TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Река од граѓани на денешниот протест во Скопје против законот за хонорарци

Нова ТВ - 22.12.2014

„Лебот ни го зедовте“, „Уаа лопови“, „Ајдуци“, „Нема да ви плаќаме“, се само дел од извиците кои ги упатуваа над 3.000 граѓани кои протестираа поради измените во законот за хонорарци. Протестот започна во 12 часот и рутата се движеше од Собрание на ...

Масовен протест против новите поголеми давачки за хонорарите

Капитал - 22.12.2014

фото: Дејан Азески (Капитал) „Социјална правда“, “Не за државен рекет”, „Колку панорамски тркала се нашите 35%“, „Голема уста лапачка“, „Богатите побогати, сиромасите, посиромашни“ …. Ова се дел од транспарентите со кои неколку илјади граѓани ...

Протести на хонорарците: Не сме економско робје!

Призма - 22.12.2014

„Продавам бубрег за да платам придонеси“, „Твој данок нивна иднина“, „35 % за барок и за бронза“, „Хонорарците не се богаташи“ беа само дел од транспарентите што ги носеа револтираните хонорарни работници Неколку илјади претставници од невладини ...

Протест на хонорарците

24 Вести - 22.12.2014

Стотици граѓани се собраа во Жена Парк во Скопје, за да го изразат незадоволството од законските измени кои предвидуваат 35 отсто од хонорарите да одат кон државата и нејзините фондови како придонеси за здравствено и пензиско осигурување.

„Доста нè крадевте“ - порачаа хонорарците

Р.С.Европа - 22.12.2014

Придонесите и за хонорардите дополнително ќе го осиромаши најзагрозениот дел од работниците, кои не можејќи да најдат редовно вработување, егзистенцијата ја обезбедуваат работејќи за хонорар.

Хонорарците ѝ фрлија пари на Владата, неколку илјади граѓани протестираа против новите давачки

Радио МОФ - 22.12.2014

Неколку илјади граѓани денеска протестираа против законските измени со кои за сите хонорари ќе треба да се плаќаат придонеси за здравствено и пензиско осигурување. „Доста нè крадете“, „Ова е само почеток“, „Социјална правда“, „Намалете ги хонорарите ...

Протест против плаќањето придонеси за хонорарците

Идивиди - 22.12.2014

Скопје, 22 декември 2014 (МИА) - Незадоволни граѓани денеска протестираа против воведувањето на задолжително плаќање придонеси за здравствено и пензиско осигурување за хонораците кое треба да стапи во сила од почетокот на јануари.

ОБНОВЕНО: (ВИДЕО) Протестот против давачките за хонорарците се помасовен

Нова ТВ - 22.12.2014

„Ова е само почеток“, „Доста нè крадете“,„Социјална правда“, порачаа повеќе од 3.000 демонстранти пред Влада против измените на Законот за придонеси со кои треба да се зголемат давачките за хонорари.

Галерија: Граѓаните кажаа гласно „не“ за плаќање придонеси за хонорарите

Фокус - 22.12.2014

Повеќе од 2.000 граѓани се собраа на протести, за да го изразат незадоволството од законските измени кои предвидуваат 35 отсто од хонорарите да одат кон државата и нејзините фондови како придонеси за здравствено и пензиско ...

ФОТО: Функционери на СДСМ и луѓето на СОРОС дел и од денешниот протест

Курир - 22.12.2014

Лицата кои протестираа со земјоделците, тутунарите, средношколците, стечајците и студентите денес повторно излегоа да ги бараат своите права во функција на “хонорарци“. Лица блиски до опозицијата и на денешниот протест оставија сомнителна дамка која ...

Заврши протестот, 4.000 демонстранти извикуваа „Апаши!“ и „Профитери“ пред Владата (ФОТО)

МКД - 22.12.2014

Заврши протестот против Законот за хонорарци, во кој се собраа 4.000 луѓе, незадоволни од најавените мерки за одземање на 37 отсто од хонорарците за социјално и пензиско осигурување. „Доста нè крадевте“, „Нема да ви плаќаме“, „Апаши, апаши“, ...

