TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

МНР: изјавите на американскиот амбасадор го доведуваат во прашање идентитетот на македонскиот народ

Алфа - 22.09.2014

Денеска во Министерството за надворешни работи беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што му била изразена загриженост поради несоодветното ословување на припадниците на ...

МНР го повика на укор заменик-амбасадорот на САД поради тоа што Бејли нè нарече „Словени“

МКД - 22.09.2014

Денес во Министерството за надворешни работи на Македонија беше повикан заменик-амбасадорот на САД во Македонија, при што беше изразена загриженост поради тоа што новоименуваниот амбасадор на САД во ...

Отворено писмо до Џес Бејли: Нашето име и идентитет се поскапоцени од НАТО, ЕУ и САД

МКД - 22.09.2014

Почитуван новонаименуван амбасадор на САД во Македонија, господине Џес Бејли, вчудоневидени сме од Вашите погледи и ставови изнесени во Американскиот сенат.

Македонски манифест со реакција до новиот американски амбасадор

МРТ - 22.09.2014

Македонскиот манифест реагира со отворено писмо на ставовите изнесени од новиот американски амбасадор Џес Бејли на сослушувањето во сенатот. Вчудовидени сме од вашите погледи и ставови, велите дека ...

МНР преку заменикот на Волерс го „искарал“ новоименуваниот американски амбасадор

+инфо - 22.09.2014

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија денеска беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што беше изразена загриженост поради несоодветното ...

МНР со протестна нота до САД

Бриф - 21.09.2014

Министерството за надворешни работи утре ќе го повика заменик амбасадорот на САД во Македонија за да го изрази своето незадоволство поради изјавите на новоименуваниот американски амбасадор во земјава ...

Новиот амбасадор на САД уште недојден испровоцира сериозни негативни реакции

МКД - 21.09.2014

Уште недојден во Македонија, новоименуваниот амбасадор на САД во земјава ќе треба многу нешто да објаснува по неговата изјава за тоа дека тука живеат Словени.

Министерот Попоски утре ќе го укори заменик-амбасадорот на САД зашто Бејли нѐ нарече „Словени“

МКД - 21.09.2014

Министерството за надворешни работи на Република Македонија реагира на несоодветната употреба на терминот „Словени" од страна на новоименуваниот амбасадор на САД во Република Македонија при неговото ...

Протесна нота до САД

Канал5 - 21.09.2014

Министерството за надворешни работи реагира на несоодветната употреба на терминот Словени од страна на новиот амбасадор на САД во Македонија Џес Бајли при неговото сослушување во сенатот во Вашингтон.

МНР реагира поради тоа што американскиот амбасадор не нарече Словени

Телеграф - 21.09.2014

Министерството за надворешни работи реагира на ваквата несоодветната употреба на терминот „Словени Министерството за надворешни работи реагира на ваквата несоодветната употреба на терминот Словени од ...

„Македонски манифест“ до амбасадорот Бејли: Ги истребивте Индијанците, сега сакате името да ни го смените

+инфо - 22.09.2014

Здружението „Македонски манифест“, испрати отворено писмо до новоименуваниот американски амбасадор во Македонија, Џес Бејли, во кое му порачува дека „Макединското име и идентитет се поскапоцени од ...

МНР со протестна нота до САД: Ние не сме Словени

Press24 - 22.09.2014

Денеска во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што беше изразена загриженост поради несоодветното ...

Вашингтон ќе добие протестна нота од Македонија

Фактор - 22.09.2014

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски денеска го повика на разговор заменик-амбасадорот на САД во земјава за да му врачи протестна нота поради изјавата на новоизбраниот ...

Укор од МНР до новоименуваниот амбасадор на САД за употребата на „Словени“

Н.Македонија - 21.09.2014

Министерството за надворешни работи на Република Македонија реагира на несоодветната употреба на терминот „Словени" од страна на новоименуваниот амбасадор на САД во Република Македонија Џес Липинкот ...

Аналитичари, коментар за новиот американски амбасадор

Алсат-М - 19.09.2014

Реален и коректен. Ова е на кратко ставот на експертите по обраќањето на новиот американски амбасадор на САД во Македонија, Џес Бејли, пред сенатскиот комитет во Вашингтон.

За новиот амбасадор на САД во Македонија живеат Словени и Албанци

Нетпрес - 20.09.2014

Новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во земјава со негација на постоењето на македонскиот народ. Имено, тој искажал теза дека во Македонија живеат мнозинство Словени и ...

МАКЕДОНСКИ МАНИФЕСТ: Џес Бејли не е добредојден како амбасадор на САД во МАкедонија!

Фактор - 22.09.2014

Негаторскиот однос на новонаименуваниот американски амбасадор Џес Бејли спрема Македонците, го прави тој човек недобредојден во нашата земја, сметаат активистите на Македонскиот манифест, кои во ...

МНР до зам.амбасадорот на САД: Несоодветното ословување може да има негативни импликации на надворешен и ...

Локално - 22.09.2014

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија денеска беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што беше изразена загриженост поради несоодветното ...

Употребата на „Словени" го налути министерот Попоски

Вечер Прес - 21.09.2014

Утре во МНР ќе биде повикан заменик амбасадорот на САД за да му биде пренесено нашето незадоволство од ваквиот акт на именување Министерството за надворешни работи на Република Македонија реагира на ...

