TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АРМ негира каква било вклученост во настаните од 27-ми април

Телма - 06.12.2018

АРМ негира било каква вклученост во настаните од 27-ми април откако обвинети за „Крвавиот четврток“ сведочеа дека слушнале како воена полиција е поставена на патишта во западна Македонија и дека се подготвува прогласување воена состојба.

Бришковска: Запрепастена сум од исказот на Нинџа

ТВ21 - 06.12.2018

Екс заменик министерката за правда Билјана Б. Бошковска вели дека денешното сведочење на Нинџа е неточно. „Во врска со наводите во медиумите од сведочењето на обвинетото лице Александар Басилевски, можам само да изјавам дека сум запрепастена од ...

Наредби за крвавиот четврток доаѓале од ВМРО-ДПМНЕ, тврдеше Нинџа

Телма - 06.12.2018

Осми кат Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ. Тука се наоѓаше парамилитарен штаб од каде доаѓаа насоките за инцидентите на крвавиот четврток. Вака сведочеше Александар Василевски – Нинџа обвинети во процесот за настаните од 27 ми април.

Одговорните во УБК, од институцијата направија кочина, рече сведокот Боксер

МКД - 06.12.2018

На денешното рочиште, на предлог на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа како сведок во судница се појави Дејан Димковски-Боксер. Сведокот потврди дека обвинетиот Василевски, освен како Нинџа, го знае и како Самурај.

ВМРО и УБК го организираа 27 април, Иванов требало да прогласи воена состојба

ТВ21 - 06.12.2018

Нападот во Собрание на 27 април го организирало ВМРО-ДПМНЕ заедно со УБК. Вака денеска сведочеше пред судот обвинетиот Александар Василевски – Нинџа. Според него, паравоениот штаб на ВМРО-ДПМНЕ бил поставен кај хотелот Мериот, од каде Билјана ...

Југ до Кацарска: Јас сум за работа со животни, таму никој не ми наредува

МКД - 06.12.2018

На денешното рочиште за 27 април како сведок беше повикан и Благоја Василевски, брат на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа и поранешен обезбедувач на експремиерот Никола Груевски. Во своето сведочење сведокот Василевски кратко пред судот појасни ...

Атанасовски не може да се сети каде бил на 27ми април

Канал5 - 06.12.2018

Упадот во Собранието беше командуван директно од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Ова го тврди Александар Василевски-Нинџа во неговото сведочење за случувањата на 27ми април. Според него, дека протестите за „Заедничка Македонија“ имале само фиктивни водачи ...

Бришковска го демантира исказот на Василевски- Нинџа

Deutsche Welle - 06.12.2018

Поранешната заменичка министерка за правда во изјава за Дојче Веле тврди дека денешниот исказ на еден од обвинетите за крвавиот упад во Собранието на 27 април 2017 година, Александар Василевски- Нинџа е целосно неточен Билјана Бришковска- Бошковска ...

Сведочење на Нинџа: Наредбите за Крвавиот четврток доаѓаа од парамилитарен штаб во Белата палата

24 Вести - 06.12.2018

Сите насоки за упадот во Собрание доаѓале од 8миот кат на Белата палата-тврди Александар Василевски-Нинџа давајќи ја својата одбрана пред судот. Нинџа го нарече паравоен шатб и сведочеше дека наредбите како да се постапува на кравиотѕ летвртојк ...

Нинџа во своја одбрана тврдеше дека на 27 април бил ,,контролор за УБК“

Алфа - 06.12.2018

Скоро 3 и пол часа траеше одбраната на Александар Василевски Нинџа, обвинет за случувањата на 27 април 2017-та година во Собранието, кој со месеци бегаше од правдата, па пред почетокот на судскиот процес, сам се предаде во Судот.

Бришковска вели запрепастена е од сведочењето на Нинџа

Телма - 06.12.2018

Поранешната заменичка министерка за правда Билјана Бришковска Бошковска, ја негира вистинитоста на исказот на Александар Василевски Нинџа, даден за време на денешното судење за настаните од 27 април.

Веле Петрушевски сведочеше во Кривичен за случувањата од 27 април

Вечер - 06.12.2018

Сведокот Веле Петрушевски, предложен од одбраната на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа, денеска пред судот рече дека на 27 април минатата година ручал во гостилницата „Дион“ заедно со обвинетиот и потоа го однел во штабот на ВМРО-ДПМНЕ.