ВИДЕО, ФОТО: Протест против новите давачки за хонорарците

Р.С.Европа - 22.12.2014

„Не за државен рекет“ е мотото на денешниот протест во Скопје против плаќањето придонеси на хонорарите. Неколку стотици граѓани излегоа на протест во Скопје против воведувањето задолжително плаќање придонеси за хонорарците кое стапува на сила од ...

ВИДЕО: Хонорарците излегоа на улица - "НЕ за државен рекет"

Факултети - 22.12.2014

Фото - Радио слободна Европа Хонорарците денеска во 12 часот излегоа на улица. Протестот започна од паркот Жена-борец (Собрание на РМ), па помина покрај Министерството за труд и социјала, и на крај заврши пред зградата на Владата.

[Фото] Повеќе од две илјади граѓани протестираат поради новите давачки за хонорарите

Радио МОФ - 22.12.2014

Повеќе од две илјада граѓани излегоа на најавениот протест против измените на Законот за придонеси со кои треба да се зголемат давачките за хонорари. Извикувајќи „Доста н è крадете“,„Социјална правда“, „Народот го крадете“ тие се движат од Жена парк ...

(ВИДЕО) Протест на хонорарците: „35 отсто за повеќе барок и бронза?“

Нова ТВ - 22.12.2014

Над 500 луѓе од разни професии во моментов протестираат поради измените во законот за хонорарци. Маршутата - од Собрание, продолжува до Министерството за труд и социјална политика се до Влада.

(ФОТО) Закон за хонорарци ќе ги осиромаши сиромашните

Фактор - 22.12.2014

Голем број хонорарни работници меѓу кои новинари, преведувачи, глумци, музичари и многу други придонесувачи во социјалниот живот излегоа на улиците во Скопје за да го изразат својот револт против оглушувањето на Владата за нивните барања поврзани со ...

Кога светците маршираат - повторно!

Н.Македонија - 22.12.2014

Ова е заводливо време во кое одѕвонуваат звуците на „Светците маршираат“ и стиховите „некои велат дека овој свет на неволји е единствениот што ни е потребен, но јас го чекам она утро во кое ќе се разоткрие новиот свет“.

Бранувања околу хонорарите: закон за работнички права или државен профит

Deutsche Welle - 22.12.2014

Кој ќе ќари повеќе од законот за придонеси за хонорарците, работниците или државата? Синдикатите во Македонија повторно се поделија. Дел од невладините на нозе, експерти се сомневаат во уставноста на решението.

ПРОТЕСТ ХОНОРАРЦИ: Законот дополнително ќе нè осиромаши

Телеграф - 22.12.2014

Ова се лажни социјални мерки бидејќи богатите ќе си останат богати, а сиромашните сиромашни, истакна Тамара Чаусидис од ССНМ Даночниот рај се претвори во пекол. Што е даночно насилство? 35 % данок! Земајќи од сиромашни, давам на богати, Социјална ...

Протест против плаќањето придонеси за хонорарите

МРТ - 22.12.2014

Протестот започна во „Жена парк“, па преку Собранието заврши пред Владата, со симболично фрлање на монети... Во центарот на Скопје се одржа протест поради измените во законот за придонеси со кој се предвидува од 1-ви јануари 2015-та година да се ...

„Не за државен рекет“: Почна протестот на граѓаните за Законот за придонеси (ФОТО)

МКД - 22.12.2014

Денеска во Жена-парк почна протестниот собир против новиот Закон за придонеси, со кој се предвидува на хонорарите добиени преку авторски договор и договор на дело да им се одземаат 37 отсто за задолжително социјално и пензиско осигурување.

Почна протестот на хонорарците

Фокус - 22.12.2014

Невладините организации што го организираат овој протест сметаат дека законското решение за одлевање на 35 отсто од хонорарот за придонеси е неповолно, дискриминаторско и антиуставено. Стотици граѓани се собраа во Жена Парк, за да го изразат ...

Хонорарците протестираа против зголемените давачки

Н.Македонија - 22.12.2014

Неколку илјади учесници се собраа на протестот против зголемувањето на давачките за хонорарите од 10 на 35 отсто, што се одржа во центарот на Скопје Маршот почна од паркот „Жена-борец“ спроти Собранието, од каде што колоната се движеше до зградата ...

