TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нетанјаху: Истрагата на воени злосторства на палестинските територии е антисемитска

МКД - 04.03.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кажа дека одлуката на Меѓународниот кривичен суд (ИЦЦ) за отворање истрага за воени злосторства на палестинските територии е антисемитска. „Соочени со антисемитската одлука на ИЦЦ во Хаг, има само еден одговор: ...

Нетанјаху: Истрагата за воени злосторства на палестинските територии е антисемитска

Канал5 - 03.03.2021

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху денеска рече дека одлуката на Меѓународниот кривичен суд (МКС) да започне истрага за воени злосторства на палестинските територии е „антисемитска“. „Соочени со антисемитската одлука на МКС во Хаг, има само ...

Нетанјаху го обвини Хашкиот трибунал за „антисемитска“ истрага, порача дека Израел ќе ги заштити своите војници

Нетпрес - 03.03.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека одлуката на Меѓународниот кривичен суд (ICC) за покренување на истрагата за воени злосторства на палестинските територии се „антисемитски“.

Нетанјаху ја осуди одлуката на МКС во Хаг за отворање истрага за потенцијални воени злосторства

Опсервер - 03.03.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја осуди одлуката на главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, Фату Бенсуда, за испитување на потенцијалните воени злосторства извршени од Израел на Западниот брег, Појасот Газа и ...

Хаг: Покрената е истрага за злосторствата во Палестина

Локално - 03.03.2021

Обвинителката на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, Фату Бенсуда денес изјави дека покренале истрага против наводните злосторства на палестинска територија. Израел размислува како да им помогне на стотици свои граѓани кои се под истрага на ...

Ганц: Израел планира да склучи договори со сојузниците кои се загрижени за Иран

Вечер Прес - 02.03.2021

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска изјави дека има намера да склучи специјални договори за безбедност со сојузничките арапски земји во Персискиот залив, кои, како и Израел, се загрижени за Иран.

Ганц: Израел разгледува како да ги заштити стотиците Израелци кои се под истрага на Трибуналот во Хаг

Либертас - 02.03.2021

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска изјави дека Израел размислува да им помогне на стотиците свои граѓани кои се под истрага на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, судот што официјален Ерусалим не го признава.

Ганц: Израел разгледува како да ги заштити стотиците Израелци кои се под истрага на Трибуналот во Хаг

MakPress - 02.03.2021

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска изјави дека Израел размислува да им помогне на стотиците свои граѓани кои се под истрага на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, судот што официјален Ерусалим не го признава.

Хаг ги испитува воените злосторства на Израелците

Независен - 03.03.2021

Обвинителката на Меѓународниот кривичен суд во Хаг, Фату Бенсуда денес изјави дека покренале истрага против наводните злосторства на палестинска територија. Израел размислува како да им помогне на стотици свои граѓани кои се под истрага на ...

Нетанјаху ја осуди одлуката на МКС во Хаг за отворање истрага за потенцијални воени злосторства

Либертас - 03.03.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја осуди одлуката на главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, Фату Бенсуда, за испитување на потенцијалните воени злосторства извршени од Израел на Западниот брег, Појасот Газа и ...

Нетанјаху ја осуди одлуката на МКС во Хаг за отворање истрага за потенцијални воени злосторства

MakPress - 03.03.2021

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ја осуди одлуката на главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд (МКС) во Хаг, Фату Бенсуда, за испитување на потенцијалните воени злосторства извршени од Израел на Западниот брег, Појасот Газа и ...

Ганц: Израел планира да склучи договори со сојузниците кои се загрижени за Иран

Слободен Печат - 02.03.2021

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска изјави дека има намера да склучи специјални договори за безбедност со сојузничките арапски земји во Персискиот залив, кои, како и Израел, се загрижени за Иран.

Ганц: Израел разгледува како да ги заштити стотиците Израелци кои се под истрага на Трибуналот во Хаг

Опсервер - 02.03.2021

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц денеска изјави дека Израел размислува да им помогне на стотиците свои граѓани кои се под истрага на Меѓународниот трибунал за воени злосторства во Хаг, судот што официјален Ерусалим не го признава.