TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тиквички направени од тесто и конец, меки како памук

NMD - 10.10.2019

Фото и рецепт: Босилка Николиќ 150 мл млеко 150 мл вода 3 лажици шеќер 2 лажички сув квасец ½ рамна лажичка сол околу 400 г брашно 100 мл масло Квасецот со шеќер и половина лажица брашно потопете го млако млеко и промешајте убаво да се изедначи.

Пинерли охридски, меки како душа – мора да ги направите!

NMD - 10.10.2019

Рецепт: Катерина Наскова Фото: Ерхана Таирова 500 мл млеко 9 супени лажици масло 900-1000 г брашно 1 супена лажица сол 2 супени лажици шеќер 2 коцки свеж квасец 250 г путер или маргарин 300 г ситно сирење 1 јајце за премачкување Квасецот растворете ...

Триаголници во лиснато лепче – многу вкусно, возушесто, меко како душа

NMD - 09.10.2019

Фото и рецепт: Аделка Милиќ 800 г брашно 2 сув квасец 1 мала лажичка прашок за пчеиво 2 лажички сол 1 лажица шеќер 100 мл масло 500 мл топло млеко Во 200 мл млако млеко додадете една лажица шеќер, малку брашно и квасците.

Панцероти со сланина и пармезан

Мои рецепти - 09.10.2019

Вкусни и меки панцероти. Во еден подлабок сад ставаме 100 милилитри млака вода со ½ коцка квасец, 1 лажица шеќер и 2 лажици брашно. Кога квасецот ќе надојде, се додава околу 250 милилитри млеко, 50 милилитри зејтин, 1 лажичка сол, 1 јајце и ...

Пинерлии со сирење

Мои рецепти - 09.10.2019

Рецептов е хит на социјалните мрежи и обично кога некој рецепт е хит, јас сум таа која го прави меѓу последните хехехехее. Небитно, едноставноста на рецептот е таа која ме освои, а тоа што со голема брзина се ширење и споделуваше на мрежите ме ...

Домашни кифлички со сирење и шунка

Пулс24 - 09.10.2019

Испробајте го овој едноставен рецепт за кифлички во кои ќе уживате и додека ги печете и додека ги јадете. Домашни кифлички со сирење и шунка: Одличен појадок за викенд! Потребни состојки: 1 кг мазно брашно 1 свеж квасец 200 мл топло млеко Сол Масло ...

Црн бургер со домашно тесто

Пулс24 - 09.10.2019

Храната покрај тоа што треба да има добар вкус, треба да биде примамлива и на изглед. Она што го прави овој хамбургер посебен е црната боја на лепчето. За да добиете црно тесто може да употребите активен јаглен или прехранбена боја.

Брзи солени стапчиња – Појадок од кој цело маало ќе замириса

Gotvi.mk - 09.10.2019

Направете вкусни солени стапчиња. Состојки: 1 маргарин 2 јајца 1 шолја млеко 1 сув квасец 1 лажица сол 3 шолји брашно сусам за горе Подготовка: Се мати маргаринот со едно јајце и една жолчка. Се става млеко со сол и брашно. Се става и квасец.

Кочански пастрмајлии: детално објаснет рецепт

NMD - 09.10.2019

Фото и рецепт: Горан Пиринч 600 мл млака вода 1 мала лажичка шеќер 1 лажичка сол 40 г свеж квасец (една коцка) Во половина од млаката вода се додава малку шеќер и 5-6 лажици брашно, се раствора квасецот, па реткото тесто се остава 10-тина минути ...

Пита со моцарела и сув босилек

Мои рецепти - 08.10.2019

Во вангличка ставаме квасец, шеќер, лажиче брашно и топла вода. Промешуваме и оставаме да одстои 5 минути. Потоа додаваме сол, маслиново брашно, па брашно. Замесуваме малку лепливо тесто. Во вангличката ставаме многу малку маслиново масло и тестото ...

Штипска пастрмалија – направете ја дома

Репортер - 08.10.2019

Штипска пастрмајлија е вистински деликатес. Направете ја и дома, по оригинален рецепт. Потребнои состојки : Тесто: 1 кг брашно 450-500 мл вода 1 коцка квасец 1 лажичка сол Фил: 1 кг свинско месо 1 лажица црвен пипер 1 лажичка црн пипер 1 лажичка сол ...

За љубителите на печива: Израелско хачапури

Убавина и Здравје - 08.10.2019

Уште еден традиционален израелски рецепт за љубителите на вкусно печиво, идеален за појадок или за ручек – хачапури! Потребно за 4 парчиња: За тесто: 400 г брашно, 1,5 дл вода, 1/4 свеж квасец (10 г), 1 лажичка маргарин, 1 јајце, сол, шеќер; ...

Домашни уштипци од лиснато тесто

Gotvi.mk - 08.10.2019

Израдувајте ги домашните со вкусен доручек… Состојки: 300 гр брашно 100-150 мл вода 100 гр сирење сол Начин на подготовка: Замесете тесто од брашно, вода и сол во глатко тесто. Исечете го на 7 топчиња и секое топче малку развлечете го со сукало.