TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Короната и принудното зреење на политичката класа

Призма - 16.09.2020

Најдиректното и недвосмислено влијание на корона вирусот во политичкиот амбиент на земјава може да се согледа преку статусот и рејтингот на министерот за здравство Венко Филипче. Пандемијата директно предизвика негова политичка трансформација од ...

Индија ја премина границата од пет милиони заразени

Макфакс - 16.09.2020

Во Индија, земјата која е на второ место во светот по бројот на заразени, бројот на потврдени случаи на инфекција со коронавирус надмина пет милиони. Вкупно се инфицирани 5.020.359 лица, откако во последните 24 часа беа пријавени 90.123 нови случаи ...

Хрватска со 280 нови случаи, починаа шестмина

Независен - 16.09.2020

Во Хрватска во последните 24 часа забележани се 280 нови случаи на Ковид-19, па бројот на активни случаи се искачи на 2.103. Во болница има 293 пациенти, од кои 20 на респиратор. Починаа шест пациенти.

Германија: Лекар со симптоми на Ковид-19 продолжил да работи, во моментов 275 лица се во карантин

Курир - 16.09.2020

Германски лекар продолжил да работи и покрај тоа што имал симптоми на зараза со коронавирусот, поради што 275 лица во моментов се во карантин. Дури откако добил позитивен тест за коронавирусот, лекар наводно престанал да работи.

Во Хрватска 280 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 16.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 280 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.103. Од нив, 293 пациенти се во болница, од кои 20 се на апарати за дишење. Во последните 24 часа починале шест лица.

Додека другите европски земји се борат со ново ширење на коронавирусот, Шведска ги бележи најмалите бројки од почетокот ...

Сакам да кажам - 16.09.2020

Додека во останатите европски земји ширењето на коронавирусот повторно се зголемува, Шведска, чиј лесен пристап кон пандемијата привлече меѓународно внимание, регистрира најмал дневен пораст на бројот на нови случаи од појавата на вирусот.

Коронавирус: 7.852 нови заболени во Франција

Во Центар - 16.09.2020

Според последните податоци објавени од француската агенција за јавно здравје, има 2452 нови инфекции поради коронавирус за 24 часа. Француската агенција за јавно здравје во вторникот објави 7.852 нови контаминации што се случија за 24 часа, или ...

Во Чешка рекордни 1.677 новозаболени од коронавирус

Макфакс - 16.09.2020

Рекордни 1.677 случаи на коронавирус се регистрирани во Чешка денес, во време кога земјата се соочува со повторно оживување на пандемијата. Досега се регистрирани вкупно 38.896 заболени во Чешка, земја со 10,7 милиони жители, покажуваат податоците ...

Во Хрватска 280 нови случаи, шест лица починаа

Локално - 16.09.2020

Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 280 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи изнесува 2.103. Меѓу нив, 293 пациенти се во болница, од кои 20 се на респиратор.

Ковид-19 коси немилосрдно во светот: Во една земја бројките се веќе застрашувачки

Женски магазин - 16.09.2020

Индија е на второ место во светот по бројот на заразени по САД Индија го надмина прагот од 5 милиони заразени со коранвирус, соопшти Министерството за здравство, а пренесоа светските агенции.

Во Франција скоро 8.000 нови случаи на коронавирус

Макфакс - 16.09.2020

Бројот на нови случаи на коронавирус во Франција е зголемен за 7.852 во изминатите 24 часа, објавија денеска француските здравствени власти. Тоа е зголемување во споредба со вчера, кога бројот на новозаболени беше 6.158, пренесува „Ројтерс“.

Во Индија, над пет милиони заразени, во Чешка најмногу случаи на ковид-19 за еден ден

Р.С.Европа - 16.09.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Индија надмина пет милиони, објави денеска индиското Министерство за здравство. Втората најнаселена земја на планетата забележала милион нови инфекции за само единаесет дена.

Британските научници ја проширија листата со симптоми за Ковид-19 кај децата

Деца - 16.09.2020

Дијареја, повраќање и абдоминални болки кај децата може да се знак за инфекција со коронавирус, велат истражувачите од Велика Британија. Тим од Кралскиот универзитет во Белфаст ги проучувал овие појави кај децата и заклучил дека овие симптоми може ...

