TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Маск: Tesla никогаш нема да произведува мотоцикли

USB - 13.06.2018

Директорот на Tesla, Елон Маск истакна дека оваа компанија никогаш нема да произведува електрични мотоцикли. Tesla полека ја проширува гамата на своите возила, после спортскиот седан Model S пристигна SUV Model X, по нив и достапниот седан Model 3, ...

„Тесла“ ќе воведе целосен автопилот од август 2018 година

Локално - 12.06.2018

Шефот на „Тесла“, Елон Маск ги откри плановите на компанијата да започне да имплементира комплетен систем за самоуправување (автопилот) во своите електрични автомобили уште во август оваа година.

Tesla се поблиску до постигнување на целите во производството на Model 3

Кајгана - 12.06.2018

Американскиот произведувач на електрични автомобили, Tesla, е се поблиску до целите кои се поставени за производство на Model 3. После повеќемесечни проблеми со застој во производната линија, Tesla конечно успеа да направи напредок.

Автомобилите на Tesla се поблиску до целосна автономија

USB - 12.06.2018

Иако не се знае точно на што мисли, објавата на Елон Маск на Twitter претставува уште еден чекор поблиску до потполна автономија на возилата на Tesla. По неколку несреќи во кои учествуваа автомобилите на Tesla со активираната опција автопилот, ...

Со новата надградба на софтверот Tesla станува автономен автомобил

IT.mk - 12.06.2018

Следната надградба на софтверот на Tesla ќе ги направи возилата автономни. Не станува збор баш за следната надградба, туку за новата верзија на оперативниот систем. Со Tesla Version 9 компанијата ќе започне да имплементира потполно автоматизирано ...

Tesla Inc. дефинитивно нема да има електричен мотор - Зошто?

Телефони.мк - 12.06.2018

Се шпекулираше дека сопственикот на Tesla Inc. ќе дизајнира и електричен мотор, но тој има голема причина за да не го направи тоа. Илон Маск доживеал сообраќајна несреќа со мотор кога имал само 17 години и во тој момент стекнал страв од мотори.

Илон Маск: Tesla нема да прави електричен мотор

Додај Гас - 12.06.2018

Сопственикот на Tesla како млад човек од 17 години доживеал сообраќајна несреќа со мотоцикл и оттогаш „љубовта кон мотоциклите исчезнала“. По несреќата, Илон Маск, целосно го свртел грбот на „милениците“ на две тркала, бидејќи за него нивното возење ...

Tesla автомобилите ќе добијат „целосни само-управувачки функции“ со надградбата на софтверот овој август

Smartportal - 11.06.2018

Елон Маск преку неговиот Twitter профил, одговарајќи на прашање, информира дека од август Tesla ќе почне да ја пушта својата деветта верзија од софтверот на автомобилите, односно Tesla Version 9.0.

Оптимизмот не ги напушта: Tesla и Маск најавија нов компактен автомобил!

Додај Гас - 11.06.2018

Иако компанијата Tesla има веќе доволно работи за кои треба да биде загрижена, Илон Маск не го напушта оптимизмот и го прави она што вообичаено го прави. Првиот човек на американскиот производител на електрични автомобили објави информација дека ...

Маск најави: Во август пристигнува целосниот автопилот во моделите од Tesla

Таратур - 13.06.2018

Првиот човек на „Tesla“, Илон Маск, ги откри плановите за отпочнување на имплементација на комплетен систем за самоуправување (автопилот) во своите електрични автомобили со кој ќе се започне уште во август оваа година.