Александар Василевски-Нинџа: Протестите во собранието на 27 април координирани од функционери на ВМРО-ДПМНЕ

Сител - 06.12.2018

На 27 април сите ние бевме само статисти во филм, а за тоа никој не беше свесен.. Вака пред судот се бранеше обвинетиот Александар Василевски – Нинџа. Иако не бил вработен во Управата за безбедност и контра-разузнавање, поседувал значка, оружје, ...

Нинџа телефонски комуницирал со брат му на 27 април

Press24 - 06.12.2018

Братот на обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, Благоја Василевски, денеска во својот исказ пред судот потврди дека на 27 април минатата година телефонски разговарале за здравјето на нивната мајка.

Брат му на Нинџа и телохранител на Груевски сведочеше за 27 април

Нова ТВ - 06.12.2018

Благоја Василевски, кој му беше телохранител на екс премиерот Груевски и кој беше со него во Виена на 27 април 2017, денеска сведочеше во Судот. Тој му е брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа и беше повикан како сведок.

Благоја Василевски: Разговорот со брат ми беше семеен

А1 On - 06.12.2018

На 27 април 2017 година бев на службен пат во Виена. Се слушнав со Александар, разговорот беше семеен, разговаравме за здравјето на нашата мајка, рече Благоја Василевски брат на обвинетиот Александар Василевски Нинџа.

Атанасовски: На 27 април бев да гледам ракомет

А1 On - 06.12.2018

Поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски денеска беше донесен од притвор по повик на обвинетиот Александар Василевски Нинџа да сведочи за случувањата од 27 април. Атанасовски изјави дека Александар Василевски Нинџа лично го познава од пред ...

Нинџа ги следел Заев, Спасовски, Верушевски и Муслиу

Нова ТВ - 06.12.2018

Во домот на аналитичарот Алберт Муслиу биле поставени камери, сведочеше Александар Василевски Нинџа во судот на рочиштето за настаните од 27 април. Тој рече дека бил ангажиран во тајната полиција од Горан Грујевски во 2015 кога опозицијата почнала ...

Нинџа го нарече Чавков „исплашен“, а овој му запишуваше сѐ во тефтер

МКД - 06.12.2018

По дадениот исказ пред судот и прашањата што му беа поставени од обвинителката, па од одбраната, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа одговараше и на неколку прашања од судијката Добрила Кацарска.

Братот на Нинџа кој беше телохранител на Груевски: Од Виена имав семеен разговор со Александар

+инфо - 06.12.2018

Братот на Александар Василевски Нинџа, Благоја, попладнево влезе во судница во Кривичниот суд во Скопје за да сведочи за настаните од крвавиот четврток. Благоја Василевски е телохранителот на поранешниот премиер Никола Груевски кој на 27 април беше ...

Бришкоска: Исказот на Нинџа е невистинит

Независен - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска денеска беше посочена од страна на Алексадар Василевски - Нинџа како една од инволвираните во настаните од 27 април при упадот во Собранието. Нинџа во својот исказ пред судот рече дека Бришковска кажала дека не поминало ...

Кој го смислил нападот на 27 април треба да ги прашате луѓето кои ви ги набројав во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, тој парамилитарен штаб, влегов во периодот меѓу 18.15 и 18.25 часот на 27 април 2017 година и никој не излезе од таму додека бев, почна да одговара обвинетиот Александар Василевски-Нинџа да одговара на прашања од судијката ...

Нинџа се отвори пред судот

AKO - 06.12.2018

Еден од главноосомничените за насилството во Собрание на 27 април минатата година, Александар Василевски Нинџа, ,,пропеа“ во судот и во своја одбрана реши да ги отвори картите за сѐ на денот на нередите, но и пред тоа, за време на организорањето на ...

На прашање од Кацарска кој го смисли сценариото за 27 април, Нинџа одговори – Оние кои сакаа да го одвлечат вниманието ...

Фокус - 06.12.2018

Со прашања од судијката Добрила Кацарска, заврши вкрстеното испрашување на обвинетиот Александар Василевски Нинџа, кој претходно даде широк и детален опис на настаните од 27 април, при што откри и нoви имиња кои стоеле зад операцијата.

Јанакиески, Ристовски, Бришковска, Божиновски и Чавков давале наредби за 27априлскиот упад?

Пулс24 - 06.12.2018

Нинџа ги разоткри функционерите кои ги давале наредбите за упадот во собранието на 27 април лани. Според него посочените биле на осмиот спрат во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ и секој имал свое задолжение.

Вработен во УБК ги уништи хард дисковите од камерите, а Бошкоски ги фрли во Вардар, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Од клупа во Градскиот парк Нинџа ноќта на 27 април патот го продолжил во база на Петтата управа на МВР. 45 минути по 22 часот, според исказот на Нинџа, Бошкоски му кажал дека ќе го земе некој инспектор.