Оние кои прележале коронавирус, можат да заразуваат уште месец и половина

А1 On - 16.09.2020

Шефицата на Руската федерална служба за надзор на заштитата на правата на потрошувачите и благосостојбата на населението, Ана Попова, изјави дека луѓето кои се опоравиле од Ковид-19 можат да го шират коронавирусот до еден и пол месец откако ќе ...

Можно е во исто време да се има и коронавирус и грип: Еве што тие болести можат да му направат на вашето тело

Panacea.mk - 16.09.2020

Како се ближи крајот на летото, се поголема е загриженоста како ситуацијата со новиот коронавирус ќе изгледа наесен, кога ќе бидат активни и други болести, како грип. “С игурно може истовремено да се добие и грип и коронавирус, а тоа ќе има ...

Во Индија над пет милиони заразени со Ковид-19

Опсервер - 16.09.2020

Њу Делхи, 16 септември 2020 () – Бројот на заразени со новиот коронавирус во Индија надмина над пет милиони луѓе, соопшти денеска индиското Министерство за здравство. Втората најбројна нација во светот регистрира еден милион новозаболени за само 11 ...

Во Индија над пет милиони заразени со Ковид-19

Бизнис Вести - 16.09.2020

Њу Делхи, 16 септември 2020 (МИА) – Бројот на заразени со новиот коронавирус во Индија надмина над пет милиони луѓе, соопшти денеска индиското Министерство за здравство. Втората најбројна нација во светот регистрира еден милион новозаболени за само ...

32 лица од новозаразените со Ковид-19 неодамна патувале надвор од Македонија

еМагазин - 16.09.2020

Податоците на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) за периодот од 7 до 13 септември покажуваат дека 32 лица од новозаразените со Ковид-19 неодамна патувале надвор од Македонија. “Од вкупниот број на нови случаи, регистрирани се 32 лица со историја на ...

Шведска забележа најмал број инфекции од корона од март наваму

Независен - 15.09.2020

Повозрасните ученици се вратија во училиштата во август, додека за помалите деца тие останаа отворени цело време (Фото: Гети) Дали стратегијата за Шведска за „лесен допир“ кон епидемијата најпосле дава резултати.

Ковид-19 во светот: Досега пријавени преку 29 милиони заболени лица, над 21 милион оздравени и речиси еден милион ...

Слободен Печат - 15.09.2020

Досега во светот, според последните податоци, се заразени вкупно 29.528.057 милиони лица со коронавирус, 934.230 пациенти починаа, а 21.349.379 милиони се оздравени. Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 151 новозаразено лице со Ковид-19 ...

Во Британија се зголемува бројот на заболени од корона на респиратори

Канал5 - 15.09.2020

Низ Британија, бројот на пациенти на респиратори надмина 100 ,за прв пат по скоро два месеци. Вчера во Велика Британија имало 106 пациенти заразени со ковид-19 на респиратори, што е првпат тој број да надмине 100 од 24 јули, пишува Би-Би-Си.

Не запира зголемувањето на хоспитализирани пациенти од корона

Независен - 15.09.2020

Фото: Б. Грданоски Денешната статистика на деветмина починати пациенти од корона вирусот треба да го крене знакот за тревога кај здравствените власти, затоа што без оглед на постојаното намалување на бројката на активно заболени несразмерно расте ...

Шпанија: Од коронавирус починале повеќе од 30.000 лица, a повеќе од 600.000 се заразени

Локално - 15.09.2020

Повеќе од 30 000 луѓе починале во Шпанија како резултат на инфекција со коронавирус. Шпанија е една од најпогодените земји во Европа. Министерството за здравство вчера објави податоци за бројот на заразени, што изнесува 593.730, а денес бројката се ...

Две девојки на 23 и 29 години меѓу деветмината починати во последните 24 часа

Канал5 - 15.09.2020

Уште еден висок црн биланс на починати од коронавирусот во последните 24 часа... Деветмина ја загубија битката со ковид 19, а меѓу нив две девојки на возраст од 23 и 29 години. Тамара Стојкова е пред Инфективната клиника каде почина една од ...

Во Црна Гора 161 нов случај на коронавирус

Макфакс - 15.09.2020

Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 161 случај на коронавирус и два смртни случаи. Тестирани се 757 лица. Институтот за јавно здравје соопшти дека оздравеле 103 пациенти. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Kовид-19 од ...

