Атина укажуваат дека стапува на сила тајната дипломатија.Тв Нова анализира дека зачестените средби на грчките и македонските власти зад затворени врати имаат за цел далеку ...

Нимиц ќе даде рамка со идеи - Дали е оправдан силниот оптимизам кој се создава во јавноста?

Сител - 12.01.2018

Лажен оптимизам за решавање на спорот за името или тајна дипломатија што може да ги премости разликите помеѓу Скопје и Атина е дилемата поврзана со ставање крај на деценискиот спор? Ако се суди според соопштението од средбата на шефовите на ...

Со Рамковен предлог на преговарачката маса Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори

Алфа - 12.01.2018

Со Рамковен предлог на преговарачката маса, Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори за спорот со името. Со Рамковен предлог на преговарачката маса, Нимиц на 17 јануари ќе ја започне новата рунда разговори за спорот со името.

Разговори за името: Нимиц да стави рамка за суштински напредок

МРТ - 12.01.2018

Шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на средба со грчкиот колега Никос Коѕијас. Средбата се одржа во Солун, далеку од очите на јавноста. Министрите се сложиле да имаат подиректна улога во разговорите.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

24 Вести - 12.01.2018

Иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина, на новата рунда преговори во Њујорк. Според најавите од вчерашните средби во Солун, медијаторот во спорот за името ...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Алсат-М - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Димитров и Коѕијас очекуваат Нимиц во Њујорк да даде иницијална рамка за решавање на името

Либертас - 11.01.2018

Очекување дека на претстојниот состанок на 17 јануари во Њујорк медијаторот Метју Нимиц ќе стави на маса инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликата околу името изразија попладнево шефовите на дипломатиите на ...

Средбата Димитров-Коѕијас се одржа во хотел во центарот на Солун

Либертас - 11.01.2018

Во хотелот „Македониа Палас“ во центарот на Солун, се одржала, според грчките медиуми средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и Грција. Како што јавува дописникот на МИА од Атина, медиумите во Грција, средбата ја карактеризираат ...

Новата рунда преговори за името стартува на 17 јануари со диретно учество и на Димитров и Коѕијас

Локално - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Нимиц ќе даде предлог за спорот на 17 јануари

Слободен Печат - 12.01.2018

Владите од Скопје и Атина очекуваат предлог од страна на медијаторот Метју Нимиц за решение на спорот со името на 17 јануари, на претстојните разговори во Њујорк. На средбата помеѓу шефовите на дипломатии на двете држави било заклучено дека врвен ...

Чекаме решение - Нимиц ќе даде рамка?!

Вечер - 13.01.2018

Лажен оптимизам за решавање на спорот за името или тајна дипломатија што може да ги премости разликите помеѓу Скопје и Атина е дилемата поврзана со ставање крај на деценискиот спор? Ако се суди според соопштението од средбата на шефовите на ...

Каков предлог за името ќе извади од ракав Нимиц за 5 дена?

Фактор - 12.01.2018

Каков предлог ќе извади на маса пред Скопје и Атина медијаторот Нимиц ќе знаеме на 17 јануари. Владите во двете земји очекуваат иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името на претстојната рунда ...

Димитров и Коѕијас се сретнале во хотелот каде што Заев славеше Нова Година

Телевизија Нова - 12.01.2018

Вчера во Солун, се сретнаа министрите за надворешни работи, Никола Димитров и Никос Коѕијас. Средбата се одржа во рамки на воспоставениот дијалог и консултации меѓу двете земји, насочени кон зајакнување на транспарентноста и меѓусебната доверба.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари...

Н.Македонија - 12.01.2018

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за ...

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Тера - 12.01.2018

Каков предлог ќе извади на маса пред Скопје и Атина медијаторот Нимиц ќе знаеме на 17 јануари. Владите во двете земји очекуваат иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името на претстојната рунда ...

Се очекува предлог за имато од Нимиц - Грчката црква не прифаќа друга црква да го носи името Македонија

Сител - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Телма - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Бриф - 12.01.2018

Инiцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Република - 12.01.2018

Иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

А1 On - 12.01.2018

Инцијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Вечер - 12.01.2018

Иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.

Скопје и Атина очекуваат предлог од Нимиц на 17 јануари

Курир - 12.01.2018

Иницијална рамка со која суштински ќе се напредне во надминувањето на разликите околу името, очекуваат владите во Скопје и во Атина од медијаторот Метју Нимиц на претстојната рунда разговори за на 17 јануари во Њујорк.