Василевски-Нинџа: Упадот е смислен за да се сврти вниманието на јавноста од СЈО

Телма - 06.12.2018

Во текот на вкрстеното испрашување на обвинетиот Александар Василевски Нинџа судијката Добрила Кацарска го праша кој го осмислил сценариото за упадот во Собранието, на што тој одговори дека тоа смислено со цел да се одврати вниманието на јавноста од ...

Давидовиќ: Исказот покажува дека партијата ја презела полициската работа

Канал5 - 06.12.2018

Упадот во собранието беше командуван директно од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Ова го тврди Александар Василевски-Нинџа во неговото сведочење за случувањата на 27ми април. Според него, дека протестите за „Заедничка Македонија“ имале само фиктивни водачи ...

Нинџа го потсети Бетмен Велит дека едно време пишувал против политиките на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа денеска одговараше во вкрстеното испрашување и на прашања од обвинетиот Богдан Илиевски, или Бетмен Велит. Во одговорите Нинџа рече дека го видел обвинетиот Илиевски во неколку наврати во штабот на ВМРО ДПМНЕ ...

Нинџа до Јовановски: Видете сте каде сте биле на 27 април, може не сте биле свесен дека сте водач

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, одговараше на прашања од обвинетите при денешното вкрстено испрашување по неговиот исказ за 27 април. Обвинетиот актер Владо Јовановски, при тоа го праша Нинџа дали се согласува дека требало да биде информиран ...

Од оперативни сознанија знам дека Дурловски, Дамовски и Бетмен беа плаќани од ВМРО-ДПМНЕ, ѝ одговори обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, кој во денешното сведочење откри кој во ВМРО-ДПМНЕ и во МВР командувал со организираниот напад на Собранието на 27 април лани, продолжи денес во Основниот суд Скопје 1 да одговара на прашања, сега на ...

Нинџа: Парламентарно-партски штаб координитор на 27 април, УБК ги следеше Заев, Спасовски и Верушевски

Сител - 06.12.2018

„За заедничка Македонија“, беше формирана од ВМРО-ДПМНЕ и имаше фиктивни водачи. На протестите на „За заедничка Македонија“ 80 отсто беа од ВМРО-ДПМНЕ кои ги даваше сите реквизити што се користеа.

Нинџа ја смени улогата, од обвинет „стана“ адвокат

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа кој постојано, речиси на сите досегашни рочишта за настаните на 27 април им поставува вкрстени прашања на останатите обвинети, денеска застана на пултот за сведочење каде што го даде својот исказ.

Хард дисковите од безбедносните камери во Собрание биле уништени во база на УБК, а потоа фрлени во Вардар

Фокус - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште за 27 април, во својот исказ пред судот рече дека хард дисковите од безбедносните камери во Собранието биле уништени на преса во една од базите на УБК, која се наоѓа некаде на Водњанска.

Под притисок на странски фактор, Иванов не прогласи воена состојба, сведочеше Нинџа

МКД - 06.12.2018

На 27 април по случувањата и насилството во Собранието, според информациите кои ги знаел обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, претседателот Ѓорге Иванов требало да прогласи воена состојба, но под притисок на странски фактор тоа не се случило.

Бришкоска: Вчудовидена сум од невистинитиот исказ на Александар Василевски

Макфакс - 06.12.2018

Eксзаменичката на министерот за правда, Билјана Бришкоска-Бошковски, за „Макфакс“ го негира исказот на обвинетиот Александар Василевски – Нинџа што го даде на денешното судење за настаните од 27 април.

(Видео) Давидовиќ: Партиски структури ја презеле командата врз МВР на 27 април

Макфакс - 06.12.2018

Министерството за внатрешни работи на 27 април останало обезглавено. Командата ја презеле определени партиски луѓе, изјави Ѕвонко Давидовиќ, адвокат на обвинетиот за упадот во Собранието Александар Василевски-Нинџа, кој денеска даде исказ дека ...

Нинџа ги видел Јовановски, Бетмен и Дамовски во ВМРО ДПМНЕ

Нова ТВ - 06.12.2018

Александар Василевски Нинџа во денешното сведочење пред судот за крвавиот четврток на 27 април, рече дека во штабот на ВМРО ДПМНЕ ги водачите на „За заедничка Македонија“. Како што рече, Владо Јовановски, Богдан Илиевски и Борис Дамовски излегувале ...