Холандија има најголем број заболени од коронавирус за еден ден

Либертас - 15.09.2020

Според последните податоци, досега во светот се заразени вкупно 29.528.057 лица со коронавирус. Од нив, 934.230 пациенти починале, а 21.349.379 биле третирани. Во последните 24 часа во Хрватска се евидентирани 151 новозаразено лице со коронавирус и ...

Оние кои го прележале коронавирусот заразни се уште месец и пол

Точка - 15.09.2020

Шефицата на руската Федерална служба за надзор на заштитата на правата на потрошувачите и благосостојбата на населението, Ана Попова, денеска изјавила дека луѓето кои закрепнале од Ковид-19 во своето опкружување можат да го шират коронавирусот до ...

Бројот на заразени во Словенија расте, најавени се построги мерки

Локално - 15.09.2020

Во Словенија, во последните 24 часа беа потврдени 82 нови случаи на заразени со коронавирус, а бројот на активни случаи се искачи на 907. Особено загрижувачки е што бројот на хоспитализирани рапидно расте, па сега има 50, од ​​кои девет се на ...

Србија: Регистрирани 74 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Канал5 - 15.09.2020

Во последните 24 часа на коронавирус во Србија биле тестирани 7.709 лица, од нив 74 биле позитивни, а за жал починале две лица. Според последните податоци од Министерството за здравство и Институтот „Батут“, на респиратори во болниците ширум земјата ...

Се влошува состојбата со КОРОНА во Црна Гора

Пулс24 - 15.09.2020

Нови 188 заразени само во последните 24 часа. Во последните 24 часа во Црна Гора се регистрирани 188 случај на коронавирус и еден смртен случај. Направени се тестови на 757 лица. Оздравеле 103 пациенти.

КАРАНТИНОТ Е КОНТРАПРОДУКТИВЕН: Уште една лекција од Шведска!

Магазин - 15.09.2020

Знаете кој не е загрижен за вториот бран на КОВИД-19? Шведска. Цврстото скандинавско кралство штотуку спроведе рекорден број тестови на КОВИД-19 и откри позитивна стапка од само 1,2%, најниска од почетокот на пандемијата.

Двајца новозаболени и петмина оздравени од Ковид-19 во Делчево

Опсервер - 15.09.2020

Делчево, 15 септември 2020 () – Двајца новозаболени и шестмина оздравени е новиот денешен биланс во однос на пациенти кај кои е регистрирано присуство на вирусот Ковид-19. Бројката според надлежните задоволува ако се има во предвиде дека повеќе од ...

23 и 29- годишници се меѓу деветте починати од корона вирус

Телма - 15.09.2020

Девет лица се починато изминативе 24 часа од корона вирусот. Меѓу нив се двајца на возарст од 23 и 29 години. Осум од починатите починале во болнички услови, а една од пациентките од не го издржала патот од Струмица и починала при транспорт кон ...

Деветмина починати од кои двајца на 23 и 29 години, регистрирани 98 новозаразени со Ковид-19

Радио МОФ - 15.09.2020

Министерството за здравство (МЗ) денеска информираше дека од Ковид-19 во изминатите 24 часа починале девет лица, односно, двајца пациенти од Скопје на 23 и 71 година, пациент од Крива Паланка на 52 години, двајца пациенти од Гостивар на 60 и 62 ...

Едно новозаразено и две оздравени лица од Ковид-19 во Кичево

еМагазин - 15.09.2020

Во последните 24 часа имаме едно новозаразено лице, меѓутоа имаме за среќа две лица оздравени од корона вирусот во Кичево, со што вкупниот број на заразени со Ковид-19 во нашата општина моментално е 291 лице.

Еден починат и шест новозаболени од ковид-19 во Куманово

Kumanovo News - 15.09.2020

Во Центарот за јавно здравје во Куманово регистриран е еден починат и шестмина новозаболени од коронавирус. На ниво на државата во последните 24 часа се направени 1404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на ковид-19.

Во Куманово шест новозаболени и еден починат од Ковид-19

еМагазин - 15.09.2020

Центарот за јавно здравје Куманово во последните 24 часа евидентира шест нововозаболени лица од Ковид-19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа. Како што соопшти Министерството за здравство, починат е еден ...

Пораст на бројот новозаразени во Србија – денеска 74

Независен - 15.09.2020

Во последните 24 часа на корона вирус во Србија тестирани се 7.709 лица од кои 74 биле позитивни, а за жал починале двајца пациенти. Според податоците на Министерството за здравство и Институтот „Батут’, на респиратор во болница се 28 пациенти, ...