Бејли: Во Македонија живат мнозинство Словени и малцинство Албанци

Сител - 20.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејлидоаѓа на служба во ...

Македонски манифест со отворено писмо до новиот амбасадор на САД

Локално - 22.09.2014

Одговарајќи на поставено прашање, рековте: „Во Македонија живеат Словени, Албанци и други етнички групи: Роми, Турци и други“. Во Вашиот стокмен говор за пригодното обраќање сте поизмазнети, велите: ...

МНР го искара новиот американски амбасадор

А1 On - 22.09.2014

Денес во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што беше изразена загриженост поради несоодветното ословување ...

Реакција на МНР поради тоа што новоименуваниот американски амбасадор не нарече Словени

Република - 21.09.2014

Министерството за надворешни работи на Република Македонија реагира на несоодветната употреба на терминот „Словени” од страна на новоименуваниот амбасадор на САД во Република Македонија Џес Липинкот ...

За новиот амбасадор на САД, во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци

Lider - 20.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

МНР протестира за изјавата на новиот американски амбасадор Бејли

Либертас - 22.09.2014

Во МНР денеска беше повикан заменик амбасадорот на САД во Македонија Бартон Путни, при што му беше изразена загриженост поради несоодветното ословување на припадниците на македонското мнозинско ...

Новоименуваниот амбасадор на САД во Македонија не нарече "Словени"

Канал 77 - 22.09.2014

За денеска во МНР најави дека ќе биде повикан заменик амбасадорот на САД за да му биде пренесено незадоволство за несоодветната употреба на терминот „Словени” од страна на новоименуваниот амбасадор ...

За амбасадорот на САД, во Македонија живеат Словени и Албанци

Н.Македонија - 20.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

МНР: Новоназначениот амбасадор на САД го навреди македонскиот народ

Република - 22.09.2014

Министерството за надворешни работи денеска го повика на разгвоор заменик амбасадорот на САД во Македонија за да изрази загриженост поради ословувањето на македонското мнозинство население како ...

За новиот амбасадор на САД, во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци

Канал5 - 20.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

МНР протестира за изјавата на новиот американски амбасадор Бејли

Денешен - 22.09.2014

Во МНР денеска беше повикан заменик амбасадорот на САД во Македонија Бартон Путни, при што му беше изразена загриженост поради несоодветното ословување на припадниците на македонското мнозинско ...

НОВИОТ АМБАСАДОР НА САД: Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство Албанци

Телеграф - 20.09.2014

Наследникот на Пол Волерс, оваа теза ја искажа пред три дена, на испрашувањето во Комитетот за надворешни односи на САД Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци.

МНР го пoвика на разговор заменикот амбасадор на САД

Телма - 22.09.2014

Уште пред да пристигне во Македонија, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли предизвика реакција и вербална нота од Министерството за Надворешни работи на република Македонија.

За новиот амбасадор на САД во Македонија живеат Словени и Албанци

Точка - 20.09.2014

Новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во земјава со негација на постоењето на македонскиот народ. Имено, тој искажал теза дека во Македонија живеат мнозинство Словени и ...

Уште недојден - укорен новиот амбасадор на САД

Утрински - 22.09.2014

Министерството за надворешни работи денеска го повика заменик-амбасадорот на САД во Македонија за да изрази загриженост поради несоодветно ословување на припадниците на македонското мнозинско ...

СРАМОТА: За новиот американски амбасадор во Македонија живеат словени

Press24 - 20.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

За новиот американски амбасадор во Македонија живеат словени

Вечер Прес - 20.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

За новиот амбасадор на САД, во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство Албанци

МКД - 21.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

Вашингтон „искаран“ заради изјава на новиот амбасадор

Фактор - 22.09.2014

„Ваквото ословување го доведува во прашање идентитетот и ги повредува чувствата на македонскиот народ. Едновремено, несоодветното ословување на македонскиот народ би можело да има негативни ...

МНР загрижено за изјавата на новиот американски амбасадор Бејли

Р.С.Европа - 22.09.2014

Македонското Министерство за надворешни работи протестира поради изјавата на новиот американски амбасадор Џес Бејли. Во МНР денеска бил повикан заменик амбасадорот на САД во Македонија Бартон Путни, ...

Според новиот американскиот амбасадор во Mакедонија живеат словени!!!

МК News - 21.09.2014

Наследникот на Пол Волерс, оваа опасна теза ја искажа пред три дена, на испрашувањето во Комитетот за надворешни односи на Соединетите Држави по повод неговото испраќање на служба во Скопје.

МНР изрази загриженост поради „Словени” на Џес Бејли

Канал5 - 22.09.2014

Денеска во министерството за надворешни работи беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што беше изразена загриженост поради несоодветното ословување на припадниците на ...

За новиот амбасадорот на САД, во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство Албанци

Тера - 21.09.2014

Во Македонија живеат мнозинство Словени и малцинство етнички Албанци. Со ваква негација на постоењето на македонскиот народ, новиот американски амбасадор Џес Липинкот Бејли доаѓа на служба во ...

МНР до амбасадата на САД: Ги повредивте чувствата на македонскиот народ со несоодветно ословување

Курир - 22.09.2014

Во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија. Беше изразена загриженост поради несоодветното ословување на ...

Заменик амбасадорот Бејли повикан во македонското МНР

Нетпрес - 22.09.2014

Денес во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија, при што беше изразена загриженост поради несоодветното ословување ...