TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(РЕЦЕПТ) Го смирува ЖЕЛУДНИКОТ, ја обновува СЛУЗОКОЖАТА: На овој начин подгответе ги семките од ЛЕН и прочистете го ...

Екран - 19.01.2022

Ако имате болки во желудникот, се нервирате, пиете премногу лекови, лененото семе ќе биде вашата нова омилена храна. Лененото семе е богато со протеини, растворливи влакна, минералите железо и цинк, но и витамини Б1, Б2, Ц, Е и провитамин А.

Смути со јаболко и чиа семе

Репортер - 19.01.2022

Состојки: Подготовка: Во 2 дл вода ставете ги чиа семето и оставате го да отстои 10 минути. Јаболкото излупете го, исечете го на коцки, додадете магдонос, цимет, ѓумбир, малку исцеден сок од лимон, ленено масло и на крај додадете го чиа семето со ...

Го смирува желудникот, ја подобрува дигестијата и го забрзува метаболизмот: Овој напиток е мелем за дигестивниот тракт

Точка - 19.01.2022

За подготовка на овој напиток ќе ви бидат потребни само 2 состојки, а подобрувањето ќе го почувствувате за многу кратко време. За овој рецепт ви се потребни 200-300 грама ленено семе. Секоја вечер, прелијте 2 кафени лажички со 2 децилитри вода и ...