Савевски: Се надевам ќе не чуе народот што сакаат да го ограбат

Фокус - 22.12.2014

Протестот на хонорарците од Жена-парк се помести кон собранието, од каде ќе продолжи кон Министерството за труд и социјална политика. Кога неколку жени се пожалија дека им смета голиот Прометеј, му ставија гаќи од 100.000 евра, па се надевам и нас ...

Протест на хонорарците: Заедно сме посилни!

Фокус - 22.12.2014

Оние што протестираат ги повикуваат сите граѓани и случајни минувачи да им се приклучат. „Заедно сме посилни“, извикува топлата што протестира против владината законска интервенција за плаќање на придонеси од страна на хонорарците.

ФОТОГАЛЕРИЈА: Протест против измените за давачките на хонорарците

Нова ТВ - 22.12.2014

Протестот го поддржуваат Синдикатот на новинари на Македонија, Здруженито Ленка, „Солидарност“ и Студентски пленум. На протестот се присутни и професори, академици, уметници, новинари и други познати јавни ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО Народот се собра да каже „не“ за плаќање придонеси за хонорарите

+инфо - 22.12.2014

„Народот го крадете“ ечи пред Собрание на Република Македонија, каде граѓаните се собраа на мирниот протест против одлуката на Владата за измени за плаќање придонеси за хонорарите. Протестот почна пред споменикот на Прометеј во Жена Парк.

(Галерија) Хонорарците порачаа: Не ги плаќаме придонесите

еМагазин - 22.12.2014

Новинари, актери, издавачи, „фриленсери“, уметници денеска протестираа против плаќањето проднеси од 35 отсто од хонорарната заработка, Закон кој треба да стапи на сила од 1 јануари. Излезените граѓани преку мирен и гласен протест кажаа НЕ за ...

(ФОТО+ВИДЕО) Противниците на придонеси за хонорарите излегоа на протести

Локално - 22.12.2014

Започна протестот на противниците на плаќањето придонеси и од хонорарните примања.Тој е организиран од повеќе синдикални здруженија и граѓански организации, а ќе се приклучи и Студентскиот пленум .

Протест на хонорарците против измените за придонеси

Фактор - 22.12.2014

Незадоволството од измените на законот за хонорарците со кои се предвидува плаќање придонеси и за оваа категорија работници ги обедини Новинари, преведувачи, актери, музичари, граѓански активисти, членови на невладини организации заедно да кажат ...

ФОТО+ВИДЕО: „Апаши, апаши“ извикуваа демонстрантите пред Собранието

А1 On - 22.12.2014

„Апаши, апаши“, вака извикуваа пред Собранието на Република Македонија хонорарците, студентите, невладини организации, актери и уметници, граѓаните. Со извиците и паролите „Не сум економски роб“, „Намалете ги хонорарите и на функционерите“ и ...

ПРИРАЧНИК ЗА ПРИДОНЕСИ: Кој, како, кога и колку ќе плаќа?

Фактор - 22.12.2014

Нова Консалтинг и Фактор од денеска до петок во неколку продолженија ќе Ви ја претставата законската рамка, вклучително со пластични примери, како од 1ви јануари ќе изгледа плаќањето на придонесите, кои како што знаете, ќе бидат зголемени на ниво ...

(ФОТО+ВИДЕО) Демонстрантите до Груевски: Земаш пари од сиромашните за да се богатиш

А1 On - 22.12.2014

Долга колона демонстранти, незадоволни од владината одлука со која за хонорарите ќе се плаќаат придонеси во висина од 34%, движејќи се преку Рекорд и Министерството за труд и социјална политика, стигна пред Владата на РМ.

Протест против плаќањето придонеси за хонорари

Република - 22.12.2014

Граѓани од разни професии протестираат поради измените во законот за хонорарци пред Влада. Oд паркот Жена борец преку Порта Македонија и Министерството за труд и социјална политика, стигнаа пред Владата.

ВИДЕО: Се повеќе граѓани се приклучуваат кон групата демонстранти

А1 On - 22.12.2014

Се повеќе граѓани се приклучуваат на групата демонстранти кои го изразуваат својот револт поради оданочувањето на хонорарите. Тие од пред Собранието се упатија кон Министерството за труд и социјална политика, извикувајќи „Лопови, апаши“.