Вистината за 27 април ја видов на осми кат во штабот на ВМРО-ДПМНЕ, откри Нинџа

МКД - 06.12.2018

Обвинетиот Александар Василевски-Нинџа ги откри тајните релации што ги имал со УБК, релацијата со Сашо Мијалков, како и од каде доаѓале наредбите за тоа како да се делува во Собранието на 27 април.

„Бришковска му нареди на Вељаноски да се отворат вратите на Собранието“

МКД - 06.12.2018

Првото сценарио на 27 април не било успешно, односно пратениците не успеале, бидејќи немало инцидент. Ова, според исказот на Александар Василевски-Нинџа му го кажала Билјана Бришковска на тогашниот претседавач на Собранието Трајко Вељаноски.

Нинџа му спушти среде судница на Бетмен дека едно време работел против ВМРО-ДПМНЕ па потоа бил награден со членство во ...

Пулс24 - 06.12.2018

При вкрстено испрашување се зајадоа Нинџа и Бетмен. Богдан Илиевски – Бетмен го праша Нинџа дали се сеќава дека бил и на протестите против изградба на црква на плоштадот, а и на протестите за убиството на Мартин Нешковски.

Нинџа: Атанасовски наредил да се уништат хард дисковите од Собранието

Нова ТВ - 06.12.2018

Тогашниот шефот на УБК Владимир Атанасовски дал наредба да се уништат хард дисковите од Собранието, рече во денешното сведочење Александар Василевски Нинџа за настаните од 27 април. Тој кажа дека бил сведок на телефонски разговор во една база на ...

Никола Бошкоски ги здроби на преса дисковите со снимки од Собранието и ги истури во Вардар, сведочеше обвинетиот Нинџа ...

Сакам да кажам - 06.12.2018

Во тајна просторија на Петтата управа околу полноќ на 27 април лани, по организираниот напад на Собранието, обвинетиот Александар Василевски-Нинџа присуствувал на уништување на украдените хард дискови од Собрание. „Беа црни.

Збунет, исплашен, нелогичен. Ваков беше денес во судница поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски

Пулс24 - 06.12.2018

Владимир Атанасовски, поранешниот директор на ДБК денеска збунето и сосема нелогично одговарал на прашањата на судиката Кацарска. Тој се наоѓа во притвор по исказите кои ги даде Нинџа имплицирајки го дека е еден од организаторите на 27 априлсите ...

Иванов не прогласил воена состојба на 27 април под притисок на странски фактор, рече Нинџа

Фокус - 06.12.2018

Претседателот Ѓорге Иванов имал намера на 27 април да прогласи вонредна воена состојба, но тоа не го сторил под притисок на странски фактор, рече обвинетиот Александар Василевски-Нинџа, повикувајќи се на информации кои ги добил од Горан Грујевски.

И Нинџа пропеа: На 8. кат во Белата палата на ВМРО-ДПМНЕ се координираше 27 април

+инфо - 06.12.2018

Билјана Бришкоска Бошковска комуницираше со Трајко Вељановски кој даваше насоки за состојбата внатре. Миле Јанакиески и Спире Ристевски комуницираа со Бетмен. Кирил Божиновски ги викаше сите општински комитети од цела Македонија да дојдат во Скопје ...

Сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ, тврди Нинџа

Нова ТВ - 06.12.2018

Билјана Бришкоска му се јавила на Вељаноски да се отворат вратите од Собранието сведочеше во судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа. Тој кажа дека сите насоки за 27 април доаѓале од штабот на ВМРО ДПМНЕ.

Нинџа: Бошковски му рече на Атанасовски дека е хаос во Собрание, овој му одговори “комуњарите сакаа да бираат ...

Фокус - 06.12.2018

Во својот исказ пред судот обвинетиот Александар Василевски Нинџа, на денешното рочиште раскажа се што видел, слушнал и посведочил на 27 април. Откако по наредба на Владимир Атанасовски си заминал од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ се упатил кон Градската ...

Чавков го отвори тефтерот додека Нинџа сведочеше

Press24 - 06.12.2018

За настаните од 27. април денеска сведочеше Нинџа кој потоа одговараше и на прашања на Добрила Кацарска. - „Чавков беше исплашен, кај него се забележуваше страв, а зошто тоа беше така самиот нека каже“, рече Нинџа, пренесе МКД.МК.

Снимките од Собрание беа уништени и фрлени во Вардар, тврди обвинетиот Нинџа

Телма - 06.12.2018

-На 27-ми април добив повик да дојдам во штабот директно од Мијалков. Не знаев дали станува збор за Мериот или за партијата, но потоа ми беше дообјаснето дека треба да дојдам во ВМРО-ДПМНЕ. Таму имаше парамилитарен штаб, командно-оперативен штаб.