1404 тестирани, 98 нови корона позитивни и 9 починати

Р.С.Европа - 15.09.2020

Во последните 24 часа се направени 1.404 тестирања, а регистрирани се 98 нови случаи на Ковид-19, деветмина починати и 104 оздравени пациенти, соопшти денеска Министерството за здравство (МЗ).

Пациенти на 23 и 29 години се меѓу деветтемина починати од ковид-19 во последните 24 часа

360 степени - 15.09.2020

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани девет починати од ковид-19 во земјава. Меѓу нив се и двајца пациенти од Скопје и Струмица на возраст од 23 и 29 години. Другите починати се од Крива Паланка (52), двајца од Гостивар (60 и 62 г.

Едно новозаразено и две лица оздравени од коронавирусот во Кичево

Опсервер - 15.09.2020

Кичево, 15 септември 2020 () – Во последните 24 часа имаме едно новозаразено лице, меѓутоа имаме за среќа две лица оздравени од коронавирус во Кичево, со што вкупниот број на заразени со КОВИД-19 во нашата општина моментално е 291 лице.

52-годишно лице од Крива Паланка почина од корона вирус

iPortal - 15.09.2020

Од Министерството за здравство информираат дека во изминатото деноноќие од корона вирус починале вкупно 9 лица, меѓу кои и 52-годишно лице од Крива Паланка. Ковид-19 однесе и два млади животи.

Во Струмица 13 новозаболени од Ковид-19, најмладиот има осум години и двајца починати

Опсервер - 15.09.2020

Струмица, 15 септември 2020 () – Нови 13 заболени од Ковид-19 се регистрирани на подрачјето на регионот што го покрива Центарот за јавно здравје во Струмица во изминатото деноноќие, а двајца пациенти на 29 и 44 години се починати, од кои едниот ...

Во Куманово шест новозаболени и еден починат од Ковид 19

Опсервер - 15.09.2020

Куманово, 15 септември 2020 () – Центарот за јавно здравје Куманово во последните 24 часа евидентира шест нововозаболени лица од Ковид 19, сите од Куманово, соопштија денеска надлежните од јавната здравствена установа.

Починати пациенти со ковид на 60 и 62 години од регион на Гостивар

Gostivarpress.mk - 15.09.2020

Во денешниот извештај на Министерството за здравство за состојбата со коронавирус, наведени се 9 смртни случаи во земјава. Меѓу нив се два пациенти од гостиварското подрачје на возраст од 60 и 62 години.Со ова, вкупната бројка на починати како ...

Во Израел рекордни речиси 5.000 новозаразени од коронавирус

Курир - 15.09.2020

Израел денеска потврди дека 4.973 лица се новозаразени од коронавирус за само еден ден, што е рекорден број од почетокот на епидемијата. Министерството за здравство соопшти дека бројот на активни случаи е 40.689, дека имало 47.509 тестови и дека ...

Оздравените од ковид-19 заразата ја шират уште шест недели

Република - 15.09.2020

Шефицата на руската федерална служба за надзор над заштита на правата на потрошувачите Ана Попова изјави денеска дека луѓето кои заздравиле, а биле болни од ковид-19 можат да ја шират заразата уште шест недели.

Коронавирусот однесе 2 млади жртви на возраст од 23 и 29 години

Пулс24 - 15.09.2020

Во последните 24 часа во земјава се регистрирани девет починати од ковид-19 во земјава. Меѓу нив се и двајца пациенти од Скопје и Струмица на возраст од 23 и 29 години. Другите починати се од Крива Паланка (52), двајца од Гостивар (60 и 62 г.

Детален преглед на активни случаи со Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - пред: 11 часа

Министерство за здравство информира дека има 45 нови случаи со Ковид-19 од кои, 10 во Скопје. Состојбата со активни случаи по скопските општини изгледа вака Чаир – 63 Гази Баба – 74 Аеродром – 86 Карпош – 70 Центар – 78 Кисела Вода – 52 Ѓорче Петров ...

Убава вест: Оздравени 104 лица кои боледувале од Ковид-19

еМагазин - 15.09.2020

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 104 оздравени пациенти кои боледувале од Ковид-19 и тоа од: Скопје-46, Штип-6, Прилеп-8, Тетово-9, Велес-1, Охрид-3, Гевгелија-1, Струмица-2, Крива Паланка-2, Кочани-2, Македонски Брод-5, Пехчево-4, ...