TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмети: Самоопределување да каже дали е вклучена во изборите

Либертас - 31.01.2024

Сите лидери на поголемите партии на Албанците вчера беа во Приштина: Али Ахмети гостуваше на јавниот сервис РТК, а тројцата лидери од опозицискиот Европски сојуз за промени – Изет Меџити, Африм Гаши и Билал Касами, како и лидерот на владејачката ...

Ахмети: Курти отворено да каже дали ќе учествува на изборите во Македонија

Слободен Печат

Ахмети: ДУИ е победник на изборите уште пред да се одржат, а тоа го знаат и македонските и албанските партии

А1 On

Европски фронт за корупција, пардон за ЕУ интеграција

Слободен Печат

Ахмети: На Албанците во Македонија не им се потребни многу партии, Курти отворено да каже дали ќе учествува на изборите

Локално

Лидерите на „Европскиот сојуз за промени“ и Таравари се сретнаа со Курти во Приштина

360 степени

Зошто првиот албански премиер на техничката влада во Македонија не е историски настан

МКД

4NEWS Канал5 +инфо 365 Deutsche Welle Курир Нетпрес Lider

Албанската опозиција и Таравари заедно кај Курти

Сител - 31.01.2024

Вчера вечерта топ тема на социјалните мрежи беше информацијата за заедничката средба на албанската опозиција и лидерот на Алијанса Таравари заедно со косовскиот премиер Курти во Приштина. Дел од медиумите кои известуваат на албански јазик пишуваат ...

Касами, Гаши, Меџити и Таравари за македонските избори кај косовскиот премиер Курти

еМагазин

Таравари, Меџити, Касами и Гаши кај Курти на Косово со предлог за претседател

Фактор

И Ахмети бил во Приштина, на опозицијата ѝ порача дека е рано за претседател на Македонија

МКД

Курти во Пришина домаќин на Таравари, Касами, Гаши и Меџити, ќе има ли договор за изборите

Канал5

И Таравари пристигна кај Курти каде веќе се Гаши, Меџити и Касами

МКД

Албанската опозиција со Таравари кај Курти – Меџити: Имаме интензивни средби со претседателот на АА

ТВ21

Фокус ТВ21 Алсат-М +инфо Курир

Лидерите на „Европски сојуз за промени“ и Таравари на средба со Курти во Приштина

Слободен Печат - 31.01.2024

Лидерите на Европскиот сојуз за промени (ЕСП), Изет Меџити, Биљал Касами и Африм Гаши и претседателот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, синоќа во Приштина имале средба со косовскиот премиер Албин Курти.

Лидерите од албанскиот опозициски блок и Таравари се сретнаа со Курти во Приштина

Р.С.Европа

ЕСП и Таравари на средба со Курти во Приштина

Телма

Taравари и лидерите на ЕСП разговараа со Курти и Коњуфца за претседателските избори

МКД

Соработката меѓу Таравари и ЕСП е веќе завршена работа, се очекува официјализирање во наредните денови

ТВ21

Таравари и здружената албанска опозиција на иста маса со Курти

Локално

Лидерите на ЕСП и Таравари на средба со Албин Курти во Приштина

Zoom

+инфо 24Инфо Република 365 Либертас Во Центар Вечер Прес Н.Македонија