Во Скопје протест против зголемување на давачките за хонорари

Р.С.Европа - 22.12.2014

Во Скопје за денеска е закажан протест против измените на Законот за придонеси со кои, како што наведуваат организаторите, ќе се зголемат давачките за хонорари. На протестот ќе му се приклучи и Студентскиот пленум од каде што е оценето дека во ...

ФОТО+ВИДЕО: „Апаши, апаши“ извикуваа демонстрантите пред Собранието

Sky - 22.12.2014

Како што инсистираше организаторот протестот е непартиски, без партиски обележја. Застанувајќи пред споменикот „Прометеј“, Здравко Савевски од „Солидарност“ рече - Ако за гаќите на Прометеј имало 100 илјади евра, како сега нема пари за друго, и мора ...

Протестот започна

Вечер Прес - 22.12.2014

Неколку стотици граѓани денес се собраа во паркот "Жена Борец" на протест против воведувањето придонеси за хонорарците од 1 јануари 2015. Протестот го организираат околу 15 граѓански здруженија и синдикати потписници на социјалната повелба.

Протест против плаќањето придонеси на хонорарите

Макфакс - 22.12.2014

Протест против новата одлука за плаќање придонеси на хонорарите е закажан за понеделник, 22ри декември. Предвидено е протестот да започне во 12 часот во паркот Жена борец (Жена парк), спроти Собранието, а ќе се движи преку Министерството за труд и ...

Утрешен „Слободен печат“: Студенти, хонорарци и вработени на марш против касапењето на хонорарите

+инфо - 21.12.2014

Во нoвиот број на Слободен печат читајте: - Студенти, хонорарци и вработени на марш против касапењето на хонорарите - Познати светски професори им дадоа поддршка на македонските студенти - Руски владика, шеф на дипломатијата на Руската црква, го ...

ССНМ: Сите граѓани утре во 12 часот на протест против придонесите

+инфо - 21.12.2014

Утре во 12 часот потписниците на Повелбата за солидарност [1] со поддршка од голем број здруженија, организации и поединци ќе организираат протест против измените за плаќање придонеси за хонорарите.

Подобра социјална сигурност со задолжителното осигурување на хонорарите

МРТ - 21.12.2014

Вакво решение е предвидено и во земјите од регионот, на пример во Хрватска и Словенија. Во Австрија задолжително се осигурани и лицата кои имаат неформален договор за вработување... Од 1- ви јануари задолжително социјално осигурување за лицата кои ...

Пленумот до власта: борбата продолжува со утрешниот протест!

Телма - 21.12.2014

Стапувањето на сила на законот за плаќање на придонеси за хонорарите е погубен, велат студентите бидејќи со ваквата владина реформа ќе ги загубат и оние малку средства кои можат да ги зарботат за време на студиите.

СДСМ: Министрите на целодневна мака за да го задоволат хирот на нивниот шеф

+инфо - 21.12.2014

Никола Груевски и Владата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со денешната отворена, фарсична владина седница, со нарачани прашања и одговори, се обидува да се извлече од гневот на граѓаните, реагира СДСМ на седницата која веќе неколку часа може да се види на ...

Груевски: Плаќањето придонеси е во корист на работниците

Вест - 21.12.2014

Законските измени кои предвидуваат плаќање придонеси за хонорарните работници се во длабока корелација со правата на работниците, за гарантирањето на нивните работни места, и е во правец на воведување норми кои постојат во речиси сите земји во ...

Протест против новите давачки за хонорарците

Бриф - 22.12.2014

Над две илјади луѓе излегоа на протест во Скопје против воведувањето задолжително плаќање придонеси за хонорарците кое стапува на сила од почетокот на наредниот месец. Демонстрантите сметаат дека со ваквиот закон дополнително ќе осиромаши ...

(ВИДЕО) Демонстранти: Намалете ги хонорарите на функционерите!

А1 On - 22.12.2014

Според демонстрантите кои денеска протестираа против законски измени за здравствено и пензиско осигурување, ќе се прават злоупотреби на работничките права и сиромашните ќе станат уште посиромашни.